Témata
Reklama

Vysoce přesné magnetické snímače polohy

14. 07. 2021

Společnost Renishaw představila nový odměřovací systém HiLin od své partnerské firmy RLS, která se specializuje na magnetické snímače polohy. Vysoce přesný magnetický snímač HiLin je nejnovějším typem řady lineárních inkrementálních systémů. Odměřovací systém HiLin sestává z kompaktní uzavřené snímací hlavy a magnetické stupnice.

Reklama
Reklama

Lineární měřítka se používají tam, kde je zapotřebí odměřování lineárního polohování – zpravidla v osách X, Y nebo Z. Inkrementální snímače se používají v aplikacích, kde je důležitá informace o přesné relativní poloze v daném okamžiku. Lineární odměřovací systémy HiLin jsou spolehlivým řešením pro výrobní stroje, například pro soustruhy, EDM stroje, přesné laserové řezání nebo řezání vodním paprskem, brusky a frézky, tiskárny a lisy. Bezkontaktní konstrukce bez jakéhokoli tření eliminuje nutnost použít speciální vedení nebo těsnění v hliníkových profilech.

Na výběr jsou tři typy magnetických stupnic – stupnice MS19 a MS20 opatřené lepicí páskou, pevná stupnice HMS a pevná stupnice HMS se svařovanou krycí fólií. (Zdroj: RLS)

Přesnost a rychlost

Odměřovací systémy HiLin se vyznačují vysokou přesností (± 5 µm.m-1), nízkou hysterezí (≤ 1 µm) a nízkou chybou interpolace (SDE ± 1,5 µm). Mohou se pochlubit také velkou provozní rychlostí – při 1µm rozlišení se snímač může pohybovat rychlostí 25,28 m.s-1.

Odolný kompaktní snímač

Uzavřená snímací hlava o rozměrech 18 × 20 × 50 mm má hmotnost 32 g a je opatřena standardním 8pinovým konektorem M8. V případě poruchy lze snadno odpojit kabel a snímač vyměnit. Za zmínku stojí rovněž odolnost vůči různým chladivům a chemikáliím. Snímače HiLin mají stupeň krytí IP67 a lze je skladovat i provozovat při teplotách od -40 °C do +75 °C.

Pro přenos dat slouží digitální komunikační rozhraní RS422.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Renishaw. Zpracováno redakcí.

Související články
Dotykové sondy ve výrobě nadzvukových letadel

Osmnáct let po ukončení provozu nadzvukového dopravního letadla Concorde se zdá, že by se na nebi mohly opět objevit supersonické stroje pro komerční přepravu cestujících. Nákup těchto letadel plánuje několik leteckých společností. Výrobu umožní měřicí technologie nové generace.

Roboty v neurochirurgii zachraňují životy

Extrémní požadavky na přesnost a málo ženských osobností v oboru, to jsou společné znaky technického inženýrství a neurochirurgie. Zatímco ve strojírenství jsou pravítka a sondy nezbytné k přesnému opracování výrobků, v neurochirurgii je stejná přesnost nutná k provrtání lebky a zavedení sond do mozku či k provedení jiných operačních úkonů. Vysoké přesnosti je třeba kvůli správné lokalizaci místa zákroku. Medicínské inženýrství vychází z principů používaných ve strojírenství a může přilákat i ženy, které se dříve strojírenství často vyhýbaly.

Q&A: Jak to bude s vládní pomocí domácnostem při snižování dopadu drahých energií?

Stát pomůže s vysokými cenami energií všem domácnostem. Tedy těm, co používají elektřinu, plyn i domácnostem, které topí přes domácí kotelny i přes centrální vytápění. Tlumočíme otázky/odpovědi, které do redakce MM Průmyslového spektra zaslalo tiskové oddělení MPO.

Související články
Přepravní kapacita LNG

MPO ČR ve spolupráci se Skupinou ČEZ zajistilo pronájem podílu kapacity v budovaném plovoucím LNG terminálu v nizozemském Eemshavenu. V minulých dnech ČEZ zajistil i přepravní kapacitu, která umožní dostat plyn zpracovaný v tomto LNG terminálu do Česka. Celkový roční objem, který zde bude možné zpracovat a následně přepravit, je 3 miliardy metrů krychlových. To Česku umožní snížit závislost na ruském plynu až o třetinu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Chytré sítě pro obnovitelné zdroje

Šetrný přístup k získávání elektřiny bez produkce škodlivých znečišťujících látek nabízejí obnovitelné zdroje energie. Jejich slabinou je však částečná nestabilita výroby závislá z velké části na počasí. Zvyšování jejich podílu v neprospěch méně čistých zdrojů se tak neobejde bez modernizace stávající infrastruktury.

Využívání obnovitelných zdrojů v ČR a na Slovensku

Česká republika i Slovensko z pohledu využívání obnovitelných zdrojů energie patří na chvost Evropské unie. V souladu se schválenými klimatickými plány by se však měl podíl takzvaných zelených zdrojů na celkové spotřebě energie v obou zemích postupně zvyšovat. Výraznější zapojení obnovitelných zdrojů je ale podmíněno patřičnou modernizací distribučních soustav. 

Nenaleťte kyberzločincům o dovolené – bezpečnostních tipy

Stále více lidí nedává svůj počítač, tablet nebo mobilní telefon z ruky ani na dovolené. Kyberzločinci si ale volno neberou, i na cestách je proto potřeba dávat pozor na bezpečnost dat i elektronických zařízení. Pokud se vám dovolená nemá prodražit o ztráty způsobené nenechavci v kyberprostoru, ani si ji nechcete zkazit nepříjemnými události, buďte opatrní na své přístroje i data.

Chytré domácnosti pro úspory energií

Jedním z nejrychleji rostoucích trhů je trh s chytrými domácnostmi. Podle analýzy GlobalData se dokonce do roku 2025 hodnota chytrých domácností zdvojnásobí na 75 miliard dolarů oproti roku 2020. Kromě toho, že by se investice do chytrých technologií měla uživatelům vrátit v podobě 

Výroba BMW i3 již minulostí

Elektrické BMW i3 nedostalo přímého nástupce, jelikož v elektrifikační strategii BMW není prostor pro výstřední městské miniauto. Mnichovská automobilka se loučí se svým výrazným městským elektromobilem, který odstartoval novou éru. Výroba i3 byla nákladná. Auto má karbonové konstrukční díly a máloco sdílí s ostatními modely BMW. Původně i3 byla tahák, poutač pozornosti na něco tak výjimečného, jako je elektromobil. Což již ale dnes není potřeba, protože EV se postupně stávají „běžným“ dopravním prostředkem.

Pneumatiky pro tradiční Velkou cenu Británie v Silverstone

Tento závodní víkend zavede týmy F1 na jeden z nejstarších okruhů závodního kalendáře. Trať na bývalém letišti v Silverstone je s přestávkami jeho součástí již od roku 1950. Charakteristické jsou pro ni rychlé zatáčky, které kladou extrémní nároky na vozy i pneumatiky. Správnou volbou tu tak budou nejtvrdší tři směsi z nabídky Pirelli.

Evropská centra pro digitální inovace

K rozvoji a transformaci především malých a středních podniků mají sloužit Evropská centra pro digitální inovace. V evropské výzvě programu Digitální Evropa pro vybudování sítě těchto center uspělo pět českých kandidátů. 

Národní strategie pro inteligentní specializaci

Současná bezpečnostní a energetická situace jasně ukázala strategický význam technologií a inovací. Při řešení společenských výzev a využití technologických trendů je podpora výzkumu a inovací nezbytným krokem k udržení tempa v globální konkurenci. Pomoci by České republice mohla i národní strategie pro inteligentní specializaci, kterou schválila Evropská komise.

14 tisíc EV nabíječek týdně

Státy EU musejí  na svých území do roku 2030 vybudovat 6,8 milionu dobíjecích stanic, pokud chtějí do tohoto data dosáhnout snížení emisí CO2 o 55 %. Podle výsledků studie Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA), kterou si nechala vypracovat u konzultační firmy McKinsey, by měly státy EU až sedminásobně přidat s výstavbou dobíjecích stanic pro elektromobily.  Podle této studie by to znamenalo stavbu 14 tisíc nových dobíječek týdně oproti dvěma tisícům, které se ve státech Unie budují nyní. 

Robotizace stavebnictví v praxi

Automatická silniční fréza je řízena pomocí informací z Digitálního modelu stavby (DiMS). To je další z možností, jak může využití metody BIM zefektivnit a zlepšit práci stavařů. Robotická fréza totiž může pracovat mnohem přesněji, a připravit tak lepší podmínky pro položení asfaltové vrstvy. Díky tomu bude možné zajistit dodržení její tloušťky v celém rekonstruovaném úseku, to znamená také delší životnost opravené silnice. 

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit