Témata
Reklama

Jak na hydraulické a mazací okruhy

10. 09. 2015

Chlazení je klíčovým opatřením pro životnost hydraulických a mazacích okruhů. Zde mohou pomoci olejové chladiče Hennlich.

Prodloužit životnost a zachovat funkčnost hydraulických a mazacích okruhů – to jsou hlavní důvody pro nasazení olejových chladičů. Jejich úkolem je udržovat správnou teplotu oleje, případně jiných médií, jako je vzduch a voda, u aplikací pro chlazení motorů.

Chlazení oleje? Vzduch, voda, stroj

V zásadě lze chladit třemi způsoby – vzduchem, vodou nebo strojně. Firma Hennlich dodává všechny tyto varianty.

Chlazení vzduchem zajišťují vzduchové chladiče, což jsou kompaktní jednotky s integrovaným ventilátorem, který žene přesně spočítané množství vzduchu desko-žebrovým chladicím registrem, jímž protéká olej. Chladicí výkon se u standardních vzduchových chladičů pohybuje od 1 do 250 kW. Jejich hlavní výhodou je, že nepotřebují žádný externí zdroj chladu. Zároveň mají krátký dodací termín a relativně nízkou cenu. Jsou spolehlivé a mají dlouhou životnost.

Dalším způsobem je chlazení kapalinou, většinou tedy vodou nebo směsí voda/glykol. Pro tyto účely se volí pájené nebo montované deskové výměníky. Další možnou variantou jsou trubkové výměníky pro aplikace, kde by hrozilo zanášení deskových výměníků. Nevýhodou tohoto řešení je potřeba externího zdroje chladu. Pokud je však tento zdroj chladné vody k dispozici, jedná se o spolehlivé řešení za relativně nízkou cenu, i když je třeba vzít v úvahu hodnotu přípravy studené vody.
Třetí možnost představují strojní chladiče – chillery. Uzavřený chladivový okruh cirkulující mezi výparníkem a kondenzátorem umožňuje chladit olej na nižší teploty, než je teplota okolního vzduchu. Ve srovnání se vzduchovými chladiči a výměníky jde o složitější zařízení, z čehož plyne vyšší pořizovací cena a vyšší riziko poruchy.

Pro 70 % aplikací vystačí standardní vzduchové chladiče

Vzduchové chladiče se liší především typem pohonu ventilátoru. Pro statické aplikace se využívá asynchronní elektromotor, pro mobilní pak stejnosměrný motor 12/24 V a pro statické i mobilní aplikace s požadavkem na větší chladicí výkon je to pak hydromotor. Mluvíme-li o vzduchových chladičích, pak ze zkušenosti lze říci, že 70 % všech aplikací lze vyřešit pomocí standardních chladičů, které jsou k dodání do 24 hodin a mají lepší ceny.

Reklama
Reklama
Reklama
Obr. 1. Standardní vzduchový chladič oleje

Zbylých 30 % aplikací vyžaduje řešení na míru

Pro některé aplikace je však třeba navrhnout a vyrobit řešení na míru. Typickým příkladem mohou být motorové chladiče. Specialisté firmy Hennlich se setkávají také s požadavky na minimalizaci rozměrů chladiče a zároveň maximalizaci jeho výkonu v těžkých podmínkách, jako je například důlní prostředí. V takové situaci je zapotřebí spočítat a navrhnout vhodnou kombinaci a konstrukci lamel, tvar kanálů a turbulátorů. Díky letitým zkušenostem techniků a díky velmi široké prvkové základně, kterou Hennlich jako výrobce těchto chladičů využívá, se daří nalézt optimální řešení.

Obr. 2. Příklad provedení vodního chladiče oleje

Vzduchové chladiče Hennlich lze v závislosti na aplikaci vybavit příslušenstvím. Především jde o obtokové ventily, tzv. by-passy, které chrání chladič před poškozením tlakovými rázy z hydraulického okruhu. Dále jsou to termostaty a čidla teploty. V případě stejnosměrných motorů potom tzv. Fan Soft Control, který moduluje otáčky ventilátoru mezi 30–100 % podle teploty naměřené čidlem. Chladiče s asynchronním motorem je možné vybavit integrovaným oběhovým čerpadlem oleje, které je poháněno v jedné ose stejným elektromotorem jako ventilátor.

Standardní kombinací materiálů je ocel a hliník. Hennlich však dodává také chladiče v měděném nebo nerezovém provedení. Všechny chladiče lze na přání vyrobit v provedení ATEX nebo s povrchovou úpravou Marine či s různými certifikáty (např. GOST).

Řešení nejen pro hydrauliku

S ohledem na důležitost chladiče pro hydraulické okruhy je nutné jej v případě potřeby dodat okamžitě ze skladu. Hennlich proto drží všechny standardní chladiče skladem, přičemž dodací lhůta je 24 hodin. Výroba je umístěna v rakouském Subenu a díky nekompromisnímu systému kvality jsou výsledkem špičkové, robustní chladiče pro dlouhou životnost v nejnáročnějších podmínkách.

Vedle chladičů pro hydrauliku se Hennlich zabývá také vývojem a výrobou výměníků pro nejrůznější průmyslové aplikace, jako je chlazení či ohřev vzduchu a spalin nebo chlazení a ohřev kapalin v průmyslu. Na přání projektuje a dodává komplexní řešení včetně montáže, elektroinstalace a regulace celého systému.

Ing. Tomáš Holčák, MBA
Hennlich, umístění na MSV: pavilon V, stánek 127
jonas@hennlich.cz
www.hennlich.cz

Reklama
Vydání #10
Kód článku: 151047
Datum: 10. 09. 2015
Rubrika: Trendy / MSV 2015
Autor:
Firmy
Související články
Hydraulické akumulátory - od lodí po zemědělské stroje

Tlakové nebo také hydraulické akumulátory jsou nasazovány v hydraulických obvodech, kde plní například funkci tlumiče hydraulických rázů nebo zásobníku tlakové energie. Jedná se o tlakové nádoby, jejichž výroba a certifikace podléhají přísným evropským normám.

Přesné měření nejmenších hmotnostních průtoků

Je dobře známou skutečností, že jestliže je vyžadována vysoká přesnost, Coriolisovy průtokoměry jsou bezkonkurenční. Ale je také fakt, že dosud nebyly na trhu žádné přístroje schopné nepřetržitě a spolehlivě měřit > 0 kg.

Modulární lisovací systémy

Od univerzálních standardních lisů až po jednoúčelové speciální lisy - firma TOX Pressotechnik je díky svému modulárnímu systému lisů a pohonů schopna realizovat speciální a úsporná řešení v krátkém čase. Lisy ecoLine je možné sestavit v online konfigurátoru.

Související články
Kapalina jako tvářecí medium

V dnešní době je stále více kladen důraz na sofistikovanost i ekonomickou efektivnost výrobních procesů. Současně je žádána výroba stále složitějších tvarů, vyplývajících především z designových návrhů lisovaných součástí, které dříve nebyly řešitelné jako např. výroba negativních tvarů, složitě prostorově i tvarově orientovaných trubkových dílců apod. V tomto případě lze s výhodou, namísto pevných konvenčních nástrojů, využít výrobní metody zaměřené na nepevné nástroje, jako je např. kapalina.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Hydraulika a pneumatika. Quo vadis?

Vážení čtenáři, opět po roce se vám dostává do rukou letní vydání magazínu MM Průmyslové spektrum věnované hydraulice a pneumatice. Ve své úvaze se pokusím najít odpověď na úvodní otázku, tedy kam tyto tradiční obory směřují.

Vakuové odpařování - technologie budoucnosti

Vakuové odpařování je v České republice poměrně málo používaná technologie. Má však velký potenciál pro budoucí rozšíření. Tato technologie nachází využití v povrchových úpravách, chemickém, strojírenském, potravinářském a farmaceutickém průmyslu. Firma Kovofiniš je jednou z prvních českých firem, která nabízí vlastní vakuové odparky.

Monitorování stavu hydraulického oleje

Na následujících stranách je ukázán příklad aplikace, jak lze prodloužit životnost oleje v hydraulickém zařízení. U sledovaného zařízení byl na začátku stanoven servisní interval a životnost hydraulického oleje na 2 000 hodin. U maximálně vytíženého stroje by to znamenalo tříměsíční interval výměny oleje.

Čistící síla pro hydraulické systémy

Majitelé podniků a provozovatelé strojů neustále hledají nové způsoby, jak zefektivnit produktivitu výroby a zvýšit svou konkurenceschopnost. Údržba hydraulických zařízení se však stále více potýká se znečištěním hydraulického systému kaly a usazeninami. Tyto usazeniny snižují efektivitu práce strojů, způsobují zbytečné prostoje a snižují celkovou produktivitu práce a navyšují celkové náklady.

Ochrana provozních měřidel tlaku před mechanickým namáháním

Při měření tlaku v potrubních systémech a v nádobách se setkáváme s nepříznivými mechanickými vlivy, které mají původ v měřeném procesu. Jedná se o tlakové rázy, pulzace, otřesy či vibrace, a někdy také o přetížení nad rámec měřicího rozsahu přístroje. Pulzace tlaku v potrubí zpravidla pochází od čerpadel, případně od rotujících míchadel v nádobách. Tlakové rázy jsou způsobovány setrvačností sloupce kapaliny pohybující se v potrubí; na jejich vzniku se podílí i činnost ventilů a škrticích orgánů. Destruktivní účinky mohou mít i bubliny par a plynů v tekutině proudící přes ventily. Otřesy a vibrace jsou způsobovány zpravidla rotujícími částmi strojů, prouděním tekutin, pulzacemi a tlakovými rázy v potrubí. Tento článek si klade za cíl shrnout způsoby, jak lze tlakoměry před uvedenými vlivy ochránit.

Poškození hydraulických hadic

Kdy měníme hydraulické hadice a proč? Velmi často jsou hydraulické hadice měněny až v okamžiku takového poškození, kdy už není možné, aby stroj dále pracoval, tzn. že hadice praskla nebo došlo k jejímu "vyklouznutí" ve spoji s koncovkou. Z určitého pohledu je využití hydraulické hadice do naprostého konce její životnosti šetřením nákladů. Z druhé strany ovšem náklady na hadici netvoří jen náklady na její výměnu. Mezi další patří také ztráta oleje, náklady související s prostojem stroje a lidí, ale i eventuální prostoje dalších navazujících strojů. Nemluvě o nákladech souvisejících s bezpečností práce a ekologií - úrazy či znečištění vody a půdy, které si jen málo lidí vůbec připouští.

Hydraulické prvky pro výbušné prostředí

V nejrůznějších provozech chemického a petrochemického průmyslu nebo například v důlních provozech může být v pracovním prostředí přítomna výbušná směs ve formě plynů, par, mlhy nebo prachu, a to v takové koncentraci, že hrozí nebezpečí výbuchu.

25. mezinárodní konference Hydraulika a pneumatika

Novotného lávka v centru Prahy bude ve dnech 8.–9. června 2022 hostit již 25. mezinárodní konferenci Hydraulika a pneumatika, jejímž cílem je výměna odborných zkušeností a nových poznatků ve výzkumu a vývoji hydraulických a pneumatických prvků a systémů.

Jednokomorové dvoupotrubní dávkovače do CMS

Na rozdíl od stávajících dvoukomorových dávkovačů se šoupátkovými rozváděči, např. zn. Lincoln, jsou nové jednokomorové dávkovače řady 2D a 2DD nesrovnatelně jednodušší. Nový princip plnění dávkovacích komor prostřednictvím dvojice jednosměrných ventilů V1-V2 v sobě skrývá potenciál uspokojit poptávku po levném mazání tukem i pro běžné stroje a strojní zařízení. S tím byla odborná veřejnost seznámena v článku MM Průmyslové spektrum 11/2018, nazvaném Nová koncepce dvoupotrubních CMS.

Tvoříme historii vodního paprsku

Každá investice do podniká je spojena s velkým očekáváním. Jistou dávku důvěryhodnosti ve správnou investice může dávat také historie firmy i samotné technologie. Technologie řezání vysokotlakým vodním paprskem Flow slaví v tomto roce již 50 let, resp. 40 let v případě abrazivního vodního paprsku.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit