Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> 3D tisk nabízí příležitosti pro byznys
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

3D tisk nabízí příležitosti pro byznys

Bouřlivý rozvoj v oblasti 3D tisku a aditivní výroby a „demokratizace“ tohoto odvětví vytvořily prostor pro nové obchodní příležitosti. Ty sahají od domácích hobby strojů k potenciální výstavbě budov s pomocí 3D tisku ve vesmíru.

Jako průkopník v oblasti 3D se společnost Dassault Systèmes podílela na rozvoji 3D tisku od jeho počátků v 80. letech. Digitální 3D model je pro programování 3D tiskáren a aditivní výrobu nezbytný a 3D modely vytvořené prostřednictvím CAD softwaru umožňují konstruktérům a designérům simulovat a vytvářet produkty „na monitoru“ ještě předtím, než fyzicky existují. 3D tisk se hojně využívá v průmyslových řešeních v automobilovém, leteckém i spotřebním průmyslu pro ověřování forem. S klesajícími náklady na 3D tisk se jeho využití poslední dobou výrazně rozšiřuje a přesouvá i do jiných odvětví.

Nové 3D tiskárny – nové možnosti

Vedle toho, že jsou 3D tiskárny dnes výrazně levnější, zlepšily se i jejich schopnosti. Stroje, které dokážou tisknout titan, hliník nebo stříbro, mění řadu odvětví, například klenotnictví. Umožňují totiž realizaci tvarů a návrhů, které nebyly klasickými technologiemi proveditelné. Možnost ukázat lidem, jak bude návrh vypadat, nebo dokonce vytvořit plastovou ukázku, usnadňuje potenciálním zákazníkům rozhodování, aniž by jim hrozilo rozčarování nebo nespokojenost s výsledným produktem. Stejný princip se aktuálně uplatňuje například v zubařské praxi, kdy dentisté budou brzy schopní vytvořit dokonalé korunky na požádání z vlastních tiskáren, zatímco jiné typy implantátů bude možné dělat doslova na míru.


V následujících letech čeká 3D tisk velký rozvoj, což přinese i odpovídající nové obchodní příležitosti.

Tento vývoj nabízí možnosti pro rozvoj nových druhů služeb, v nichž firmy maximálně zužitkují možnosti 3D tisku. I start-upy jsou totiž schopné vyrábět vysoce kvalitní produkty se skvělým designem, aniž by potřebovaly moderní výrobní linku v továrním závodě. V minulosti byl nápad na výrobu určitého produktu jedna věc, ale jeho výroba věc druhá. To 3D tiskárny změnily. Lze na nich vyrobit i pouze jeden jediný exemplář, malé sady produktů a případně je individuálně přizpůsobovat. Pokud vzroste poptávka, je možné jednoduše přidat další stroje, aby ji pokryly.

Na trh také přicházejí nové materiály použitelné pro aditivní výrobu a schopnost jejich míšení nabízí velké příležitosti. Někteří výrobci skladují standardní výrobky, které je možné finalizovat na základě individuálních přání zákazníka těsně před prodejem. To umožňuje výrazně snížit množství naskladněných výrobků a zároveň rozšířit množství nabízených variant.

Stávající výrobci se mohou na využití 3D tisku snadno adaptovat a řada z nich ho už hojně využívá. Vznikají ale také nové typy firem a iniciativ. Jejich v Česku patrně nejznámějším zástupcem je projekt RepRap, který propaguje Josef Průša a v jehož rámci nabízí Open Source 3D tiskárny, které se částečně umějí samy replikovat.

Operativní výroba na základě poptávky

Řada příležitostí je také v oblasti náhradních dílů. Společnosti, které mají povinnost zajišťovat náhradní díly po řadu let, například v automobilovém nebo leteckém průmyslu, musí počítat s vysokými náklady na jejich uskladnění a také potřebnou logistiku. S pomocí 3D tisku je možné uchovávat „digitální“ náhradní díly, které se vytisknou na objednávku. Jakékoli množství digitálních náhradních dílů tak lze držet na skladě nekonečně dlouho. To ve výsledku prodlužuje životnost výrobků a zároveň přináší výhody z hlediska pověsti firmy i ochrany životního prostředí.

Také letecké společnosti, stáje formule 1, firmy působící v oblasti spotřebního zboží nebo medicíně využívají 3D tiskárny stále více, protože jim pomáhají rychleji inovovat. 3D navrhování a tisk má velký potenciál také v ekonomicky méně výkonných oblastech, které nemají silnou průmyslovou tradici. Vytváření produktů lokálně znamená, že nová agilní firma může začít fungovat s malou počáteční investicí, minimální infrastrukturou a potenciálně vysokou návratností. Schopnost vyrábět přesně na základě poptávky je velmi lákavá v chudších oblastech světa, které ve 3D tisku vidí možnost, jak předehnat produktové a vývojové cykly industriálního světa. Inovativní výrobci z tohoto vývoje těží, rozmísťují své stroje po celém světě a využívají výhodných místních podmínek a nízkých nákladů na energie.

3D tisk v kosmu

Řada lidí věří, že budoucnost lidstva zahrnuje i kolonizaci jiných planet. Vývoj technologií pro těžbu na asteroidech už probíhá a během příštích 20 let bude těžba ve vesmíru realitou. Robotizovaný 3D tisk a další metody výroby ve vesmíru by mohly být alternativou k zásobování ze Země. Předpokládá se, že první stálé lidské sídlo mimo Zemi bude vytvořeno roboty využívajícími 3D tiskové technologie určené pro materiály dostupné na jiných planetách. Tato dlouhodobá obchodní příležitost už dala vzniknout několika vývojářským firmám s investory jako Richard Branson nebo Larry Page. Technologie Dassault Systèmes aktuálně pomáhají navrhovat a konstruovat systémy a dopravní prostředky pro transport lidí do kosmu. Všechny následné systémy pro objevování, těžbu, rafinaci a výrobu pro využití v kosmu nebo pro návrat na Zem by mohly využívat stejnou technologii.

Tomáš Ivančík

Dassault Systèmes
Stepan.Kacena@grayling.com
www.3ds.com/cz-cz/

Další články

CAD/CAM/CAE/CIM
Technologie zpracování pryže/ plastů

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: