Témata
Reklama

Na cestě stát se globálním jazykem produkce

10. 06. 2020

V loňském roce na veletrhu EMO se uskutečnila první "live" prezentace univerzálního rozhraní obráběcích strojů umati (universal machine tool interface), do které se na výstavě zapojilo na sedmdesát firem z deseti zemí se 110 stroji a 28 softwary. Tato inciativa vytvořit standardizované rozhraní, které uživatelům umožní snadnou a bezpečnou integraci nových strojů, softwarů a dalších zařízení do vlastních IT ekosystémů na principu plug and play, vznikla v roce 2017 pod záštitou VDW (Německá asociace výrobců obráběcích strojů). VDW nyní spojuje své síly s VDMA (Svaz německých strojírenských podniků), aby společně podporovaly šíření a používání standardů OPC UA v celém strojírenském sektoru pod značkou umati.

Již v počátcích této inciativy bylo pro výměnu dat přijato standardizované rozhraní OPC UA jako základní technologie. Důvodem je, že OPC UA poskytuje jednotný rámec pro interoperabilitu stroje a systému. Umati pak představuje praktickým způsobem mezioborové použití různých standardů OPC UA, jejichž cílem je demonstrovat vhodnost standardů OPC UA pro každodenní použití ve výrobě pro různorodou škálu zákazníků. VDMA (různá oddělení – například elektrická pohonná technika, plasty a guma, strojní vidění, hutnictví, robotika a obráběcí stroje) a jeho partnerské organizace nyní proto vyvíjejí řadu dalších doprovodných specifikací OPC UA. Aby se tyto specifikace lépe zviditelnily a zvýšila se jejich úroveň využití, rozšiřuje se umati na celé odvětví strojírenství jako na jednu obec pro využívání tohoto standardu i marketing. Proto si tento univerzální jazyk nyní vysloužil také nové jméno umati – univerzální rozhraní strojních technologií (universal machine technology interface), které představuje příslib výkonu interoperabilní výroby napříč celým strojírenským průmyslem. Další kroky zahrnují optimalizace příslušných doprovodných specifikací, šíření příslušných standardů a jejich propagaci na veletrzích. Pokrok v této oblasti učiněný měl být původně prezentován již v březnu na veletrhu Metav, ten byl však z důvodu nařízení pro omezení šíření koronaviru přesunut na příští rok. I přesto se VDW zavázala zveřejnit doprovodné specifikace OPC UA ještě letos.

Reklama
Reklama
Reklama
Poprvé se přes otevřené rozhraní umati připojilo na 110 strojů a 28 softwarů na veletrhu EMO Hannover 2019. (Zdroj: Deutsche Messe)

Rostoucí komunita

Bez ohledu na nastalou situaci VDW očekává, že první skutečné produkty, které poskytují konektivitu na základě specifikace OPC UA pro obráběcí stroje, budou k dispozici ve druhé polovině letošního roku. Tento optimismus podle Dr. Wilfierda Schäfera, výkonného ředitele VDW, pramení ze skutečnosti, že některé společnosti již začleňují standardní rozhraní do pilotních projektů a nabízejí je svým zákazníkům. Bohužel nebylo možné prezentovat ukázku implementace doprovodných standardů OPC UA (Companion Specification) pro obráběcí stroje evropským uživatelům na veletrhu Metav 2020. VDW však předpokládá, že první přehlídka rostoucí komunity umati bude k vidění na nejbližší veletržní akci.

Podle slov Dr. Schäfera je umati právě to, co trh nyní potřebuje. Výkonná rada VDW je hrdá na to, že zahájila projekt, který položil základy pro udržitelnou, dlouhodobou iniciativu. „Těší nás silná pozitivní reakce, kterou jsme dostali z celého světa. A zároveň nás ohromuje silný zájem, který se projevuje také mimo odvětví obráběcích strojů a jejich přímých klientů,“ doplňuje Schäfer. Na šíření tohoto datového standardu se nyní chce podílet na 120 průmyslových partnerů. A právě zájem z oblastí i mimo obráběcí stroje byl důvodem spojit síly s VDMA a společně rozšiřovat používání standardů OPC UA do celého výrobního sektoru. Hartmut Rauen, zástupce výkonného ředitele VDMA, k tomu dodává: „Brzy jsme si uvědomili, že komunikace mezi stroji (machine to machine) musí být co nejvíce zjednodušena. Při pohledu na problematiku ,zdola nahoru‘ se brzy ukázalo, jak je důležité stanovit jednotné definice základních prvků pro všechny nebo alespoň velkou část rozmanité škály výrobků ve strojírenství. Nejjednodušším příkladem je identifikace stroje, včetně údajů, jako je výrobce, sériové číslo, rok výroby a typ stroje.“ Koncept plug & produce musí být nyní podle Rauena vyveden do světa a prezentován hlavně uživatelům. „Disponujeme velmi rozmanitou škálou uživatelů, včetně automobilového průmyslu a odvětví zdravotnické techniky a výroby nábytku. Výrobní manažeři po celém světě by měli být schopni počítat s tím, že stroje od různých výrobců umějí mluvit stejným jazykem,“ uzavírá Rauen.

Eva Buzková

https://vdw.de/en/the-vdw/

Reklama
Vydání #6&7,8
Kód článku: 200653
Datum: 10. 06. 2020
Rubrika: Trendy / Obrábění
Autor:
Firmy
Související články
900 000 nástrojových datových záznamů navíc

Nové rozhraní výrazně rozšiřuje datovou nabídku pro uživatele systému TDM. Ti mají nově k dispozici nástrojová data od více než 40 výrobců, tedy téměř pro každou obráběcí operaci.

Čištění upínacích kuželů nástrojů

Při obrábění je zpravidla věnována značná pozornost kvalitě řezných nástrojů a také způsobu jejich upnutí. Již menší pozornost ale bývá věnována rozhraní upínací kužel - vřeteno stroje. Přitom právě upnutí nástrojové sestavy ve vřetenu obráběcího stroje výrazným způsobem ovlivňuje jak celý proces obrábění, tak i trvanlivost ostří, bezpečnost a v neposlední řadě také životnost upínačů i drahých vřeten strojů.

Pohodlné upínání magnetem

Pokud jde o úsporu času při seřízení a upnutí obrobků bez deformace, je elektricky aktivovaná technologie permanentních magnetů považována za špičkový systém. S trochou konstrukční zručnosti mohou být během sekundy a bez deformace upnuty a z pěti stran obrobeny především velkoformátové díly. Ani v oblasti standardních modulů nezůstává vývoj bez odezvy. Moderní magnetické upínací desky umožňují optické nebo automatizované monitorování upínacího procesu.

Související články
Strojírenské podniky v době pandemie

Pandemie koronaviru uzavřela hranice naší republiky a zahraniční pracovníci se nedostanou do zaměstnání. Řada domácích zaměstnanců musela nastoupit do karantény. Mnoho českých strojírenských podniků se tak dostalo do nemalých problémů. Firma Grumant hledala recept, jak se takovým problémům vyhnout nebo alespoň minimalizovat jejich následky.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Doplňkový katalog nástrojů

Specialista na třískové obrábění, společnost Ceratizit, vydává svůj nový doplňkový katalog Up2date, v němž opět představuje inovované nástroje, produktové doplňky i zcela nová nástrojová řešení - mezi nimi i čtyřbřitý vrták WTX HFDS.

Přesnost zvyšující produktivitu

Zakoupení obráběcího centra Pama umožnilo společnosti Tajmac-ZPS zvýšit nejen její celkovou produktivitu, ale také geometrickou přesnost při výrobě důležitých komponent pro její vícevřetenové automaty.

Prediktivní diagnostika přesnosti CNC strojů

Jak přesný je náš stroj? Můžeme jeho parametry nějak zlepšit? Je stále ještě ve stavu, který předpokládáme? Často je obráběcí stroj pro uživatele černou skříňkou, která v optimálním případě produkuje shodné výrobky. Nemusí to tak zůstat a stav strojů lze i cíleně zlepšovat.

Nové rozšíření řady WTX vrtáků

TK vrtáky typu WTX jsou již dlouhá léta stálicí na trhu. Pod produktovou značkou WNT nabízí Ceratizit Group prémiovou řadu vrtáků WTX z produktové kategorie Perfomance. Díky realizovaným inovacím se v nedávné době podařilo výrazně zvýšit výkonnost a životnost u řady vrtáků WTX Feed a WTX Speed. Do rodiny WTX vrtáků od ledna přibude další výjimečný a jedinečný nástroj, a to TK vrták se čtyřmi břity.

Kompaktní horizontální seřizovací přístroj pro Průmysl 4.0

Systémový dodavatel Kelch představil na veletrhu EMO v Hannoveru inovativní výsledky vývoje pro optimalizaci procesů, mezi nimi poprvé nově koncipovanou konstrukční řadu H3 z úspěšné série seřizovacích přístrojů Kenova set line.

Kloubový robot uvnitř stroje

V oboru obráběcích strojů není potřeba japonskou společnost Okuma podrobně představovat. Je známá svým širokým sortimentem soustružnických, frézovacích a brousicích číslicově řízených obráběcích strojů. Nyní na trh přináší vlastní automatizační řešení v podobě robota Armroid.

Československá stopa u nového rekordu

Nový rekord počtu návštěvníků jsme zaznamenali na letošním technologickém setkání WFL Millturn Technologies.

Nová generace tangenciálních rohových fréz

Nové tangenciální rohové frézy se vyznačují inovativním trojúhelníkovým tvarem okraje břitové destičky, který poskytuje řezným hranám výjimečnou pevnost.

Vlajková loď pětiosého obrábění

Český výrobce obráběcích strojů Kovosvit MAS v letošním roce slaví úspěch se svojí high-tech produkcí, zejména s pětiosými vertikálními obráběcími centry řady MCU. Tyto stroje se daří firmě umísťovat na náročné trhy Evropské unie i jinde ve světě, cenné reference sbírají především v leteckém průmyslu.

Automatický systém hlídání použitého adaptéru

Společnost Kelch, která se specializuje na periferie a služby pro výrobce a uživatele strojů pro třískové obrábění, představuje plně automatické monitorování modulů MoDeTec. Tento patentovaný systém zabraňuje výběru nesprávných adaptérů ve výrobě, čímž se předchází vysokým následným škodám v podobě poklesu kvality, poškození stroje a zastavení výroby.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit