Témata
Reklama

Obchod

16. 06. 2004

33 základních dovedností pro obchodní jednání

Po řadě titulů řadících se k tzv. manažerské literatuře si nyní dovolujeme představit útlou knížečku, věnovanou prodejcům nebo, chcete-li, zástupcům. To ale nestačí. Jak říká autor v úvodu publikace, především je určena těm, kdo chtějí být zástupci úspěšnými, a proto budou ochotni vzdělávat se a neustále se zdokonalovat.
Kniha s tímto zaměřením jistě není na našem trhu žádnou zvláštností. Její kouzlo ale spočívá právě v útlosti a příjemném "pracovním" formátu. Díky tomu se nestane dalším nepřečetným reprezentativním svazkem stojícím v knihovně, ale naopak praktickou příručkou, ve které ihned naleznete potřebné rady, zpracované stručně, ale zároveň velmi názorně.
Reklama
Reklama

Jak tedy na to?

Základem úspěšného prodávání je, slovy autora, cílevědomost a vytrvalost neboli píle. Bez těchto vlastností se neobejde žádný zástupce, který má ambice být ve svém počínání úspěšný. Začněte tedy stanovením si cíle, který bude konkrétní a reálný, a myslete na něj před každou schůzkou a celý den. Nenechte se odradit možným počátečním neúspěchem a vytrvejte. Neméně důležité je posilování vlastního sebevědomí. V tomto povolání je více než jinde aktuální si neustále připomínat známou pravdu, že "ostatní si o nás myslí to, co si o sobě myslíme sami".

33 základních dovedností

Že velmi záleží na tom, co si zástupce či firemní reprezentant oblékne na pracovní schůzku, zřejmě nikoho nepřekvapí. Jistě ale ne každý si rovněž plně uvědomuje, že volbu oblečení nemůže podřídit svému vlastnímu vkusu, pohodlí a okamžitým módním trendům, ale naopak dodržovat jistá přesně definovaná pravidla. A což teprve výběr ostatních potřeb a pomůcek, jež nosíme při sobě? Koho z nás napadne, jak podstatný může být pro výsledek obchodního jednání výběr typu mobilního telefonu, tašky či dokonce propisovací tužky na straně prodávajícího?
Samostatnou kapitolou je technika telefonování - činnosti běžné, kterou všichni provozujeme téměř denně. Umíme ale telefonovat správně? O tom, že ne, nás přesvědčují nové a nové příklady z vlastní zkušenosti. Stejně jako ostatní věci i správné telefonování se dá naučit, pokud víme, jak to má vypadat. V případě, že dokonale zvládneme formu, můžeme se začít zabývat i takovými nuancemi, jako je kontrola zabarvení vlastního hlasu podle toho, jak se cítíme a tváříme. Pro někoho je to možná zbytečnost, pro zástupce je to však nezbytná dovednost.
Mnoho již také bylo napsáno o tzv. řeči těla, která je při jednání s lidmi nesmírně důležitá. Než číst celé pojednání o této problematice, jistě řada lidí ocení stručný přehled a následný výklad, jak tyto neverbální signály dekódovat.
Inzerovanou publikaci lze bezesporu doporučit všem, kteří v rámci svého povolání často jednají s lidmi, a nemusí se nutně jednat pouze o prodejce. Dá se říci, že může být užitečná v podstatě pro všechny, poněvadž kdo z nás se čas od času nedostane do situace, kdy musí někomu něco nabídnout, vysvětlit či něco obhájit? Pokud nemáte čas na čtení obsáhlých svazků, tato knížka je určena právě vám.
Jediné, co snad lze v knize vytknout, je místy až příliš žoviální styl autora, který jako by si občas neuvědomoval, že ji budou kromě prodejců, jimž je primárně určena, nepochybně číst rovněž lidé z opačného tábora, tj. nakupující. A těm by v některých případech nemusela být příjemná forma, jakou je o nich psáno. Jisté nedostatky by se tentokráte daly vytknout i redakční a jazykové úpravě publikace, na což v případě nakladatelství Computer Press nejsme zvyklí.
Jiří Brabec: 33 základních dovedností pro obchodní jednání, vyd. Computer Press, Brno 2003, 93 str., cena 99 Kč, //www.cpress.cz
Reklama
Vydání #6
Kód článku: 40621
Datum: 16. 06. 2004
Rubrika: Servis / Knihy
Autor:
Firmy
Související články
Automatizace výroby a kontrola kvality

Stejně jako rostou požadavky na přesnější a efektivnější výrobní procesy, rostou velmi výrazně i požadavky na kvalitu produktu. Kvalita produktu je sledována již od prvopočátku, kdy je za každý vstupní komponent zodpovědný výrobce a dodavatel.

Související články
Stroje v pohybu – Autonomní studentská formule

Prostřednictvím našich článků už jsme vám na stránkách časopisu představili mezinárodní soutěž Formula Student a také několik týmů z českých technických univerzit, jež se do ní každoročně zapojují s vlastnoručně postavenými závodními auty. Tentokrát bude řeč o novince – prvním českém samořiditelném monopostu, s nímž se tým eForce z ČVUT účastní této soutěže v nové kategorii Driverless.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Vzdělávání a rozvoj v provozech s automatizací

Moderní technologie s sebou přinášejí nejen vyšší stupeň automatizace, ale i velkou míru zodpovědnosti v oblasti obsluhy těchto technologií a obecně v oblasti spolupráce mezi lidskou obsluhou a strojem. I když jsou moderní technologie na vysoké automatizované úrovní a např. koboty se dnes vyrábějí s cílem až osmiletého bezúdržbového provozu, je velmi důležité mít na paměti, že i ta nejlepší technologie na světě stále vyžaduje lidský faktor. Další díl seriálu Fenomén automatizace pojednává o přístupu ke vzdělávání a rozvoji zaměstnanců.

Jednokomorové dvoupotrubní dávkovače do CMS

Na rozdíl od stávajících dvoukomorových dávkovačů se šoupátkovými rozváděči, např. zn. Lincoln, jsou nové jednokomorové dávkovače řady 2D a 2DD nesrovnatelně jednodušší. Nový princip plnění dávkovacích komor prostřednictvím dvojice jednosměrných ventilů V1-V2 v sobě skrývá potenciál uspokojit poptávku po levném mazání tukem i pro běžné stroje a strojní zařízení. S tím byla odborná veřejnost seznámena v článku MM Průmyslové spektrum 11/2018, nazvaném Nová koncepce dvoupotrubních CMS.

Stroje v pohybu – Sledování zásilek na dálku

Takzvaný internet věcí (IoT) nabízí mnoho možností. Základem této technologie je bezdrátová komunikace velkého počtu autonomních zařízení prostřednictvím datových sítí, jež jsou navrženy tak, aby datový přenos spotřeboval co nejméně energie. Toho využívají i moderní sledovací jednotky (lokátory), které mohou díky energetické úspornosti pracovat i několik let bez dobíjení baterií.

Technologie stárnou stejně jako lidé

V minulém díle našeho seriálu Fenomén automatizace jsme uvedli, jak správně vybrat dodavatele automatizace. S úspěšným výběrem dodavatele přichází na řadu výzkum a vývoj technologie, která bude zajišťovat výrobu, montáž a všeobecně zisky. Takové technologie jsou poptávány s úmyslem sloužit celé roky, jen ve výjimečných případech se staví linky pro krátkodobé použití. Automatizace má pomoci s dlouhodobými plány na celé dekády, ovšem mnohdy s sebou nese velké náklady a trvá roky, než si na sebe začne vydělávat. A pak se často začne hlásit ke slovu potřebná modernizace či únava materiálu vyžadující investice a náklady jsou opět velkým strašákem. S výběrem dodavatele jde v ruku v ruce i výběr partnera na dlouhá léta.

Výběr správného partnera má zásadní význam

Při výběru dodavatele automatizace pro velký závod či malou dílnu je nutné nejprve důsledně definovat požadavky na očekávané aplikace, včetně základních parametrů řízení a případné škálovatelnosti do budoucna. Benefity automatizace jsou již z předchozích dílů seriálu Fenomén automatizace jasné – šetření nákladů, minimalizace lidské chyby, urychlení procesů a zvýšení jejich efektivity. Kolik času však zabere dostat se ke kýžené vizualizaci a implementaci plánu a vize? Úspěch není vždy jen o dodavateli a technologiích, důležité je také připravit klíčové lidi ve firmě na to, co je čeká, a dát jim prostředky pro pochopení představených plánů.

Stroje v pohybu – Vrtulník na Marsu

Vědci a technici z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) právě řídí jednu z nejnáročnějších operací v dějinách kosmonautiky. Expedice Mars 2020 hledá známky bývalého života na sousední planetě. Kromě pojízdné laboratoře je na Marsu také první stroj, který létá vlastní silou na jiné planetě, než je Země.

Stroje v pohybu – Létající roboty inspirují intralogistiku

Stroje v pohybu, to je název nového seriálu, ve kterém vám budeme představovat technicky zajímavá řešení především z oblasti dopravní a manipulační techniky. Dnes se budeme věnovat oblasti bionických konstrukcí, konkrétně projektu BionicSwift (bionický rorýs). Tito bioničtí rorýsové mohou díky GPS pro vnitřní prostory a radiokomunikaci prostřednictvím širokopásmové technologie UWB bezpečně a koordinovaně létat v definovaném vzdušném prostoru. Pro provádění těchto vzdušných manévrů tak, aby to co nejvíce odpovídalo živé předloze, mají jejich křídla pera, podobně jako skuteční ptáci.

Automatizace není odpovědí na všechny otázky

Primárním cílem zavádění automatizace a robotizace je nejen zajistit více času, jak jsme si řekli v minulém díle, ale jejím účelem je také usnadnit lidstvu složité a zdraví škodlivé úkoly. Automatizace se nasazuje v oblastech stereotypní a nebezpečné práce. Motivací firem může být i škálovatelnost, maximalizace zisku a v neposlední řadě nižší počet lidských selhání. Tento díl našeho seriálu Fenomén automatizace se zamýšlí nad tím, proč, kde a jak automatizovat, a dalšími otázkami.

Velké výzvy pro malé společnosti

Automatizace je fenomén, který je výsledkem přirozené lidské touhy posouvat technologický pokrok kupředu ve snaze ulehčit si vlastní život. Byť je automatizace skloňována v mnoha odvětvích, je stále v počátcích svého vývoje. To, co určuje stupeň technologické evoluce, je náročnost člověka jako uživatele a zákazníka. Automatizovat se dá prakticky jakýkoli proces. Například i koupě chytrého telefonu je ve své podstatě automatizace určitého procesu. Chytrý telefon dokáže nahradit běžný telefon, diář, hudební přehrávač a mnoho dalších aplikací. To vše lze nosit v jedné malé krabičce, která se vejde do kapsy.

Zlatá hřivna českého průmyslu

Pandemie covid-19 nás nutí zamýšlet se nad smyslem a fungováním věcí ve všech oblastech. Katastrofické scénáře se střídají s nadějnými zprávami a nikdo neví, co přijde zítra, jak se budeme muset chovat v příštích dnech a týdnech a jaké vzniknou nové překážky, nová opatření proti šíření viru.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit