Na Zemi už NASA 3D tiskárny běžně používá, ale v kosmu je to světová premiéra. Zásadní experiment má odpovědět na otázku jak bude možné tisknout na této technice ve stavu bez tíže. Tiskárnu vyvinula a vyrobila malá americká firma nazvaná Made in Space.
Dosavadní testy s touto technologií v pozemních podmínkách nebo v letadlech byly úspěšné. Pokud bude uspokojivý i kosmický experiment, počítá se s nasazením této technologie také v ohlášené misi na Mars. „Díky této technice bude možné vyrobit určitý potřebný předmět v kosmické lodi třeba během dvou hodin, což má pro další kosmické lety přímo revoluční význam,“ uvedl Niki Werkheiser, vedoucí manager projektu 3D tisku v kosmu NASA.
Tiskárna sama není větší než mikrovlnná trouba a nemůže zatím tisknout větší předměty. Jedná se však o první pokusy. Ovšem v budoucnu by mohla významně snížit náklady na kosmické mise. Připomeňme, že 1 kg dopravovaného nákladu stojí 60 až 80 tisíc dolarů. Musí se sice počítat s dopravou suroviny pro eventuální tisk, ale přesto by byla úspora pozoruhodná. V budoucnu se počítá s vybudováním větší tiskárny přímo v kosmu.
-ks-
Zdroj: Tiskové zprávy
Redakčně upraveno