Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> 3D tisk: výhodná inovace i v době škrtů
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: 3D technologie

3D tisk: výhodná inovace i v době škrtů

V některých oblastech průmyslu se již otevřeně debatuje o stagnaci a přípravě na možný ekonomický útlum, ne-li budoucí krizi. Někde se začalo prvoplánově škrtat, ti prozíravější hledají cestu, jak zefektivnit výrobu a podpořit svou konkurenceschopnost. Promyšlené nasazení aditivní výroby je přitom jedním z přístupů, který přináší hmatatelné výsledky jak v dobách hojnosti, tak i v nejistých časech.

Ač zpravodajství bulvárních médií tu a tam dělá z 3D tisku samospásnou metodu výroby pro všechno a na vše, je lépe vidět tuto dynamicky se rozvíjející technologii v reálných souvislostech. Aditivní výroba nemá a nechce nahradit ty tradiční technologie, které jsou osvědčené, spolehlivé a dosud nezastupitelné – například ve velkosériové výrobě. Dokáže ale příjemně překvapit všude tam, kde probíhá výzkum a vývoj, výroba (i plně funkčních a velmi odolných) dílů na míru, optimalizace součástí a sestav pro náročné účely nebo kusová a malosériová výroba dílů přesně přizpůsobených zákazníkovi. Díky 3D tisku dnes dokážeme vyrobit i to, co jinou metodou možné není.

Rychleji, levněji, pod kontrolou?

Oprostíme-li se od marketingového přehánění, promyšlené nasazení některé z metod 3D tisku prokazatelně – a měřitelně – vede (i v prostředí českých a slovenských firem) k úsporám ve výrobě a rychlejšímu uvádění produktů na trh. Nejde přitom o jednotky procent, ale často o mnohonásobné zrychlení a zlevnění. Některé z příkladů napříč obory najdete v ukázkách na stránce 3D tisk v praxi.

Pro mnohé lodivody středoevropských podniků je dosud překvapivým, ale o to zajímavějším aspektem tzv. lokální digitální výroba – 3D tisknout mohou až v daném provozu, „pod vlastní střechou“ a až když je třeba. Navíc přímo z digitálních dat, bez mezikroku s rychle zastarávající papírovou dokumentací nebo složitým programováním strojů. Třeba v oblasti náhradních dílů se lze vyhnout nepříjemnostem s drahými odstávkami výroby, logistikou a skladováním náhradních součástí, neboť mnohé kritické díly si dokážou vyrobit sami.

Příklad z průmyslové výroby: Díky přesnému a spolehlivému 3D tisku na stolních zařízeních Ultimaker se společnosti Průmyslová keramika daří vyrábět jednoduchá i složitější jádra do forem až pětkrát rychleji a desetkrát levněji.

O peníze jde až v první řadě

Investice do kvalitních 3D tiskáren se dnes mohou vracet během pouhých týdnů či měsíců. Nezřídka už s první větší zakázkou. Nejde o sen, ale tvrdou realitu doloženou řadou konkrétních případových studií. Spolehlivé 3D tiskárny pro profesionály a podniky, včetně příslušenství, zaškolení a plné podpory, jsou totiž stále dostupnější a uživatelsky přívětivější. Kromě centrálních tiskových center je najdete přímo v jednotlivých odděleních firmy. Dokážou být (doslova) po ruce těm, kdo je zrovna potřebují a využijí.

Příklad z automobilového průmyslu: Přímo v montážním závodě Volkswagen Autoeuropa dosáhli 91% snížení nákladů a 95% úspory času díky výrobě nástrojů a montážních přípravků na stolních profesionálních tiskárnách Ultimaker.

Příklad z robotiky: Většina z dílů robotické paže Dexter využívané v NASA, GoogleX či Toshibě je tištěna z odolných kompozitů na 3D tiskárnách Markforged. Počet součástí díky tomu klesl z 800 na méně než 70 a v Haddington Dynamics dosáhli o 70 % rychlejší výroby při o 58 % nižších nákladech.

Proč investovat do 3D tisku?

Není překvapivé, dokáže-li záplava protichůdných informací o současných možnostech aditivní výroby mást. Ve výrobně konzervativním Česku není výjimkou, váhá-li se léta nad praktickými přínosy 3D tisku (často v důsledku chybějícího know-how) nebo je-li tato technologie odsunuta kamsi do budoucna, protože je podnik dosud paralyzován už samotnou snahou o digitalizaci procesů v rámci Průmyslu 4.0. V jiných společnostech mezitím využívají možností 3D tisku naplno a rozšiřují své kapacity už o druhou či třetí generaci tiskáren. O rychlé návratnosti investice zde už dávno nepochybují, mají svá tvrdá data. Získanou konkurenční výhodu využívají k prosazení se na trhu. Jak zmiňují třeba v libereckém VÚTS: „Od nás již neodchází stroj, který by na sobě neměl 3D tištěný díl.“ Odkaz na další praktické příklady najdete zde.

3Dwiser

Tomáš Vít

vit@3dwiser.com

Další články

3D technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: