Témata
Reklama

Nástroje pro progresivní třískové obrábění

17. 05. 2010

Do nedávné doby existovala mezi technology představa, že rychlost a progresivita třískového obrábění jsou pouze záležitostí tuhosti a výkonu stroje a kvality a vhodnosti nástroje. Změnu do těchto představ přinesla před 4 lety až softwarová patentovaná technologie TrueMill, kterou v roce 2006 představila jako součást systému Surfcam kalifornská firma Surfware.

TrueMill generuje dráhu nástroje zcela odlišně, než tomu bylo až do představení této technologie. Generování dráhy převážně po ofsetu bylo nahrazeno algoritmem, který nepřekračuje nastavený úhel styku nástroje s materiálem. Výsledkem je dráha nástroje, která umožňuje velmi plynulé obrábění s plnou zátěží na nástroj. Přitom však nedochází k jeho přetížení a ve svém důsledku se značně snižuje i rázovité zatížení samotného frézovacího centra. Reálným výsledkem uplatnění technologie TrueMill i při použití standardních nástrojů je výrazné zproduktivnění hrubovacích procesů (v závislosti na druhu obráběného materiálu a použitých nástrojích až o 60 %) při značném prodloužení životnosti nástrojů (v závislosti na druhu nástroje a obráběném materiálu až o 250 %).

Reklama
Reklama
Hrubovací nástroje Rump and Run jsou navrženy speciálně pro technologii TrueMill.
Fréza Swift-Carb AT pro obrábění hliníku

Hrubovací nástroje pro TrueMill

Další zproduktivnění třískového obrábění v návaznosti na moderní technologie generování drah nástroje přinesli v nedávné době sami výrobci nástrojů. Tím prvním, kdo reagoval na stále vyšší rozšíření technologie TrueMill v praxi, byla americká firma Swift-Carb, která představila sérii hrubovacích nástrojů s označením „TrueMill certified". Jedná se o sérii nástrojů „Rump and Run" pro silové zavrtávání a hrubování. Nástroje se vyrábějí s vnitřním chlazením a bez něj a v provedení pro hliník nebo pro oceli (včetně takových materiálů, jako jsou Toolox nebo titan). Konstrukce nástrojů je zcela podřízena drahám generovaným systémem TrueMill a umožňuje obrábění s konstantním zatížením nástroje. Firma patentovala geometrii nástrojů umožňující obrábět nejen při konstantním zatížení, ale i ve vysokých rychlostech. Patentované je i speciální povlakování zvyšující životnost nástrojů. Řada nástrojů Rump and Run je navržena pro zavrtávání ve velkých úhlech, jakých doposud nebylo možné dosáhnout, a pro vysokorychlostní hrubování jak vnitřních, tak vnějších kapes.

Fréza Swift-Carb ST pro hrubování ocelí
Ukázka drah vygenerovaných pomocí technologie TrueMill

Několik příkladů pro ilustraci výkonnosti nástrojů a synergického účinku jejich aplikace s technologií TrueMill je uvedeno v tabulce.

Jana Dvořáková

Materiál

Hliník 6061

Titan Ti6AL4V

Nástrojová ocel Toolox 44

       

Průměr frézy

12 mm

12 mm

12 mm

Hloubka řezu

25 mm

25 mm

25 mm

Otáčky

9 500 min-1

3 500 min-1

10 500 min-1

Posuv

8 050 mm.min-1

3 000 mm.min-1

4 600 mm.min-1

Překrytí

6,55 mm

0,94 mm

1,57 mm

Úhel styku nástroje s materiálem

95,3°

32,5°

42,4°

Úběr materiálu

1 340,44 cm3.min-1

70,1 cm3.min-1

183,85 cm3.min-1

3E Praha Engineering

www.3epraha.cz

jana.dvorakova@cad-cam.3epraha.cz

Reklama
Vydání #6
Kód článku: 100633
Datum: 17. 05. 2010
Rubrika: Trendy / Obrábění
Autor:
Firmy
Související články
Na konstrukci záleží - maximalizace výkonu výrobní linky

V současné době moderních výrobních technologií požadují různá průmyslová odvětví rychlá a efektivní řešení pro hromadnou výrobu. Pro tento účel byly navrženy výrobní linky. Ty se skládají z několika zpravidla jednoúčelových strojů vybavených různými typy nástrojů pro různé obráběcí operace, jako jsou soustružení, vrtání, frézování anebo vyvrtávání. Každý jednotlivý stroj může být vybaven několika vřeteny s řeznými nástroji pro obrábění různých povrchů obrobku, což znamená, že současně může pracovat i několik desítek nástrojů.

Inovace a zvýšení produktivity obrábění v leteckém průmyslu

Svět se pod tlakem pandemie mění a s ním se mění i pohled na letecký průmysl. Kvůli těmto změnám je třeba pomáhat zákazníkům jejich výrobu nejen znovu rozbíhat, ale i optimalizovat. O to důležitější je pro firmu Gühring dívat se do budoucnosti a nepodléhat krizovým tendencím. Gühring je tradičním dodavatelem pro letecký průmysl, a to nejen u nás v České republice, ale i celosvětově.

900 000 nástrojových datových záznamů navíc

Nové rozhraní výrazně rozšiřuje datovou nabídku pro uživatele systému TDM. Ti mají nově k dispozici nástrojová data od více než 40 výrobců, tedy téměř pro každou obráběcí operaci.

Související články
Japonské brousicí stroje

Japonská společnost Okamoto působí na trhu již necelých sto let. Za dobu své existence vyprodukovala mnoho typů strojů, všechny však brousicí. Následující článek představuje historii tohoto tradičního japonského výrobce a průřez portfoliem brousících strojů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Pohodlné upínání magnetem

Pokud jde o úsporu času při seřízení a upnutí obrobků bez deformace, je elektricky aktivovaná technologie permanentních magnetů považována za špičkový systém. S trochou konstrukční zručnosti mohou být během sekundy a bez deformace upnuty a z pěti stran obrobeny především velkoformátové díly. Ani v oblasti standardních modulů nezůstává vývoj bez odezvy. Moderní magnetické upínací desky umožňují optické nebo automatizované monitorování upínacího procesu.

Manipulační systém HS flex heavy

Firma Hermle se již téměř dvacet let zabývá automatizací svých obráběcích center a jako pokračování tohoto vývoje nyní uvádí na trh výkonný, kompaktní a rovněž cenově mimořádně atraktivní automatizační nástroj - manipulační systém HS flex heavy.

Řídicí systém z vlastní dílny, 3. díl: Pokročilé technologické aplikace

Třetí díl našeho seriálu o řídicím systému OSP - P300A firmy Okuma navazuje na dvě předchozí kapitoly, ve kterých jsme stručně představili architekturu systému a inteligentní funkce, které podstatně navyšují přesnost stroje, kvalitu obráběného povrchu i hospodárnost a bezpečnost stroje. Tato část série bude o technologických aplikacích implementovaných do OSP k jednoduchému použití operátorem.

Čištění upínacích kuželů nástrojů

Při obrábění je zpravidla věnována značná pozornost kvalitě řezných nástrojů a také způsobu jejich upnutí. Již menší pozornost ale bývá věnována rozhraní upínací kužel - vřeteno stroje. Přitom právě upnutí nástrojové sestavy ve vřetenu obráběcího stroje výrazným způsobem ovlivňuje jak celý proces obrábění, tak i trvanlivost ostří, bezpečnost a v neposlední řadě také životnost upínačů i drahých vřeten strojů.

Nástroje ve znamení podnikové mantry

Tento článek si klade za cíl představit zajímavé nástroje, z nichž některé se dokážou sami ohlásit k údržbě, některé se dokážou třeba i samostatně nastavit. Vše je inspirováno dnešní podnikovou mantrou jednoduché obsluhy, procesní spolehlivosti a úspory vedlejších časů a tím i nákladů.

Strojírenské podniky v době pandemie

Pandemie koronaviru uzavřela hranice naší republiky a zahraniční pracovníci se nedostanou do zaměstnání. Řada domácích zaměstnanců musela nastoupit do karantény. Mnoho českých strojírenských podniků se tak dostalo do nemalých problémů. Firma Grumant hledala recept, jak se takovým problémům vyhnout nebo alespoň minimalizovat jejich následky.

Na cestě stát se globálním jazykem produkce

V loňském roce na veletrhu EMO se uskutečnila první "live" prezentace univerzálního rozhraní obráběcích strojů umati (universal machine tool interface), do které se na výstavě zapojilo na sedmdesát firem z deseti zemí se 110 stroji a 28 softwary. Tato inciativa vytvořit standardizované rozhraní, které uživatelům umožní snadnou a bezpečnou integraci nových strojů, softwarů a dalších zařízení do vlastních IT ekosystémů na principu plug and play, vznikla v roce 2017 pod záštitou VDW (Německá asociace výrobců obráběcích strojů). VDW nyní spojuje své síly s VDMA (Svaz německých strojírenských podniků), aby společně podporovaly šíření a používání standardů OPC UA v celém strojírenském sektoru pod značkou umati.

Vysoce výkonné vrtání kovaných dílů

Kované ocelové díly se často používají v aplikacích s vysokými požadavky na pevnost a spolehlivost, jako jsou např. oka ojí pro zemědělské stroje. U těchto dílů jsou kladeny požadavky na vysokou pevnost a tvrdost, což kovaná ocel splňuje. A pro obrábění těchto materiálů jsou samozřejmě třeba vysokovýkonné stroje.

Doplňkový katalog nástrojů

Specialista na třískové obrábění, společnost Ceratizit, vydává svůj nový doplňkový katalog Up2date, v němž opět představuje inovované nástroje, produktové doplňky i zcela nová nástrojová řešení - mezi nimi i čtyřbřitý vrták WTX HFDS.

Bezobslužná výroba forem rychle a přesně

Požadavky na výrobce nástrojů pro vstřikování plastových dílců rostou kontinuálně, současně se zvyšuje tlak na ceny ze zemí s nízkými mzdami. Pro výrobu těchto nástrojů jsou proto vyžadovány obráběcí stroje, které jsou vysoce produktivní i velmi přesné, aby bylo možné snížit náklady na opravu zmetků a rychle splnit přání zákazníků. Kromě toho musí "ladit" podpora ze strany výrobce stroje.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit