Témata
Reklama

Nová koncepce elektropneumatických ventilů

11. 07. 2001

V letošním roce uvedla firma Rexroth Mecman na trh nové ovládací ventily V15 v provedení "plug-in", které jsou charakteristické originální koncepcí elektrického připojení.

Všechny vzduchové a elektrické přípoje se automaticky současně propojují při zasunutí tělesa ventilu do základové desky, a zajišťují tak okamžité a spolehlivé spojení. Rychloupínací mechanismus na ventilu umožňuje snadné zasunutí i demontáž ventilu ze základové desky a zároveň zabraňuje nesprávnému zapojení při montáži. Ventil je zajištěn v pracovní poloze pouze jedním otočením zámku; jakmile je zámek uvolněn, tj. otočen do polohy odjištěno, ventil se automaticky vysune o několik milimetrů ze základové desky a může se vyjmout rukou.
Reklama
Reklama

Další možnosti ventilů V15 "plug-in"

Kromě snadné manipulace nabízí V15 "plug-in" možnost rozšíření o dvě ventilové pozice v jednotce. Rezervní elektrické konektory se mohou připravit do základových desek pod vstupní vzduchový modul. Do ventilové jednotky je možné zapojit celkem 12 ventilových pozic, s elektrickým připojením pomocí multipinového konektoru nebo BUS modulů pro různé protokoly: ProfiBUS DP, InterBUS S, CAN open, DeviceNet, Remote I/O.
Díky nízké hmotnosti a korozivzdorným materiálům mohou být ventily použity také v aplikacích s vyššími nároky na odolnost, např. v potravinářském průmyslu. Samostatná koncepce ventilů se současným vzduchovým a elektrickým připojením je předurčuje k použití zejména v aplikacích, kde jsou kladeny vysoké nároky na neustálou provozuschopnost zařízení, jako např. v automobilovém průmyslu.
Další výhody pro uživatele pneumatických pohonů představují i následující parametry: skladebná šířka 15 mm na jednu ventilovou pozici, průtok 750 l.min-1 a spínací čas pouze 10 ms.

KompaktníKompaktní pneumatická jednotka Airboxer

Pro výrobce strojů i konečné uživatele je důležité, aby byla montáž pneumatických prvků rychlá, bezpečná a aby zaručovala spolehlivý provoz zařízení. S tímto cílem firma Rexroth Mecman zkonstruovala novou pracovní jednotku - Airboxer. Jedná se o elektropneumatický systém, kombinaci pneumatického ovládacího ventilu a válce s elektrickým připojením na rozhraní AS Interface. Decentralizovaná montáž, velký průtok vzduchu a krátké reakční časy zajišťují výbornou funkčnost celého systému.
Airboxer se skládá z ISO/VDMA válce v řadě průměrů od 40 do 80 mm a 5/2 nebo 5/3 solenoidového ovládacího ventilu. Vzduchové kanály integrované v hliníkovém profilu válce zajišťují nejkratší připojení tlakového vzduchu bez nutnosti vnějšího vedení hadic. Elektronický řídicí systém pilotních ventilů je integrován do skříňky AS Interface. Snímače polohy jsou instalovány pod průhledným krytem v jedné hraně profilu válce a také jsou zapojeny do skříňky AS Interface. Otočením ovládacího ventilu může být volena výchozí poloha pístní tyče válce - vysunutá nebo zasunutá. Pro instalaci jednotky jsou nutné pouze dva rychlé úkony, prvním je připojení tlakového vzduchu do ventilu pomocí nástrčných šroubení a druhým je připojení na AS Interface BUS, které se provádí metodou vytlačení izolace (IDC) připojovacího žlutého kabelu.
Airboxer může zjednodušit mnoho aplikací bez použití dalšího příslušenství. Škrticí ventily pro ovládání rychlosti pohybu pístu jsou již integrovány v tělese ventilu. Airboxer je kombinací pneumatického ventilu a válce s integrovanou řídicí elektronikou a zpětnou vazbou v jednoduchém kompaktním zařízení.
Reklama
Vydání #7,8
Kód článku: 10727
Datum: 11. 07. 2001
Rubrika: Trendy / Pneumatika
Autor:
Firmy
Související články
Modulární příprava vzduchu pro průmyslové aplikace

Stlačený vzduch je bezpečný a spolehlivý zdroj energie za předpokladu, že se správně používá a upravuje. Často je mylně pokládán za levný nebo dokonce "bezplatný" zdroj energie, avšak v místě použití má přibližně stejnou cenu jako zemní plyn. Proto je velmi důležité instalovat správné vybavení pro úpravu a regulaci přívodu vzduchu.

Přichází doba zmenšování

Stále menší jsou nejen naše mobilní telefony, počítače a všechna elektronika obecně. I výrobky pro automatizaci se viditelně zmenšují. Však také tato dvě témata spolu silně souvisejí. Výroba elektroniky je dnes tahounem automatizace. Technologie se odehrává na malém prostoru, velmi často ve formě tzv. stolních aplikací. Koncentrace do malých rozměrů se objevuje u v jiných oblastech - představte si moderní světlomet do automobilu. Jeho výroba vyžaduje značně komplikované přípravky a prostoru také není nazbyt.

Nové pneumatické válce dle ISO 15552

Nové pneumatické pohony Parker řady P1F s certifikací podle ISO 15552 řeší širokou škálu průmyslových aplikací pro všeobecné použití v různých provozních podmínkách. Nová série nahrazuje stávající série P1D a AZ. Válce jsou k dispozici ve velikostech pístu od 32 do 125 mm.

Související články
Bílá kniha - zónová bezpečnost

Výrobci jsou povinni předcházet pracovním úrazům prevencí bezpečnostních rizik. Dosažení požadované úrovně bezpečnosti může být náročné, jelikož může dojít ke zvýšení složitosti a snížení produktivity. Tato bílá kniha představuje unikátní řešení zónové bezpečnosti, která snižuje složitost konstrukce redundantních pneumatických bezpečnostních okruhů a zvyšuje produktivitu stroje. Jsou zde vysvětleny výhody tohoto konceptu oproti tradičním metodám pneumatických bezpečnostních okruhů, využívajících vypouštěcí ventily a zároveň jsou zmíněny jeho přínosy jak pro výrobce strojů a zařízení (OEM), tak pro koncové uživatele.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Jak na stlačený vzduch chytře, bezpečně a úsporně

Ať se podíváme kamkoli, všude se mluví o úsporách energií, bezpečném a spolehlivém provozu a co nejvyšší produktivitě. Stlačený vzduch je cennou formou energie, to si jistě uvědomujeme všichni. Méně už ale bývá známo, že ztráty způsobené úniky běžně činí 30 až 70 %. Přitom převážná většina ztrát je způsobena chybami, nedostatky a závadami v rozvodné síti, tedy nikoliv v pohybující se části strojů a zařízení.

Malé velké změny - čidla pro pneumatické válce

Historicky prošla magnetická čidla pro snímání poloh pneumatických válců zajímavým vývojem. Jsou stále menší, výkonnější, levnější a ještě déle vydrží.

Moderní jednotky pro úpravu vzduchu

Účinná úprava vzduchu vytváří ideální provozní podmínky pro nepřetržitě pracující pneumatické pohony – válce a kyvné pohony – a zlepšuje produktivitu stroje.

Efektivní řešení i pro extrémní aplikace

Elektrické a pneumatické prvky společnosti Festo využívá více než 300 000 zákazníků na celém světě. Z širokého portfolia výrobků v následujícím článku představíme trojici komponent z oblasti pneumatických pohonů a automatizace..

Úsporná filtrace stlačeného vzduchu

Kdo potřebuje stlačený vzduch vyšší kvality, nevyhne se jeho odpovídající úpravě filtrací. Právě takové provozy mohou nyní využít nové energeticky úsporné filtry firmy Kaeser.

Technologie pro sušení a filtraci stlačeného vzduchu

Stlačený vzduch je bezpečný a spolehlivý zdroj energie, který je široce používán v celém průmyslu. Toto médium, označované také jako čtvrtá energie, používá v některém aspektu své činnosti přibližně 90 procent všech výrobců. Na rozdíl od jiných energií je však stlačený vzduch generován na místě a jeho kvalita a cena jsou tak odpovědností uživatele. e.

Olejové vývěvy pro chemické aplikace

Firma Ilmvac je výrobcem vývěv a vakuové techniky již od roku 1947. Její vývěvy pokrývají kompletní rozsah vakua od hrubého až po ultravysoké.

Pneumatický motor s certifikací ATEX pro hlubotiskový stroj

Společnost H. C. Moog GmbH vyvíjí a vyrábí inovativní kotoučové hlubotiskové stroje, pomocí kterých se vyrábějí kvalitní obaly. I přes globální nadvládu offsetového tisku se povedlo rodinné firmě z Hessenska zaplnit mezeru na trhu v obloukovém hlubotisku.

Modulární lisovací systémy

Od univerzálních standardních lisů až po jednoúčelové speciální lisy - firma TOX Pressotechnik je díky svému modulárnímu systému lisů a pohonů schopna realizovat speciální a úsporná řešení v krátkém čase. Lisy ecoLine je možné sestavit v online konfigurátoru.

Chlazení a mazání kompresorů

V kompresorech se běžně používají chladiva spolu s mazivy. Aby kombinace těchto dvou složek dobře fungovala, je potřeba zvolit vhodné mazivo. Výrobci maziv reagují na změny v legislativě EU o využívání freonů jako chladiva v kompresorech.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit