Témata
Reklama

Odborný seminář na téma obrábění

Na začátku června se konal odborný seminář na téma obrábění s názvem "Vy víte co, my víme jak", který pořádaly společně firmy Mazak, Seco Tools a GibsCAM. Výhodou těchto seminářů je celkový souhrn informací o obrábění.

Tato akce se konala v krásném předváděcím centru Yamazaki Mazak Central Europe v Jažlovicích, nedaleko Říčan u Prahy. I když v tyto dny nepřálo akci počasí, sešlo se zde mnoho posluchačů. Seminář byl zahájen představením pořádajících firem YMCE, Seco Tools a technology-support, následovaly odborné přednášky o obráběcích strojích společnosti Mazak, dále byly předneseny novinky ve světě nástrojů společnosti Seco Tools a v neposlední řadě byl návštěvníkům představen technologický software GibbsCAM.

Reklama
Reklama
Předváděcí prostor s obráběcími stroji Mazak, kde byly po celé odpoledne prováděny praktické ukázky obrábění.

V přednáškách firmy Seco Tools se posluchači nejen dozvěděli něco nového ze světa nástrojů, ale mohli vyhrát za svou pozornost při přednášce i malý prezent, který se dával za správnou odpověď na otázku položenou na konci každého tématu. Po dobrém obědě praktické ukázky na strojích Mazak. Na závěr celého semináře byla tažena tombola o věcné ceny.

Novinky ze světa nástrojů

Ale zpět k novinkám, nejprve byly představeny nové frézovací nástroje pro vysoce výkonné frézování. Produktová řada monolitních karbidových fréz Seco Jabro-HPM (high-performance machining) se rozrostla o dva nové přírůstky: JHP951 a JHP993. Tyto produkty jsou vhodné pro hrubování, jako například plné drážkování s dlouhými axiálními řezy (1,5x D) a boční frézování měkké uhlíkové a vysoce legované oceli nebo oceli s vysokou tvrdostí a litiny.

Aplikace nástroje Turbo 10

JHP993 je k dispozici s optimalizovaným vstupem pro vnitřní přívod chladicí kapaliny přímo do řezné zóny, který napomáhá vynikajícímu odvádění třísek i tepla, a který do řezné zóny dodává výrazně více chladicí kapaliny (o 30 %) v porovnání s běžnými kanálky pro chladicí kapalinu. Tím je zvýšena životnost nástroje a snižuje se riziko nekontrolovatelného opotřebení, díky čemuž je ideální pro bezobslužné operace.

Seco Tools nabízí zařízení pro tepelné upínání a zařízení pro nastavení výšky. Modulární systém EasyShrink 20 dosahuje rychlé a ekonomické upínání u všech typů a materiálů stopek nástrojů (karbid-těžký kov-ocel-HSS).

Fréza JHP951 je k dispozici v rozsahu průměrů od 3 do 25 mm se třemi až pěti zuby a je vhodná pro stabilní provozní podmínky. Má až o 30 % vyšší rychlost odebírání materiálu ve srovnání s předchozím modelem JHP950, a to díky zakřivené šroubovici, optimalizovanému počtu zubů, nestejnoměrným rozestupům břitů a speciální konstrukci profilu drážky pro odvod třísek.

Systém pro rohové frézování

Turbo10 je nová vysoce výkonná řada nástrojů pro frézování do rohu, s prodlouženou životností a zvýšenou přesností nástroje. Toho je dosaženo prostřednictvím optimalizovaných řezných vlastností, které snižují vznik tepla a řezné síly, a novou geometrií břitové destičky, která umožňuje frézování do rohů s úhlem 90°.
Nástroj Turbo10 je velmi flexibilní a vhodný pro většinu frézovacích operací včetně hrubování, polodokončování, dokončování drážek, tvarového frézování, šroubové interpolace a postupného zafrézování. Nejprve bude dostupný v průměrech od 16 do 100 mm (s poloměrem rohu břitové destičky 0,4 a 0,8 mm), dvěma geometriemi a osmi třídami řezného materiálu.

Nový typ X4 nabízí užší řezné hrany v kombinaci s velkou řeznou hloubkou.

Vícebřitý tangenciální nástroj pro upichování a zapichování

X4 je odpovědí na současné požadavky kladené na zapichování a upichování. Silné tangenciální destičky se širokým výběrem šířek řezných hran jsou ideálním řešením pro snížení nákladů a zvýšení produktivity bez negativního vlivu na spolehlivost. Nový typ X4 nabízí užší řezné hrany v kombinaci s velkou řeznou hloubkou. Menší šířky břitů, použité při upichování, znamenají menší plýtvání materiálem a užší řezné hrany jsou také zásadní při zapichování a kopírování malých, složitých součástí. Zvláště výhodná je možnost kombinovat jeden držák se všemi dostupnými rozměry destiček, což zjednodušuje skladové hospodářství a zvyšuje flexibilitu.

Dana Benešová

dana.benesova@mmspektrum.com

Reklama
Vydání #7,8
Kód článku: 130726
Datum: 25. 06. 2013
Rubrika: Servis / Reportáž
Autor:
Firmy
Související články
Cena MM Award na EMO

Ocenění MM Award od našich německých kolegů z časopisu MM MaschinenMarkt je specialitou veletrhů pořádaných nejen v Evropě, ale po celém světě. Nejinak tomu bylo i na letošním hannoverském EMO, kde proběhlo slavnostní předání exponátům, které odbornou porotu zaujaly. Ceny jsou udělovány ve spolupráci se svazem VDW. Protože se jedná o jediné oficiální ceny udělované na veletrhu EMO a značky MM, VDW a EMO jsou dobře známé v oboru výrobní techniky, věnujeme jim svoji pozornost v retrospektivě veletrhu.

CIMT je v Číně, Čína je na CIMTu

Při letošním ročníku došlo na CIMT k významné změně. Evropští i američtí vystavovatelé byli přemístěni z hal tzv. západních do východních. Proč, to se mi nepodařilo zjistit. V reportáži před čtyřmi lety jsem umístění evropských a asijských firem popisoval s notnou nadsázkou, a tak si tuto změnu vysvětluji po svém – vystavovatelé si přečetli mé zpravodajství z výstaviště?. Také platí, že není pavilon jako pavilon. Standardy úklidu v halách, stravovacích prostorech, na toaletách byly v pavilonech, kde byla německá a švýcarská expozice, bližší evropským zemím než asijským. A o tom je jedna z čínských mentalit – jaké standardy mají být, ty jim musejí být ukázány, resp. nadiktovány či nařízeny.

Partnerství ve strojírenství

Jak v osobní, tak i v obchodní sféře našeho života dochází k naplnění partnerského vztahu v okamžiku, kdy je zpečetěn určitou formou a dojde k dohodě mezi oběma stranami. Jedinec totiž těžko dosahuje svých cílů, pokud je nerealizuje ve vzájemné spolupráci. V byznys sféře pak výsledek ocení zákazník, který obdrží služby v globálním pojetí, jež mu přinesou ve firemním procesu celou řadu výhod a v důsledku tak zvýší jeho konkurenceschopnost. A takto efektivní je například spolupráce firmy WNT a jejích čtyř partnerů.

Související články
The Nexx generation

Když potřebujete rychle vyrobit funkční prototypy produktů, CNC obráběcí stroje jsou, navzdory rychlému rozvoji a rozšiřování technologie 3D tisku, stále tím nejlepším řešením. Portugalský výrobce přileb Nexx se na trhu poohlížel po vhodném stroji k rychlému prototypování. Dnes tak může experimentovat s více designovými nápady, vyrábět plně funkční prototypy a uvádět nové výrobky na trh rychleji než kdy dříve.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Vodorovné vyvrtávačky v praxi, Zastavení čtvrté

Zkušenosti zákazníků jsou nejcennějším podnětem, kterých se dodavateli-výrobci dostává. Nezkreslené reference na zkušenosti z provozu a servisu pak přináší objektivními informace pro další potenciální zákazníky. Kdo jiný by měl tedy o kvalitě firmy vědět více než ten, kdo její produkty vyzkoušel? To je cesta k publikované formě článků, kterou MM Průmyslové spektrum na trhu českých technických periodik zastává. Navštěvovat uživatele produktů a nechat je vyprávět o zkušenostech, které mají s jejich používáním, s komunikací s dodavatelem, se spokojeností s jeho službami. Pak získáme skutečnou referenci, z níž si lze udělat určitou referenci.

Nové stroje pro záchranu Lipníka

Ve Strojtosu Lipník jsem byl naposledy před sedmi/osmi lety, kdy jeho výrobní kapacity plnily jak obráběcí centra, tak i konzolové a ložové frézky. Následující situace na evropském trhu, kam převážně směřovala jejich produkce, hrála jednoznačně proti jejich strategii. Trh více a více zaplavovaly konkurenční levné produkty asijské výroby a sílící hospodářská krize srazila Strojtos doslova na kolena. Od té doby jsme o firmě slýchali jen pesimistické zprávy o jejím postupném úpadku a rostoucích dluzích a vyškrtli jsme si ji tak ze seznamu relevantních firem.

Závěrečné oponentní řízení CK-SVT

V dubnu 2012 byl na půdě Fakulty strojní ČVUT v Praze oficiálně zahájen osmi letý projekt Centrum kompetence - Strojírenská výrobní technika v rámci dotačního programu Technologické agentury ČR. Projekt byl úspěšně ukončen ke konci roku 2019 a v červnu 2020 proběhlo Závěrečné oponentní řízení ve firmě TOS Varnsdorf, jednoho ze spoluřešitelů.

MSV představí svět budoucnosti

Mezinárodní strojírenský veletrh vstupuje do svého již 61. ročníku. Během let se z něj stal nejrenomovanější oborový veletrh. Je tedy jasné, že řídit jej tak, aby renomé neztratil, není nic snadného a vyžaduje to člověka nejen schopného, ale i zkušeného. Současný ředitel, Ing. Michalis Busios, bezesporu splňuje obojí. Dokladem je skutečnost, že pro veletrh úspěšně pracuje již od roku 2008.

Reflexe EMO Milano 2015

Italské výstaviště Fieramilano se první říjnový týden stalo středem pozornosti strojařů především evropské provenience. Po šesti letech, kdy vrcholila hospodářská krize, se prestižní veletrh EMO vrátil do italského průmyslového regionu s „budovatelským“ mottem: Let’s build the future. Na ploše 120 000 m2 ve dvanácti výstavních halách se prezentovalo přes 1 600 vystavovatelů, z toho na 500 tuzemských. Podle závěrečné zprávy navštívilo akci přes 155 tisíc návštěvníků (145 tis. EMO Hannover 2013), polovina ze zahraničí. (Pozn. V neděli před zahájením EMO navštívilo vedlejší Expo přes 260 tisíc návštěvníků. Z České republiky do Milána vycestovalo 2 160 strojařů (2 300 na EMO Hannover 2013). Každý z návštěvníků si domů patrně odvezl svůj osobní rekord v nachozených kilometrech po výstavišti.

Veletržní kaleidoskop

Strojírenské veletrhy jsou přehlídkou novinek a inovací v široké paletě oborů. Nejinak tomu bylo i letos v Brně, kdy akce opět poskytla návštěvníkům ucelený pohled na současnou úroveň strojírenství. Přesto, že od konání veletrhu již určitá doba uběhla, na aktuálnosti prezentovaného to bezesporu nemá žádný vliv. Nabízíme výběr zajímavostí z výrobní a měřicí techniky.

EMO Hannover 2013, část 2 - MM Award Ocenění pro nejlepší exponáty

I v letošním roce proběhlo z iniciativy německých kolegů časopisu MM MaschinenMarkt udílení ocenění exponátům, které jsou něčím zajímavé a zaujaly odbornou porotu. Protože značky MM, VDW a EMO překročily hranice Německa a Evropy, nelze si dovolit přehlížet ocenění, které společně tyto značky zastřešují.

CIMT - The big 4

Každé dva roky se v čínském Pekingu koná největší veletrh asijského regionu China International Machine Tool (CIMT), který se po boku akcí EMO (Hannover/Miláno), Jimtof (Tokyo) a IMTS (Chicago) řadí mezi největší světovou čtyřku veletrhů zaměřených na obráběcí stroje, nástroje a příslušenství. Letos se konal od pondělí 22. do soboty 27. dubna 2013.

Úspech českých studentů v soutěži Electrolux DEsign Laboratory

Celosvětová designérská soutěž Electrolux Design Laboratory zve pravidelně studenty a absolventy oboru průmyslový design z celého světa, aby přihlásili své inovativní nápady. Letos se pětice českých studentů objevila mezi stovkou nejlepších návrhů.

Chicagský IMTS 2012 je již za dveřmi

Doslova za dveřmi je největší strojírenská akce na západní polokouli a v sudých letech druhá největší show USA po veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas, záříjový veletrh International Manufacturing Technology Show 2012.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit