Témata
Reklama

Náklady na přídavné materiály pod kontrolou

ColorSave 1000 je poslední generace gravimetrického dávkování aditiv pro lisovny. Jedná se o patentovaný systém izraelské firmy LIAD, který má vnitřní vážicí násypku, zajišťující vysokou odolnost vůči mechanickým nárazům a chvění.

Společnost LIAD byla založena v roce 1979 v Izraeli a dnes je standardem pro špičková řešení dávkování aditiv. Masterbatch (dále MB) neboli aditiva jsou pevné nebo i kapalné přísady do základního plastového materiálu, které se dodávají kvůli změně vlastností základního materiálu. Při aplikaci aditiv se primárně jedná o změnu barvy, zvýšení odolnosti vůči UV záření, retardéry hoření, mazání nebo naopak protiskluzové vlastnosti, korozní inhibitory, antibakteriální či antioxidační vlastnosti atd.

Reklama
Reklama
Reklama

Samoučicí se algoritmy pro přesné dávkování aditiv

Inovativní design a perfektní samoučicí se algoritmy zajišťují stejnoměrné, velmi přesné dávkování, bez ohledu na hustotu materiálu nebo velikost granulátu. Mimořádná přesnost snižuje rozptyl dávky, což je první předpoklad snížení spotřeby aditiv.

Velmi důležité jsou ovšem samoučicí se algoritmy zpřesňující dávky aditiva. V průběhu normálního provozu gravimetrický dávkovač ColorSave neustále kontroluje hmotnost aditiva dávkovaného do stroje pomocí metody LIW (Loss-In-Weigt, metoda úbytku hmotnosti). Kontinuální vážení materiálu v násypce okamžitě detekuje jakoukoliv změnu úbytku váhy a neustále zpřesňuje dávku.

Výsledkem je významná úspora aditiv ve srovnání s volumetrickými dávkovači a míchači dávek:

  • až 50% úspora MB/aditiv ve srovnání s volumetrickými dávkovači;
  • úspora až 35 % MB/aditiv ve srovnání se vzdáleným míchacím zařízením;
  • úspora až 15 % MB/aditiv ve srovnání s míchačem dávek umístěným na hrdle stroje.

Možnosti dávkování

V nabídce jsou v tuto chvíli řešení jak pro vstřikování plastů, tak i pro extruzi nebo centrální dávkování materiálu, včetně centrálního rozvodu po lisovně z jednoho místa. Systémy LIAD pro vstřikování plastů jsou dostupné od mikrodávkování (označení ColorSave-Micro), které umožňují dávkovat po jednotlivých peletách granulátu o specifické hmotnosti 10–40 mg/peleta) až po standardní zařízení ColorSave-1000, které dávkuje aditiva do hmotnosti až 80 kg za hodinu.

Velmi oblíbenou možností pak je systém BatchSave, který umožňuje jednoduše míchat více požadovaných materiálů dohromady. Všechny dávky míchaného materiálu jsou díky vysoké přesnosti násypky (odchylka max. ± 0,1 % dávky) plně pod kontrolou. Součástí míchacího systému BatchSave je unikátní míchač dávky bez „mrtvých koutů“, čímž je zajištěno homogenní promíchání. Homogenita míchané dávky je velmi důležitá pro vynikající výsledné vlastnosti finálního vstřikovaného produktu.

Úspora aditiv při gravimetrickém dávkování ColorSave ve srovnání s volumetrickým dávkovačem

Zaměnitelnost podavačů různých velikostí

Systém ColorSave-1000 je možné dodat se šesti velikostmi podavače (podávacího šneku), které zohledňují požadované množství aditiva, a to od mikroobjemů (1 až 3 granule) na minimální množství aditiva, až po velmi velké objemy v hodnotě 0,6 až 80 kg za hodinu provozu. U verze ColorSave-Micro je podávání aditiva realizováno pomocí speciálního vibračního podavače. Microsystém je vhodný pro velmi přesné malé výrobky s dávkováním do 80 g aditiva za minutu.

Pro praktický provoz je důležité, že systém umožňuje jednoduše přímo na stroji vyměnit podavač a tím získat z primární dodané jednotky systém s možností volby parametrů. Šnekové podavače jsou navzájem zaměnitelné a není problém při výměně formy změnit také podavač. Je třeba mít na paměti, že správná velikost podavače dovoluje dosáhnout vyšší přesnosti, což znamená i vyšší úspory aditiva.

Velikost násypky

S tím pak úzce souvisí velikost násypky, která se dodává ve třech standardních velikostech, a to pro 3 kg, 5 kg a 10 kg aditiva v zásobníku. Patentovaný vážicí mechanismus je intaktní vůči mechanickým nárazům a chvění. Navíc je vybaven automatickou teplotní kompenzací pro zvýšení přesnosti.

Pro korektní funkci je nutné zvolit správnou velikost zásoby aditiva v násypce tak, aby integrovaný Venturiho nasávač aditiva mohl dobře plnit svou funkci. Pro správné nastavení velikosti zásobníku a velikosti podavače je potřebné dodat tyto informace:

  • hmotnost výstřiku (celková hmotnost);
  • množství přidávaného aditiva v procentech;
  • čas šnekování (s);
  • hustotu aditiva.

Instalace na stroj

Systém dávkovače je propojen se strojem, takže dostává okamžité informace o změně plastikované dávky, které okamžitě přizpůsobuje dávku. Tato funkce je velmi důležitá zvláště u starších strojů (hlavně hydraulických), kde může docházet k rozptylu velikosti šnekované dávky. Díky výše uvedené funkci je pak zaručeno shodné procentuální promíchání aditiva do základního materiálu.

Instalaci na stroj lze provést pomocí šestibokého adaptéru, který je standardní součástí dodávky. Dále se v nabídce nachází chlazený adaptér nebo adaptér s míchačem. Nedílnou součástí dodávky pak je (jak bylo výše uvedeno) nasávací Venturiho trubice s vyztuženou hadicí pro nasávání aditiva a bezproblémový automatický chod.

Adaptéry pro instalaci dávkovače na stroj: a) šestiúhelný adaptér, b) chlazený adaptér, c) adaptér s míchačem

Řídicí jednotka

Celý systém je řízen výkonnou, snadno ovladatelnou řídicí jednotkou se sofistikovaným softwarem, který lze napojit na centrální dohled pomocí systému LIAD View. Ten umožňuje sledovat pracovní fáze všech dávkovačů ColorSave ve firmě na jedné obrazovce, včetně grafů a aktuálního poměru dávkování aditiv a rychlostí motoru. Samozřejmostí jsou informace o celkové hmotnosti, hmotnosti vstřikované dávky, generování zpráv o provozu atd. K dispozici je také možnost vzdálené aktualizace pracovních parametrů pro jednotlivé podavače.

Jednoduchost obsluhy

Aby byl celý systém maximálně efektivní, bylo při jeho vývoji myšleno na maximální jednoduchost obsluhy. Pro korektní funkci tedy stačí dva jednoduché kroky: na dotykové obrazovce řídicího systému zadat váhu výstřiku a požadovaná procenta přidávaného aditiva. Další parametry si systém pomocí inovovaných algoritmů dopočítá sám, a navíc se bude dávka díky samoučicím se funkcím postupně zpřesňovat.

Pro rychlou změnu barvy, respektive obecného aditiva je k dispozici funkce reverzního chodu podavače, který „vyšnekuje“ nepoužitý materiál zpět do nádoby, aby ztráty aditiva byly minimální. Při změně velikosti dávky je pak možné podávací šnek vyměnit tak, aby bylo dosaženo co nejvyšší přesnosti.

Něco navíc

Více nejen o dávkování aditiv se můžete dozvědět na konferenci Formy a plasty 2017. Videopozvánka zde:

Jan Svoboda

svoboda@jansvoboda.cz

www.jansvoboda.cz
www.jansvoboda.cz

Reklama
Vydání #4
Kód článku: 170453
Datum: 12. 04. 2017
Rubrika: Monotematická příloha / Moderní výrobní technologie
Autor:
Firmy
Související články
Automatická optimalizace plastového výrobku, formy a vstřikovacího procesu

Virtuální a reálná optimalizace procesu vstřikování plastů Varimos (Virtual And Real Injection Moulding Optimisation System) je expertní systém německé firmy Simcon GmbH. Sestává ze dvou základních částí – virtuální a reálné.

Automatické odělování zbytkového prášku u aditivně vyráběných dílů

Vývoj technologie automatického systému pro oddělování zbytkového prášku aditivně vyráběných dílů technologií SLS byl námětem úkolu, který byl řešen na pracovišti Fraunhoferova institutu obráběcí a tvářecí techniky (IWU) v Žitavě.

Kompletní řešení při výrobě plastových dílů

Kvalita plastového výlisku je závislá na celé řadě faktorů – od přesnosti vstřikovací formy přes teplotu vstřikovaného plastu, čistotu formy a vstřikovacího zařízení při změně barvy či materiálu až po například viditelnost místa vtoku. Bývá řešena zejména s ohledem na zdravotnické či potravinářské požadavky. Technologie vstřikování plastů je velmi komplexní obor, kdy se na výsledku podílejí celé týmy. Samotný návrh formy se všemi potřebnými komponenty, tak aby výsledkem byl přesný výlisek, je doslova fundamentální pro konečný zisk.

Související články
Unikátní technologie pomohou výrobě komponentů vstřikovacích lisů

Společnost Engel strojírenská byla založena v roce 2000 a jejím úkolem se stala výroba komponentů pro výrobní závody společnosti Engel v Rakousku. Výroba byla zprvu situována v prostorách firmy Jihostroj Velešín. V roce 2008 byl v Kaplici otevřen nový moderní závod, který se v rámci holdingu stal kompetenčním centrem pro elektromontáž a zpracování plechů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
O plastech v kontrastech

Plasty jsou nedílnou součástí novodobé společnosti, výrazně se podílejí na technickém rozvoji, zlepšování kvality života i zdraví lidstva. Vyznačují se unikátní kombinací materiálových vlastností, od kovů se výrazně odlišují, ale v něčem jsou si vzájemně podobné. Chemická podstata plastů však vyvolává ve společnosti i kontroverzní reakce na jejich použití.

České struny do 3D tiskáren

Provoz Plasty Mladeč Zemědělského družstva Haňovice se zabývá výrobou plastových technických profilů a také tiskových strun do 3D tiskáren světového formátu. Provoz PM byl založen již v roce 1992, ale s výrobou tiskových strun začal v roce 2013. Kromě tiskové struny se zabývá výrobou dalších plastových technických profilů, trubek, trubiček a jiných výrobků.

V centru evropské formařiny

Ve dnech 30. května až 2. června 2017 se na novém výstavišti ve Stuttgartu uskuteční specializovaný veletrh Moulding Expo, zaměřený na konstrukci nástrojů, texturování a výrobu forem.

Automatisiertes Entpack-/Entpulverungssystem für additiv hergestellte Lasersinterbauteile

Zur Entwicklung technologischer Grundlagen für ein automatisiertes Entpack-/Entpulverungssystem für additiv hergestellte Lasersinterbauteile werden die Peripherieprozesse des selektiven Laserstrahlschmelzens optimiert.

Plazmová povrchová úprava nanovlákených polymerních struktur

Technologie plazmových povrchových úprav spočívá v navázání funkčních skupin na povrch řetězce polymeru v plazmovém výboji. Jedná se převážně o hydroxylové skupiny. Nepolární charakter povrchu materiálu se tímto mění na polární, tedy hydrofobní povrch se stává hydrofilním či naopak. Tato technologie nachází stále širší uplatnění v různých průmyslových, ale i medicínských aplikacích.

Problematika dějů při svařování plastů vybranými technologiemi

V současnosti průmyslově využívané technologie svařování plastů mohou do výrobního procesu vnést neočekávané problémy. Cílem článku je seznámit čtenáře s možnými úskalími, která mohou nastat při svařování některých typů plastů vybranými technologiemi.

Sledování forem ve výrobě, skladu i údržbě

Jednou z nejdůležitějších věcí, které firmy pracující v oblasti výroby výlisků řeší, je sledování forem a řešení problémů, které při výrobě nastanou. Důležité je problémy řešit tak, aby příště, pokud se stejný problém objeví znovu, bylo možné sáhnout do databáze a problém vyřešit ihned, bez zbytečných časových prodlev. To umožňuje systém MachineLOG IT, jenž maximálně zjednodušuje sledování pohybu forem, jejich oprav i nasazení ve výrobě.

Plasty a robot – jde to dohromady?

Žijeme v době, kdy nás plasty provázejí na každém kroku. Možná si ani neuvědomujeme, kde všude nám pomáhají, kde nás ovlivňují. Od tužky či propisky přes klávesnici, u které sedíme skoro každý den, po stravování a umělohmotné vařečky, které nahradily ty dřevěné, jež používaly naše babičky. Snažíme se usnadnit si život. Těžké díly ze železa vyměnit za lehčí, plastové. Stejně tak i tvůrci softwaru se snaží zjednodušit výrobu.

Jedině CO2 laser pro opracování plastů? Dnes už ne

Implementace a nahrazování mechanických střihadel funkčními celky s CO2 lasery je již dlouhou dobu etablovaný proces pro odstraňování vtokových soustav. Ale co když chceme výrobek z plastu kompletně opracovat? Zjednodušit tvar formy a snížit tak náklady ve výrobě? Musíme kupovat drahé 3D CO2 laserové celky? Není možné laserovou technologii integrovat do technologie stávající?

Uniplast Brno vstoupil do druhé padesátky

V roce 2015 vstoupil Uniplast Brno do druhé padesátky let své činnosti, proto mi dovolte ohlédnout se za jeho pracovní činností v uplynulém roce. V souladu s prací v předešlém období navázal na tradiční konference, konzultace, exkurze, semináře a publikační činnost.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit