Témata
Reklama

Multispojky zrychlují odlévání statorů elektromotorů

Mohelnický závod společnosti Siemens je největším evropským závodem na výrobu nízkonapěťových asynchronních elektromotorů. Založen byl v roce 1904. Siemens vyrábí elektromotory také v závodech v Drásově a Frenštátu pod Radhoštěm, kde se vyrábějí elektromotory s vyššími osovými výškami (nad 200 mm), zatímco v Mohelnici se vyrábějí asynchronní elektromotory s osovými výškami od 63 do 200 mm. Mohelnický závod denně vyrobí více než čtyři tisíce elektromotorů, které většinou slouží k pohonu průmyslových zařízení, jako jsou například ventilátory, čerpadla, kompresory či obráběcí stroje.

V areálu se nachází několik oddělení, od výrobní technologie a konstrukce přes vlastní nástrojárnu, výrobu komponentů, montáž a slévárnu až po servis, který zajišťují servisní partneři po celém světě. Konstrukční oddělení zákazníkům nabízí až 85 000 různých variant elektromotorů v deseti osových výškách v hliníkovém provedení. Slévárna vyprodukuje asi 3 000 tun AlSi odlitků ročně na dvanácti tlakových licích strojích. Odlitky jsou odlévány na robotizovaných a automatizovaných licích strojích. Dohromady v závodě pracuje téměř 2 500 zaměstnanců.

Dobré důvody pro multispojky od Stäubli

Výrobu i technologie se mohelnický závod snaží stále zdokonalovat. Jinak tomu nebylo ani v případě zefektivnění výroby a zajištění bezchybného napojení energií na formy. Při výměně forem se výroba potýkala s dlouhými seřizovacími časy u velkých a nákladných pracovišť, kdy stroj stál a nevyráběl. Při snižování těchto neefektivních časů bylo nutné také vyřešit rychlé a bezchybné napojení veškerých energií na formy. Při výrobě kvalitního odlitku je důležitým faktorem teplota a správné předehřátí formy. Tím se předejde i technologickým ztrátám při rozjezdových odlevech, než se forma natemperuje. To také bylo hlavním cílem společnosti: redukovat ztráty, snižovat časy a výrazně snížit skladové zásoby. „Obecným problémem u rychlospojek byla netěsnost, snadno se zašpinily nebo nebyly stoprocentně bezúkapové, někdy docházelo ke ztrátě tlaku v hydraulickém systému stroje. Z tohoto důvodu jsme dělali mnohá výběrová řízení, z nichž s ohledem na kvalitu vždy vítězně vycházela řešení od společnosti Stäubli,“ uvádí vedoucí přípravy výroby Václav Krňávek.

Reklama
Reklama
Reklama

Multideska osazená spojkami HTM na vyhřívání forem do teploty až 250 °C

Vysoké teploty a hydraulika

Při zavádění projektu bylo nutné vypořádat se s několika výzvami. První řešení v podobě multidesky HTM (dříve SPI) na horký olej až do max. 250 °C na vyhřívání forem firma implementovala asi před sedmi lety. Tehdy se během příprav ukázalo, že přechod od standardního napojení na řešení Stäubli tak, aby byl proveden co nejrychleji a bez větších ztrát, není bez problémů. Multideska proto byla nakonec aplikována na pilotním pracovišti, kde došlo k osazení jednoho stroje a několika forem. V současnosti je příprava již snazší, protože každá nová forma je osazena multideskou Stäubli již přímo z nástrojárny. Na společnost však čekal další nelehký úkol při odlévání odlitků statorů elektromotorů. Forma na odlévání má čtyři nepravá jádra, která se otevírají do čtyř stran pomocí hydraulických válců. Tato jádra bylo nutné napojit na chladicí a temperovací olej, a navíc bylo potřeba vytvořit prostor pro napojení hydraulického obvodu. „Znovu jsme vzali náš pilotní projekt, kde je již vyřešeno napojení na potřebná média, ale bez napojení hydrauliky. Tam jsme zavedli multispojku RMP pro hydrauliku od Stäubli a od roku 2015 tak projekt běží velmi dobře,“ pochvaluje si spolupráci Krňávek.

Výrobní závod společnosti Siemens v Mohelnici

Bezúkapové řešení

Dalším pozitivem je bezesporu snížení vlivu lidského činitele. Pokud jsou média napojována jednotlivě a seřizovač musí připojovat jednotlivé hydraulické a temperovací okruhy samostatně, dochází k častým chybám a zbytečnému navyšování nákladů na odstranění těchto chyb. Při použití multidesky již nedochází k záměně vstupu s výstupem. Bez ohledu na rychlost seřizovacího času, který je už nyní brán jako samozřejmost, hledá firma další možnosti, jak uspořit čas i náklady. Příkladem je zamezení úniku kapalin. Protože tlakové licí stroje pracují s těžko zápalnou hydraulickou kapalinou, je potřeba nejen kvůli úspoře, ale především kvůli bezpečnosti práce zajistit, aby nedocházelo k únikům a tím například poškození zařízení nebo úrazu obsluhy. Pro každý z těchto případů jsou bezúkapové spojky od Stäubli nedocenitelné.

Použití multidesky zamezuje chybám v připojení a přináší úsporu času i nákladů na výměnu licích forem.

Spolupráce s přidanou hodnotou

Celé instalaci předcházel dlouhý proces, počínající hledáním vhodného dodavatele a vhodného řešení a končící zajištěním financování celého projektu. Společnost Stäubli proto připravila workshop (SMED), který umožnil vyčíslit potenciální úspory – jak časové, tak ekonomické. Bez podobné analýzy by se projekt neuskutečnil, protože vstupní náklady neodpovídaly předpokládaným přínosům. „Pomoc společnosti Stäubli v této fázi přípravy byla perfektní,“ dodává Václav Krňávek. Po nákupu aplikací chvíli trvalo, než si lidé na novinky zvykli. Po ověření nového řešení byla změna zavedena přímo do výkresové dokumentace forem. Dnes, když je objednávána duplicitní forma, výrobce už vidí, jaké řešení je potřeba, a osadí formu prvky Stäubli rovnou při výrobě.

„Výhledově bychom chtěli řešení implementovat i na další stroje a zároveň do systému zahrnout i zmiňovanou hydrauliku. Vzdáleným cílem je zahrnout do multispojky i elektriku, to by napojení formy mohlo být provedeno skutečně za pár minut,” plánuje Krňávek.

Stäubli Systems

Tereza Kozlová

t.kozlova@staubli.com

www.staubli.com

Reklama
Vydání #4
Kód článku: 190401
Datum: 10. 04. 2019
Rubrika: Výroba / Automatizace
Autor:
Související články
Roboty si při výrobě myček mění nástroje

Společnost Miele využívá ve svém uničovském závodě systémy MPS130 od Stäubli, které slouží pro výměnu nástrojů u robotů pracujících na linkách na výrobu myček nádobí.

Využití robotů při úpravě stehenních kostí pro implantáty

Belgický start-up Texere Biotech v nedávné době zahájil v plně automatizovaném závodě výrobu, která je ve světovém měřítku první svého druhu. Firma odebírá femorální hlavice (tj. horní konec lidské stehenní kosti) a zpracovává je do kostkovitých implantátů, tzv. alograftů. Ve sterilních podmínkách zpracovává tento materiál do kostních náhrad šest robotů Stericlean dodávaných firmou Stäubli.

Moderní technologie pod širým nebem

Na roboty jsou v dnešní době kladeny různé požadavky – málokdy jsou však tak extrémní jako v případě Stäubli TX200 umístěného na střeše John Deere European Technology Innovation Center. Ať je léto nebo zima, déšť nebo sníh, robot stále pracuje dál. Přečtěte si více o možná té nejzvláštnější aplikaci ve světě robotiky.

Související články
Data mining v robotice

Ve věku digitalizace a Průmyslu 4.0 se data stala klíčovým prvkem úspěchu ve většině průmyslových odvětví. To platí obzvláště v oblasti robotiky, kde efektivní data mining může znamenat rozdíl mezi úspěšným provozem a výpadkem výroby. Ale co vlastně znamená data mining pro robotiku?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Roboty v červnu ovládnou Pardubice

Možnost ponořit se do světa špičkových řešení pro nejnáročnější úlohy v robotice a automatizaci nabízí již potřetí společnost Stäubli. Od 6. do 8. června se v pardubickém Ideonu budou konat Technology Days 2023, firemní veletrh zaměřený na moderní průmyslové technologie doplněné o odborné přednášky.

Automaticky naváděná vozidla
v moderní výrobě

Automatizace, robotika, koncept Průmysl 4.0, business intelligence a všechna související řešení – každá firma v dnešní době myslí právě na tyto oblasti a hodlá je implementovat pro svoji lepší budoucnost. V současné době to totiž nejsou jen velká trendová slova; jsou to zásadní konkurenční výhody, které časem určují lídra na trhu.

Vítězná kombinace výkonu a designu

Nová řada SCARA robotů Stäubli TS2 zaujala silnou pozici na trhu s průmyslovými roboty a nyní tyto čtyřosé roboty získaly jedno z nejžádanějších designových ocenění Red Dot Design Award 2021 v kategorii Product Design. Jedná se o další skvělý úspěch této stále nové řady, kteráposunuje hranice dynamiky, přesnosti a čistoty.

Flexibilní robotické značení laserem

Zapojení laseru do výrobního procesu je jednou z pokročilých technologií, u kterých se propojení s robotickým ramenem přímo nabízí. Firma Lintech jako jeden z mála dodavatelů laserových zařízení poskytuje kompletní službu od testování vzorků přes vývoj a návrh zařízení až po stavbu, dodání a zabudování stroje do linky, jak je ostatně vidět i na této aplikaci.

Premiéra tří šestiosých robotů

Je tu premiéra tří nových robotů se střední nosností. Modely TX2-140, TX2-160 a TX2-160L rozšiřují aktuální generaci TX2 na celkem devět modelů. Jejich pevná struktura a inteligentní konstrukce z nich činí ideální volbu pro různé aplikace při všech okolních podmínkách – od drsných až po sterilní. Přináší nejvyšší úroveň bezpečnosti a konektivity.

Robot testuje uzamykací systémy vozidel

Společnost Kiekert je lídrem světového trhu v oblasti uzamykacích systémů dveří vozidel. Ve svém největším závodě v Přelouči vyrábí každý den přibližně 180 000 automobilových zámků. Mezi řadu automatizovaných úkonů při montáži a testování patří 100% prohlídky pájených spojů. Robot Stäubli s vysokou přesností manipuluje se vzorky v kompaktní rentgenové testovací buňce.

Když se sny stanou realitou

Mobilní robotické systémy bývají častým námětem k diskuzím, ale v praxi k vidění příliš nejsou, přestože po nich řada průmyslových společností volá. Společnost Stäubli Electrical Connectors už je však spokojeně využívá. Vrcholový management je nadšen z flexibility, jakou mobilní robotičtí asistenti přinášejí na montážní linku.

Prediktivní údržba robotů

Otázkou maximální produktivity výroby a minimalizací jakýchkoliv prostojů se v dnešní době zabývají snad úplně všechny firmy. Nejinak tomu je ve vysoce konkurenčním prostředí dodavatelů do automobilového průmyslu – zde je to možná ještě důležitější a platí to i pro ty největší firmy, jako je jihlavský závod společnosti Robert Bosch. Bez automatizace z pohledu strojních zařízení by si zde výrobu dokázali jen těžko představit. Pozornost projektových týmů se tak může obracet i k vývoji v oblasti automatizace softwarových řešení.

Roboty pro mytí průmyslových dílů

Ať už se jedná o nasazení ve výrobách dodavatelů automobilového průmyslu, nebo o inovativní závod společnosti Dürr pro mytí dílů, využití šestiosých robotů Stäubli řady TX a RX v provedení HE se stává novým standardem pro mytí dílů v rámci výrobní linky.

Digitální výroba pro produktovou diverzitu

V německém dolnofranském lázeňském městě Bad Neustadt, nacházejícím se na severozápadním okraji Bavorska, se elektromotory pro průmyslové využití vyrábějí již přes 80 let. Zásluhou vlastního vývoje a mnohaletých zkušeností s rozvojem výroby je tento závod společnosti Siemens zároveň i důkazem toho, jak zásadně je digitalizace nápomocna v oblasti efektivity a produktivity v tzv. diskrétní výrobě.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit