Témata
Reklama

Gigant pro nejmenší prostory

Pokud jsou prostory pro nakládku a vykládku nákladních vozidel úzké a členité, je to svět jako stvořený pro nový elektrický vozík Still RXE 10-16C. Tento stroj je opravdovým gigantem z pohledu kompaktnosti a výkonu. Nástupce legendárního Still RX 50, jednoho z nejprodávanějších elektrických vozíků ve své třídě, navíc zaujme četnými bezpečnostními prvky.

Díky kompaktním rozměrům a velmi přesnému řízení je tento tříkolový vozík s protizávažím mimořádně efektivní a ovladatelný i v těch nejužších prostorech. Proto se nyní stává první volbou pro manipulaci s břemeny o hmotnosti až 1,6 tuny s minimálními nároky na prostor. Díky výšce necelé dva metry a šířce menší než jeden metr se tento malý a kompaktní vozík vejde do všech dveří – třeba při vykládání kontejnerů a nákladních aut – nebo dokonce i do velmi úzkých uliček ve skladu.

Manipulace přesně podle vašich potřeb. Nový RXE 10-16C se hodí kamkoliv. (Zdroj: Still)

Výkon vozíku je i přes jeho velikost skutečně působivý. „Navzdory svým kompaktním rozměrům zvedne RXE 10-16C bez námahy půl tuny nákladu do výšky téměř sedmi metrů. To je na malý vysokozdvižný vozík naprosto impozantní výkon. Je to dáno nízkou polohou těžiště a také extrémně tuhou konstrukcí zdvihového stožáru,“ zdůrazňuje Jürgen Wrusch, produktový expert pro elektrické vysokozdvižné vozíky ve společnosti Still.

Dynamický při jízdě, bezpečný v zatáčkách

Nový vozík je nejen mimořádně obratný, ale díky maximální rychlosti 12,5 km/h při jízdě s břemenem je také poměrně rychlý pro dlouhé vzdálenosti ve skladu. Aby se z důvodu bezpečnosti nemuselo slevovat z jeho elektrizující jízdní dynamiky, je standardně vybaven osvědčenou asistenční funkcí Curve Speed Control. Automatické přizpůsobení rychlosti v zatáčkách jej vždy bezpečně drží v optimální stopě – a to i v případech, kdy se zatáčky tzv. utahují.

Bezpečně na vrchol s plynulým pohybem vidlic. RXE 10-16C zvedne půl tuny do téměř 7 metrů. Díky velmi nízkému těžišti a velmi tuhé konstrukci zdvihového stožáru.

Vozík má kromě toho mimořádně štíhlý zdvihový stožár, který je spolu se střešní konstrukcí optimalizován pro výborný výhled řidiče do všech stran, takže nepřehlédne osoby nebo předměty v pracovním prostoru vozíku.

Reklama
Reklama

Maximální bezpečnost práce zaručují i další individuálně konfigurovatelné možnosti výbavy – od ukazatelů směru přes bezpečnostní osvětlení Safety Light 4Plus, ukazatel výšky zdvihu, asistent stability nebo detekci přetížení. „Ani u nejmenšího zástupce naší rodiny elektrických vysokozdvižných vozíků jsme neslevili z bezpečnostní výbavy. Díky četným asistenčním systémům pro řidiče, z nichž některé jsou k dispozici jako volitelná výbava, je RXE 10-16C stejně bezpečný jako všichni větší členové rodiny elektrických vysokozdvižných vozíků Still,“ vysvětluje Dyrk Draenkow, produktový manažer pro elektrické vysokozdvižné vozíky a energetické systémy.

V kamionech, kontejnerech nebo úzkých uličkách, RXE 10-16C je díky svým kompaktním rozměrům a přesnému řízení nepřekonatelně efektivní a agilní. S výškou méně než 2 metry a šířkou jeden metr vozík projede každými dveřmi ve skladu. Je rychlý na trase a přesto bezpečný v zatáčkách a s maximální rychlostí 12,5 km/hod. je vždy všude včas. Skvěle se hodí i pro dynamické vytížení. Je vybaven osvědčeným systémem Curve Speed Control již v základní výbavě a proto bezpečně jezdí i v ostrých zatáčkách. (Zdroj: Still)

V souladu s rodinnou tradicí

Do nového RXE 10-16C se přenesly nejen asistenční systémy, ale také jednotný koncept ovládání řady RX. Jürgen Wrusch v této souvislosti uvádí: „Každý, kdo již zná jiný vozík rodiny RX, si s tímto naším nejmenším strojem hned velmi dobře porozumí. V souladu s rodinnou tradicí zdědil po úspěšných velkých bratrech ergonomicky pohodlné pracoviště řidiče, inovativní ovládací koncept a chytrý displej STILL Easy Control, který přehledně zobrazuje všechny relevantní informace a výkonové funkce.

To je výhoda, kterou operátoři jistě ocení. Mohou snadno přepínat mezi různými třídami zatížení a okamžitě jsou ve vozíku jako doma, aniž by si na něj museli zvykat. Příkladem mohou být ovládací prvky, které lze volit individuálně – vícepáka, minipáka, fingertip nebo Joystick 4Plus – které zajišťují maximální komfort jízdy u elektrických vysokozdvižných vozíků řady RXE 10-16C, RX 20 a RX 60. Těží také z pohodlí, které nabízí velký, 44 centimetrů dlouhý prostor pro nohy. Je zde tedy dostatek místa pro bezpečnostní obuv až do velikosti 45.

Více síly, inovace řídicího ústrojí


Dynamické vlastnosti nového vozíku jsou dány třífázovým střídavým pohonem zadního kola ve 24voltové technologii, který je stejně účinný jako nenáročný na údržbu. Je založen na konceptu pohonu a komponentech pohonu retraku FM-X. Hlavní výhodou nového řídicího ústrojí je to, že původní řetězový převod pro řízení byl nahrazen hydromotorem s řízením hnacího kola prostřednictvím ozubeného přenosu. Přepracováno bylo také protizávaží, takže nyní nabízí více prostoru pro elektrický systém včetně ovládání pohonu.

U RXE 10-16C napájeného olověnými bateriemi je zajištěn velmi snadný přístup shora. Pokud je třeba vyměnit baterii, lze to provést – stejně jako u RX 50 – z boku pomocí vysokozdvižného vozíku s volitelnou vnitřní a vnější válečkovou dráhou. Jakékoli stávající olověné baterie z RX 50 lze dále využívat i v novém RXE, jen je potřeba vyměnit konektor baterie na verzi 320 A. RXE 10-16C je samozřejmě k dispozici i s možností Li-Ion Ready s integrovaným přístupem pro rychlé nabíjení.

Nový Still RXE 10-16C je se svou širokou škálou možností výbavy a asistenčních systémů mnohem více než jen atraktivní modernizací vysokozdvižného vozíku. Díky zvýšenému komfortu a bezpečnosti je perfektním a velmi všestranným pomocníkem pro dodavatele logistických služeb, při zásobování výroby nebo v centrálních skladech maloobchodních společností. Náš kompaktní nováček už nyní prokázal, že RXE 10-16C se hodí – vždy,“ shrnuje produktový manažer Still Dyrk Draenkow.


Zpracováno redakcí dle tiskové zprávy společnosti Still.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit