Témata
Reklama

Seřizovací přístroje se správou nástrojových dat

Digitální propojení procesů hraje stále významnější roli pro zachování konkurenceschopnosti podniků zabývajících se obráběním. Systémový dodavatel Kelch rozpoznal včas tuto potřebu a nabízí nyní seřizovací přístroj prémiové řady Kenova set line V6 na přání se softwarovými moduly TDM pro správu nástrojových dat.

Moduly TDM (Tool Data Management) je možné kombinovat se všemi třemi verzemi Kenova set line V6 – od manuální přes manuální s CNC vřetenem až po plně automatickou CNC verzi. Integrovaný inteligentní software Easy přitom umožňuje komfortní obsluhu a je přizpůsoben pro použití podle zásad Průmyslu 4.0. Pro tento balíček prémiových seřizovacích přístrojů a softwaru TDM poskytuje navíc Kelch velice příznivý poměr cena/výkon při zachování nejvyšší možné spolehlivosti.

Reklama
Reklama
Kenova set line V6 je nový kompaktní seřizovací přístroj prémiové řady Kelch.

Procesně spolehlivé seřízení nástrojů

Přístroje Kenova set line jsou optimalizovány pro rychlé, jednoduché a přesné měření a díky použití patentovaných systémů dosahují vysoké procesní spolehlivosti. S řadou V6 přinesl Kelch na trh nejnovější verzi úspěšných systémů pro měření nástrojů, vybavenou jedněmi z nejpřesnějších vřeten vlastního vývoje a výroby. Tím poskytují seřizovací přístroje vysokou přesnost obvodového házení a vysoké upínací síly. Ve spolupráci se softwarovým specialistou na správu nástrojových dat TDM Systems GmbH vznikly moduly pro správu nástrojů a rozhraní pro propojení s dalšími systémy.

Široká možnost použití

Kenova set line V6 umožňuje pomocí pneumatického systému komfortní a rychlé manuální najetí os do místa měření. Pro další přesné najetí v osách X a Z slouží ergonomická najížděcí ruční kolečka. „Řada Kenova V6 je přizpůsobena pro nejširší použití. Systém je díky svojí modularitě a flexibilitě v oblastech rozměrů, stupňů automatizace a softwarových opcí vhodný pro téměř všechny potřeby měření a seřízení nástrojů,“ říká Viktor Grauer, člen vedení a vedoucí vývoje Kelch. Seřizovací přístroje série Kenova set line V6 jsou vyrobeny z materiálů s velice podobným koeficientem tepelné roztažnosti. Tím jsou potlačeny tzv. bimetalové efekty i při použití přístroje v neklimatizovaných prostorách. Modulární konstrukce umožňuje v případě potřeby i odpovídající upgrade. Použitá vřetena jsou přitom kompatibilní s modely Kelch Kalimat, Sirius a Kenova, takže řadu V6 je možné s nevelkými náklady kombinovat se stávajícími seřizovacími přístroji.

Jednoduše a přehledně: software Easy

Se softwarem Easy provádějí uživatelé obsluhu přístroje Kenova set line V6 prostřednictvím přehledného uživatelského rozhraní, ve kterém jsou informace o nástroji, adaptéru, měření a naměřených hodnotách dobře čitelné a zobrazené na jedné obrazovce. Během vyhodnocování měření software uživatele rychle vede k požadovaným výsledkům. Přitom je k dispozici řada dalších funkcí, například kontrola obvodového nebo čelního házení, funkce maximálního obrysu obalové křivky, popřípadě přídavné nasvětlení pro inspekci ostří nástroje. Pro průběh měření a seřízení mohou být použity také nástrojové listy. Pro pozdější vyvolání měřicích postupů zadá uživatel jednoduše identifikační číslo nástroje nebo ho načte z RFID čipu. Jako opce jsou k dispozici i další funkce Easy, například automatizované programování měření nástrojů nebo implementace postprocesorů a CNC parametrů. Také napojení na ostatní systémy v rámci Průmyslu 4.0 je připraveno – například přenos dat po síti, komunikace se systémem pro správu nástrojů, CAM systémem nebo QR kódem. Možné jsou i další softwarové opce, jako například kombinace Kenova set line V6 se softwarem CoVis nebo kOne.

Software Easy srozumitelně provází uživatele všemi programy.

Správa nástrojů s moduly TDM

Díky napojení Kenova set line V6 na odpovídající TDM Software je zajištěno, že veškeré nástroje budou připraveny správně a budou seřízeny v požadovaných tolerancích. Základní modul TDM je koncipován pro správu nástrojových položek, kompletních nástrojů (nástrojových sestav) a nástrojových listů, jakož i pro správu dalších výrobních prostředků. Software spravuje vše v jedné centrální databázi a poskytuje přístup k těmto datům ostatním účastníkům procesu. Skladový modul TDM pomáhá podnikům řídit organizaci nástrojů ve skladu, v servisu (ostření) i na strojích. Přitom je možné řídit jak manuální sklady, tak i automatizované skladové systémy. Pomocí těchto modulů je dokumentován i stav nástrojů. Na přání lze software doplnit ještě o objednávkový modul, který zajistí automatické včasné doplnění potřebných nástrojů.

Pro zajištění vysoké přesnosti obrábění při maximální efektivitě využití výrobních prostředků je důležité seřídit nástroje pomocí výkonného seřizovacího přístroje.

Jednoznačné zatřídění pomocí druhu, třídy a skupiny

Struktura TDM modulů je definována ve třech stupních, takže všechny nástroje lze jednoznačně zatřídit. Software rozlišuje různé druhy nástrojů, jako například frézovací, vrtací, soustružnické, VBD apod., které jsou dále členěny na třídy. Například vrtací nástroje se dále člení na navrtáváky, dělové vrtáky, výhrubníky, stupňové vrtáky a další. Pro optimální přehled jsou tyto třídy děleny ještě na jednotlivé skupiny. Ve třídě výhrubníky tak můžeme nalézt například skupiny záhlubník, výhrubník s VBD atd.

CCD kamera s přesnou optikou a nasvětlením zajišťuje opakovatelnou přesnost ±2 µm.

Vybavení pro všechny: Kenova set line V6

Při výběru vhodného seřizovacího přístroje Kenova set line V6 se mohou zájemci rozhodovat plně podle svých potřeb. Manuální verze je vhodná jako cenově výhodný startovací seřizovací přístroj pro příležitostné seřizování a měření nástrojů. Manuální provedení s CNC osou je určeno pro uživatele s častějšími potřebami měření vícebřitých nástrojů, které potřebují spolehlivý, na obsluze nezávislý proces zaostření, jakož i měření obvodového a čelního házení. Plně CNC řízené provedení je správnou volbou, pokud je potřeba automatizovaný seřizovací přístroj pro velký počet seřizovaných nástrojů. Tato verze je zcela nezávislá na obsluze. Nadto Kelch jako systémový dodavatel nabízí pro novou řadu Kenova set line V6 jako opci provedení nakonfigurované podle potřeb zákazníka.

BTS Technik

oldrich.bosman@btstechnik.cz

www.btstechnik.cz

http://www.kelch.de

Reklama
Vydání #6
Kód článku: 180648
Datum: 06. 06. 2018
Rubrika: Trendy / Obrábění
Autor:
Firmy
Související články
Kompaktní horizontální seřizovací přístroj pro Průmysl 4.0

Systémový dodavatel Kelch představil na veletrhu EMO v Hannoveru inovativní výsledky vývoje pro optimalizaci procesů, mezi nimi poprvé nově koncipovanou konstrukční řadu H3 z úspěšné série seřizovacích přístrojů Kenova set line.

Inovovaný přístroj pro seřizování nástrojů

Společnost Kelch GmbH představí na veletrhu Intec 2019, který se koná od 5. do 8. února 2019 v Lipsku, inovovaný stolní přístroj Kenova set line V3 pro seřizování nástrojů s možností rozšíření pro Smart Factory.

Laserový měřicí systém pro seřizování nástrojů

Při frézování a vrtání nástroji velmi malých rozměrů se pro seřízení a kontrolu zlome-ní nástroje používá laserový měřicí systém. Pomocí tohoto přístroje lze vyrábět rychleji, s vyšší přesností a s vyšší spolehlivostí.

Související články
Chytrá kontrola procesů s využitím cloudu

Systémový dodavatel Kelch GmbH vyvinul společně s inovativními partnery sledování procesu a stavu s využitím cloudu. Díky němu je od nynějška možné systematicky sledovat seřizovací přístroje Kelch a včas rozpoznat případné nesrovnalosti.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
EMO Hannover 2013: část 8 - upínání obrobků

V tomto vydání se již naposledy v ucelené monotematické retrospektivě poohlédneme po loňském veletrhu obráběcí techniky EMO Hannover. Autor tohoto příspěvku se zaměřil na problematiku upínání obrobků. A co nového v této oblasti firmy nabízejí? Čtěte dále.

Automatické a přesné upnutí na požadovanou délku

Tepelné nástrojové držáky se často využívají v sériové výrobě nebo u strojů s více vřeteny. Ve srovnání s jinými upínacími systémy jsou poměrně levné, přitom mají výborný přenos síly a upnutí na celé upínací části nástroje, což vede k minimálním hodnotám obvodového házení. Kombinovaný měřicí a seřizovací přístroj Zoller redomatic dokáže přesně seřídit délku nástroje v tepelném držáku – a to zcela automaticky.

Řešení pro digitální budoucnost

Firma Zoller Czech, s. r. o., představí na letošním strojírenském veletrhu v Brně nejnovější měřicí, seřizovací a kontrolní přístroje a softwarová řešení.

Měřicí technologie pro Průmysl 4.0 v Nitře

Průmysl 4.0 závisí na propojení systémů schopných spolu komunikovat, schopných získávat, vyhodnocovat a sdílet data a na takto zpracované informace reagovat v reálném čase. Údaje z měření jsou nezbytné pro shromažďování informací, které mají být použity při inteligentním rozhodování za účelem zabránit nežádoucím procesním změnám.

Měřicí přístroje pro efektivní výrobu

Jestliže jsou nástroje přesně zaměřeny a seřízeny ještě před samotným obráběním mimo obráběcí stroj, lze následně zkrátit vedlejší neproduktivní časy na stroji a zvýšit tak celkovou efektivitu výroby. Přístroje pro měření a seřizování nástrojů mohou v samotném procesu třískového obrábění zajistit zvýšení produktivity až o 25 %, a to při velmi dobrém poměru cena/výkon. Úspěšné obrábění tedy vyžaduje nejen výkonné stroje, ale i přesně seřízené nástroje.

Plně automatické měření závitových nástrojů

Pro měření komplexních parametrů na závitových nástrojích nabízí společnost Walter unikátní řešení pro měřicí stroje řady Helicheck, které dosud na trhu chybělo.

Samocentrovatelná hlava - šikovný pomocník se širokým záběrem

Stávající trend zpřesňování a zefektivňování strojní výroby zákonitě promítá své nároky i do oblasti měřicí techniky užívané k seřizování a kalibraci obráběcích strojů. Požadavky na moderní měřicí zařízení jsou ve zkratce definovány asi takto: V co nejkratším čase a s minimální nejistotou poskytnout co možná nejvíce informací o přesnosti testovaného stroje a současně informace podat v dále aplikovatelném formátu. MT-Check, neboli samocentrovatelná hlava, je na tento post vhodným kandidátem.

Automatická kontrola odvalovacích fréz

V minulém vydání tohoto časopisu byly představeny novinky pro měření a kontrolu nástrojů od firmy Zoller, konkrétně univerzální přístroj genius/pilot 3.0, přístroj pomSkpgo pro měření zaoblení řezné hrany a sawCheck pro rychlé měření zubů pilových listů. Další zajímavou novinkou je přístroj hobCheck pro kontrolu odvalovacích fréz, kterému jsou věnovány následující řádky.

Průmysl 4.0 v praxi

Reflexe současného poznání s aplikací prvků Průmyslu 4.0 do praxe byla předmětem odborné konference, kterou společnost Ceratizit společně se svými partnery připravila pro téměř stovku účastníků z řad výrobních společností ve svém Technickém centru. Od původního teoretizování o aspektech Průmyslu 4.0 jsme se nyní dostali již k praktických zkušenostem.

Názorové fórum odborníků

V tomto vydání MM Průmyslového spektra se věnujeme mimo jiné tématu automatizace obslužných procesů. Proto jsme s anketní otázkou oslovili zástupce výrobců a dovozců v této komoditě.

Tlak na zvyšování produktivity a další faktory související s cenou práce či nedostatkem pracovní síly přiměly mnoho výrobců automatizovat své výrobní procesy. Většina obslužných procesů, jako je upínání, paletizace, kontrola kvality a další úkony (třídění, odvoz, balení), probíhá ve vedlejších časech.


I tyto procesy lze optimalizovat, zefektivnit anebo částečně automatizovat. Jaké produkty, systémy či služby zvyšující efektivitu obslužných výrobních procesů nabízí vaše společnost?

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit