Témata
Reklama

Data pro digitální dvojče skladu

Digitální 3D mapy aktualizované v reálném čase jsou základem intralogistiky budoucnosti. V rámci nedávno dokončeného výzkumného projektu Aribic (Artificial Intelligence-Based Indoor Cartography), kterého se společnost Still zúčastnila, byla data pro digitální dvojče skladu získávána automaticky za pomoci manipulační techniky.

Pro digitální 3D mapy a elektronickou verzi dat, tzv. digitální dvojče je klíčové, aby byly informace v systému v každém okamžiku aktuální. Získávání dat v reálném čase je však náročné a může být také nákladné. Nejlepší je nalézt takový způsob, při kterém se data sbírají v rámci jiných činností, a získat je tak zcela zdarma nebo s minimálními náklady. A právě na to se zaměřil projekt Aribic, který zkoumal možnosti aktualizace dat 3D digitální mapy pomocí senzorů umístěných na manipulační technice.

Projekt Aribic probíhal od března 2021 do konce roku 2023. Kromě společnosti Still se do něj zapojil také Karlsruhský technologický institut (KIT), Univerzita v Torontu s laboratoří Stars a kanadský výrobce senzorů LeddarTech. Projekt byl financován německým Federálním ministerstvem hospodářství a technologie (BMWi) a Programem průmyslového výzkumu Kanadského národního výzkumného úřadu (NRC IRAP). Společnost do projektu kromě jiného přispěla nasazením automatického vychystávacího vozíku OPX iGo neo, který je již z výroby vybaven pokročilými senzory a kamerovou technologií. (Foto: Still)

Data pro digitální dvojče skladu byla v projektu Aribic sbírána pomocí senzorů v průmyslových vozících. Data z těchto senzorů byla následně propsána do digitální verze, přenášena do cloudu a rozšiřována o sémantické informace. Na jejich základě je pak možné porovnávat skutečný stav skladu se systémem pro jeho správu (WMS) a automaticky identifikovat všechny nesrovnalosti.

Vytvořená digitální mapa se všemi daty poskytuje živý obraz o stavu zásob ve skladu, protože vozíky jsou stále v pohybu a provádějí aktualizaci dat v reálném čase. Vzniká tak digitální dvojče s významně lepší kvalitou dat a zároveň se snižuje administrativní zátěž zaměstnanců.

Reklama
Reklama
Reklama

Digitální dvojče skladu přináší nejen transparentní lokalizaci skladových zásob, ale i průběžné informace o poloze manipulační techniky, jak té ovládané manuálně, tak i automatické bez řidiče. To následně umožní dokonalou optimalizaci tras a skladových struktur. Rozšiřují se také možnosti pro skladování zásob v reálném čase a automatické objednávání materiálu na základě propojení se systémem pro plánování podnikových zdrojů.

Pro firmy je reálné zobrazení skladu důležitým klíčem k optimalizaci skladových procesů. Projekt Aribic díky svým výstupům a hmatatelným výsledkům poskytl cenný základ pro další digitální aplikace v oblasti intralogistiky a optimalizace skladu. 

Společnost Still začne již v příštím roce zavádět výsledky výzkumu do praktických produktů a zahájí instalace pro ověření tohoto konceptu v reálném prostředí.


Zpracováno redakcí dle tiskové zprávy společnosti Still.

Související články
Technologické trendy 2021 #3 Transformace dodavatelských řetězců

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme se dnes zaměřit na třetí trend, který práve nyní v době pandemie koronaviru hraje jednu z klíčovích rolí a to transformace dodavatelských řetězců.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Gigant pro nejmenší prostory

Pokud jsou prostory pro nakládku a vykládku nákladních vozidel úzké a členité, je to svět jako stvořený pro nový elektrický vozík Still RXE 10-16C. Tento stroj je opravdovým gigantem z pohledu kompaktnosti a výkonu. Nástupce legendárního Still RX 50, jednoho z nejprodávanějších elektrických vozíků ve své třídě, navíc zaujme četnými bezpečnostními prvky.

The Best of Czech and Slovak Logistics

Návštěvníci MSV v Brně se mohou v úterý 10. října od 13 hod. v pavilonu P v sále P1 zdarma účastnit slavnostního vyhlášení výsledků soutěže The Best of Czech and Slovak Logistics 2022/23, které se uskuteční v rámci stejnojmenné konference zaměřená mimo jiné na trendy v automatizaci výroby a logistiky.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit