Témata
Reklama

Obaly pro strojírenství a elektrotechniku

Průmyslové firmy jednoznačně patří k největším odběratelům obalů vůbec. Tvoří více než třetinu poptávky po obalových řešeních. A právě strojírenské a elektrotechnické společnosti skloňují slova, jako je obal, přepravní obaly či exportní obalová řešení, nejčastěji. Obaly jsou základním prvkem pro primární ochranu zboží v každé fázi operačního procesu?

Při manipulaci, přípravě expedice, transportu i následné vykládce. Jaké obaly však patří k nejfrekventovanějším ve strojírenském a elektrotechnickém průmyslu, jakým chybám se vyvarovat a jaké osvědčené tipy z praxe doporučují dodavatelé obalů?

Reklama
Reklama

Bublinkové fólie vůči otřesům i poškrábání

„První příčky nejpoužívanějších balení patří bublinkovým fóliím s drobnými bublinkami o tloušťce 60 mikronů a šířce 100 cm. Tyto fólie se používají nejen pro ochranu menších komponentů, svařenců a kovových nástrojů vůči poškození či nárazům, ale také pro obalení kotlů, tepelných výměníků, čerpadel či jiných velkých a těžkých strojírenských dílů,“ uvádí Mgr. Gabriela Fabianová, country manažerka obalové společnosti Rajapack. Tyto produkty jsou vzhledem ke své velikosti expedovány přímo na paletách a bublinková fólie zde plní funkci ochrany vůči poškrábání. Pro balení elektrostaticky citlivých výrobků jsou aplikovány antistatické bublinkové fólie. V případě drobných kovových a elektrotechnických součástek lze využít antistatické bublinkové sáčky nebo pokovované sáčky Highshield s pravou Faradayovou klecí.

Bublinkové folie se používají pro ochranu menších komponentů vůči poškození či nárazům.

Obaly pro mohutné díly

Při přepravě objemných strojních zařízení, válců, agregátů nebo náhradních dílů patří k nejčastějším přepravním obalům právě lisované palety zn. Inka. Lze je zatížit až do 500 kg v případě dynamického pohybu a staticky až do 1 500 kg. Díky uzavřenému dnu chrání náklad před vlhkostí či nečistotami ze země a stejně jako přepravní dřevěné bedny z překližky splňují požadavky podle mezinárodního standardu ISPM 15 pro export do USA, Ruska, Kanady a dalších destinací.

Přepravní dřevěné bedny z překližky splňují požadavky podle mezinárodního standardu ISPM 15 pro export.
Pro upevnění produktů v obalech jsou nejžádanější strojové papírové vycpávky PadPak.

V případě, že společnost zasílá např. kompresory či jiné strojní součásti různých rozměrů, jsou ideální paletové nástavné rámy ze dřeva či překližky, které je možné na sebe vzájemně stohovat až do požadované výšky. Navíc oproti překližkovým bednám usnadňují nakládání i následné vykládání artiklů.

Výroba volně ložené (mačkané nebo sešívané) fixace je díky strojům FillPak nebo PadPak velmi rychlá a snadná

Pro obalení rozličných obráběcích strojů, velkých výrobních celků či jiných robustních nesouměrných zařízení, kde není z důvodu velkého rozměru zcela efektivní využití dřevěného obalu, jsou používány teplem smršťovací fólie nebo pláště, které se ideálně přizpůsobí tvaru výrobků. Pomoci plynové pistole se fólie smrští a pevně tak upevní zboží. PE fólie je ve smrštěném stavu velmi pevná a odolná vůči průrazu.

Balení drobných a větších komponentů

Začneme zcela překvapivě. Víte, že k nejpoužívanějšímu obalu pro balení spojek, odlitků, výkovků, upínačů, malých výlisků a dalších drobných strojírenských komponentů patří pp nebo zipové sáčky? Nejde však o běžnou 50mikronovou tloušťku sáčků, ale o sáčky o síle 100 či více mikronů. Čím je produkt těžší a ostřejší, tím vyšší tloušťku sáčku je nutno vybrat. Díky celé řadě rozměrů jsou velmi univerzální a ideální pro balení rozličných velikostí součástek od 6x8 cm až do 100x150 cm. U společnosti Rajapack jsou k dispozici sáčky nejen ve výše uvedeném rozpětí, ale i větší formáty.

Nejpoužívanější obal pro balení spojek, odlitků, výkovků, upínačů, malých výlisků a dalších drobných strojírenských komponentů je pp nebo zip sáček.

V případě balení větších nástrojů jsou využívány klopové krabice z pětivrstvé vlnité lepenky, které disponují nosností až do 70 kg. Tyto krabice jsou vhodné zvláště pro těžké, popř. v obalu volně ložené zboží. Při balení lehkých dílů mohou být využity i krabice z třívrstvé lepenky se zatížitelností do 30 kg. Do toho druhu kartonu se však doporučují vložit spíše odolnější typy výrobků.

Výplně dutých prostor

„Pro upevnění produktů v obalech jsou nejžádanější strojové papírové vycpávky PadPak. Tento druh fixace v krabici patří k nejefektivnějším a nejuniverzálnějším výplním. Výhodou je také jejich ekologický aspekt, který rok od roku získává při výběru obalů na významu. Výroba volně ložené (mačkané nebo sešívané) fixace je díky strojům FillPak nebo PadPak velmi rychlá a snadná. Finální pásy mačkaného papíru lze využít jako výplň dutých prostor v obalech. Fixační sešívaný papír je vhodný nejen jako výplňový materiál, ale také jako ochranu hran, pro separaci jednotlivých výrobků v krabicích i v překližkových bednách,“ upřesňuje Gabriela Fabianová. V sortimentu Rajapack naleznete různé typy strojů pro výrobu papírové fixace. Pro výplň dutin i jakoukoliv intenzitu výrobu je vhodný stroj FillPak TT, který vyrábí mačkaný papír (při intenzivní produkci sešívaného papíru zase např. mobilní PadPak Compact). Požadujete-li stroj pro nižší a střední úroveň výroby, je vhodný PadPak Junior, který vyrábí dvouvrstvou mačkanou papírovou výplň. Patří k nejoblíbenějším strojům pro výrobu fixačního papíru vůbec. V případě intenzivní spotřeby mačkané výplně doporučujeme výkonnou techniku PadPak Senior.

Bez pásek to nejde

Pro fixaci těžkého nákladu na paletách nebo pro opáskování dřevěných beden jsou ideální polyesterové vázací pásky. Jejich velkou předností je nízká relace napnutí a dobrá absorpce nárazů. Navíc se pásky při transportu či tlaku na ně nedeformují a neroztahují. Vyznačují se velmi vysokou průměrnou pevností v tahu až do cca 540 kg. Polyesterové pásky jsou díky svým vlastnostem vhodné nejen pro transport těžkého paletového nákladu, ale i pro dlouhodobé skladování. V případě manipulace s lehčí paletou nebo pro uzavření kartonových balíků lze využít i polypropylenovou vázací pásku. Zde se průměrná pevnost v tahu pohybuje podle vybrané pásky od 95 až do 245 kg.

Lepicí pásky s firemním potiskem.

Při lepení kartonových krabic jsou využívány pásky lepicí. Nemluvíme však o klasických páskách, ale o lepicích páskách s firemním potiskem. Tyto pásky nejenže propagují společnost na každé zásilce a jasně identifikují odesílatele, ale navíc chrání zásilku vůči neoprávněnému otevření nepovolanou osobou. Díky individuálnímu potisku totiž nelze po otevření krabice tuto pásku nahradit jinou. Nejčastěji je využívána polypropylenová páska o tloušťce 48 mikronů s jedno- nebo dvoubarevným potiskem.

Chcete-li pevně uzavřít těžké krabice, pak vsaďte na vyztužené lepicí pásky, které jsou zesíleny skelnými vlákny. Tyto pásky o nadstandardní tloušťce materiálu 110 mikronů jsou vhodné i pro svazování předmětů vyšší hmotnosti s odolným povrchem. Vyznačují se nejen extrémní pevností a odolností vůči přetržení, ale také velmi spolehlivým spojem uzavření.

Fixační sešívaný papír je vhodný nejen jako výplňový materiál, ale také jako ochranu hran, pro separaci jednotlivých výrobků v krabicích i v překližkových bednách.

Už jen správně vybrat

Ve strojírenství či elektrotechnice existuje široké rozpětí produktů pro balení – od velkoorozměrových strojů přes různé středně velké strojírenské zařízení až po drobné komponenty. Pro každý produkt je vhodné jiné obalové řešení. Balíte-li velké výrobky, využívají se spíše obalová řešení pro fixaci na paletách, pro středně velké a těžké díly jsou vhodné dřevěné přepravní obaly a menší produkty se vkládají do kartonových krabic. Pokud se obrátíte na obalové odborníky, kteří vám doporučí obalové řešení na míru (dle velikosti, vlastností, typu přepravy atd.), můžete se spolehnout, že vaše produkty dojdou bezpečně do cíle.

Autor: Radoslava Knoesche

Firma: Rajapack

rknoesche@rajapack.de

www.rajapack.cz

Reklama
Vydání #1,2
Kód článku: 150131
Datum: 11. 02. 2015
Rubrika: Výroba / Manipulační technika
Autor:
Související články
Čtrnáctý ročník soutěže Ocenění českých podnikatelek úspěšně odstartován

Ve čtvrtek 3. června 2021 byl zahájen další ročník prestižní soutěže Ocenění českých podnikatelek, který odstartovala online konference Women in Business s podtitulem Nová realita roku 2021 a společný (re)start, most k jednotě a spolupráci. Tuto soutěž již tradičně vyhlašuje podnikatelská platforma Helas – Budujeme hrdé Česko. Patronkou letošního ročníku je Kateřina Kadlecová, generální ředitelka společnosti USSPA. 

Třpytivý svět krystalů

Turnovská společnost Crytur patří svým pojetím ke světovému unikátu. V přesně definovaných podmínkách pěstuje umělé krystaly z vlastního výzkumu a vývoje, které následně po opracování dodává buď jako specifické optické díly pro další celky, nebo přímo kompletní výrobky.

Implantáty z Čech až na konec světa

V 70. letech minulého století stál u zrodu prvních ortopedických implantátů v Čechách. V roce 1992 pak v rámci privatizace založil vlastní firmu téhož zaměření, jejíž výrobky dodnes pomáhají lidem znovu se hýbat. Ano, hovoříme o Stanislavu Beznoskovi a české firmě téhož jména, kterou dnes úspěšně řídí členové rodiny zakladatele.

Související články
MM Podcast: Glosa - Když se země otřásají v základech

Krize vyvolaná pandemií koronaviru v řadě oborů působí jako urychlovač trendů patrných před jejím vypuknutím. Mnoho odvětví si prochází zásadní strukturální transformací, ale část z nich – které se stát snaží podpůrnými prostředky za každou cenu stále držet nad vodou, zanikne. 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Vývoj UHT nástrojů
v plném proudu krizi navzdory

Hlavním motivem založení VaV centra Rotana byla připravenost na nové trendy v automobilovém a leteckém průmyslu a výroba vlastních produktů s vysokou přidanou hodnotou – konkrétně ultratvrdých (UHT) nástrojů pro speciální aplikace. Centrum je vybaveno nejmodernějšími technologiemi a stále se rozrůstá. Na kontě má několik úspěšně zakončených projektů v podobě prototypových nástrojů a užitných vzorů. O tom, na jakých projektech v centru pracují nyní a jaké mají plány do budoucna, jsme si povídali se třemi hlavními osobnostmi celého projektu vývoje a výroby UHT nástrojů.

Odměřovací pravítka, lanovka a Ferrari

Odměřovací pravítko je jednou z klíčových komponent obráběcího stroje. Zpravidla je ukryto hluboko uvnitř stroje a většina uživatelů obráběcích strojů jej nikdy na vlastní oči neviděla. Přesto jsou na ně kladeny velmi vysoké nároky. Musejí pracovat spolehlivě po dobu mnoha let, zaručovat očekávanou přesnost a rozlišení, a musejí být odolná proti znečištění, pronikání kapalin, prachu i třískám a proti spoustě dalších faktorů. A kdyby se náhodou něco pokazilo, musejí být snadno vyměnitelná.

Názorové fórum odborníků

V tomto vydání MM Průmyslového spektra se věnujeme mimo jiné tématu obráběcích strojů. Proto jsme s anketní otázkou oslovili zástupce výrobců a dovozců v této komoditě.
Čas jsou peníze. Každá minuta prostoje výrobního zařízení je nežádoucí, proto se dnes vedle vysoké produktivity u strojů očekává také jejich vysoká spolehlivost.

Stroje v pohybu – Sledování zásilek na dálku

Takzvaný internet věcí (IoT) nabízí mnoho možností. Základem této technologie je bezdrátová komunikace velkého počtu autonomních zařízení prostřednictvím datových sítí, jež jsou navrženy tak, aby datový přenos spotřeboval co nejméně energie. Toho využívají i moderní sledovací jednotky (lokátory), které mohou díky energetické úspornosti pracovat i několik let bez dobíjení baterií.

Fórum výrobních průmyslníků

Jakým způsobem se po 15 měsících od vypuknutí pandemie koronaviru tento stav projevuje ve vaší společnosti – jak z pohledu objemu zakázek, jejich realizace a ekonomiky jako takové (např. vlivem navýšení cen vstupních materiálů, nedostatku některých komponent)? Dokážete predikovat, jak se bude situace ve vaší komoditě vyvíjet ve druhé polovině roku, na čem bude záviset?

Fórum děkanů strojních fakult

Jak současná doba ovlivňuje realizaci smluvního výzkumu na již hotových projektech, resp. při akvizici nových? Zaznamenáváte aktuálně pokles zájmu firem o spolupráci?

Semináře nově s high-tech technologiemi

Školicí a tréninkové centrum společnosti Ceratizit ve Velkém Meziříčí prošlo v loňském roce rozsáhlou modernizací. Nové Technické centrum i technologie v něm bohužel kvůli pandemii covid-19 nemělo možnost navštívit mnoho zákazníků. Všichni pevně věříme, že se to brzy změní. Než se tomu tak stane, požádali jsme Jana Gryče, technického ředitele společnosti Ceratizit, aby nám představil, co je v centru nového a na co se mohou zákazníci těšit. Při té příležitosti jsme oslovili také Pavla Němečka, obchodně-technického zástupce společnosti Hermle, aby pohovořil o pětiosém stroji C 32 U, které je v centru nové.

Švédové jsou féroví a přímí obchodníci

Celosvětová pandemie covid-19 mění světa vytváří nové příležitosti a výzvy pro exportně orientované firmy. Zahraniční kanceláře CzechTrade registrují příležitosti v daných destinacích a vytvářejí partnerství českým výrobním společnostem a jsou jim nápomocni při vstupu na trh a upevnění jejich pozice.

Digitalizace: klíč k úspěchu

Již od roku 1919 zkoumá, vyvíjí a vyrábí zabezpečovací techniku společnost EVVA - rodinná firma se sídlem ve Vídni. To, že se nyní, přibližně o 100 let později, stala průkopníkem propojené výroby, je zásluhou její jasné strategie s důrazem na digitalizaci. Důležitým milníkem nové výrobní filozofie společnosti EVVA je soustružnické a frézovací centrum Hyperturn 65 Powermill v kombinaci se síťovým řídicím rozhraním Emconnect. S flexibilním výrobním systémem od společnosti Emco lze nyní kompletně automatizovat obrábění mosazných dílů v kusové výrobě i výrobě středních sérií.

MSV ve znamení obrábění

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro meku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, kromě lidí z dalších oborů, setkají i výrobci vynikajících obráběcích strojů. Proto jsme se na postřehy a názory tentokrát zeptali Petra Odehnala z obchodního oddělení společnosti Pilart stroje.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit