Témata
Reklama

Uchazeči o práci jsou opatrní

Na jednu otevřenou pozici se v průměru hlásí méně lidí než před rokem, lidé jsou totiž při změně zaměstnání mnohem opatrnější. Výjimkou je Praha a částečně i Brno a Ostrava, kde je kvůli současným omezením kultury a sektoru HoReCa více volných uchazečů i zájemců o práci krátkodobého charakteru. Nejvíce lidí se hlásí na administrativní pozice a do jednosměnné výroby, běžné jsou vyšší desítky reakcí na jednu pozici. Vyplývá to z šetření personální agentury Grafton Recruitment.

Nejvíce uchazečů se na jedno pracovní místo hlásí v Praze. Nejčastěji mají zájem o administrativní a asistentské role bez angličtiny, u nichž jsou běžné vyšší desítky reakcí, a nekvalifikované pozice ve výrobě. Velký počet kandidátů přichází ze segmentu HoReCa, který je v současné době paralyzovaný vládními opatřeními proti šíření pandemie. Více zájemců registrují personalisté i v oboru podnikových služeb a poptávka ze strany uchazečů roste i v případě marketingových pozic a kvalifikovaných pozic ve stavebnictví. Hodně zájemců se hlásí i do logistiky, ovšem jen na pozice, které vyžadují jen řidičský průkaz skupiny B. Naopak na obchodní pozice, zejména v technických oborech, je reakcí meziročně méně.

Reklama
Reklama
Reklama
Zvýšená je poptávka po pracovnících do výroby, obzvlášť do provozů na více směn, setrvale problematický je nábor IT pozic a méně se na volné pozice hlásí také lidé z finanční sféry. (Zdroj: Grafton Recruitment)

V regionech je situace odlišná, na pozice se bez ohledu na obor hlásí méně kandidátů než před rokem. Lidé jsou opatrnější a spíš než nové pracovní příležitosti, spojené třeba i s lepšími podmínkami, vyhledávají jistotu, stabilitu a bezpečnost současného působiště. I proto si firmy v krajích stále stěžují na nedostatek pracovníků. Zvýšená je poptávka po pracovnících do výroby, obzvlášť do provozů na více směn, setrvale problematický je nábor IT pozic a méně se na volné pozice hlásí také lidé z finanční sféry. Chybí také uchazeči na odborné dělnické a řemeslnické pozice, jako svářeč, elektrikář, lakýrník, zámečník, brusič, CNC operátor či seřizovač. „Vláda sice programem Antivirus zachovává zaměstnanost, způsobuje tím však do značné míry stagnaci pracovního trhu a neumožňuje, aby zaměstnavatelé, kteří mají potřebu pracovníky zaměstnávat, našli dostatečný počet volných kandidátů na trhu práce. Ukončení programu před koncem pandemie by na jednu stranu znamenalo dočasné navýšení míry nezaměstnanosti, na druhou stranu by to znamenalo oživení pracovního trhu,“ říká Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment a GI Group.

Chybí také uchazeči na odborné dělnické a řemeslnické pozice, jako svářeč, elektrikář, lakýrník, zámečník, brusič, CNC operátor či seřizovač.. (Zdroj: Grafton Recruitment)

„Ve velkých městech dnes často uchazeči jen zkouší štěstí a hlásí se i na nerelevantní pozice, na které nemají kvalifikaci. I kvůli tomu vidíme například v Praze nárůst počtu reakcí,“ říká Martin Malo s tím, že nejčastěji tento přístup aplikují právě propuštění zaměstnanci z turistického ruchu a gastronomie a absolventi vysokých škol, kteří zatím nejsou oborově vyhranění. „Uchazečům radíme, aby se zbytečně nehlásili na pozice, kde nesplňují požadavky. Jen tak to zkoušet je naprosto zbytečné a jen to sníží uchazečům sebevědomí, obzvlášť pokud na zaslané životopisy budou dostávat zamítavé odpovědi“ dodává Martin Malo.

Příklady inzerovaných pracovních pozic s žádnými či nadstandardními počty reakcí:

• Údržbář elektro, Moravskoslezský kraj, 0 reakcí
• Frézař, Moravskoslezský kraj, 0 reakcí
• Java programátor, Moravskoslezský kraj, 0 reakcí
• Svářeč, Jihočeský kraj, 0 reakcí
• PLC programátor, Vysočina, 0 reakcí

• Absolventské ekonomické pozice (asistentka, recepční, zákaznický servis), Vysočina – 30+ reakcí
• Zákaznický servis, Moravskoslezský kraj, 30+ reakcí
• Asistent/ka týmu s angličtinou - Praha - 10 - 15 reakcí
• Projektový manažer v IT - Praha - 10 reakcí

Zdroj: Zpracováno redakcí podle tiskové zprávy agentury PRcom

-KP-

Reklama
Firmy
Související články
Index trhu práce pro druhé čtvrtletí 2021

Společnost ManpowerGroup Česká republika zveřejnila výsledky průzkumu „ManpowerGroup index trhu práce“ pro druhé čtvrtletí roku 2021. V rámci průzkumu byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 607 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce června 2021 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit