Témata
Reklama

Optimalizace systému kontroly kvality v rámci dodavatelského řetězce

V souladu s vývojem podnikatelského prostředí lokálního i globálního charakteru je třeba položit si otázku, nakolik je možné začlenit do zájmu optimalizačních a racionalizačních aktivit i systémy zajišťování kvality.

Trend vývoje pojetí organizace a vztahu ke svému nejbližšímu okolí se za posledních 25 let výrazně změnil. Zatímco v 80. letech minulého století se firmy důsledně koncentrovaly na své vnitřní procesy, které zajišťovala úzce profilovaná oddělení, postupem času musely reagovat na změnu situace, technický a hospodářský pokrok a v rámci své flexibility byly přinuceny k ucelenému strategickému pojetí řízení organizace. Jejich metody vnitřních systémů kontroly pokrývaly všechny činnosti v podniku, detailně a několinásobně měly zajišťovat hladký a co nejvíce strmý postup po "spirále kvality".

Tento přístup vesměs přetrvává dodnes. Zatímco podniky ve snaze hledat úspory nákladů racionalizují všechno možné, zdá se, že systémy řízení kvality stojí trochu stranou a navzdory těmto trendům naopak nabobtnávají a zatěžují výrobu dalšími vícenáklady. V první fázi implementace tento přístup pochopitelně přinesl úspory ve zmetkovitosti, reklamacích a dosažené kvalitě, nicméně dnes se zdá, že řada podniků překročila mez, kdy tyto vynaložené náklady již negenerují úspory v přiměřené výši. Přesněji řečeno, snaží se zlepšit již dostatečně ošetřené, tedy dělají dokonalejší z dokonalého. Ovšemže zde stále zůstává preventivní role, přesto se zdá, že nastává čas racionálně se zabývat optimální pozicí, ve které by měly být systémy kvality implementovány, a stanovit tak mantinely potřebnosti.

Reklama
Reklama
Reklama

Jeden z možných přístupů jde ruku v ruce s přirozeně se vyvíjejícím tržním pojetím dodavatelských vztahů. V reakci na globální chování trhu, na požadavky zákazníka a lokální podnikatelské prostředí stále dochází k nutnosti snižování marží a navyšování objemů, přičemž si podniky stále více ponechávají pouze činnosti přímo či úzce spjaté s konkrétním předmětem podnikání a ostatní si zajišťují v rámci svého outsourcingu. To samé platí i o čistě výrobních operacích, kde jiné než klíčové operace s nejvyšším know-how a přidanou hodnotou jsou zajišťovány externě. Každý podnik si tak více či méně vědomě vytváří miniaturní dodavatelský řetězec, se kterým se následně snaží prosadit v konkurenčním boji s ostatními podobnými miniřetězci na trhu. Ve skutečnosti jsme dnes svědky změny přechodu od konkurenčního boje mezi separátními konkurenty k soupeření ucelených "supply chains", které musejí velmi úzce spolupracovat nejenom v oblasti kvality a cenové politiky, ale i ve snaze optimalizovat "společné vícenáklady".

Mezi typické "společné vícenáklady" patří v určité míře systém zajišťování kontroly jakosti. Standardní výroba dnes pracuje s klasickým "rozestavěním 1-1-1" tedy vstupní, mezioperační a výstupní kontrola, která je dle náročnosti procesu, specifika procesu či přání zákazníka doplňována dvoj- až trojnásobnou kontrolou jdoucí napříč celým systémem. Již pouze základní pojetí 1-1-1 ukazuje, že parametr, který byl zkontrolován prvním článkem řetězce na výstupní kontrole, je následně stejným způsobem kontrolován druhým článkem řetězce na vstupní kontrole. Tato duplicita se pak opakuje přesně tolikrát, kolik je stupňů dodavatelské pyramidy, na jejímž vrcholu stojí koncový zákazník. V hlubším pojetí je možné pro každý výrobek definovat klíčové parametry, které pak mají přímý vliv na následné vlastnosti daného předmětu. Je tedy možné za určitých podmínek definovat klíčové parametry, které při shodě fakticky zamezí vzniku neshody v následných stupních pyramidy, a tedy učiní kontrolní činnosti zkoušející tuto neshodu detekovat za naprosto zbytečné.

V praxi to znamená dodavatelskou spolupráci s maximální otevřeností a důvěru v předcházející kontrolní mechanismy, byť prováděné externím dodavatelem. V globálním pohledu tak dochází k úspoře nákladů v ceně pro koncového zákazníka. Ve skutečnosti se optimalizuje systém kontroly kvality z hlediska výrobku, nikoliv z perspektivy jednotlivého konkrétního dodavatele, který se na výrobě částečně podílí.Je možné, že tato myšlenka jde proti současným filozofiím, které jsou v posledních letech velmi populární. Filozofiím, které se snaží dosáhnout excelentního systému kvality jednoho konkrétního podniku, konkrétní separátní jednotky, která je ale většinou součástí nějakého většího dodavatelského vztahu. Je nutné si uvědomit, že pro zákazníka není primárně důležitá kvalita podniku, ale pro typického zákazníka je nejdůležitější kvalita výrobku, který si kupuje.

Tento, relativně novátorský přístup pochopitelně vyžaduje dlouhodobou spolupráci s klíčovými dodavateli na extrémně vysoké úrovni důvěry, která je dnes prakticky zajišťována tzv. zákaznickými audity kvality. Tento přístup také vyžaduje definování konkrétních oblastí zodpovědnosti jednotlivých článků řetězce. Každý účastník si pak musí být plně vědom svého dílu zodpovědnosti na finálním produktu pro koncového zákazníka, tedy musí změnit pojetí, že zákazník je pouze následným článkem řetězce, protože následný článek bude odebírat zboží přesně tak dlouho, jak dlouho bude finální produkt s úspěchem prodáván koncovému zákazníkovi. Otázkou zůstává, zda má tento přístup šanci se masověji prosadit. Ze zkušeností prvních realizátorů této myšlenky je vidět, že tato šance tu je, a navíc se zdá, že v situaci, kdy se více a více výrobků přesouvá do kategorie spotřebního zboží, by tento přístup mohl být nástrojem především pro evropské podniky v boji s asijskou konkurencí. V současné době tento model analyzují některé evropské univerzity se snahou uceleně zpracovat tento model, predikovat silné stránky a případná rizika, tak aby mohl být plně využit skrytý potenciál.

Ing. Tomáš Růžička

tomas.ruzicka@memo.ikea.com

Reklama
Vydání #7,8
Kód článku: 60718
Datum: 17. 07. 2006
Rubrika: Trendy / Jakost
Autor:
Firmy
Související články
Kontrolní a třídicí systém Equator

Ve spolupráci s předními výrobci v automobilovém průmyslu s cílem získat efektivní dílenské měřidlo pro automatizovanou kontrolu sériově vyráběných dílů byl vyvinut kontrolní a třídicí systém Equator. Jeden takový přístroj dokáže zastat stejnou práci jako stovky jednoúčelových měřidel, přípravků nebo kalibrů.

Prediktivní diagnostika přesnosti CNC strojů

Jak přesný je náš stroj? Můžeme jeho parametry nějak zlepšit? Je stále ještě ve stavu, který předpokládáme? Často je obráběcí stroj pro uživatele černou skříňkou, která v optimálním případě produkuje shodné výrobky. Nemusí to tak zůstat a stav strojů lze i cíleně zlepšovat.

Délkové snímače pro automatickou kontrolu

Linková montáž mění výrazně charakter kontroly. Do linek jsou integrovány automatické kontrolní stanice pro 100 % kontrolu s taktem v řádu sekund a s přesností běžnou donedávna jen u laboratorní měřicí techniky.

Související články
Převratná novinka pro povrchy

Novinku pro měření vlastností a jakosti povrchu nazvanou TALYScan 280 představila Společnost Taylor Hobson. Jedná se o bezkontaktní, optický přístroj navržený pro rychlou a přesnou 3D kontrolu povrhu v dílenském prostředí.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Měření v rámci celého výrobního řetězce

Na cestě k aplikaci konceptu Průmyslu 4.0 se měřicí a kontrolní technologie čím dál víc používají jako řídící nástroj ve výrobě. V rámci plnění této nové role ale potřebují pružněji a rychleji zachytit kvalitativní údaje na různých místech: v měřicí laboratoři, v těsné blízkosti výrobní linky, stejně tak jako přímo v ní.

Flexibilní multisenzorová technologie

Měřicí stroj Werth ScopeCheck FB DZ umožňuje díky dvěma nezávislým senzorovým osám provádět bez omezení rozličná multisenzorová měření. Po demontáži skleněného stolu s jednotkou spodního osvitu je možné přímo na měřicím stole umístit a měřit také těžké obrobky.

Měřicí technologie pro Průmysl 4.0 v Nitře

Průmysl 4.0 závisí na propojení systémů schopných spolu komunikovat, schopných získávat, vyhodnocovat a sdílet data a na takto zpracované informace reagovat v reálném čase. Údaje z měření jsou nezbytné pro shromažďování informací, které mají být použity při inteligentním rozhodování za účelem zabránit nežádoucím procesním změnám.

Měřicí technika se stává součástí výrobních strojů

Vzhledem k tomu, že jednou z aktivit České metrologické společnosti, z. s., je mimo jiné také sledování prezentace aktuálních metrologických novinek, trendů vývoje a zastoupení metrologie na veletrzích pořádaných v České republice i v zahraničí, navštívili jsme mimo jiné veletrh Toolex 2017, který se již po desáté konal v polském městě Sosnowiec na třetím největším výstavišti v Polsku – Expo Silesia.

Velmi přesný měřicí stroj pro výpočetní tomografii

Nový model TomoCheck S HA (High Accuracy) 200 společnosti Werth Messtechnik GmbH se senzorem pro výpočetní tomografii je aktuálně nejpřesnějším souřadnicovým měřicím strojem na světě.

Komplexní způsob kontroly procesu odmaštění

Článek pojednává o možnostech komplexní kontroly procesu odmaštění v průmyslových aplikacích, tj. především o možnostech kontroly stavu povrchu výrobků před procesem odmaštění a po něm a o kontrole stavu odmašťovacích kapalin pomocí UV-VIS spektroskopie.

Další krok pro efektivnější měření

Společnost Faro Technologies představila novou řadu měřicích ramen Faro Quantum, čímž opět zvýšila výkonnost procesu kontroly výroby díky nejlepším parametrům v této třídě měřicích přístrojů, vylepšené ergonomii a mobilitě.

Rozpínací vřetena pro upínání ozubených kol

Rozpínací vřetena, kterými se upínají ozubená kola mezi hroty, se používají při výrobě ozubených kol, nejčastěji pro účely výstupní kontroly, kde je velkou výhodou vysoká přesnost a rozsah rozpínání.

Konfirmace měřidel

Příspěvek se zabývá problematikou zajištění návaznosti měření a rozebírá obvyklé metrologické čin-nosti, které jsou za tím účelem prováděny. Zákon o metrologii i běžná praxe zmiňují jako základní postupy kalibraci nebo ověření stanovených měřidel. Kalibrace je postup vedoucí k dosažení způsobilého měřidla ve dvou logických krocích podle definice VIM. Vždy musí být zjištěn aktuální stav měřidla – provádí se zkouškou, která ověří, zda je měřidlo způsobilé plnit dané specifikace, či nikoliv. Nezpůsobilé měřidlo se musí kalibrovat nebo vyřadit. O výsledku je vydán doklad (kalibrační certifikát), jímž je potvrzena způsobilost z dřívější kalibrace nebo způsobilost dosažená kalibrací novou. Zvláštní pozornost je věnována kalibraci měřidel řízených softwarem, např. u souřadnicových měřicích strojů.

CT měřicí technika - nový způsob zobrazování i nový nástroj měření

Mezi rychle se rozvíjející zobrazovací techniky patří počítačová nebo také výpočetní tomografie – Computed (axial) Tomography, zkráceně CT. Tento způsob softwarového zpracování energie procházející hmotou (například rtg. záření) se začal vyvíjet jako diagnostická metoda v medicíně. Brzy se však přišlo na rozsáhlé možnosti využití v technických oborech.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit