Témata
Reklama

Od jednoho milimetru nahoru je to již velká součástka

"Toto je pro nás již velký šroub," říká Marco Schneider, vedoucí oddělení CNC u firmy Laubscher, když měří šroub pod mikroskopem. Šroub má velikost závitu S 0,6 (švýcarský hodinkový závit), délku závitu 0,55 mm a hlavičku o průměru 1,2 mm. Firma Laubscher Präzision AG ze švýcarského Täuffelenu spoléhá při mikroobrábění na nástroje od společnosti Paul Horn. Pro obrábění těch nejmenších součásti vyvinula společnost Horn systém nástrojů "?-Finish". Ten se vyznačuje velmi vysokou kvalitou břitu, vysokou přesností výměny v řádu ?m a držákem nástrojů odolným proti vibracím.

Švýcarský hodinový strojek se skládá v závislosti na velikosti z mnoha samostatných sestav, ke kterým patří například ozubené soukolí, pohon, setrvačník nebo ručičkový mechanismus. Na malém prostoru pak musí být sestaveno do hodinového strojku mnoho součástí, pro jejichž montáž jsou použity zpravidla šroubky. Při výrobě těchto šroubků by si však „normální“ nástroj pravděpodobně vylámal zuby. Obrobky jsou pouhým okem sotva rozlišitelné od třísek. I přes takto malé rozměry jsou přepínány pomocí kleštiny a protivřetena z hlavního vřetena, aby mohlo být dokončeno obrobení šroubků i na opačné straně. Kontrola rozměrů se zde neprovádí s posuvným měřítkem nebo mikrometrem, ale pod mikroskopem s padesátinásobným zvětšením. Pro šroubky s velikostí závitu S 0,6 a délkou závitu 0,55 mm se jejich výrobce spoléhá na systém Horn μ-Finish. Jen tohoto typu šroubků se vyrobí za rok kolem 30 000 kusů. Pokud se připočítají i další typy, je výsledkem několik milionů kusů, které firma Laubscher vyrobí za rok jen pro hodinářský průmysl.

Reklama
Reklama
Systém nástrojů μ-Finish. (Zdroj: Horn)
Systém nástrojů μ-Finish. (Zdroj: Horn)

Ostré a bez vibrací

Jako materiál se používá automatová ocel a obrábějí se z tyče o průměru 3 mm. Postup je následující: čelní soustružení hlavy šroubku, podélné soustružení na průměr hlavy šroubku, zapíchnutí na průměr pro závit, soustružení závitů a upíchnutí. U všech kroků obrábění se používají nástroje μ-Finish. „Pro přesné obrábění malých dílů je velmi důležité, aby nástroje byly nabroušeny absolutně ostře a držák nástroje byl bez vibrací,“ vysvětluje Alain Kiener, vedoucí výroby u firmy Laubscher. Dále hraje rozhodující roli také zubatost, popřípadě uhlazenost řezné hrany. Jakákoli nesrovnalost na řezné hraně se zpětně odráží na obrobku.

Další silnou stránkou švýcarské společnosti Laubscher je výroba mikrokomponentů pro lékařskou techniku. I při výrobě žilních „zátek“, které se používají v elektromedicíně k uzavírání cév, se firma spoléhá rovněž na systém μ-Finish. Pomocí minimálně invazivní operace je tato zátka tlačena žílou až k srdci. Její přední část je ulomena v předem určeném bodě zlomu a céva je tímto uzavřena.

Držáky nástrojů navržené pro tlumení vibrací. (Zdroj: Horn)

Prodloužení životnosti na 1 000 zápichů

Firma Laubscher vyrobí z materiálu X5CrNi18-10 (1.4301) ročně mezi 100 000 až 200 000 kusů žilních zátek. Stanovený bod lomu má zde průměr 0,1 mm. „Na začátku jsme si sami vybrousili nástroj pro výrobu profilu místa lomu. Díky kvalitě nástrojů od společnosti Horn jsme však dokázali zvýšit jejich životnost až na 1 000 zápichů na břit,“ pokračuje Schneider.

Pro zápich do plného materiálu na průměr 0,1 mm je nezbytný ostrý břit a držák nástroje odolný proti vibracím. „Nabízíme také nástrojový systém pro mikroobrábění s držáky nástrojů z těžkých kovů. To zaručuje obrábění s nízkými vibracemi,“ vysvětluje Phillip Dahlhaus, aplikační inženýr společnosti Horn, a dodává: „V lékařské technice je vyžadována velmi vysoká kvalita povrchu. Malé nepravidelnosti, jako jsou rýhy nebo otřepy na součásti, mohou být místem pro zárodky bakterií.“

Manipulace se šroubky do hodinek vyžaduje jistou obratnost. (Zdroj: Horn)

Nástrojový systém µ-Finish

Hlavní cílovou skupinou nástrojového systému µ-Finish jsou uživatelé v oblasti mikroobrábění. Základ tohoto systému nástrojů vychází ze systému S274. Břity jsou broušeny s nejvyšší pečlivostí. Každý nástroj prochází při výrobě 100% kontrolou, aby byla zajištěna vysoká kvalita řezné hrany. Sedlo v držáku umožňuje ve spojení s centrálním upínacím šroubem a přesně broušeným obvodem břitové destičky dosažení přesnosti její výměny v řádu mikrometrů. To umožňuje otočení břitové destičky přímo ve stroji, aniž by bylo nutné znovu měřit výšku špičky a další rozměry. Kromě mnoha standardních profilů nabízí firma Horn na přání zákazníka také břitové destičky ve speciálních tvarech. „Horn nabízí špičkové nástroje pro mnoho aplikací. Využíváme je při výrobě hodinkových šroubků, lékařských komponent i dílů pro hydrauliku. Nástroje Horn používáme téměř na všech strojích – od dlouhotočných automatů až po vícevřetenové stroje,“ uzavírá Alain Kiener.

Rozměry medicínských komponent se kontrolují na mikroskopu. (Zdroj: Horn)
Reklama
Související články
Inovace nástrojů pro frézování

Německá společnost Paul Horn GmbH se prosazuje s produkty, které se vyznačují především svými technologickými vlastnostmi, vysokou výkonností a spolehlivostí. Nabídku tvoří nástroje pro zapichování, upichování, soustružení, frézování, vrtání a vystružování, které dnes zaujímají přední pozice na trhu. Firmu Paul Horn GmbH na českém a slovenském trhu zastupuje společnost SK Technik.

Přesné obrábění pod kontrolou

Německá společnost Paul Horn je známá produkty, které se vyznačují především svými technologickými vlastnostmi, vysokou výkonností a spolehlivostí. V nabídce má nástroje pro zapichování, upichování, soustružení, frézování, vrtání a vystružování, které dnes zaujímají přední pozice na trhu.

Broušení ve velkém stylu

I při velkoformátových dílech je broušení první volbou pro jisté dosažení požadované kvality v závěrečném, vše určujícím pracovním kroku.

Související články
Stroje a technologie: letět ještě výš

Okolo nás pole, před námi malá obecní silnice a nápis „Business Park Holzhausen“. Nic nenaznačuje, že v tomto malém městě poblíž letiště v Linci za okamžik objevíme obrovský technologický potenciál. Společnost Peak Technology byla založena v roce 2007 Dieterem Grebnerem. Zaměřuje se na dodávky komplexních ultralehkých kompozitů na bázi karbonových vláken pro Formuli 1 či letecký průmysl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Zaměřeno na povrch

Vývoj výrobních technologií a metod ověřování jejich kvality si vynucuje plynulé zdokonalování způsobů kontroly jakosti výrobků. Společnost Taylor Hobson, přední výrobce metrologických prostředků, rozšířila řadu svých měřících přístrojů pro měření a hodnocení textury, tvaru a kontury povrchu.

Veletrh obrábění v novém pojetí

Máme za sebou (doufejme) vynucené období veletržního půstu. Mezi průkopníky, kteří se v oblasti strojírenství rozhodli nepříjemnou realitu téměř roku a půl změnit, patří společnost Ceratizit, která se svými partnery uspořádala v technickém centru třídenní akci nazvanou Veletrh obrábění. Pojďme se podívat, jak to zde vypadalo.

MSV ve znamení měření a seřizování

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro meku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, kromě lidí z dalších oborů, setkají i výrobci špičkových měřicích a seřizovacích přístrojů. Proto jsme se na postřehy a názory tentokrát zeptali Karla Suchny, jednatele společnosti Zoller Czech.

RCMT - 20 let ve výzkumu obráběcích strojů

Před 20 lety se začaly psát dějiny novodobé tuzemské výzkumné základny strojírenské výrobní techniky. Tento příspěvek nahlíží na klíčové milníky na jeho cestě očima aktérů, kteří stáli a stojí po jeho boku. Vydejme se společně na cestu, která formovala dnešní podobu Výzkumného centra pro strojírenskou výrobní techniku a technologii RCMT (Research Center of Manufacturing Technology) při FS ČVUT v Praze.

Od konstrukce strojů po parkovací věže

Mezi starší generací strojařů pravděpodobně není nikoho, kdo by neznal původem škodováka Josefa Bernarda z Jičína. Tento strojírenský nadšenec příští rok oslaví své sedmdesátiny. Před třiceti lety po odchodu z místního Agrostroje položil základy společnosti Vapos, která dává perspektivní práci patnácti desítkám lidí z Jičína a blízkého okolí.

CIMT 2021 plně prezenční

Zatímco je celý svět paralyzovaný restrikcemi proti šíření koronaviru covid-19, v Pekingu byl dnes zahájený veletrh obráběcích a tvářecích strojů China International Machine Tool Show CIMT 2021 v plné prezenční formě a téměř shodného rozsahu, jako ročníky předešlé. Ve stejný den a po celý týden, jako Hannover Messe Digital Edition – průmyslový veletrh v plně digitální platformě.

Novinky pro přesné obrábění otvorů

Firma Urma, švýcarský výrobce nástrojů známý svou vysokou technickou úrovní, představuje inovativní a flexibilní nástrojová řešení pro přesné obrábění otvorů. Na českém a slovenském trhu tohoto výrobce zastupuje společnost SK Technik.

Supersporty ukazují zuby

Stojí miliony - super sportovní auta. Představují technickou dokonalost, vysoké rychlosti a dechberoucí jízdní dynamiku. Mnoho jednotlivých high-tech komponentů proměňuje takové špičkové sportovní automobily v jakési umělecké dílo.

Inovativní nástroje pro obrábění zápichů

Firma Paul Horn, kterou na českém a slovenském trhu zastupuje společnost SK Technik, přichází na trh s novinkami a inovacemi svých produktů v oblasti zapichování, upichování, soustružení závitů a podélného soustružení.

Novinky pro obrábění těžkoobrobitelných materiálů

Německá společnost Paul Horn se prosazuje s produkty, které se vyznačují především svými technologickými vlastnostmi, vysokou výkonností a spolehlivostí.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit