Témata
Reklama

Více flexibility při obrábění velkých průměrů

Při obrábění otvorů velkých obrobků se většinou používají nástroje s jedním nebo dvěma břity a vyměnitelnou vrtací tyčí. Tyto systémy se používají pro hrubování i pro jemné obrábění.

Výhodou těchto systémů je, že díky modulární konstrukci se nástroje mohou nastavovat na různé průměry obráběných otvorů. Protože se velké obrobky zpravidla vyrábějí v relativně malých počtech, je delší čas výměny nástroje a delší čas obrábění přijatelný.

Reklama
Reklama
Reklama

Dva až tři kroky obrábění

Velké skříně převodovek, turbín, generátorů nebo motorů se většinou vyrábějí ze šedé litiny, kde přídavky pro obrábění předlitých otvorů jsou 15 až 20 mm na stěnu. Vzhledem k přesným tolerancím jsou při obrábění s použitím tradičních vyvrtávacích nástrojů nezbytné dva až tři kroky obrábění nahrubo i načisto, z čehož vyplývá náročná výměna nástrojů. Nástroje pak bývají často ve stroji vyměňovány ručně, samotná montáž, seřízení a výměna tak vyžadují hodně času. Navíc u vyvrtávacích tyčových nástrojů se dvěma břity lze použít pouze pomalé posuvy.

Spirálová válcová fréza, použitá pro hrubování pěti různých otvorů s průměrem 200–700 mm

Výroba větších sérií, například výroba převodovek větrných elektráren, vyžaduje nové výrobní postupy. Pro hrubovací operace i pro jemné obrábění takových součástí vyvinula společnost Mapal výrobní postupy, které významně zvyšují produktivitu.

Válcová spirálová fréza

Jako alternativu k vyvrtávacím tyčím nabízí společnost Mapal novou válcovou spirálovou frézu. Při takovém frézování je běžný rotační pohyb frézy doprovázen současným osovým pohybem do materiálu. Aby bylo takové frézování možné, nástroj je vybaven tangenciálními vyměnitelnými břitovými destičkami na obvodu čela. Díky břitům na vnitřní straně nástroje je možné použít strmější záběr do řezu, protože nástroj se vždy „prořízne ven“. Spolu s pozitivním jemným řezem tangenciálních břitových destiček je možné vyhrubovat velké otvory v jednom kroku. V případě šedé litiny pak není problémem záběr i hloubka řezu 20 mm. Spirálová fréza proto dokáže odebrat až o 40 % materiálu více než tradiční cirkulační frézy. Optimalizované rozložení řezu rovněž zajišťuje specifické rozložení opotřebení mezi řeznými destičkami a maximalizuje tak životnost nástroje.

Flexibilní jemné obrábění velkých otvorů pomocí příčných hlav ovládaných technologií Tooltronic

Zvýšení produktivity

Vysokou flexibilitu tohoto způsobu frézování je možné ukázat na příkladu. V minulosti bylo pro obrobení pěti různých otvorů s průměry od 230 do 700 mm potřeba dvanáct vyvrtávacích operací pro obrábění nahrubo. Pro všechny tyto operace musely být vyměněny a nastaveny vyvrtávací tyčové nástroje. Nyní používaná válcová spirálová fréza Mapal má průměr 140 mm a díky výše popsanému výkonu a speciálnímu postupu frézování lze všech pět otvorů obrobit v jednom kroku tímtéž nástrojem. Zatímco dříve trvalo obrábění všech otvorů dohromady 2,5 hodiny, nyní je stejná činnost provedena za půl hodiny. Produktivita stroje se tak zvýšila odpovídajícím způsobem, naproti tomu potřebný výkon v průběhu spirálového obrábění je nižší než při dříve používaném postupu. Tím také dochází ke snížení zatížení vřetena a nižší spotřebě energie.

Příčná hlava Tooltronic s hmotností 1,2 tuny je vkládána do stroje pomocí portálového jeřábu.

Řízené a mechatronické nástroje

Pro následující jemné obrábění je také nutná velká flexibilita a přesnost. Tento úkol byl splněn s použitím know-how odborníků na řízené a mechatronické nástroje společnosti Mapal. Vyvinuli řadu poháněných nástrojů s příčnými saněmi navržených speciálně pro obrábění velkých otvorů. V tomto případě jsou příčné saně poháněny jednotkou Tooltronic. Stejným způsobem jako v případě malých nástrojů Tooltronic je pohyb zajištěn malým elektromotorem vestavěným do příčné hlavy. Motor je napájen a přebírá data ze stroje. Při použití těchto mechatronicky ovládaných příčných hlav je možné nejen nastavit různé průměry pomocí CNC programu, ale také vytvářet kontury, jako sražení, oblouky, vybrání a ploché povrchy. Pro pokrytí rozsahu průměrů 230 až 700 mm jsou nutné pouze tři příčné hlavy. Největší hlavy jsou do stroje vkládány portálovým jeřábem. Pro upevnění příčné hlavy ke stroji slouží čtyři připojovací body. Pohon z vřetena stroje je zprostředkován spojením přes HSK 100.

Kombinace válcové spirálové frézy a příčné hlavy přináší nový, mimořádně ekonomický způsob obrábění velkých otvorů. Z pohledu zvětšujících se výrobních sérií velkých součástí jde o správný předpoklad flexibilní a nákladově výhodné výroby.

Jiří Šimůnek

Mapal C&S

jiri.simunek@cz.mapal.com

www.mapal.cz
www.mapal.sk

Reklama
Vydání #9
Kód článku: 120929
Datum: 04. 09. 2012
Rubrika: Výroba / Obrábění
Autor:
Firmy
Související články
Úspora vedlejších časů

V současné době se firmy v České republice potýkají s nedostatkem pracovníků. Obzvláště citelná je tato situace v oblasti strojírenství, kde jsou na pracovníky kladeny vyšší požadavky na vzdělánV současné době se firmy v České republice potýkají s nedostatkem pracovníků. Obzvláště citelná je tato situace v oblasti strojírenství, kde jsou na pracovníky kladeny vyšší požadavky na vzdělání a praxi v oboru. Nelze ani očekávat, že se situace sama zlepší nebo nás zachrání zahraniční pracovníci. í a praxi v oboru. Nelze ani očekávat, že se situace sama zlepší nebo nás zachrání zahraniční pracovníci.

Nový pohled na moderní CAM programování v praxi

Při své dennodenní praxi se odborníci firmy Grumant u svých zákazníků opakovaně setkávají s tím, že jsou programy připravovány přímo na strojích. Důsledkem toho jsou ztráty strojní kapacity a dále dochází ke ztrátě kontroly nad výrobním procesem z hlediska použitých strategií a řezných podmínek. Ani tam, kde se již používá CAM programování, nemusí být vyhráno. O tom, jak revolučně vidí CAM programování ve firmě Grumant, pojednává tento článek.

Progres v navyšování podílu na trhu

Skupina Plansee Group dosáhla v hospodářském roce 2017/18 konsolidovaného obratu 1,3 miliardy euro, což znamenalo nárůst o 11 % ve srovnání s předchozím obdobím. V rámci bilanční tiskové konference konané v Reutte o tom informovali členové představenstva Bernhard Schretter a Karlheinz Wex.

Související články
Proč používat strategii trochoidního frézování?

Strategie trochoidního frézování byla na trh díky svým výhodám uvedena už před několika léty, ale přesto se často setkáváme se zákazníky, kteří používají výhradně tradiční metody obrábění. Důvodem nejsou nedostatečné možnosti strojového parku nebo absence kvalitního CAM systému pro programování. Důvodem je nejčastěji obecná neznalost této strategie frézování a konzervativní myšlení.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Rychlovýměnný upínací systém

Společnost v-tech v minulém roce představila modulární rychlovýměnný systém pro CNC obráběcí stroje. Slouží jako rozhraní mezi stolem CNC stroje a upínačem obrobku, který může být v podobě svěráku, univerzálního sklíčidla či přípravku.

Zero point - efektivní způsob upínání obrobků

Soustava stroj–nástroj–obrobek předurčuje, jak přesné a kvalitní bude obrobení polotovaru obrobku. K významným, ale bezesporu velmi podceňovaným prvkům tohoto procesu patří také upínání obrobku. O trendech v upínání obrobků pomocí technologických palet pojednává tento příspěvek.

Na cestě k nulové chybě upínání

I ta nejmenší cizí tělíska (prach, třísky apod.) mezi dutinou vřetena a stopkou nástroje mohou zapříčinit nepřesnost upnutí vrtáku nebo frézy, což má za následek výrobu zmetků nebo poškození nástroje a tím přerušení výroby. Toto mohou odstranit měřicí systémy se senzory.

Jak úspěšné soustružit tvrzené součástí

Soustružení tvrzených součástí (HPT) se v průběhu posledních 10 -15 let stalo respektovanou a cenově efektivní alternativou k broušení. Bylo prokázáno, že díky této metodě lze zkrátit dobu obrábění a snížit náklady o 70% i více. Ale vedle výhod souvisejících se zkrácením vlastního času cyklu, nabízí HPT i celou řadu dalších výhod. HPT je definováno jako soustružení ocelí s tvrdostí vyšší než 45 HRC (obvykle v rozmezí 55-68 HRC), přičemž jako typické příklady obráběných součástí lze zmínit brzdové kotouče, převodová kola, pastorky řízení, sedla ventilů, písty, vložky válců nebo tělesa spojek.

Bezdotykové orovnávání brousicích kotoučů

Exaktní orovnávání diamantových brousicích kotoučů musí zajistit jak vytvoření požadovaného tvaru, tak i optimální topografii povrchu. U mechanických technologií vznikají vždy síly mezi nástrojem a kotoučem. Bezkontaktní strategie nyní používá pro orovnávání kotoučů technologii elektroerozivního řezání drátovou elektrodou.

Vyvrtávání hlubokých otvorů

V současné době jsou kladeny stále vyšší nároky na nástroje pro obrábění. Čím dál více se obrábí těžkoobrobitelné a různé nestandardní materiály. K tomu jsou obrobky po konstrukční stránce čím dál složitějšími.

Věnujte pozornost vedlejším časům při obrábění

Firma Grumant se již 25 let zabývá prodejem nástrojů a strojů pro třískové obrábění. Zároveň je již známo to, že klade silný důraz na podporu svých zákazníků. 25 let zkušeností jejích techniků ukazuje, že řada zákazníků se soustředí hlavně na kontrolu a optimalizaci strojního času a přehlíží ztráty časů vedlejších. A právě zkrácení vedlejších časů je klíčem k razantnímu zvýšení produktivity, zisku a překvapivě i cesta jak odlehčit problému nedostatku kvalifikovaných obráběčů.

Budoucnost nástrojových materiálů bez kritických kovů

V současné době jsou nejrozšířenějšími nástrojovými materiály slinuté karbidy a nástrojové oceli. Slinuté karbidy, tedy cermety tvořené vysokým podílem karbidů, převážně karbidu wolframu, a dále TiC, TaC a NbC, a kobaltem jako pojivem jsou využívány především pro výrobu výměnných břitových destiček pro strojní obrábění, případně vrtáků do zdiva a betonu. Díky výborné otěruvzdornosti a velmi dobré lomové houževnatosti jsou v poslední době tyto materiály využívány pro různé aplikace, jako je obrábění ocelí, litin i neželezných kovů.

Nástroje pro přesné a výkonné obrábění

Společnost WNT v nedávné době uvedla na trh celou řadu novinek v oblasti technologie obrábění, které mají pro své uživatele řešení pro svoji univerzálnost v použití, stabilitu procesu obrábění, ekonomičnost provozu a v neposlední řadě procesní spolehlivost.

Nový utvařeč třísek

Neustále probíhající vývoj nové technologie povlakování, známé pod obchodním označením Dragonskin, pokračuje ve společnosti WNT vytvořením nové řady vyměnitelných břitových destiček pro soustružení s inovativní geometrií utvařeče třísky -XU. Zaměřením na tvarové a všeobecné soustružení řeší tento utvařeč mnoho problémů zejména v operacích, kde je vyžadováno dokonalé utváření třísky.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit