Témata
Zdroj: Prima Power

Jedinečnou kombinaci integrovaného vysekávání a stříhání může nabídnout pouze Prima Power s více než 30letými zkušenostmi v tomto oboru. Tento systém vhodný pro výrobu obdélníkových dílů a panelů byl inovován a dosahuje nyní výrazně vyššího výkonu a nižších nákladů na díl, což přináší mnohem udržitelnější výrobu.

Hana Sedloňová

Vystudovala Fakultu strojní ZČU v Plzni, obor Průmyslové inženýrství a management. Celou svou profesní kariéru pracuje ve strojírenství, nyní se věnuje marketingu a podpoře prodeje pro společnost Prima Power.

Reklama

Hlavní výhodou Shear Genius EVO je nepochybně jeho podstatně vyšší výrobní kapacita. Když je stroj integrován do výrobní linky PSBB na výrobu velkých panelů, jako jsou dveřní křídla a panely výtahů, produktivita se dokonce zdvojnásobí. Toto impozantní vylepšení umožňuje nové zařízení pro měření hran plechu, které zabezpečuje vysoce efektivní proces rozvržení vysekávaných dílů, kratší dobu procesu a vyšší využití plechu. Zařízení pro odstranění zbytkového materiálu v upínkách a posledního dílu okamžitě odebere poslední díl ze stolu, čímž se výrazně zkrátí doba zakládání dalšího plechu.

Nový Shear Genius Evo jako srdce výrobní linky PSBB (punching–shearing–buffering – bending). (Zdroj: Prima Power)

Nižší náklady na kus

Základním prvkem stroje zůstává jeho servo-elektrická technologie, která umožňuje udržitelnou výrobu díky snížené spotřebě energie, nepoužívání oleje a úsporám surovin. To vše je v souladu se závazkem společnosti Prima Power k vyvážení vysoké produktivity nízkým dopadem na planetu, tento cíl byl definován v konceptu Green means.

Reklama
Reklama

Proces stříhání je nejspolehlivější metodou pro oddělení dílů od plechu. Když jsou čepele dole, je 100% jisté, že vystřižené díly jsou vysoce kvalitní, což je klíčové pro plně automatizovanou výrobu. Shear Genius EVO integruje více pracovních fází do jedné a lze jej snadno připojit k automatizačním systémům za účelem automatizace toku materiálu a dílů, a dalšího zvýšení výkonu. Díky těmto vylepšením je nový Shear Genius EVO jasně nejproduktivnější a nejudržitelnější výrobní metodou pro obdélníkové panely a díly.

Shear Genius 1530 – zakládací strana. (Zdroj: Prima Power)

Technické parametry

Nový Shear Genius EVO je dodáván ve dvou velikostech. Zařízení s označením 1530 dokáže zpracovávat plechy o max. velikosti3 074 mm x 1 565 mm. Shear Genius EVO 1540 si poradí s plechy o velikosti až 4 300 mm x 1 565 mm. Maximální tloušťka plechu pro vysekávání je 8 mm, pro stříhání je to 5 mm pro hliník a 3 mm pro měkkou a nerezovou ocel. V revolverové hlavě může být až 400 nástrojů a až 384 indexových nástrojů.

Reklama

Stroj je k dispozici ve dvou výkonnostních variantách Pure a Dynamic. Varianta Pure splňuje všechny požadavky na atraktivní, a přitom efektivní výrobní stroj, Dynamic nabízí nejlepší produktivitu a výkon na trhu a disponuje silou beranu až 300 kN.

Operátorské rozhraní stroje Shear Genius 1530. (Zdroj: Prima Power)

Opce nad rámec základní výbavy

Obě varianty jsou dodávány s nejnovějšími funkcemi a mohou být vybaveny celou řadou dalších opcí, např. inteligentním beranem, který zkracuje dobu výměny nástrojů a navyšuje počet především indexových nástrojů, různými druhy dopravníků a propadů na odpad, zařízením pro operace bez poškrábání citlivého materiálu a mnoha dalšími opcemi a speciálními nástroji.

Koncem loňského roku uspořádala Prima Power virtuální den otevřených dveří ve své finské továrně Seinäjoki. V ní se vyrábějí servo-elektrické vysekávací stroje a kombinované systémy, včetně Shear Genius a Combi Genius, spolu s jejich automatizací a softwarem.
Související články
Od konstrukce strojů po parkovací věže

Mezi starší generací strojařů pravděpodobně není nikoho, kdo by neznal původem škodováka Josefa Bernarda z Jičína. Tento strojírenský nadšenec příští rok oslaví své sedmdesátiny. Před třiceti lety po odchodu z místního Agrostroje položil základy společnosti Vapos, která dává perspektivní práci patnácti desítkám lidí z Jičína a blízkého okolí.

Nanovlákenná membrána v oknech ochrání stroje i pracovníky

Zatímco o smogu v ulicích se vedou časté debaty, znečištěný vzduch v interiéru patří k opomíjeným tématům. A to i přesto, že podle Světové zdravotnické organizace stojí život 4,3 milionu lidí ročně a v průmyslových objektech ohrožuje jak zdraví pracovníků, tak samotný provoz. Díky rozvoji moderních technologií nyní interiér účinně ochrání nanovlákenná okenní membrána.

E-commerce posouvá logistiku do vyšší dimenze

S rozvojem elektronického obchodování zaznamenala logistika velké změny. Dalším zlomovým okamžikem byl příchod pandemie na začátku tohoto roku, kdy e-shopy a logistické společnosti poskytující služby pro e-commerce musely prakticky den ze dne změnit své obchodní jednání, včetně logistiky. Proč se to jako jednomu z mála segmentů ekonomiky úspěšně podařilo a dále daří, jaké jsou nové trendy a jaký potenciál má umělá inteligence a další moderní technologie v logistickém byznysu? MM Průmyslové spektrum nad těmito tématy diskutovalo se zakladatelkou Zásilkovny a výraznou osobností české e- commerce Simonou Kijonkovou.

Související články
Inovativní řešení z Blechexpo

V listopadu na 14. mezinárodním veletrhu zpracování plechu Blechexpo ve Stuttgartu prezentovala italská společnost Prima Power špičková řešení zahrnující všechny fáze zpracování plechu. Slogan „Prima is here“ symbolizuje přístup společnosti k zákazníkům nejen v průběhu veletrhu, ale při jakémkoli kontaktu s nimi. Je vždy na jejich straně, nabízí podporu, odborné znalosti a vyspělé technologie, skutečně naslouchá potřebám uživatelů a poskytuje moderní a uživatelsky přívětivá řešení jejich požadavků.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
MSV představí svět budoucnosti

Mezinárodní strojírenský veletrh vstupuje do svého již 61. ročníku. Během let se z něj stal nejrenomovanější oborový veletrh. Je tedy jasné, že řídit jej tak, aby renomé neztratil, není nic snadného a vyžaduje to člověka nejen schopného, ale i zkušeného. Současný ředitel, Ing. Michalis Busios, bezesporu splňuje obojí. Dokladem je skutečnost, že pro veletrh úspěšně pracuje již od roku 2008.

Pod dvou letech opět na EMO do Hannoveru

Od 16. do 21. září 2019 se uskuteční 22. ročník největšího světového veletrhu zpracování kovů EMO. Megaakce se koná opět v Německu, které je po Číně a USA třetím největším trhem obráběcích strojů na světě. Veletrhu se účastní téměř 2 100 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Z České republiky se očekává účast 28 firem na ploše necelých 1 700 m2. Na minulý veletrh v roce 2017 přijelo do Hannoveru z České republiky přes 2 200 odborníků.

CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Vítejte v továrně budoucnosti

Závod na výrobu nástrojů, který provozuje společnost Sandvik Coromant ve švédském městě Gimo, byl Světovým ekonomickým fórem zařazen mezi vyspělá zařízení Průmyslu 4.0.

Technologie zpracování plechů od A do Z

Trojice konferencí s názvem Technology days 2019 hostila zájemce o tvářecí technologie v Praze, Prostějově a v Beladicích na Slovensku. Pořádala ji společnost Exinco, která na českém a slovenském trhu zastupuje několik špičkových zahraničních výrobců tvářecí techniky. Obchodní zástupci pěti z nich přijeli účastníkům konference představit novinky z vlastních výrobních portfolií. Konkrétně se jednalo o společnosti Zani, Muffato, Iron, Sangiacomo a Hürsan.

Názorové fórum odborníků

Na tomto místě budeme pravidelně přinášet názory odborníků k tématům, která se objeví v aktuálním vydání MM Průmyslového spektra. V březnovém vydání jsme zástupcům firem položili následující otázku:

I ti nejlepší stále zlepšují

Každoročně ještě před začátkem vánočních svátků pohody a rodinných setkání se koná ještě jedno příjemné setkání v prostorách showroomu pražské společnosti Trumpf, která v prosinci pravidelně pořádá Dny otevřených dveří. I tentokrát byly dveře otevřené technické veřejnosti, zákazníkům a zájemcům o technologie zpracovávající plechy a profily po tři dny. Součástí programu byl také přednáškový blok, kde byly mj. představeny novinky Trumpf z loňského veletrhu Euroblech 2018 konaném v Hannoveru.

Jsou smíšené konstrukce dočasně za svým zenitem?

Nikdo nenamítá proti oprávněné potřebě lehkých konstrukcí v dopravě, aeronautice, obalové technice a u pohyblivých částí strojů, systémů a zařízení. Avšak jsou smíšené konstrukce s plasty vyztuženými vlákny v současnosti opravdu za svým zenitem?

Automatizovaná výroba dílenského nábytku

Rodinný podnik Polak cz má bohatou historii v oblasti zpracování plechů. Od dob výstředníkových lisů, na kterých společnost začínala, se toho mnoho změnilo. Jednatel a zakladatel společnosti Petr Polák si pochvaluje velký progres v technologiích zpracování plechů i v automatizaci. I přes nízký stav zaměstnanců díky automatizaci a vysokým výkonům strojů Trumpf si může dovolit dále rozšiřovat výrobu.

Diskutovaný Průmysl 4.0

Fenomén Průmysl 4.0, nastínění možných směrů vývoje a příprava společnosti na změny způsobené novými technologiemi – to jsou diskutovaná témata konferencí a seminářů současnosti. Podpora výzkumu a vývoje se musí soustřeďovat na technologicky významné oblasti vycházející z potřeb české průmyslové praxe. Odborníci zdůrazňují potřebu vzdělávání a zvyšování kvalifikace zaměstnanců.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit