Témata
Reklama

Energetická účinnost průmyslové výroby

Sdružení Energy Efficiency Movement (EEM) vydalo zprávu, ve které se uvádí, že v době, kdy podniky po celém světě čelí nebývalému nárůstu nákladů na energii a dopadu klimatických změn, je zlepšení energetické účinnosti v průmyslu nejrychlejším a nejefektivnějším způsobem, jak snížit náklady na energie a emise skleníkových plynů. EEM je celosvětové fórum, v jehož rámci cca 200 organizací sdílí nápady, osvědčené postupy a závazky s cílem vytvořit energeticky účinnější svět.

Zveřejněná Příručka energetické účinnosti v průmyslu" obsahuje 10 opatření, kterými může jakýkoliv průmyslový podnik již dnes zlepšit svou energetickou účinnost, snížit náklady na energii a snížit emise. Zaměřuje se na vyspělá, široce dostupná technologická řešení, která přinesou rychlé výsledky a návratnost investic a navíc umožňují nasazení ve velkém měřítku.

Průmysl je podle Mezinárodní energetické agentury IEA největším světovým spotřebitelem elektřiny, zemního plynu a uhlí. Na průmysl připadá 42 % celkové poptávky po elektřině, což se rovná více než 34 exajoulům energie.  Železářský, ocelářský, chemický a petrochemický průmysl jsou největšími spotřebiteli energie v pěti zemích s největší spotřebou energie na světě, tedy v Číně, Spojených státech amerických, Indii, Rusku a Japonsku. Tato spotřeba energie s sebou v současném inflačním prostředí nese vysoké náklady. Podle IEA je také zodpovědná za devět gigatun CO2, což se rovná 45 % celkových přímých emisí z odvětví konečné spotřeby v roce 2021.

Příručka energetické účinnosti v průmyslu" obsahuje 10 opatření, která mohou podniky již dnes přijmout ke zlepšení své energetické účinnosti, snížení nákladů na energii a snížení emisí. (Zdroj: EEM, ABB, Communications & Research)

Mezi organizace, s nimiž byly pro zprávu vedeny rozhovory, patří ABB, Alfa Laval, DHL Group, IEA, Microsoft a ETH Curych, švýcarský federální technologický institut. Doporučení přispěvatelů sahají od provádění energetických auditů až po správné dimenzování průmyslových strojů, které jsou často příliš velké pro danou práci, což vede k plýtvání energií. Přesun dat z lokálních serverů do cloudu by mohl pomoci ušetřit přibližně 90 % energie spotřebované IT systémy. Efektivitu nabídne také urychlení přechodu od fosilních paliv, a to elektrifikací průmyslových vozových parků, přechodem z plynových kotlů na tepelná čerpadla nebo používáním dobře udržovaných výměníků tepla.

Instalované frekvenční měniče mohou zvýšit energetickou účinnost systému poháněného motorem až o 30 %, a snížit tak náklady i emise. Pokud by se více než 300 milionů průmyslových systémů poháněných elektromotory, které jsou v současné době v provozu, nahradilo optimalizovanými motory s vysokou účinností, mohla by se celosvětová spotřeba elektřiny snížit až o 10 %.

Hnutí za energetickou účinnost (EEM) je iniciativa, která spojuje stejně smýšlející zainteresované strany, aby inovovali a jednali pro energeticky efektivnější svět. Hnutí bylo zahájeno společností ABB v roce 2021 a zaznamenalo pozitivní reakci v celém odvětví, k listopadu 2022 se připojilo přibližně 200 společností.  


Zpracováno redakcí dle tiskových podkladů ABB a Communications & Research.

Související články
Q&A: Jak to bude s vládní pomocí domácnostem při snižování dopadu drahých energií?

Stát pomůže s vysokými cenami energií všem domácnostem. Tedy těm, co používají elektřinu, plyn i domácnostem, které topí přes domácí kotelny i přes centrální vytápění. Tlumočíme otázky/odpovědi, které do redakce MM Průmyslového spektra zaslalo tiskové oddělení MPO.

Globálním systému dopravy a skladování oxidu uhličitého

V projektu Northern Lights v Norsku na zachytávání oxidu uhličitého budou použita řešení společnosti ABB pro oblast automatizace, elektrotechniky a digitalizace. Brněnský závod ABB dodá rozváděče vysokého napětí UniGear. V rámci projektu, který je určen pro průmysl z celé Evropy, se plánuje uložení více než pěti milionů tun CO2 ročně – pro životní prostředí je to totéž, jako by po silnicích každý rok jezdilo o milion vozidel méně.

Související články
Vláda schválila další kroky v realizaci Gigafactory

Vláda přijala usnesení k přípravě a výstavbě strategického podnikatelského parku Plzeň-Líně, které přispěje ke zvýšení šancí na realizaci průmyslové zóny pro umístění projektu Gigafactory pro výrobu baterií. Usnesení stanovuje nezbytné úkoly a další postup jednotlivých ministerstev pro zajištění pozemků pro realizaci samotného projektu, jakožto základní předpoklad pro další rozvoj lokality.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
15 evropských závodů pozastavilo nebo plánuje pozastavit výrobu oceli

Od začátku letošního roku se ve státech EU postupně snižuje výroba oceli. V červenci 2022 vyrobily ocelárny v EU 11,7 milionu tun surové oceli. To je o 6,7 % méně než ve stejném měsíci loňského roku. V červnu 2022 se výroba oceli meziročně snížila o 12,2 %.

Firmy chtějí fotovoltaiku, bioplynové stanice či hybridní systémy

U firem napříč segmenty v posledních měsících výrazně vzrostl zájem o pořízení vlastních zdrojů energie a to meziročně až o 250 %. Mezi řešení, pro které se mnoho firem aktuálně rozhodlo a chtějí je co nejdříve realizovat, patří instalace solárních elektráren. Fotovoltaika je nyní ještě výhodnější, a pokud firmy s instalací váhaly nebo jim ekonomicky vycházela na hraně, tak nyní nemají o čem přemýšlet. Návratnost investice se nyní může snížit dokonce až na polovinu.

Výroba BMW i3 již minulostí

Elektrické BMW i3 nedostalo přímého nástupce, jelikož v elektrifikační strategii BMW není prostor pro výstřední městské miniauto. Mnichovská automobilka se loučí se svým výrazným městským elektromobilem, který odstartoval novou éru. Výroba i3 byla nákladná. Auto má karbonové konstrukční díly a máloco sdílí s ostatními modely BMW. Původně i3 byla tahák, poutač pozornosti na něco tak výjimečného, jako je elektromobil. Což již ale dnes není potřeba, protože EV se postupně stávají „běžným“ dopravním prostředkem.

Národní strategie pro inteligentní specializaci

Současná bezpečnostní a energetická situace jasně ukázala strategický význam technologií a inovací. Při řešení společenských výzev a využití technologických trendů je podpora výzkumu a inovací nezbytným krokem k udržení tempa v globální konkurenci. Pomoci by České republice mohla i národní strategie pro inteligentní specializaci, kterou schválila Evropská komise.

Hannover Messe již příští týden

Od 30. května do 2. června 2022 se na hannoverském výstavišti představí 2 500 firem z přibližně 60 zemí se svými inovacemi pro firmy a energetické systémy budoucnosti. V rámci hlavního tématu Průmyslová transformace ukáží, jak mohou síťově propojené výrobní závody pracovat efektivněji a šetřit zdroje nebo jak lze udržitelně vyrábět a přenášet energii. 

Modernizace energetiky pomocí jádra

Evropská komise formálně přijala plán REPowerEU, jehož cílem je rychle snížit závislost EU na ruských fosilních palivech. Plán uznává, že jaderná energie bude hrát roli při zajišťování bezpečnosti dodávek energie do EU, a zdůrazňuje význam koordinované akce ke snížení závislosti na ruských jaderných materiálech a službách palivového cyklu.

Záporožská jaderná elektrárna

Ukrajina včera 5. března 2022 informovala Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), že ruské síly převzaly kontrolu nad místem jaderné elektrárny Záporoží (NP) v zemi, ale že jaderná elektrárna je i nadále provozována svými pravidelnými zaměstnanci a nedošlo k žádnému uvolnění radioaktivního materiálu, řekl generální ředitel Rafael Mario Grossi. Ukrajinští partneři  informovali  MAAE, že projektil přes noc zasáhl výcvikovou budovu v blízkosti jednoho z reaktorových bloků elektrárny, což způsobilo lokalizovaný požár, který byl později uhašen.

Jaderná energetika na Ukrajině

S pozorností světa zaměřené na události na Ukrajině je jaderná energetika země jednou ze zásadních otázek, které je třeba brát v potaz. Ukrajina je silně závislá na jaderné energii, přičemž 15 reaktorů vyrábí asi polovinu její elektřiny. Všechny jeho současné reaktory jsou ruské typy VVER.

Řídicí systém a rozváděče pro londýnskou spalovnu

Společnost ABB z Brna, konkrétně její největší závod na výrobu vysokonapěťových rozváděčů v Evropě, dodala řídicí systém a rozváděče pro londýnskou spalovnu LondonEnergy obsluhující téměř 2 miliony lidí. Tato dodávka řídicího systému a rozváděčů UniGear pokrývá provoz čtyř starších a jednoho nového generátoru.

Další ponorky singapurského námořnictva

Singapurský obranný sektor dokončil kontrakt na výrobu dvou ponorek nejvyšší třídy v rámci plánu udržování vysoké konkurenceschopnosti singapurského obranného průmyslu. 

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit