Témata
Foto: J. Hrdý

MM Podcast: Glosa - Sedmnáctá země spolková na kolečkách

Problémy koncernové automobilky jsou vážnější, než si většina lidí umí představit. Kombinace emisního skandálu DieselGate, změny trhu a návyků spotřebitelů, inflace a neschopnosti na to všechno pružně reagovat je pro VW smrticí koktejl. Může jí dokonce hrozit osud finské Nokie či amerického Kodaku, které před lety nedokázaly zachytit nastupující disruptivní změny a se svým ikonickým byznysem skončily. Jak zásadní problém by podobný osud znamenal pro Německo, potažmo celou subdodavatelskou Evropu, se můžeme jen domýšlet.

Roman Dvořák

Je absolventem oboru Strojírenská technologie Fakulty strojní ČVUT v Praze, kde nakonec kombinovanou formu doktorského studia po dlouhých letech nedostudoval (...). V roce 1997 nastoupil do vydavatelství Vogel Publishing na post odborného redaktora vznikajícího strojírenského titulu MM Průmyslové spektrum. V roce 1999 přijal nabídku od německého vlastníka outsourcingovat titul do vlastního vydavatelství. 

Reklama


Provázanost české ekonomiky s německou bývala v časech hojnosti vyzdvihovaným trumfem. Tamní průmyslová lokomotiva dokázala utáhnout i naše firmy, které se s úspěšnými německými exportéry výrobků svezly, většinou jako jejich dodavatelé, zejména pak pro automobilový průmysl. Nyní je tomu konec. Dočasně, dlouhodobě? Berlín před prázdninami vyslal sdělení, že tamní průmysl se již ve druhém kvartále po sobě v meziročním srovnání propadl, čímž se ekonomika našeho obchodního tahouna dostala do recese. Německo jako exportní velmoc v posledních letech slábne, za což může (nejenom) klesající poptávka po jejích finálních produktech v Asii, ke kterým právě my dodáváme komponenty. Naše malá, proexportně orientovaná ekonomika směřuje přes západní hranice přibližně třetinu svého vývozu a z velké části (dlouhodobě kolem 60 %) se právě jedná o průmyslovou komoditu, primárně pro německý autoland. Do něho je de facto zapojena celá tamní ekonomika, téměř 70 % veškerých prostředků na výzkum a inovace pochází z firem tohoto sektoru.

Před německými automobilkami již delší čas stojí obzvláště velká výzva v podobě vynuceného přechodu na elektromobilitu. To by nebyli Němci, aby ve jménu dosažení rámcových podmínek (tzv. Rahmenbedingungen) neiniciovali nekonečné diskuze mezi odbory, úředníky a zelenou Evropskou komisí. A během té doby čínské automobilky s plnou vervou začaly na evropský trh dovážet velmi kvalitní elektromobily všech různých kategorií za ceny, o kterých se evropským konkurentům ani nezdá. O aktivitách Elona Muska pro ještě vyšší etablovanost Tesly na starém kontinentě ani nemluvě. Čína loni vyvezla po Japonsku poprvé více aut než Německo, které se tak ocitlo na třetím místě celosvětového žebříčku. Celkem čínské automobilky vyslaly do světa 3,1 milionu vozů, z toho 680 tisíc bylo poháněno elektřinou. Nastolený trend bohužel (pro evropský autoland) pokračoval i v letošním prvním čtvrtletí, kdy meziročně dovoz německých aut do Číny klesl téměř o jednu čtvrtinu. Čínští výrobci na domácím trhu postupně posilují, mimo jiné i v luxusních provedeních elektroaut nahrazujících ještě do nedávna pro Číňany prestižní fosilní Mercedesy či BMW, a díky nastaveným přísným omezením nákupu spalovacích aut do velkoměst prodeje elektroaut trhají rekordy.

Posilování čínského postavení v celé řadě oborů si v reakci Evropy nevyhnutelně vyžádá potřebu zásadní změny struktury jejího průmyslu. Byť se nám to nelíbí, je třeba reflektovat, že tradiční oborová jistota již zanedlouho nebude dominantním sektorem, a uvolní tak prostor pro ostatní firmy z jiných oblastí. O co méně finančních subvencí poteče do automotive, o to více jich pak zůstane pro technologické startupy. O co méně mladých lidí bude studovat klasickou strojařinu, o to více se jich zaměří na aplikované IT. A změní se pochopitelně i směřování výzkumu a vývoje, s důrazem na rozvoj mobility jako služby s přidanou hodnotou.

Žádná jiná ekonomika není s tou německou v průmyslu tak těsně provázaná jako ta naše. A pokud Německo nebude dobrou investiční destinací, nebudeme jí ani my. Je to bohužel velmi nepříjemná realita a vlastním neschopným přičiněním si ji ještě můžeme zhoršit. Výzva v podobě drahých energií a rostoucí levnější konkurence pro německý průmysl především v Asii ovšem ukazují, že dobře již bylo a Bundestag bude muset o ekonomiku spoléhající se především na produkci svého průmyslu ještě pořádně bojovat. Jak to dopadne, ví jen Bůh. Tím spíše bychom se měli snažit vymanit z pozice německé neoficiální 17. spolkové země a hledat substituční partnerská teritoria.

Buďte zdrávi na těle i na duchu, a přesto přese všechno si vedle zachování zdravého rozumu i nadále udržujte důvěru a hrdost v evropskou produkci, která zajistí solidní existenci pro naše potomstvo.

Hezký začátek podzimu.
Firmy
Související články
Stavme na pozitivním a fungujícím

Česko patřilo ke konci roku 2023 k zemím, jejichž ekonomika stále nedosáhla předcovidové úrovně. Hospodářský růst bude podle většiny ekonomů i v tomto roce velmi pomalý. Situaci komplikují nepříliš optimistické faktory, jako je nestabilita veřejných financí, výroba postavená na subdodávkách, nedostatečná infrastruktura a další. Když k tomu připočteme vnější geopolitické okolnosti, není situace příliš příznivá. A o tom, jak toto vše ovlivňuje automobilový průmysl a jak se zbavit stigmatu subdodavatelské země, jsme hovořili s Petrem Knapem, odborníkem společnosti EY pro automobilový průmysl.

Krize jako cesta k žádoucí změně

Hlavním životním mottem Ing. Vlastislava Břízy, majitele a generálního ředitele společnosti Koh-i-noor, je tvrzení, že kdo je připraven, není zaskočen. Společný rozhovor probíhal v intencích této jeho celoživotní strategie.

Kristova léta

Ke svému závěru se nachýlil rok, ve kterém stále rezonovaly všechny krize, které si Evropa nashromáždila za předchozí období. Některé státy se jejich důsledky popraly celkem se ctí, jako například Polsko, další se vrátily do předcovidové úrovně a bohužel Česká republika jako jediná stále lapá po dechu. Proč? Co je důvodem?

Související články
Fórum výrobních manažerů

Jaké zkušenosti máte s produktovými/subdodavatelskými dodávkami do obranného průmyslu? Jak bylo náročné se do tohoto sektoru dostat? Jedná se o oblast, která je pro vás v současné době důležitá nejen v rámci vaší výrobní diverzifikace, ale i případných státních garancí?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
MM Podcast: Glosa - (Po)citová investice

Kolikrát již v době růstu ekonomiky došlo k nenadálému, často nevysvětlitelnému zlomu? Kdo tahal za konce nití, aby změnil otáčení zeměkoule? Proč se to již stalo součástí naší životní cesty a začali jsme to brát jako samozřejmost, bez hlubšího pátrání po příčinách, navíc s ignorací všech hoaxů a cílené propagandy?

Fórum výrobních manažerů

S čím se v současné době v rámci operativy řízení firmy nejvíce potýkáte? Přetrvává stále nedostatek subdodavatelských komponent ve vaší oblasti a s tím související komplikace s plněním termínů zakázek? Ovlivňují vaši ekonomiku provozu cenové úrovně energetických a materiálových vstupů, nedostatek technického personálu či něco jiného? Jak tuto situaci řešíte a podařilo se vám již některé problémy stabilizovat?

MM Podcast: Glosa - Královská disciplína

Z dostupných výzkumů víme, že do čtvrté třídy mají děti matematiku rády, ale poté se již ve srovnání se světem propadáme. Všechny ty pompéznosti s digitální revolucí a kampaně za větší počet studentů v technických oborech nemůžou padnout na úrodnou půdu, pokud nedokážeme vyučovat matematiku tak, aby se k ní děti rády vracely. A pro případnou eliminaci neúspěchů raději zrušíme povinnou maturitu z matematiky. 

Fórum výrobních manažerů

Jak silná koruna, růst energií, tlak na mzdy, úrokové sazby a inflace ovlivňují vaši konkurenceschopnost na světových trzích? Které regiony světa začínají podle vás na „evropské realitě“ profitovat?

MM Podcast: Glosa - Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky

Krize je selektivním očistným procesem. Je to její zákon a řád, po generace prověřený a v důsledku vždy přijímaný. Není jiné možnosti. Někdy přijde v menší vlně, jindy s větší vervou, než bychom si přáli. Je na světě jiné spravedlnosti?

MM Podcast: Glosa - Made in Germany: Richtig oder falsch?

Proč stále není slyšet o problémech průmyslových firem, do kterých se kvůli souběhu všech krizí dostaly? Obecně, ať se jedná o jedince, či instituci, vždy máme obavy přiznat určité potíže. V momentu, kdy majitel firmy či management pustí do éteru první negativní zprávu, přestane být podnik důvěryhodný pro zákazníky, banky a zaměstnance, jak současné, tak i potenciální. Proto to všichni zatím drží pod pokličkou a vyčkávají do doby, kdy situace již bude neudržitelná či na stav upozorní okolí.

Lesk a bída českých obráběcích strojů

Česká republika, resp. tehdejší Československo, mělo bohatou historii ve výrobě obráběcích strojů. Kde v období největší slávy byli ve svých inovačních počinech současní světoví lídři, když např. kovosviťácký konstruktér Ladislav Borkovec se již v roce 1977 začal zaobírat myšlenkou multifunkčního soustružnicko-frézovacího stroje? Přes dřevěný kinematický model, který si vytvořil doma v dílně, vedla dlouhá cesta až k prototypu prezentovanému  na EMO v Paříži v roce 1980. Po vyrobení 45 strojů řady MCSY, které nenazval nikdo jinak než „Boháro“, byla z ekonomických důvodů a nedostupnosti kvalitní řídicí elektroniky bohužel výroba v tehdejším Kovosvitu ukončena. Dva bývalé kovosviťáky, srdcem i duší, Jiřího Mindla a Vladislava Čítka, jsem díky jejich letitým zkušenostem celoživotního zasvěcení oboru obráběcích strojů požádal o rozpravu nad současným stavem tuzemského oboru výrobních strojů a nad tím, jaké jsou jeho případné perspektivy.

Fórum výrobních manažerů

Silné rozkolísání cen energetických a materiálových vstupů stále není ustáleno, a bohužel se nezdá, že by tomu tak mělo v blízké budoucnosti být. Jak se vám daří tato skutečnost ve střednědobém výhledu promítat do stability vaší firmy? Byli jste již nuceni tento fakt zohlednit do cen vašich produktů? Spatřujete zde určitou nápomocnou roli státu?

MM Podcast: Glosa - S koulí u nohy

Leží, sotva se hýbe, vzdychá, heká a je na umření. Vtipy o rýmičce, „smrtelné“ mužské chorobě, se staly koloritem témat ženských diskuzí, když jejich metrákového pořízka, který je za běžných okolností pevný jako skála a odvážný jako lev, skolí ucpaný nos a škrábání v krku. Covidové trable posledních dvou let v porovnání se současným střemhlavým pádem evropské ekonomiky do recese jsou onou banální rýmičkou, která se v době propuknutí zdála býti tím nejhorším, co nás mohlo v našich životech potkat.

Fórum výrobních průmyslníků

Jak máte obsazeny výrobní kapacity pro druhé pololetí roku 2021 (příp. ve srovnání se stejným obdobím roku předešlého), co tento stav nejvíce ovlivňuje a jak odhadujete výhledy ohledně svých zakázek pro rok 2022?

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit