Témata
Zdroj: Profika

Robotizace? ...jednoduše ihned!

Robotizace a automatizace jsou budoucností mnoha oborů. Například v oblasti automotive je těžké získat zakázku, pokud nemá firma automatizovaný provoz. Přesto celá řada firem s automatizací a robotizací váhá, pořizovací náklady totiž nejsou nejmenší. Společnost Profika proto vyvinula zjednodušenou robotickou buňku RoboStack Easy, která navazuje na první dvě již osvědčené a oblíbené jednotky. Nová buňka je ideální řešení pro ty, kteří s robotizací začínají, bojí se složitých řešení i náročné implementace.

Reklama

Důvodů, proč začít s robotizací a automatizací, je celá řada. Vedle zefektivnění výroby jsou to i problémy s nedostatkem kvalifikované pracovní síly na pracovním trhu. Přesto ale celá řada firem s robotizací váhá. Buď se obávají nákladů, váhají nad tím, zda se dostatečně brzy vrátí, nebo si neumí představit, jak by implementace do provozu prakticky proběhla. „Opatrnosti rozumíme, celou řadu obav ale dokážeme vyvrátit. Návratnost pomůžeme propočítat, stejně jako vysvětlit, jak přesně robotizace proběhne, funguje a co vyžaduje. Pro váhající klienty jsme navíc aktuálně vyvinuli robotickou buňku RoboStack Easy, která firmy do světa robotizace uvede,“ říká Jakub Kaufman z Profiky. Na designování buňky se sám podílel, jde o již třetí jednotku, kterou Profika vyvinula.

RoboStack Easy je nová a uživatelsky jednoduchá robotická buňka. (Zdroj: Profika)

Buňka vše usnadňuje

Buňka byla připravena v reakci na požadavky klientů Profiky. Jde o ideální start pro ty, kteří s robotizací začínají a chtějí si vše vyzkoušet. Buňka se vyznačuje uživatelskou jednoduchostí obsluhy a instalací, variabilní velikostí dle požadavků výroby s možností volby z různých řad robotů FANUC. Jedná se o profesionální řešení do nepřetržitého provozu, výhodou je navíc i velká rychlost implementace.

RoboStack Easy se nabízí jako skvělé řešení pro firmy, které s robotizací začínají nebo si ji chtějí vyzkoušet. (Zdroj: Profika)

Jakkoliv je tato buňka vůči dalším dvěma typům zjednodušená, stále samozřejmě splňuje nejpřísnější požadavky na efektivitu a zrychlení návratnosti výrobní technologie, a to dodržením jednoduchosti instalace a ovládání,“ ujišťuje Kaufman.

Reklama
Reklama

Přizpůsobení konkrétním požadavkům

Profika si dlouhodobě zakládá na tom, že dokáže efektivně a rychle reagovat na potřeby klientů. Důvodem je hlavně vlastní vývoj a výroba přímo ve firmě Profika. I proto lze v rámci RoboStack Easy celou řadu parametrů přizpůsobit danému prostoru a požadavkům zákazníka.

Celou řadu parametrů RoboStack Easy je možné přizpůsobit danému provozu. (Zdroj: Profika)

Pro upřesnění kontaktujte firmu Profika, se vším ochotně poradí, pomohou propočítat návratnost robotizace pro váš provoz, doporučí konkrétní řešení a vezmou si na starost případnou implementaci i servis. Automatizace a dodání na klíč pomáhají šetřit čas i peníze!

Základní parametry

Nosný ocelový rám integrovaný do tuhých hliníkových profilů:
– 
mobilita zabezpečená pojezdovými rolnami;
– opakovatelná fixace k podlaze;
– tuhost zabraňující negativním vibracím.

Deskový zásobník:
– 
výměnný rastr dílů, navržený dle obrobku zákazníka, s ohledem na co největší efektivitu a spolehlivost;
–  nakloněná deska s fixačními prvky pro opakovatelnou výměnu rastrů nebo aretačních prvků.

Průmyslový robot Fanuc řady M-10i, M-20i nebo CRX:
– 
robot zvolený dle vašeho typu výroby s ohledem na nejvyšší univerzálnost a efektivitu výroby.

Koncový efektor robota:
– 
velikost a počet uchopovačů zvolený dle typu a požadavků výroby;
–  navržený dle obrobku zákazníka s ohledem na co největší efektivitu a spolehlivost;
–  doplňkové ofuky a snímání dílů pro maximální spolehlivost provozu.

Velikost buňky:
– 
velikost samotné buňky, pracovního prostoru a rozsahu robota je optimalizována dle požadavků výroby a možného zástavbového prostoru společnosti.

Oplocení:
– 
částečné oplocení v kombinaci s bezpečnostním podlahovým 2D laser scannerem.
–  možnost úplného oplocení pracovního prostoru s bezpečnostním vstupem.

Možnost flexibilního využití u jakéhokoliv stroje:
– 
CNC soustruhy, CNC centra, dlouhotočné automaty, multifunkční obráběcí stroje a jiné;
–  komunikaci se strojem a instalaci zabezpečuje přímo firma Profika.

Volitelné opce a doplňkové technologie:
– 
možnost navýšení efektivity výroby pomocí doplňkových periférií;
–  mytí a sušení obrobků, značení a popis. Odjehlení a začištění kusů. Kontrolní měření rozměrů, kamerová inspekce. Upínací přípravky, zakládání celé sady polotovarů. A další.

Související články
Pomoc s robotizací pro začátečníky

Množství firem, které využívají robotizaci, stoupá. Odpovídá to nedostatku kvalifikovaného personálu i stále vyšším požadavkům na kvalitu výroby i ve velkých sériích. Robotizace dokáže zvýšit efektivitu výroby a výrazně eliminovat chyby, kterých se může dopouštět lidská obsluha.

Robotizace a automatizace:
řešení na míru

Česká společnost Profika se na tuzemském trhu pohybuje dlouhodobě, letos slaví 30. výročí. Za tu dobu se stala jedním z největších odborníků na CNC stroje a rovněž výhradním dealerem pro spolehlivé jihokorejské značky Hyundai WIA a Hanwha Precision Machinery. Profika má svou vlastní divizi robotiky, která vyvíjí automatické robotické buňky. Nově rovněž dokáže poskytnout robotizaci přímo na míru. Podle Jakuba Kaufmana, experta na CNC stroje a robotizaci této společnosti, je pro celou řadu firem automatizace nutností, která jim přinese řadu benefitů.

Za skvělými stroji do Benátek

Profika. Pokud uslyšíte nebo uvidíte toto slovo, naskočí vám ihned asociace: moderní obráběcí centra a vše kolem nich. Pokud jste však měli – podobně jako naše redakce – to potěšení přijet letos 30. května do Benátek na Jizerou, bezesporu jste zjistili, že Profika neznamená „jen“ stroje, ale i velmi příjemné lidi, kteří se svým hostům dokážou postarat i o profesionální catering a zábavu. To vše bylo totiž součástí letošního Open House zmíněné firmy.

Související články
Automatizace plug and play bez programování

Automatizace má za úkol usnadnit život lidem pracujícím u obráběcích center a samozřejmě zvýšit produktivitu, zajistit stabilní kvalitu výroby a stát se úsporným opatřením v nelehkých časech. Pokud se podíváte správným směrem, nemusí být robotizace frézky nikterak nedosažitelná, i když jste třeba společnost skromnějších poměrů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Trendy pro MSV:
Chytré stroje

Mezinárodní strojírenský veletrh 2021 byl velmi úspěšný. Nyní se připravuje další ročník a s ním i řada vystavovatelů. Pro náš seriál vybíráme ty nejfundovanější z nich, abychom se jich zeptali na zajímavosti a trendy v jejich oborech. Tentokrát jsme oslovili Jakuba Kaufmana, experta na CNC stroje a robotizaci ze společnosti Profika.

Přeceňujeme, nebo nedoceňujeme automatizaci?

Ať už se jedná o jakýkoli proces ve firmě nebo provozovně, má se často za to, že automatizace je tím zázračným nástrojem, který přinese efektivitu do jakékoli činnosti a jistě zajistí prosperitu a rozvoj firmy. Ano i ne, automatizace má své zastánce, ale i odpůrce, a argumenty obou táborů jsou podnětné.

Automatizace masové výroby vs. 3D tisk

Automatizace ve velkých společnostech je již dlouho běžnou praxí. V posledních letech se však setkáváme s poptávkou po automatizaci i v případech malosériové výroby a u dodavatelů s kusovou výrobou. Mnohdy jde o produkty s vysokou přidanou hodnotou, ať už to jsou výrobky pro automobilový průmysl, nebo pro maloodběratele.

Automatizace v malých a velkých firmách

Automatizace přináší velké výzvy a příležitosti, ale má i svá úskalí. Jedním z nich je otázka návratnosti investic. Velké a globální společnosti mají v tomto ohledu vždy velkou výhodu oproti malým, lokálním firmám. I menší firmy však mají šanci uspět.

Automatizace výroby a kontrola kvality

Stejně jako rostou požadavky na přesnější a efektivnější výrobní procesy, rostou velmi výrazně i požadavky na kvalitu produktu. Kvalita produktu je sledována již od prvopočátku, kdy je za každý vstupní komponent zodpovědný výrobce a dodavatel.

Vzdělávání a rozvoj v provozech s automatizací

Moderní technologie s sebou přinášejí nejen vyšší stupeň automatizace, ale i velkou míru zodpovědnosti v oblasti obsluhy těchto technologií a obecně v oblasti spolupráce mezi lidskou obsluhou a strojem. I když jsou moderní technologie na vysoké automatizované úrovní a např. koboty se dnes vyrábějí s cílem až osmiletého bezúdržbového provozu, je velmi důležité mít na paměti, že i ta nejlepší technologie na světě stále vyžaduje lidský faktor. Další díl seriálu Fenomén automatizace pojednává o přístupu ke vzdělávání a rozvoji zaměstnanců.

Technologie stárnou stejně jako lidé

V minulém díle našeho seriálu Fenomén automatizace jsme uvedli, jak správně vybrat dodavatele automatizace. S úspěšným výběrem dodavatele přichází na řadu výzkum a vývoj technologie, která bude zajišťovat výrobu, montáž a všeobecně zisky. Takové technologie jsou poptávány s úmyslem sloužit celé roky, jen ve výjimečných případech se staví linky pro krátkodobé použití. Automatizace má pomoci s dlouhodobými plány na celé dekády, ovšem mnohdy s sebou nese velké náklady a trvá roky, než si na sebe začne vydělávat. A pak se často začne hlásit ke slovu potřebná modernizace či únava materiálu vyžadující investice a náklady jsou opět velkým strašákem. S výběrem dodavatele jde v ruku v ruce i výběr partnera na dlouhá léta.

Výběr správného partnera má zásadní význam

Při výběru dodavatele automatizace pro velký závod či malou dílnu je nutné nejprve důsledně definovat požadavky na očekávané aplikace, včetně základních parametrů řízení a případné škálovatelnosti do budoucna. Benefity automatizace jsou již z předchozích dílů seriálu Fenomén automatizace jasné – šetření nákladů, minimalizace lidské chyby, urychlení procesů a zvýšení jejich efektivity. Kolik času však zabere dostat se ke kýžené vizualizaci a implementaci plánu a vize? Úspěch není vždy jen o dodavateli a technologiích, důležité je také připravit klíčové lidi ve firmě na to, co je čeká, a dát jim prostředky pro pochopení představených plánů.

Automatizace není odpovědí na všechny otázky

Primárním cílem zavádění automatizace a robotizace je nejen zajistit více času, jak jsme si řekli v minulém díle, ale jejím účelem je také usnadnit lidstvu složité a zdraví škodlivé úkoly. Automatizace se nasazuje v oblastech stereotypní a nebezpečné práce. Motivací firem může být i škálovatelnost, maximalizace zisku a v neposlední řadě nižší počet lidských selhání. Tento díl našeho seriálu Fenomén automatizace se zamýšlí nad tím, proč, kde a jak automatizovat, a dalšími otázkami.

Velké výzvy pro malé společnosti

Automatizace je fenomén, který je výsledkem přirozené lidské touhy posouvat technologický pokrok kupředu ve snaze ulehčit si vlastní život. Byť je automatizace skloňována v mnoha odvětvích, je stále v počátcích svého vývoje. To, co určuje stupeň technologické evoluce, je náročnost člověka jako uživatele a zákazníka. Automatizovat se dá prakticky jakýkoli proces. Například i koupě chytrého telefonu je ve své podstatě automatizace určitého procesu. Chytrý telefon dokáže nahradit běžný telefon, diář, hudební přehrávač a mnoho dalších aplikací. To vše lze nosit v jedné malé krabičce, která se vejde do kapsy.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit