Témata
Reklama

Inovace pro měření, seřizování, správu a kontrolu nástrojů

Pro firmu Zoller je již mnoho let Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně významnou příležitostí k představení novinek v oblasti měření, seřizování, správy a kontroly nástrojů pro třískové obrábění.

Společnost proto chce i letos ukázat návštěvníkům tohoto veletrhu, jaké možnosti jim nabízí, a současně v souladu se svým sloganem „Erfolg ist messbar“ (úspěch lze měřit) nastínit potenciál v oblasti zvyšování kvality, procesní bezpečnosti a produktivity jejich výroby.

Reklama
Reklama
Reklama
Nová elektronika Zoller pilot 1.0

Novinka – pilot 1.0

Elektronika pilot 1.0 je ideální volbou pro vstup do světa profesionálního měření a seřizování nástrojů. Nové kamerové zpracování obrazu pilot 1.0 nabízí všechny funkce, které jsou pro jednoduché měření a seřizování standardních nástrojů potřeba. Jedná se například o funkci automatického rozeznání tvaru břitu a velikosti měřicího okna, navigační systém compas, projektorovou funkci a inspekci břitu, cris360° pro nasnímání skutečných rozměrů nástrojů nebo velké a přehledné zobrazení břitu nástroje na monitoru přístroje. Elektronika pilot 1.0 je díky intuitivní dotykové technologii jednoduchá a rychlá pro obsluhu. Uživatel je ušetřen náročného a dlouhého školení a zároveň se jeho práce stane jednodušší a o mnoho příjemnější. Důraz je kladen na důležité funkce, které jsou pro měření a seřizování nástrojů rozhodující, přičemž obsluha přístroje vidí všechny informace přehledně před sebou.

Seřizovací přístroj Zoller smile s elektronikou pilot 2mT a DME kamerou pro soustružnické nástroje

Vybavení přístrojů smile a venturion

Řady přístrojů smile a venturion se vyrábějí v mnoha velikostech a provedeních a řadí se tak mezi další významné inovace. Úspěšný model smile vyráběný se třemi elektronikami – pilot 1.0, pilot 2mT a pilot 3.0 nabízí pro každou výrobu to správné řešení.

Aktuální prémiová řada měřicích a seřizovacích přístrojů venturion nabízí mnoho výhod a různých možností použití a díky modulární konstrukci je k dispozici v mnoha variantách. Jednou z nich je například přístroj smartCheck s výklopnou násvitovou kamerou, který je vstupní řadou přístrojů pro kontrolu nástrojů s mnoha individuálními měřicími programy a možnostmi dokumentace změřených výsledků.

Přístroje venturion jsou vybaveny vřetenem a.c.e. pro silové upínání nástrojů. Vřeteno je vhodné pro všechny běžně používané nástrojové upínače, jako jsou kužely SK, HSK, Capto, VDI, KM atd. Maximálně 10 sekund trvající a do 0,001 mm přesná výměna adaptérů nabízí vysokou přesnost a bezpečnost procesu.

Ať už je výstupem měření tisk etikety, přímý zápis změřených dat do řídicího systému strojů nebo zapsání dat na RFID čip, software Zoller pilot 3.0 tvoří důležitý článek řetězce v průmyslové revoluci Industry 4.0.

Seřizovací přístroje Zoller venturion 450/600/800

Kamera pro kontrolu středu obrábění

Pro optimální nasazení soustružnických nástrojů nabízí Zoller nepostradatelnou kameru pro kontrolu středu obrábění. Tato kamera slouží pro měření a seřizování výšky břitů soustružnických nožů, vyvrtávacích tyčí nebo závitových nástrojů. Přesně seřízená výška břitu zajistí zvýšení životnosti nástrojů a tím snižuje náklady. Dále je výrazně zkrácen čas seřízení stroje. Nedochází k výrobě zmetků a je zajištěna stabilní kvalita výroby.

Zoller

Karel Suchna

suchna@zoller-a.at

www.zoller.cz

Reklama
Související články
Vyvrtávání hlubokých otvorů

V současné době jsou kladeny stále vyšší nároky na nástroje pro obrábění. Čím dál více se obrábí těžkoobrobitelné a různé nestandardní materiály. K tomu jsou obrobky po konstrukční stránce čím dál složitějšími.

Automatizace výroby s minimálními personálními nároky

Ať už s možností frézování, nebo soustružení, 4osého, nebo 5osého obrábění, s výměnou palety, či bez ní, s kruhovým zásobníkem palet, věžovými upínacími přípravky pro vícenásobné upínání obrobků, automatizací a progresivním ovládacím panelem, univerzální 5osá obráběcí centra lze flexibilně přizpůsobit a rozšířit pro každou aplikaci.

Věnujte pozornost vedlejším časům při obrábění

Firma Grumant se již 25 let zabývá prodejem nástrojů a strojů pro třískové obrábění. Zároveň je již známo to, že klade silný důraz na podporu svých zákazníků. 25 let zkušeností jejích techniků ukazuje, že řada zákazníků se soustředí hlavně na kontrolu a optimalizaci strojního času a přehlíží ztráty časů vedlejších. A právě zkrácení vedlejších časů je klíčem k razantnímu zvýšení produktivity, zisku a překvapivě i cesta jak odlehčit problému nedostatku kvalifikovaných obráběčů.

Související články
Aditivní výroba unikátních řezných nástrojů

Aditivní technologie jsou jedním z nosných pilířů Průmyslu 4.0. Od roku 2014, kdy v ČR 3D tisk kovů odstartoval „ve velkém“, byla o této problematice napsána celá řada publikací, díky nimž je tato technologie považována za poměrně známou. Jedním z průkopníků 3D tisku v ČR je firma Innomia, která přinášela informace o technologii DMLS do povědomí českého průmyslu již několik let před tímto zmiňovaných boomem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Budoucnost nástrojových materiálů bez kritických kovů

V současné době jsou nejrozšířenějšími nástrojovými materiály slinuté karbidy a nástrojové oceli. Slinuté karbidy, tedy cermety tvořené vysokým podílem karbidů, převážně karbidu wolframu, a dále TiC, TaC a NbC, a kobaltem jako pojivem jsou využívány především pro výrobu výměnných břitových destiček pro strojní obrábění, případně vrtáků do zdiva a betonu. Díky výborné otěruvzdornosti a velmi dobré lomové houževnatosti jsou v poslední době tyto materiály využívány pro různé aplikace, jako je obrábění ocelí, litin i neželezných kovů.

Efektivní vrtání

Široká nabídka produktů řady WTX-Change společnosti WNT s vyměnitelnými TK vrtacími hlavami se nyní ještě rozšiřuje o dvě nové geometrie. Výhody z toho plynoucí mohou nyní využívat především firmy specializující se na obrábění ocelí s vyšší pevností a na obrábění šedých litin. Další již známou přidanou hodnotu představuje možnost výměn TK vrtacích hlav na ocelovém nosiči.

Nástroje pro přesné a výkonné obrábění

Společnost WNT v nedávné době uvedla na trh celou řadu novinek v oblasti technologie obrábění, které mají pro své uživatele řešení pro svoji univerzálnost v použití, stabilitu procesu obrábění, ekonomičnost provozu a v neposlední řadě procesní spolehlivost.

Nový utvařeč třísek

Neustále probíhající vývoj nové technologie povlakování, známé pod obchodním označením Dragonskin, pokračuje ve společnosti WNT vytvořením nové řady vyměnitelných břitových destiček pro soustružení s inovativní geometrií utvařeče třísky -XU. Zaměřením na tvarové a všeobecné soustružení řeší tento utvařeč mnoho problémů zejména v operacích, kde je vyžadováno dokonalé utváření třísky.

Nesousledné frézování

K výrobě zákaznických nástrojů neodmyslitelně patří rozvaha o životnosti a údržbě navrhovaných nástrojů. Její součástí je doporučení strategie obrábění včetně jeho smyslu. A to je zase přizpůsobeno konstrukčním možnostem obráběcího stroje. Konvenční stroje, které zajišťují posuv pomocí prosté soustavy šroub-matice, umožňují pouze nesousledný způsob frézování. Důvodem je obtížně odstranitelná vůle mezi šroubem a maticí. Ta by při volbě sousledného obrábění vedla v mezích této vůle ke vtažení obrobku pod frézovací nástroj a jeho jistou destrukci.

Cesty k vyšší energetické účinnosti v třískovém obrábění

Energie je stále dražší. Z analýzy spotřeby energie u obráběcích strojů a z návazného procesu obrábění je možné odvodit konkrétní závěry pro zvýšení energetické účinnosti a stanovit, co je základem pro optimalizaci nástrojů a procesu obrábění.

Patrick De Vos

Patrick De Vos se narodil v roce 1959 v Belgii. Už při studiu se věnoval oboru výrobní technologie. Po jeho skončení na škole zůstal ještě dva roky jako učitel a vědecký pracovník a věnoval se optimalizaci obráběcího procesu a výrobních technologií. Od roku 1983 pracuje pro Seco, kde vystřídal několik různých pozic. Od roku 2006 zastává svoji současnou funkci manažera výuky, kde je zodpovědný za vzdělávání zaměstnanců i zákazníků.

Sputtering v oblasti moderního PVD povlakování

V současné době jsou vysoce výkonné povlaky vyráběny celou škálou metod. Proces magnetronového naprašování (sputtering) umožňuje kombinovat různé povlakovací materiály a přitom poskytuje optimální pružnost a tvrdost povlaku. Ukázal se tak velmi efektivním pro mnoho aplikací.

Vyvrtávací tyče s tlumením zvyšují kvalitu obrábění

Pro některé operace obrábění jsou potřebné dlouhé vyvrtávací tyče a upínače. Ty jsou však náchylné k vibracím, což snižuje výkon obrábění a přesnost výroby. Vyvrtávací tyče s tlumením zlepšují značně kvalitu obrábění.

Výběr správného závitníku

Nejdůležitějším faktorem při jakémkoliv moderním obrábění je výběr nejvhodnějšího obráběcího nástroje pro danou aplikaci. Vzhledem k tomu, že nabídka závitníků umožňujících vytvoření závitu v obráběné díře je obrovská, může se nalezení správné volby jevit jako obtížné.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit