Témata
Reklama

Odbrousí náklady při výrobě klikových hřídelů

Na broušení klikové hřídele, centrální komponenty motoru, hodně záleží. V budoucnu bude muset být ještě přesnější a efektivnější. Horizontální bruska na klikové hřídele PMD 2, kterou vyvinuli experti z firmy Emag, představuje zajímavou alternativu. Stroj se vyznačuje vysokou produktivitou a zároveň velmi příznivým poměrem cena/výkon.

Reklama
Reklama
Dr. Guido Hegener, jednatel firmy Emag: „PMD 2 představuje pro asijské i evropské uživatele konkurenční výhodu.“

Výhled pro mezinárodní automobilový průmysl je vlastně nesmírně pozitivní. V příštích letech by mělo dojít ke značnému nárůstu (především na asijských trzích s rostoucí poptávkou). Přitom však současně platí: Konkurenční boj bude v mnohém ještě složitější. Na asijský trh pronikají noví konkurenti. Výrobní náklady navíc zvyšují přísnější mezní hodnoty emisí v jednotlivých státech a také požadavky na bezpečnost. Pohled projektantů se tak logicky upírá na používanou výrobní technologii. Jak znovu snížit rostoucí náklady? Výroba klikového hřídele je vynikající příklad. Účinnost a stabilita celého motoru závisí na této centrální součásti. Proces broušení proto probíhá metodou velmi jemného obrábění s přesností na mikrometry, které je samozřejmě nákladné. Odjakživa tak představuje úkol pro experty, a to i na straně výrobců výrobní technologie.

Dvouvřetenný stroj

Novým strojem PMD 2 doplňuje firma Emag svůj program broušení klikových hřídelů. Zařízení je určeno k obrábění klikových hřídelů pro osobní automobily a je konstruováno jako dvouvřetenná bruska. Díky dvěma brusným kotoučům s ní lze současně a v rámci jednoho upnutí obrábět dvě ložiska klikového čepu nebo hlavní ložiska, a to i v případě malých součástí o délce do 500 milimetrů.

Nasazení dvou brusných kotoučů: Současné obrábění dvou ložisek klikového čepu značně zkracuje dobu cyklu.

Kontrola přesnosti

Dva brusné kotouče CBN obrábějí klikové hřídele s vysokou přesností. Stroj je proto vybaven pracovním vřetenem s přímým pohonem, hydrostatickými vedeními a lineárním motorem v osách X a také aktivní kontrolou rozměrů během procesu. Přímo na stroji je při tom možné provádět také kontrolu a korekci kruhovitosti. „Uživatel jednoduše pomocí řídicího příkazu iniciuje měření, které pak bude provedeno po vybroušení ložiska. Software vyvinutý firmou Emag vypočte ze zbylých chyb kruhovitosti hodnoty korekce. Tak je možné postupně optimalizovat následnou výrobu,“ vysvětluje Dr. Guido Hegener, jednatel firmy Emag.

Zkrácení času cyklu

Na druhou stranu se tato technologie přirozeně vyznačuje současným nasazením dvou brusných kotoučů. Proces s dvojitým nástrojem otevírá celou řadu možností v závislosti na dané součásti a obráběcí úloze. Je možné současně obrábět dvě ložiska klikového čepu nebo hlavní ložisko a ložisko klikového čepu. Výsledkem jsou kratší doby cyklu jedné součásti – čtyřválcový klikový hřídel je například hotový za méně než dvě minuty. Brousicí jednotky je při tom možné maximálně srazit, aby bylo možné současně obrábět ložisko klikového čepu a sousední hlavní ložisko. Přímý pohon pohání vřetena brusných kotoučů a také pracovní vřeteník.

Kompaktní konstrukce: Ve skříni se například nachází i skříňový rozvaděč a energetická jednotka. Napojení na automatické nakládání je naprosto bezproblémové.

Flexibilní konfigurace

Konstrukce stroje je kompaktní a flexibilní. V jeho skříni je například integrovaný i skříňový rozvaděč. Integrace do komplexní výrobní linky a napojení na automatické nakládání je proto bezproblémové. Možné je však i stand-alone řešení s ručním nakládáním. Jako chladicí a mazací prostředek lze použít emulze nebo olej.

Vynikající přístupnost brusky na klikové hřídele PMD 2

Na AMB, mezinárodním veletrhu strojírenských technologií ve Stuttgartu, byl PMD 2 poprvé představen široké veřejnosti. Toto zařízení by mělo být nasazeno na různých trzích a v různých výrobních prostředích.

-eb-

Zdroj: Tisková zpráva

Redakčně zpracováno

Reklama
Firmy
Související články
McLaren Racing se připravuje na novou sezónu

Pro letošní rok stáj McLaren Formule 1 investovala do nových technologií. Jak se tento krok projeví ve výrobě komponent závodních monopostů se s ohledem na typ pořízeného stroje a jeho výrobce Mazak, dá celkem dobře predikovat. Jaký to však bude mít vliv na úspěšnost stáje jako takové v nadcházejícím ročníku soutěže, to je již pohledem do křišťálové koule i s ohledem na hygienická opatření v souvislosti s koronavirem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit