Témata
Reklama

Jaderný ledoborec s karavanou lodí v Peveku

Na Nový rok do sibiřského přístavu Pevek  doplul jaderný ledoborec Arktika, který razil cestu karavaně nákladních lodí s nákladem nezbytným pro investiční projekty v tomto regionu. Pro ledoborec to byla premiéra takto dlouhé plavby, které trvala 14 dní. 

Karavana vyrazila 18. prosince 2021 ze západní části Karského moře a tvořily ji tři nákladní lodě (Jurij Aršeněvskij, Inženěr Trubin a Polar King) a dva ledoborce: jaderná Arktika a diesel-elektrický Kapitan Dranicyn. Koncem prosince se loď Polar King od karavany oddělila u ostrova Nová Sibiř ve východní oblasti Sibiři. Důvodem bylo to, že náklad naložený na zbývajících lodích spěchal do Peveku. Každý z ledoborců tak pomohl při cestě do přístavu jedné lodi.

Oproti posledním sedmi letům začala polární moře zamrzat o 14 dní dříve, což způsobilo problémy pro lodní přepravu. Už od poloviny listopadu totiž lodě některými oblastmi bez pomoci ledoborce nepropluly a na různých místech uvázlo přes 20 lodí.

Rosatom proto vytvořil operativní štáb pro řešení této náročné situace, který k uváznutým lodím vypravil jaderné ledoborce. Z Peveku vyrazil jaderný ledoborec Vajgač s karavanou tří lodí, která se rozšířila na osm. Později ji převzal jaderný ledoborec Tajmyr, který nákladní lodě doprovodil až do Karské moře, kde už mohly pokračovat samy.

Jaderný ledoborec Arktika na své plavbě do sibiřského přístavu Pevek razí cestu flotile nákladních lodí. Vykládání obou lodí potrvá 10 dní a během této doby se Arktika vrátí pro Polar King a doprovodí ho také do Peveku. Následně se všechny tři lodě s pomocí ledoborců vrátí zpět na západ. (Zdroj: Rosatom)

„Jsme spokojení s průběhem plavby směrem na východ. Pilotní plavidlo nové generace jaderných ledoborců poprvé doplulo až na opačnou stranu Ruska do přístavu Pevek. Během této mise se potvrdilo, že splňuje parametry, které jsme od něj na základě projektu očekávali.“ uvedl ředitel společnosti Atomflot, Mustafa Kaška. Tato společnost je součástí ruské korporace pro atomovou energii Rosatom a provozuje ruskou flotilu jaderných ledoborců.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování. 

Zpracováno redakcí z tiskové zprávy agentury Essential Communication.


Jaderné ledoborce pro Severní cestu

Severní mořská cesta, dříve také Severovýchodní průjezd je označení námořní cesty podél celého severního a východního pobřeží Ruska. Plavba obvykle začíná podél severního pobřeží Norska přes město Murmansk a dále podél celého severního pobřeží Ruska k Beringovu průlivu a poté do Vladivostoku. V dobách studené války byl v letní sezóně na této námořní cestě hustý provoz, vozily se především suroviny ze sibiřských nalezišť. Hlavní myšlenkou bylo vzájemné propojení ústí velkých sibiřských řek se zbytkem země. Dnes je zhruba polovinu roku její severní část kvůli arktickému ledu neprůjezdná, v létě vyžaduje údržbu průjezdnosti pomocí ledoborců.

S uranem v podpalubí

V březnovém vydání MM Průmyslového spektra jsme publikovali článek pod názvem Jaderné ledoborce pro Severní cestu. Jelikož tento text vzbudil zájem řady čtenářů, rozhodli jsme se na toto téma připravit další podrobnější příspěvek.

S atomem v podpalubí

Když v polovině května dorazila do texaského přístavu Galveston loď USS Sturgis, byla to malá senzace. Ne že by více než sedmdesát let staré vojenské plavidlo třídy Liberty bylo samo o sobě zajímavé – ve své době jich světové oceány brázdily téměř tři tisíce. Sturgis byl ale dosud jedinou lodí, která na své palubě nesla malou jadernou elektrárnu.

Související články
Přeprava nákladů po Severní mořské cestě

Provozovatel ruské flotily jaderných ledoborců Atomflot plánuje díky nové generaci jaderných ledoborců zrychlit tranzitní přepravu nákladů po Severní mořské cestě o více něž pětinu ze stávajících 14 na deset až jedenáct dní. 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Těžba lithia v Argentině

Společnost Uranium One uzavřela dohodu s Alpha Lithium o společném podniku na těžbu lithia v argentinském ložisku Tolillar. Ložisko zabírá plochu 27 500 hektarů a leží v argentinské provincii Salta ve světoznámém „lithiovém trojúhelníku“. V tomto regionu se soustřeďují minerály s velkou koncentrací lithia.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit