Témata
Reklama

Jak se stavěla nejmodernější jaderná elektrárna světa?

Pod pojmem generace III+ rozumíme nejmodernější skupinu jaderných bloků, které jsou dnes k dispozici a které dokážou vydržet i mnohem vážnější přírodní katastrofy než stávající bloky. Šestý blok Novovoroněžské jaderné elektrárny II, který je prvním provozovaným blokem této generace na světě, navštívil Pavel Suk, redaktor webu Atominfo.

Ač se naše návštěva konala na konci dubna na jihu Ruska, přivítala nás sněhová vánice. Postupně jsme prošli strojovnou a velínem provozovaného bloku a prohlédli si také staveniště dalšího bloku, na jehož příkladu nám byly demonstrovány moderní postupy používané při výstavbě ruských jaderných elektráren.

Reklama
Reklama
Reklama

Technologie pro Temelín

Pátý a šestý blok Novovoroněžské JE-II jsou pro Česko zajímavé tím, že mají reaktory typu VVER-1200 podle projektu AES-2006, který byl nabízen v původním tendru na rozšíření Temelína. Rosatom s tímto projektem navíc zůstává mezi šesti zájemci o výstavbu nových bloků v Česku, takže Novovoroněžská JE-II ilustruje, jak by mohly nové bloky vypadat, kdyby je stavěla tato společnost. Jde zároveň o jediný z uvažovaných projektů, který dnes má v provozu referenční blok. Výstavba stejného projektu se připravuje také v maďarské jaderné elektrárně Paks a ve finské Hanhikivi.

„Jarní“ pohled na nový blok Novovoroněžské JE

Bezpečnost VVER-1200

Exkurze začala prezentací bezpečnosti šestého bloku, kterou měl na starosti Igor Nikolajevič Gustav, jeden z hlavních inženýrů elektrárny. Vše porovnával s bezpečnostními systémy jaderné elektrárny Fukušima.

Kromě standardních bezpečnostních systémů nám představil i sérii pasivních systémů, které jsou na nich zcela nezávislé, takže udrží elektrárnu v bezpečném stavu i při jejich selhání. Ochranu životního prostředí zajišťuje v případě tohoto bloku dvojitý kontejnment, který je projektován tak, aby vydržel zemětřesení, hurikány či pád letadla do 20 tun. Podle Gustava byly tyto systémy součástí projektu ještě před fukušimskou havárií.

Nelze říci, že by fukušimská nehoda neměla vliv na Novovoroněžskou elektrárnu, ale došlo k podstatným úpravám původního projektu. Například byly zdvojeny dieselgenerátory a přidány mobilní čerpací agregáty.

Vojtěch Kotyza, externí konzultant společnosti WorleyParsons, komentuje bezpečnost nových reaktorů: „Z bezpečnostního hlediska jsou nové ruské bloky navrženy tak, aby odolaly nejhoršímu možnému scénáři, i když jeho pravděpodobnost je velmi nízká. Osobně pokládám za nevýznamnější, aby při selhání chlazení reaktoru bylo zbytkové teplo spolehlivě odvedeno pasivním způsobem. To znamená, aby k tomu nebyl nutný provoz čerpadel s dodatečnými zdroji chladicí vody apod. Ruský pasivní systém založený na přirozené cirkulaci ohřáté vody přes chladiče do atmosféry tomu odpovídá. Podobně významným příspěvkem k bezpečnosti jsou také dvojitý kontejnment a další systémy, sloužící pro spolehlivé elektrické napájení atd.“

Multi-D pro včasnou výstavbu

Druhá část přednášky se týkala systému Multi-D, což je systém pro řízení výstavby velmi složitých celků, jako jsou například jaderné elektrárny, ropné věže apod. Jeho cílem je zajistit to, aby byl dodržen termín uvedení podniku do provozu, aby byl dodržen předem schválený rozpočet a zároveň aby byla dodržena požadovaná technická kvalita.

Systém dostal svůj název díky mnohonásobné dimenzionalitě plánů a informací. Inženýři se nechtěli omezovat na 2D plány, detailní 3D model nebo 4D model (se zahrnutím časového harmonogramu), ale propojili do jednoho celku mnohem více parametrů, například dodací lhůty, vytíženost personálu, logistiku, archivaci dat a mnoho dalšího.

Turbína a elektrogenerátor šestého bloku

Prohlídka

Po skončení prezentace jsme se autobusem přesunuli na vyhlídku nad 6. a 7. blokem, kde jsme byli seznámeni s jednotlivými budovami elektrárny. Poté jsme navštívili strojovnu 6. bloku a velín.

Ve strojovně byly vysvětleny základní pojmy a funkční postupy, jakým způsobem je energie vzniklá štěpnou řetězovou reakcí přeměněna na elektřinu produkovanou generátory. Během prohlídky nám byly ukázány elektrogenerátory a tlakovodní potrubí dopravující páru do turbíny. I když je toto potrubí tepelně zaizolované, bylo vidět, jak se nad ním tetelí vzduch.

Na velínu jsme shledali, že je v porovnání s jadernými elektrárnami Dukovany a Temelín mnohem modernější. I zde proběhla krátká přednáška, zaměřená na kvalifikovanost personálu a hierarchii postupu od operátora sekundárního okruhu přes operátora primárního okruhu až k vedoucímu směny.

V době, kdy jsme byli ve velínu, se ozvala zvuková signalizace hlásící nějaký problém. Bylo nám však vysvětleno, že to jsou pouze varovné signály, na které operátoři umějí bezpečně zareagovat a že se nejedná o žádnou poruchu – mohlo například jít o teplotní čidlo v nějakém pomocném čerpadle a tento signál slouží k tomu, aby se daná komponenta opravila či vyměnila a nevznikla tak závažnější situace.

Poté jsme se přesunuli na staveniště 7. bloku, kde nám byl předveden systém Multi-D v praxi. Sešli jsme se v takzvané stojící místnosti, kde byl počítač, televizor a mnoho nástěnek s různými papíry. Místnost je takto pojmenována z důvodu, že zde pracovníci pouze stojí a debatují nad prováděnými pracemi na staveništi.

Na 3D modelu jsme si mohli prohlédnout celou jadernou elektrárnu i jednotlivé komponenty včetně všech informací, které jsou s nimi spojeny. Jedna část elektrárny (reaktorový sál a přilehlé komponenty) se skládá z několika desítek tisíc komponent. Tím naše prohlídka Novovoroněžské jaderné elektrárny skončila.

Pavel Suk

sommerova@esscom.cz

//www.rosatom.ru/en/

Reklama
Vydání #6
Kód článku: 170640
Datum: 07. 06. 2017
Rubrika: Servis / Zajímavosti
Autor:
Firmy
Související články
Made in Česko: Kde rostou srdce laserů

Že se dá pěstovat kdeco, je jasné – žampiony ve sklepě počínaje a vzácnou orchidejí konče. A není vůbec vyloučeno, že se snadno stanete světově proslulými pěstiteli. Stačí, aby vaše orchidej chytila nějak výjimečnou, netypickou barvu nebo byla větší než jiné, a je to, budete v novinách a stanete se světově známým pěstitelem. Existuje však jedno pěstování, které na hobby úrovni realizovat a dosáhnout v něm světového věhlasu nelze. Jde o pěstování monokrystalů pro vědu, výzkum, inovace a průmysl.

Made in Česko: Bezpečné bezdrátové spojení pro všechny

Prognózy, které se týkají internetu věcí (IoT) a průmyslového internetu věcí (IIoT), se mění stejně rychle jako možnosti této technologie samy. Už v roce 2008 bylo na světě víc připojených zařízení než lidí a odborníci ze Světového ekonomického fóra (WEF) tvrdí, že do roku 2025 bude 41,6 miliardy zařízení zachycovat data o tom, jak žijeme, pracujeme, pohybujeme se, jak fungují naše zařízení, stroje.

Stroje v pohybu:
Divoká jízda sondy Pathfinder

Sonda Mars Pathfinder, která 4. července 1997 přistála na rudé planetě, se může pyšnit několika prvenstvími. Třeba tím, že šlo o první mimozemský výsadek masově sledovaný uživateli internetu. Nebo tím, že jako první dopravila na Mars kolové průzkumné vozidlo, rover Sojourner.

Související články
Stroje v pohybu: Protipožární letadlo

Uprostřed letošního léta byl národní park České Švýcarsko zasažen rozsáhlým lesním požárem, proti němuž zasahovali hasiči z celé republiky. Velké pozornosti se v této souvislosti dostalo mimo jiné protipožárním letadlům Canadair CL-415, zapůjčeným z Itálie. Pojďme si tento letoun blíže představit.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Stroje v pohybu: Raketa, která změní svět

Americký podnikatel Elon Musk se od založení své firmy SpaceX v březnu 2002 netají tím, že jeho dlouhodobým cílem je kolonizace Marsu člověkem. Již letos přitom plánuje uskutečnit premiérový start orbitální rakety Starship, která mu má tento cíl pomoci splnit.

Stroje v pohybu:
Fotoprůzkumné družice

Za druhé světové války přinášely informace z fronty filmové týdeníky, při první válce v Perském zálivu vysílala živě CNN z bombardovaného Bagdádu – a nyní na Ukrajině má veřejnost poprvé v historii k dispozici prakticky v reálném čase družicové snímky. Navíc neskutečné kvality. Každopádně jde o materiál, který umožňuje potvrdit, nebo naopak vyvrátit mnohá tvrzení válčících stran.

Stroje v pohybu:
Webbův teleskop ve vesmíru

Pětadvacátého prosince loňského roku odstartovala z evropského kosmodromu ve Francouzské Guyaně raketa Ariane 5, v jejímž nákladovém prostoru byl na svou misi připraven vesmírný dalekohled Jamese Webba. Právě začala nová etapa poznávání vesmíru. Vědci si od ní slibují nové informace o vzniku vesmíru, černých dírách a temné hmotě.

Stroje v pohybu – Pražská mobilní zvonohra

Tentokrát vám představíme stroj veskrze zvláštní a jedinečný. Vlastně jde o hudební nástroj. Je to však takový nástroj, jehož schopnost hýbat se je jen velmi obtížně představitelná, i když má v názvu slovo „mobilní“. Je to totiž zvonohra, jejíž hlavní součástí je soubor 57 zvonů. Jen samy zvony váží dohromady bezmála pět tun, hmotnost celého nástroje je 12 000 kg. Takový kolos byste čekali spíš v mohutných zdech chrámové věže než na korbě nákladního automobilu.

Stroje v pohybu – Vrtulník na Marsu

Vědci a technici z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) právě řídí jednu z nejnáročnějších operací v dějinách kosmonautiky. Expedice Mars 2020 hledá známky bývalého života na sousední planetě. Kromě pojízdné laboratoře je na Marsu také první stroj, který létá vlastní silou na jiné planetě, než je Země.

Střídavě stejnosměrné názory na elektromobilitu, 7. díl: Bezpečnost trakčních baterií

V tomto díle se zaměříme na další problematickou stránku elektromobilů, na jejich bezpečnost. Oč nám půjde především, jsou rizika spojená s možným vzplanutím trakční baterie. Jak totiž v rozhovoru pro KdeNabíjet.cz uvedl plk. Mgr. Rudolf Kramář, mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR, pokud požár elektromobilu nezasáhne trakční baterii, pak neexistuje významnější rozdíl mezi požárem bateriového elektrického vozidla a toho s klasickým spalovacím motorem. Jakmile však baterie vzplane, ať už jsou toho příčiny vnější anebo vnitřní, vyžaduje si uhašení elektromobilu rozdílné, a nutno říct, že komplikovanější a nákladnější hasičské techniky a další navazující postupy.

Střídavě stejnosměrné názory na elektromobilitu, 3. díl: Energetický mix České republiky

V minulém díle jsme upozornili na tu skutečnost, že elektromobily lze za vozidla s nízkými anebo nulovými emisemi skleníkových plynů považovat pouze podmíněně a že jednou z takových podmínek je energetický mix dané země. To jsme ilustrovali na rozdílných emisích bateriových elektrických automobilů mezi Řeckem (155,3 g CO2/km) a Švédskem (4,1 g CO2/km). V tomto díle se zaměříme právě na energetický mix, jak všeobecně, tak v souvislosti s očekávaným postupným přechodem na elektromobilitu.

Úspory naruby - Pravda a lži o vytápění, 2. část

S neustálým zdražováním energií se mnoho obyvatel ptá, čím ekologicky a současně i ekonomicky, tedy levně a s účinností pokud možno přes 100 %, vytápět svůj rodinný dům?

Made in Česko - Vodu nejen pro poušť

S.A.W.E.R. To je název vskutku geniálního zařízení na hranici skutečnosti a sci-fi, které bude ve velmi suchých oblastech generovat ze vzduchu vodu a posléze kultivovat místní půdu v úrodnou zemi. Zařízení již existuje a veřejnosti bude představeno na výstavě Expo 2020 v Dubaji. A stejně jako další neuvěřitelné patenty, které vám představujeme v tomto seriálu, i S.A.W.E.R. je výhradně dílem českých hlav a českých rukou.

Vyvíjí se nový solný reaktor

Ruští vědci zahajují přípravu koncepce reaktoru chlazeného tekutými solemi, který je považován za nezbytnou součást budoucnosti jaderné energetiky. Tento reaktor je totiž schopen spalovat nejrizikovější radioaktivní odpady pocházející nejen z jaderné energetiky. Dále se připravuje tendr na výstavbu reaktoru BREST-300, který také přispěje k řešení problému použitého jaderného paliva.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit