Témata
Reklama

Vylepšené vláknové kompozity pro letadla

Společnost Henkel seznámila veřejnost s vylepšenými kompozity pro letecký průmysl. Skládají se ze skelných nebo uhlíkových vláken, jsou nalepeny napásy nebo panely v matrici z pryskyřice nebo jiného tvrdidla. Inovační technologie Epsilon zaručuje, že se nemusejí skladovat při nízkých teplotách a před opracováním rozmrazovat. Výrazně se tím zjednodušuje práce a vylepšují se vlastnosti vláknových kompozitů. Vědci, kteří pracují pro společnost Henkel, věří, že vláknové kompozity se budou i nadále vyvíjet a postupně nahradí veškeré klasické materiály. „Uhlíková vlákna snesou přibližně desetkrát vyšší zatížení než ocelové nebo hliníkové dráty stejné délky a váhy. To znamená, že inženýři mohou zvýšit pevnost a současně snížit hmotnost,“ uvádí Attilio Gatti, viceprezident společnosti Henkel pro technologický, marketingový a produktový vývoj. „Lehčí stroje navíc znamenají nižší spotřebu paliva. Tím se nejen sníží náklady leteckých společností i pasažérů, ale je to dobrá zpráva i pro životní prostředí. Není proto překvapující, že letouny nové generace – například Airbus A350 nebo Boeing 787 Dreamliner – v sobě již obsahují okolo padesáti procent kompozitních materiálů,“ dodává Gatti.

Reklama
Reklama
Reklama
Vláknové kompozity vylepšené technologií Epsilon
Strojní součást v kompozitním provedení
Dílenské zpracování kompozitů



-vr-

Tento krátký článek byl otištěn v MM 4/2013 na straně 105.

Reklama
Firmy
Související články
Nová pneumatika pro manipulátory

Pro teleskopické manipulátory a nakladače vyvinula společnost Continental pneumatiku CompactMaster AG, která obsahuje novou zvýšenou běhounovou vrstvou, tzv. Turtle Shield (Želví štít) a ocelový nárazník z točitých lan. 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Technologické trendy 2021 #9 DEI tech – diverzita, rovnost, inkluze

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu je i letos. Dnes se zabýváme devátým, již závěrečným trenden, který spadá do oblasti Human Research.

Drony pro humanitární operace

Skupina MRS (Multi-Robot Systems) působící v rámci katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT v uplynulých týdnech na poušti ve Spojených arabských emirátech testovala let roje dronů. Pro realizaci skupinového letu se vědci inspirovali hejnem ptáků či plovoucích ryb. Drony by pak mohly být zapojeny do humanitárních operací vyhledávání a záchrany osob.  

Umělá inteligence zefektivňuje výrobu

Dlouhodobá spolupráce společnosti Lego, která má v Kladně jeden ze svých velkých výrobních závodů, a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT přináší konkrétní výsledky využitelné v praxi. Jedním z příkladů této spolupráce je aktuální projekt, jenž využívá umělou inteligenci k automatickému nastavování balicích linek.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit