Témata
Reklama

Inženýrská akademie ČR - V hlavní roli technologie

Inženýrská akademie ČR je organizace sdružující lidi se společným zájmem – podporovat výzkum, vzdělávání a inovace. Najdeme zde špičkové odborníky z různých oborů. V našem seriálu dáváme slovo těm z nich, jejichž oblasti působnosti mohou být pro naše čtenáře zvlášť zajímavé.

Rychlý nástup a rozvoj nových technologií se pro firmy stává ve stále větší míře jedním z nejdůležitějších faktorů pro úspěch či neúspěch na trhu, a to z celé řady důvodů. Nové technologie, zejména nové informační a komunikační technologie, jsou základem nejen pro vývoj nových produktů a služeb, ale ovlivňují i veškeré podnikatelské procesy. Důležitý je i faktor času, implementace nových technologií začíná být nikoliv konkurenční výhodou, ale často pouze nezbytností, bez které je úspěch na současném trhu jen utopií.

Moderní technologie se staly kritickým faktorem pro efektivní komunikaci se zákazníky i firemními partnery, a zejména malým a středním firmám umožňují vstup a obsluhu geograficky vzdálenějších trhů. Technologie hrají důležitou roli při hledání nových, zejména zahraničních, partnerů a při budování dodavatelsko-odběratelských vztahů. Efektivní komunikace s novými i existujícími zákazníky, včetně využití nových marketingových nástrojů a sociálních sítí, pak posiluje vzájemnou důvěru a umožňuje získání zpětné vazby na nabízené produkty, se kterou poté může firma dál pracovat.

Stále se zrychlující technologický vývoj, zvláště v oblasti informačních a komunikačních technologií, elektrotechniky a elektroniky, ovlivňuje nejen výrobní firmy, ale také služby v bankovním sektoru, maloobchodním prodeji nebo ve vzdělávání. Zaměříme-li se na změny ve výrobním sektoru, rozvoj a stále větší využití vysokorychlostního internetu, citlivých senzorů, internetu věcí či umělé inteligence vyžadují větší pozornost nejen vlastníků či manažerů firem, ale také například veřejné správy a vzdělávacích institucí, jejichž práce je s průmyslovým sektorem spjatá.

Tempo zavádění výše zmíněných změn ve firmách se stále zrychluje a jejich dopady jsou také stále významnější. Technologické nástroje jako cloud computing, blockchain, strojové učení, big data, automatizace procesů či prediktivní analytika a jejich integrace do podnikových procesů jsou dnes v mnoha případech standardem a podněcují další digitální transformaci firem a jejich řízení. Nicméně, široké zapojení informačních a komunikačních technologií a sběr a zpracovávání stále většího množství dat má ještě jeden důsledek, a to nutnost snižovat či eliminovat kyberrizika a implementovat nástroje kyberbezpečnosti a jejího zajištění, protože škody mohou být velmi vysoké.

To vše klade extrémní nároky nejen na nově vznikající firmy, ale také na další rozvoj již existujících podniků zvyšujících svoji konkurenceschopnost. Situace je ještě ztížena vysokou potřebou technických pracovníků s novými znalostmi a kompetencemi, kterých je na pracovním trhu nedostatek, a nevyrovnanou kvalitou externího poradenství založeného na technických znalostech a interdisciplinárním přístupu.

Ing. Petr Hladík / Technologické centrum AV ČR

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Vydání #3
Kód článku: 200330
Datum: 04. 03. 2020
Rubrika: Servis / Názory
Autor:
Firmy
Související články
Inženýrská akademie ČR - Co je vlastně chemické inženýrství?

Inženýrská akademie ČR je organizace sdružující lidi se společným zájmem – podporovat výzkum, vzdělávání a inovace. Najdeme zde špičkové odborníky z různých oborů. V našem seriálu dáváme slovo těm z nich, jejichž oblasti působnosti mohou být pro naše čtenáře zvlášť zajímavé.

Finální výrobky pro celý svět

Inženýrská akademie ČR je organizace sdružující lidi, jejichž společným zájmem je podpora technického rozvoje, výzkumu, vzdělávání a inovací. V jejích řadách najdeme špičkové odborníky z nejrůznějších technických oborů. V našem seriálu dáváme postupně slovo těm z nich, jejichž oblasti působnosti mohou být pro čtenáře MM Průmyslového spektra zvláště zajímavé.

Kovové materiály zítřka

Inženýrská akademie ČR je organizace sdružující lidi, jejichž společným zájmem je podpora technického rozvoje, výzkumu, vzdělávání a inovací. V jejích řadách najdeme špičkové odborníky z nejrůznějších technických oborů. V našem seriálu dáváme postupně slovo těm z nich, jejichž oblasti působnosti mohou být pro čtenáře MM Průmyslového spektra zvláště zajímavé.

Související články
Made in Česko: Bezpečné bezdrátové spojení pro všechny

Prognózy, které se týkají internetu věcí (IoT) a průmyslového internetu věcí (IIoT), se mění stejně rychle jako možnosti této technologie samy. Už v roce 2008 bylo na světě víc připojených zařízení než lidí a odborníci ze Světového ekonomického fóra (WEF) tvrdí, že do roku 2025 bude 41,6 miliardy zařízení zachycovat data o tom, jak žijeme, pracujeme, pohybujeme se, jak fungují naše zařízení, stroje.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Stroje v pohybu:
Fotoprůzkumné družice

Za druhé světové války přinášely informace z fronty filmové týdeníky, při první válce v Perském zálivu vysílala živě CNN z bombardovaného Bagdádu – a nyní na Ukrajině má veřejnost poprvé v historii k dispozici prakticky v reálném čase družicové snímky. Navíc neskutečné kvality. Každopádně jde o materiál, který umožňuje potvrdit, nebo naopak vyvrátit mnohá tvrzení válčících stran.

Stroje v pohybu – Autonomní studentská formule

Prostřednictvím našich článků už jsme vám na stránkách časopisu představili mezinárodní soutěž Formula Student a také několik týmů z českých technických univerzit, jež se do ní každoročně zapojují s vlastnoručně postavenými závodními auty. Tentokrát bude řeč o novince – prvním českém samořiditelném monopostu, s nímž se tým eForce z ČVUT účastní této soutěže v nové kategorii Driverless.

Další veletržní postřehy z EMO 2019

Z pohledu technika lze veletrh EMO v roce 2019 považovat za zdařilý, protože byl více o invenci, kreativitě, vylepšování stávajícího i hledání nových cest. Na veletrhu bylo možné vysledovat několik řekněme fenoménů, které se objevovaly napříč veletrhem. Přitom bych je přímo nepovažoval za trendy, protože obdobné počiny, technika, software i smýšlení byly (u asijských výrobců) k vidění o šest měsíců dříve na veletrhu obráběcích strojů v Pekingu. Nedávám tímto záminku k mezikontinentální diskusi o tom, kdo trendy určuje. V tomto textu zazní několik dalších veletržních postřehů.

Jak vytvořit draka

Už několikrát jsme v našem časopise představili formule, které jsou dílem studentů českých technických univerzit. Mezi nimi rozhodně nesmí chybět ta, která spatřila světlo světa na VUT v Brně – dravý i elegantní Dragon 9.

Made in Česko - Laser pro nové obzory

Šedý zákal. Tak se nazývá oční choroba, která jen v České republice sužuje bezmála půl milionu lidí. Ročně se v Česku provede 100 tisíc zákroků k jeho odstranění. V posledním desetiletí však odstraňování šedého zákalu postoupilo o třídu výš. Americká společnost Excel Lens ve spolupráci s českým lékařem Pavlem Stodůlkou vyvinula zcela nový unikátní laser pro operace šedého zákalu, který odstraňuje některé nevýhody femtosekundových laserů.

Pod dvou letech opět na EMO do Hannoveru

Od 16. do 21. září 2019 se uskuteční 22. ročník největšího světového veletrhu zpracování kovů EMO. Megaakce se koná opět v Německu, které je po Číně a USA třetím největším trhem obráběcích strojů na světě. Veletrhu se účastní téměř 2 100 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Z České republiky se očekává účast 28 firem na ploše necelých 1 700 m2. Na minulý veletrh v roce 2017 přijelo do Hannoveru z České republiky přes 2 200 odborníků.

CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Strojírenské fórum 2018: Inteligentní výroba

Další z již tradičních setkání odborníků (nejen) z oblasti výroby – podzimní Strojírenské fórum – se odehrálo 8. listopadu, tentokrát v prostorách Ústavu výrobních strojů a zařízení a RCMT FS ČVUT v Praze.

V nejisté době je univerzálnost řešením

Automatizace průmyslových procesů řeší problémy s nedostatkem kvalifikované pracovní síly, nahrazuje fyzicky namáhavou či zdravotně škodlivou činnost, snižuje chybovost lidského faktoru, zkracuje výrobní časy a v konečném důsledku přispívá ke zvýšení kvality a zisku. Nejen toto je pro ředitele společnosti Acam Solution Ing. Pavla Bortlíka a jeho tým motivace, ale i zábava. Za relativně krátkou dobu na trhu se firma stala, ať už napřímo, či přes své obchodní partnery, dodavatelem společností jako Volkswagen, Toyota, Olympus, Škoda Auto, Edwards, TE, BOSH, Heinze Gruppe, Woco STV či Fanuc a nyní přichází s řešením vhodným nejen pro velké výrobce, ale také pro malé a střední podniky – s univerzální robotickou buňkou HXG. Důležitým komponentem v této buňce je mimo jiné systém pro upínání nulového bodu VERO-S od společnosti Schunk.

Strojírenské fórum 2018: Zaměřeno na nové technologie a materiály

Příběh pátého ročníku Strojírenského fóra se začal psát 10. května 2018 na půdě Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně konferencí na téma moderní výrobní technologie a materiály s důrazem na aditivní výrobu z velké části kovových materiálů a na inovativní aplikace kompozitních materiálů. Na sto účastníků z řad výrobní a akademické sféry vyslechlo na 13 přednášek a následně v pozdních odpoledních hodinách se větší část z nich odebrala na exkurzi po šesti VaV pracovišťích zaměřených na nové technologie. Plný den poznání a nových setkání. Pojďme se k němu vrátit fotoreportáží.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit