Témata
Reklama

Na počátku tohoto týdne úspěšně zakotvila na Mezinárodní kosmiské stanici (ISS) nákladní loď Dragon soukromé americké společnosti SpaceX. Náklad na orbitální komplex dopravila už počtvrté.

Reklama
Reklama
Reklama
První 3D tiskárna na oběžné dráze není větší než mikrovlnkaK ISS se připojila za pomoci robotického ramene ovládaného z nitra stanice dvěma z šesti členů posádky. Dragon přivezl 2,5 tun zásob, zařízení a výzkumného materiálu, včetně dvaceti myší pro experimenty. Na ISS také dopravil také poprvé v lidské historii 3D tiskárnu. Na ní by astronauti měli přímo na oběžné dráze tisknout z plastu potřebné různé součástky a nástroje.

Na Zemi se má Dragon vrátit v polovině října s nákladem 1,5 tuny, což budou jednak výsledky vědeckých experimentů a jednak odpad.

Smlouva mezi NASA a SpaceX v hodnotě 1,6 miliardy dolarů předpokládá 12 cest s nákladem na ISS. Dragon zatím dopravuje pouze materiál, ale v budoucnu počítá rovněž s astronauty.

Záběr z výcviku kosmonautů

Na Zemi už NASA 3D tiskárny běžně používá, ale v kosmu je to světová premiéra. Zásadní experiment má odpovědět na otázku jak bude možné tisknout na této technice ve stavu bez tíže. Tiskárnu vyvinula a vyrobila malá americká firma nazvaná Made in Space.

Dosavadní testy s touto technologií v pozemních podmínkách nebo v letadlech byly úspěšné. Pokud bude uspokojivý i kosmický experiment, počítá se s nasazením této technologie také v ohlášené misi na Mars. „Díky této technice bude možné vyrobit určitý potřebný předmět v kosmické lodi třeba během dvou hodin, což má pro další kosmické lety přímo revoluční význam,“ uvedl Niki Werkheiser, vedoucí manager projektu 3D tisku v kosmu NASA.

Tiskárna sama není větší než mikrovlnná trouba a nemůže zatím tisknout větší předměty. Jedná se však o první pokusy. Ovšem v budoucnu by mohla významně snížit náklady na kosmické mise. Připomeňme, že 1 kg dopravovaného nákladu stojí 60 až 80 tisíc dolarů. Musí se sice počítat s dopravou suroviny pro eventuální tisk, ale přesto by byla úspora pozoruhodná. V budoucnu se počítá s vybudováním větší tiskárny přímo v kosmu.

-ks-

Zdroj: Tiskové zprávy

Redakčně upraveno

Reklama
Firmy
Související články
Využití potenciálu kosmických aktivit v ČR

Dlouhodobý projekt „Česká cesta do vesmíru“ chce prostřednictvím kosmických aktivit a jejich dalšího rozvoje přispět k transformaci českého hospodářství na ekonomiku založenou na aktivitách s vysokou přidanou hodnotou. Vznik projektu podpořila vláda na svém posledním jednání.

Související články
Technologické trendy 2021 #6 Zero Trust

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. V pořadí již šestý trend se zabývá tzv. Zero Trust, tedy nulové důvěře, a to k čemukoliv. 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Technologické trendy 2021 #2 Revitalizace core systémů

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme tentokráte nahlédnout do druhého trendu a to Revitalizace core systémů.

Technologické trendy 2021 #1 Vliv technologií na obchodní strategie

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme postupně nahlédnout na vybrané trendy 2021.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit