Témata
Reklama

Jak obstojíme?

Soudobý technický pokrok je v celém světě limitován nedostatkem inženýrů. To je důvod, proč se v průmyslových státech dostává do popředí zájem o odborné školství a kvalitu profesorů. Není diktován ušlechtilými snahami o zvýšení vzdělanosti lidstva, ale konkurenčním bojem o dobývání přeplněných globálních trhů.

Vítězství v boji o světové trhy zvyšuje ekonomickou a technickou úroveň podniku, celé země. V současné době je ve Spojených státech větší nedostatek inženýrů než v Evropské unii. Rychlý pokrok v technických disciplínách, jako jsou informační technika a automatizace, mění rok od roku kvalitu výrobků a zvyšuje nároky na vzdělání.

Ekonomická situace vytvářená nyní na světovém trhu ohrožuje ty průmyslové země, které rezignují na zvládnutí náročných průmyslových technologií. Odborníci sledující světovou ekonomiku konstatují, že v současné době zaostává Evropská unie za Spojenými státy. Projevilo se to například v soutěži výrobců letadel Boeing a Airbus - zpočátku vyznívala pro Airbus, aby se posléze na světovém trhu situace změnila nasazením dokonalejších technologií ve stavbě boeingů.

Ve světovém měřítku se podstatně zvyšuje produkce těch nejjednodušších výrobků ze zemí třetího světa, jako jsou například obuv, textilní výrobky, hračky atd., nabízené za neuvěřitelně nízké ceny. Zvyšuje se export některých výrobků vybavovaných dokonce výpočetní technikou z Číny a Indie, které většinou ve vyhovující kvalitě a za nízkou cenu doplňují náročnou produkci světově proslulých firem. To jsou významné imperativy naléhající na využití rezerv, které máme v rozvoji technického školství a průmyslu. Tyto rezervy vznikají nedostatky v řízení z vládní úrovně i lajdáctvím v podnicích. Nedostatky jsou často kritizovány, ale současně chybí návrhy, jak je rychle odstranit a nahradit vyhovujícím řešením.

Reklama
Reklama
Reklama

I z našich nejvyšších míst jsou přijímány s respektem nesporné úspěchy dosažené v posledních desetiletích ve Finsku v oblasti školství, vědy a techniky, průmyslové produkce a růstu životní úrovně. V našem odborném i denním tisku je o úspěších Finska psáno s obdivem. Často však chybí základní informace o tom, kdo a z jaké pozice práci finské Rady pro vědu a technologie (TEKEZ) řídí a kdo se nejvíc na úspěších modernizace Finska podílí.

Tak jako u nás existuje Rada vlády pro výzkum a vývoj řízená dříve z pozice místopředsedy vlády Mareše (vystudoval historii), později ing. Jahna a ing. Havla, jimž byly problémy spojené s technickým školstvím, vědou a výzkumem blízké, došlo po nástupu vlády ing. Mirka Topolánka k zásadní změně. Rada pro výzkum a vývoj byla přímo podřízena ministryni školství RNDr. Věře Kopicové. Podřízenost této rady jedinému rezortu na vážnosti vědě ani výzkumu nepřidá, nehledě k tomu, že hlavní náplň činnosti ministryně školství je v jiné oblasti. Je třeba připomenout, že finská Rada pro vědu a technologie je řízena přímo předsedou vlády a má excelentní složení. Jejími členy jsou ministři rezortů mající co do činění s technickým rozvojem a financemi, významní vědci s prokazatelnými výsledky ve vědecké práci a zástupci průmyslu z podniků, o jejichž úspěšnost se přičiňují. Finsko se za posledních 40 let změnilo z agrární země pouze s rozvinutým dřevozpracujícím průmyslem na zemi s rozvinutou mikroelektronikou, informační technikou a moderní strojírenskou výrobou. V souladu s technickým rozvojem Finska došlo i k odpovídajícímu rozvoji školství a jeho těsné spolupráci s průmyslem.

Ing. Jiří Černohorský, DrSc.

Reklama
Vydání #11
Kód článku: 61116
Datum: 22. 11. 2006
Rubrika: Servis / Věda a výzkum
Autor:
Firmy
Související články
Mezi vědou a rodinou

S Mgr. Kseniyí Illkovou, Ph.D., mladou vědkyní působící v Praze, jsem se potkala při příležitosti předávání cen Wernera von Siemense. Získala totiž ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce. Na tom by jistě nebylo nic zarážejícího – vynikající práce byla oceněna, tak to bývá. Na první pohled však všechny přítomné zaujal doprovod mladé ženy – několikaměsíční miminko. A tak mě samozřejmě zajímalo, jak vlastně lze skloubit práci na špičkové úrovni a rodinu...

Modernizace laboratoře pro měření emisí

Od listopadu 2011 je v Roztokách u Prahy otevřen objekt VTP Roztoky. Objekt o celkové ploše 4 200 m2 využívá pro k realizaci svých aktivit zejména Centrum vozidel udržitelné mobility (CVUM), založené při ČVUT v Praze, Fakultě strojní. Budova vznikala právě na základě požadavků vědeckých a akademických pracovníků z ČVUT, kteří hledali nové laboratorní a kancelářské prostory se záměrem vytvořit špičkové výzkumné pracoviště a navázat tak na projekty Výzkumných center spalovacích motorů a automobilů Josefa Božka I, II, úspěšně řešené v  letech 2000 až 2011 pod vedením prof. Jana Macka. Záměr se podařilo realizovat také díky synergii projektů, využitých pro financování výstavby objektu a následně vybavení jednotlivých laboratoří. V loňském roce, sedm let po oficiálním otevření, byla realizována přístavba a obnova emisního vybavení v laboratoři s válcovou brzdou.

Podpora mezinárodního výzkumu

Inženýrská akademie České republiky, z. s., (IA ČR) je organizace sdružující odborníky, jejichž společným zájmem je podpora a rozvoj technických disciplín odrážející technické, ekonomické, sociální, environmentální a kulturní potřeby společnosti. Byla založena v roce 1995 a jedním z jejích hlavních úkolů je rozvíjet a propagovat technické vědy a sbližovat výzkumnou sféru se sférou průmyslovou. Toho dosahují mimo jiné naplňováním cílů projektů, jejichž jsou řešiteli. Jedním z těchto projektů je „Podpora mezinárodní spolupráce v inženýrském výzkumu“ programu EUPRO Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, který bude ukončen koncem (byl ukončen v závěru???) roku 2016.

Související články
Inženýrská akademie ČR nabízí spolupráci, Sekce Strategie výzkumu a vývoje

Obecným posláním Inženýrské akademie ČR je odborná podpora rozvoje technických věd a technického školství a zejména využívání nových poznatků vědy a výzkumu a teoretických znalostí průmyslovou sférou. Cílem je přispívat k růstu ekonomického potenciálu a konkurenceschopnosti české ekonomiky. Specializované odborné sekce IA ČR sdružují přední specialisty daného oboru a poskytují expertní a poradenské služby. Vyjadřují se k závažným technickým řešením a rozhodnutím, která vycházejí z univerzitní oblasti, průmyslu, vládních i nevládních institucí. Na stránkách MM Průmyslového spektra jednotlivé odborné sekce představujeme.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Inženýrská akademie ČR nabízí spolupráci

Obecným posláním Inženýrské akademie ČR je odborná podpora rozvoje technických věd a technického školství a zejména využívání nových poznatků vědy a výzkumu a teoretických znalostí průmyslovou sférou. Cílem je přispívat k růstu ekonomického potenciálu a konkurenceschopnosti české ekonomiky. Specializované odborné sekce IA ČR sdružují přední specialisty daného oboru a poskytují expertní a poradenské služby. Vyjadřují se k závažným technickým řešením a rozhodnutím, která vycházejí z univerzitní oblasti, průmyslu, vládních i nevládních institucí. Na stránkách MM Průmyslového spektra jednotlivé odborné sekce představujeme.

Trendy v nabídce doprovodných služeb a v koordinaci podniku

V současné době se řada výrobních podniků snaží být konkurenceschopná ve využívání nejnovějších trendů, ale i vědeckých poznatků. Tyto jsou markantní zejména v oblasti technologické, ovšem nelze se upnout pouze na přijímání technologických novinek a přitom opomíjet ostatní obory, neboť i tyto mohou podnikatelům nabízet zásadní poznatky a mít vliv na celkovou úspěšnost daného podniku. O tom, že je prospěšné, jak pro zákazníka, tak pro samotný podnik nabízet doprovodné služby k dodávaným výrobkům (jako např. montáž, zaškolení, servis), je asi dnes už zbytečné hovořit. Tyto služby jsou dnes téměř všude samozřejmostí a nabývají na významu i v průmyslovém sektoru.

Inženýrská akademie ČR nabízí spolupráci Sekce stavebnictví a architektura

Poslání Inženýrské akademie ČR (IA ČR) spočívá v odborné podpoře a rozvoji technických věd a technického školství, jakož i aplikaci nových poznatků vědy a výzkumu. Naším cílem je přispívat k růstu ekonomického potenciálu a konkurenceschopnosti české ekonomiky. Tentokrát se zaměříme na stavebnictví a architekturu.

Mechanika na VŠ

V nynějším vydaní jsme o strukturovanou prezentaci požádali ústavy zaměřené na mechaniku a mechatroniku. Naši nabídku vyslyšelo pracoviště na Strojní fakultě v Brně.

Strojírenské konstruování na VŠ

V nynějším vydání jsme o strukturovanou prezentaci požádali ústavy zaměřené na výrobní stroje a komponenty. Naši nabídku vyslyšela pracoviště na strojních fakultách v Praze, Brně a Liberci.

Materiálové inženýrství na VŠ

V nynějším vydání jsme o strukturovanou prezentaci požádali ústavy zaměřené na výrobní systémy a techniku. Naší nabídku vyslyšela pracoviště na strojních fakultách v Praze a Brně.

Podpory výzkumu, inovací a podnikání

Vývoj hospodářství v Evropě je v posledních letech charakterizován četnými ekonomickými problémy (finanční krize, dluhová krize), které ve svých důsledcích znamenají stagnaci či jen křehké oživení. Většina evropských ekonomik si uvědomuje, že disproporci mezi disponibilními kapacitami a místní poptávkou může dlouhodobě řešit pouze exportem.

Vliv spolupráce a dalších inovačních aktivit firem na jejich úspěch

V posledních letech jsou hodně diskutovanými tématy inovace, jejich vliv na podnikání a nezbytnost firem inovovat. Dá se říci, že inovace jsou stavěny do pozice klíčové podmínky rozvoje firem a zvyšování jejich konkurenceschopnosti a produktivity. Částečně je to dáno tím, že některé firemní aktivity zahrnované mezi inovační aktivity patří k činnostem, které jsou pro úspěch na trhu těžko nahraditelné, jako například externí spolupráce i využívání různých informačních zdrojů. Inovačními aktivitami jsou pak rozuměny všechny výzkumné, technologické, organizační, finanční a marketingové kroky, které jsou určeny k zavedení inovace.

Veřejná podpora financování inovací

Před dvěma lety vznikla Evropská rada akademií aplikovaných věd, technologií a inženýrství (Euro-CASE) jako nezávislá nezisková organizace národních akademií inženýrství, aplikovaných věd a technologií z 21 zemí Evropy. Slouží pro stálé fórum výměny informací a konzultace mezi evropskými institucemi, průmyslem a výzkumem s cílem přispět k vytvoření vhodných podmínek v Evropě tak, aby zvýšila svou inovační výkonnost.

Úspěšný vývoj technologií pro zpracování termoplastových kompozitů

Konstruktéři tlačení požadavky na nižší hmotnost a lepší parametry svých konstrukcí stále více neváhají využít ve svých návrzích materiály, které byly dříve vyhrazeny pouze pro nejnáročnější high-tech aplikace. Díky tomu roste také poptávka po nenáročných výrobních technologií na výrobu konkrétního dílce z určitého materiálu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit