Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nový frézovací systém s výměnou hlavou
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nový frézovací systém s výměnou hlavou

MultiLock WNT je nový frézovací systém s výměnnými TK hlavami od firmy Ceratizit. Nový systém přináší vyšší výkon, efektivitu a procesní bezpečnost díky propracované geometrii a konstrukci v rozhraní spoje.

Systémy s výměnnými frézovacími TK hlavami představují cenově přijatelnou alternativu k monolitním TK frézám. Pokud ovšem nechcete ušetřit pouze náklady na nástroje, ale kladete i velký důraz na stabilitu a dlouhou životnost, pak musíte zohlednit jednu důležitou skutečnost, jíž je rozhraní mezi výměnnou hlavou a tělem frézy.
Používání monolitních TK nástrojů je v průmyslu velmi rozšířené, a to od běžných výrob až po ty specifické. Totéž platí pro obráběné – dnešní monolitní TK nástroje zvládnou obrábět téměř všechny materiály, a to od plastů až po kalené oceli do 70 HRC. Ovšem čím větší je průměr, tím vyšší jsou i náklady na nástroje. Tyto náklady lze minimalizovat prostřednictvím modulárních systémů výměnných hlav, jež tvoří frézovací hlava z tvrdokovu a příslušný držák z oceli nebo v případě dlouhých vyložení pro utlumení vibrací z těžkého kovu. Uživatel navíc profituje i z flexibility takových systémů, jelikož do jednoho držáku lze použít několik frézovacích hlav.

Systém pro pokročilé

Také systém výměnných hlav MultiLock WNT nabízí tuto flexibilitu a skrývá vedle vysokých úspor v nákladech na nástroje ještě jednu další rozhodující výhodu, kterou je patentované rozhraní „Captive Pocket“ zajišťující maximální stabilitu a výkon. Přesně slinované rozhraní s tvarovým spojem garantuje optimální přenos síly, umožňuje procesně spolehlivé obrábění a efektivně prodlužuje životnost nástrojů. Tvarový spoj je navíc zárukou maximální tuhosti v držáku, tudíž lze dosáhnout přesnosti čelní a obvodové házivosti, která činí 0,02 mm. Kombinace ocelového držáku a tvrdokovové hlavy navíc elimininuje vibrace. Výsledkem je pak optimální průběh frézování a vysoká kvalita obrobeného povrchu. Dodatečné obrábění odpadá. 


Modulární frézovací systém MultiLock WNT z dílny Ceratizit. (Zdroj: Ceratizit)

Široká produktová paleta

Díky systému výměnných hlav MultiLock WNT mohou výrobní podniky pokrýt mnoho různých aplikací. V případě použití šroubovacích adaptérů jsou k dispozici různorodé nástrojové držáky i délky nástrojů. V sortimentu jsou HFC frézy pro velké posuvy, toroidní a rádiusové frézy a odhrotovače. K dispozici jsou průměry od 12 do 25 mm a tím se účelně vyplňuje prostor pro volbu nástroje mezi monolitní TK frézou a frézou s VBD. HFC hlavy a toroidní hlavy se s držákem spojují pomocí šroubu vedeného otvorem ve výměnné hlavě. Tak lze provádět plynulou výměnu. Tím se zabrání zbytečným prostojům stroje a lze realizovat hospodárné obrábění.

Jedinečné rozhraní pro vysokou stabilitu, výkon a procesní bezpečnost. (Zdroj: Ceratizit)

Ověřený výkon a dlouhá životnost

Dvě inovativní TK sorty s osvědčenou geometrií břitů pokrývají většinu obráběcích operací a přinášejí díky technologii povlakování Dragonskin zvlášť vysoký výkon při obrábění. Sorta CTPX225 povlakovaná technologií PVD je spolehlivá jemnozrnná TK sorta s dostatečnými rezervami v houževnatosti a je určena pro univerzální použití. Sorta CTC5240 je opatřena povlakem TiB2 a jde o speciální sortu pro obrábění žárupevných slitin, především titanu a jeho slitin. Praktické testy potvrdily vynikající životnost i ohromující objemy odebíraných třísek. V nástrojové oceli se se sortou CTPX225 podařilo dosáhnout dokonce o 310 % většího objemu odebíraných třísek, než je tomu u srovnatelných konkurenčních produktů. Došlo i k podstatnému prodloužení životnosti – ze 14 minut na 92 minut.

Produktová paleta pro širokou oblast použití. (Zdroj: Ceratizit)

Systémy s výměnnou hlavou se vyplatí

Jistě se budou i nadále objevovat případy obrábění, pro něž bude vhodnější použít monolitní TK frézy, zvláště tam, kde je nutná velká řezná hloubka, kde jsou přerušované řezy, nestabilita apod. V těchto případech může přechod mezi držákem a hlavou působit negativně z důvodu vyššího požadavku na stabilitu a výkon. Ovšem i systém MultiLock WNT díky slinovanému rozhraní Captive Pocket dosahuje zcela nových parametrů stability, které se téměř vyrovnají monolitním TK nástrojům. Při zohlednění úspory nákladů, úspory používaných nástrojů, flexibility a v neposlední řadě i šetrného přístupu ke zdrojům výchozích materiálů je systém MultiLock WNT z dílny Ceratizit o krok před konkurencí.

Systém výměnných hlav MultiLock WNT je jednou z nejatraktivnějších položek v novém doplňkovém katalogu Up2Date vydávaném v lednu 2020. Další informace i produktové video naleznete na internetových stránkách společnosti Ceratizit.

Ing. Jan Gryč

www.ceratizit.com

Další články

Nástroje pro obrábění / řezné materiály

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: