Témata
Reklama

Jaderné elektrárny a tornádo

Po katastrofickém dopadu přechodu tornáda na Jižní Moravě se na Občanskou bezpečnostní komisy JE Dukovany obracejí občané s dotazem „Co se stane, když se objeví tornádo nad JE Dukovany". Aleš John připravil ve Zprávách z jaderné energetiky pojednání o tom, o co jde a co by se mohlo stát.

Jen pro připomenutí. Tornádo je silně rotující vzdušný vír, který se tvoří ze základny bouřkového mraku (Cumulonimbus). Rychlost větru může dosáhnout extrémních případech i přes 200 km/hod, příp. i více. Pokud se vír nedotkne země, není považován za tornádo, ale mluvíme o tzv trombě. Tornádo je schopné zvednout do vzduchu věci o hmotnosti až 5 tun a je to extrémně nebezpečný jev, který se může vyskytnout téměř kdekoliv na světě. Z popisu tohoto meteorologického fenoménu můžeme usuzovat na následky  přechodu tornáda přes průmyslové objekty. Zasažená stopa přes může být mnoho desítek metrů široká v pásu délky desítek km. Ve stopě tornáda může docházet k poškození nejen vlastním větrem, ale zejména létajícími předměty. Projekt JE bývá  projektován  na silný vítr až do rychlosti 200 km/hod.  

Zejména v hurikánových oblastech na Floridě na východním pobřeží jsou v provozu od sedmdesátých let JE  Turkey point a St Lucy na Floridě, které provozuje společnost Florida Power and Lighta pokud vím, žádné zásadní problémy nebyly zaznamenány.

Pro  jadernou bezpečnost je důležitá kontrola nad řízenou štěpnou reakcí včetně jejího rychlého zastavení.  Odstavený reaktor stále produkuje tzv. zbytkové teplo, které je nutné odvádět. Za všech okolností musí být funkční systém bariér proti šíření radioaktivních látek. Mohlo by se stát, že při extrémním větru by došlo k pádu stožárů elektrického vedení (nakonec to se stalo nedávno na ETE). V takovém případě se reaktor automaticky odstaví. Všechna zařízení primárního okruhu jsou uvnitř kontejnmentu, na EDU hermetická  železobetonová  stavba,  která je dimenzována až  na pád letadla a dostatečně chrání důležité technologické okruhy.

Nicméně jiná poškození mohou vzniknout létajícími volnými předměty, mohou být poškozeny netechnologické budovy v areálu a v nich pracující zaměstnance bude nutné evakuovat nestandardními postupy.   


Již dříve záchranné složky JE Dukovany trénovaly zásah po extrémních meteorologických jevech. Přináším, pro připomenutí zprávu o tomto cvičení. (Zdroj: Infocentrum JE Dukovany)

Jadernou elektrárnou se prohnalo tornádo: hasiči si vyzkoušeli ojedinělé cvičení 

Dne 6. června 2017 se v areálu jaderné elektrárny Dukovany uskutečnilo cvičení záchranářů s názvem Tornádo 2017. Podle námětu cvičení prudký vítr poškodil budovy v areálu, suť zavalila několik lidí a další zůstali uvězněni v horních prostorách osmipatrové budovy. „Jedná se o cvičení ojedinělé nejen v České republice, ale pravděpodobně i v zahraničí,“ říká mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Zraněné lidi uvězněné pod sutinami hledají psovodi se svými zvířaty. Zasypané oběti nevytahují hasiči s lopatami, ale takzvaný sací bagr, který do sebe širokou hadicí nasává kusy betonu. Jejich záchranu tím výrazně zrychluje.

Hasiči se chystají osvobodit také lidi uvízlé v horních patrech výškové budovy. Předtím ale musí zajistit bortící se zdi před spadnutím. „K tomu používáme dřevo, různé trámy, desky a klíny. Je to těžká fyzická práce,“ zmíní velitel jednotky hasičů z Třebíče Václav Hnízdil.

V areálu jaderné elektrárny trénuje zásah přes sedmdesát členů vysočinského a jihomoravského hasičského sboru. Uvízlé lidi zachraňují hasiči pomocí vysokozdvižné plošiny a speciálního rukávu. Díky němu jich je možné evakuovat ze čtyřicetimetrové výšky za hodinu až šedesát. „Cvičení Tornádo ukazuje, jak mají v případě extrémních povětrnostních podmínek havarijní štáb a záchranné složky zasáhnout,“ komentuje Hnízdil. Do cvičení se zapojilo dohromady 150 hasičů, záchranářů a dalších lidí. Využívali množství techniky, včetně mobilní chemické laboratoře a kontejneru nouzového přežití.

Firmy
Související články
Nejdražší povolenky v historii

Emisní cíle stanovené pro rok 2030 mají Evropu přiblížit k uhlíkové neutralitě. Mimo jiného však způsobují nevídaný růst cen povolenek, které téměř denně lámou rekordy. Odvětví spadající pod EU ETS jsou pod obrovským tlakem. Teplárenství nevyjímaje.

Sonda pro bezkontaktní sledování odběru energie

Výzkumníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT z telekomunikační katedry vyvinuli v rámci projektu Chytrá řešení pro Prahu sondu, která dokáže měřit spotřebu libovolného spotřebiče a na dálku ji odesílat prostřednictvím sítě internetu věcí (IoT). Inteligentní sonda v podobě krabičky se připevní na napájecí kabel a bezkontaktně indikuje aktivity spotřebičů a odběr energie. Nyní prochází poslední fází testování v terénu.

Jak zjistit kvalitu vnějšího prostředí

Na vývoji nové senzorové platformy pro měření kvalitativních parametrů venkovního prostředí v současné době pracuje Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT.

Související články
Sofistikovaná fasáda budoucnosti

Vývoj inovativního systému lehkých obvodových plášťů, který bude aktivně přispívat k vnitřnímu komfortu a redukci uhlíkové stopy nebytových budov. To je cílem, na který se v rámci mezinárodního projektu Powerskin+ zaměřuje ČVUT UCEEB.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Technologie pro efektivní hospodaření s vodou

Společnost Schneider Electric vyvíjí a dodává technologie pro vodohospodářství, jež přispívají k udržitelnému nakládání s vodními zdroji a pomáhají zlepšit současný celosvětově neuspokojivý stav hospodaření s pitnou a užitkovou vodou.

Válečková vedení zjednodušují svařování tubusů větrných turbín

Spolupráce mezi společností NSK a španělskou firmou Talleres Ganomagoga vedla k významnému pokroku ve svařování tubusů větrných turbín. Inovativní mechanismy lineárního pohybu s nejnovějšími válečkovými vedeními NSK umožňují společnosti Talleres Ganomagoga dosáhnout plynulého a přesného pohybu svářecích strojů, který je třeba jim zajistit, protože tubusy se během výroby prodlužují a stroj se musí pohybovat podél tubusu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit