Témata
Reklama

Padělky ložisek na celnici i v aplikaci

05. 06. 2019

Padělky čtyř velkých kuličkových ložisek zadržel Celní úřad na začátku března při vstupu na celní území Unie. Zmíněná ložiska, označená obrazovou ochrannou známkou SKF, do České republiky dovážel český prodejce strojních dílů, který však není autorizovaným distributorem SKF.

Ložiska tohoto konkrétního typu a velikosti se používají například v generátorech, nebývají běžně skladem dostupná a pro výrobní firmy, které je pro svůj provoz potřebují, je tedy nutné objednávat je s časovým předstihem. Právě pro zajištění pravosti je však nutné nakupovat strojní díly od prodejců autorizovaných společností SKF, které objednávají produkty přímo z výrobních závodů SKF.

Reklama
Reklama
Padělaná ložiska na pohled vypadají stejně jako pravá a jsou označena obrazovou ochrannou známkou SKF.

Aplikace SKF Authenticate

Nutno podotknout, že padělky ze zahraničí celníci snadno odhalí, pokud se jedná o zboží dovezené do ČR přímo z tzv. třetích zemí. V případě, že jsou padělaná ložiska zaslána ze země, která je ve společné celní unii s Českou republikou, bývá jejich odhalení složitější.

I pro tyto případy však existuje řešení a nakupující si v případě nejistoty mohou pravost sami ověřit – tak jako se to stalo o měsíc později, když významná česká výrobní firma z důvodu okamžité nedostupnosti určitého ložiska u autorizovaných distributorů pořídila daný typ ložiska u neautorizovaného prodejce. Jeho pravost si firma nechala ověřit pomocí volně dostupné aplikace SKF Authenticate – její zaměstnanci do ní vložili potřebné údaje a fotografie ložiska a experti z SKF ložisko ověřili.
Odhalili však, že se nejedná o autentické ložisko SKF, a důrazně nedoporučili ložisko dále užívat. Místo originálu s jasně definovanými parametry se s padělkem dostává zákazníkovi do ruky výrobek nepředvídatelné kvality, který může způsobit nejen předčasné selhání stroje, ale i zranění obsluhy.

Padělky ze zahraničí celníci snadno odhalí, pokud se jedná o zboží dovezené do ČR přímo z tzv. třetích zemí.Výše možných škod spojených s použitím padělku se liší v závislosti na aplikaci, ve které je ložisko použito. Ovšem zákazník je okraden a podveden vždycky, a to i v případě, že by padělané ložisko vydrželo takovou životnost, jakou zákazník očekává. Za padělek značkového ložiska totiž pokaždé zaplatí výrazně vyšší cenu, než jakou by zaplatil za neznačkové ložisko, které si však bohužel koupil.

Padělky všech značek

Padělky ložisek renomovaných výrobců jsou dnes na trhu stejně obvyklé jako každé jiné zboží, které se stalo předmětem zájmu nepoctivých prodejců. Jediným doporučením je pečlivý výběr dodavatele. Pokud výrobní firma vypisuje výběrové řízení, ve kterém zadá pouze dva parametry – značku a cenu –, aniž by řešila, kde distributor nabízená ložiska nakoupil, podstupuje zvýšené riziko, že nedostane to, za co zaplatí. Nejlepší cestou, jak se vyhnout padělkům zboží, tak je nakupovat od autorizovaných distributorů.

Odhalené padělky jsou komisionálně zničeny.Společnost SKF a další přední světoví výrobci ložisek dlouhodobě aktivně bojují proti přítomnosti padělků na průmyslových trzích prostřednictvím World Bearing Association. Padělané ložisko je od pravého na pohled k nerozeznání, dokáže ho poznat jen zkušený specialista. V případě podezření, že uživatel zakoupil padělek, je možné produkt nechat ověřit pomocí volně dostupné aplikace SKF Authenticate. I SKF proto doporučuje nakupovat pouze u autorizovaných distributorů.

SKF

Michaela Fikejzová

Michaela.fikejzova@skf.com

www.skf.com/cz

Reklama
Vydání #6
Kód článku: 190613
Datum: 05. 06. 2019
Rubrika: Výroba / Ložiska
Autor:
Firmy
Související články
Ložiska pro velká zatížení

Společnost Coroll jako významný dodavatel ložisek do všech hutních provozů včetně kontinuálního lití, válcoven, výroby surového železa, přepravy a úpravy rud i dalších materiálů využívá zázemí japonského výrobce ložisek NSK a jeho vývoj speciálních produktů pro hutní průmysl.

Prémiové nástroje pro výpočet ložisek

Společnost SKF své lety nabyté zkušenosti a znalosti předává svým zákazníkům nejen prostřednictvím seminářů, brožur či katalogů, ale také poskytováním výpočetních nástrojů.

Správné mazání předchází třetině selhání ložisek

Domazávání ložisek je naprostou nutností, pokud ložiska nepoužíváte výhradně v aplikacích, které domazávání nevyžadují. Nestačí však pouze domazávat, je důležité provádět domazávání vhodným množstvím a způsobem. Z důvodu nevhodného domazávání totiž selhává 36 % ložisek. Jak tedy správně domazávat?

Související články
Ložiska pro velmi náročné podmínky

Prostorové omezení představovalo pro firmu Papcel při navrhování nového papírenského stroje velký problém. Řešením byla unikátní toroidní ložiska CARB a inovativní mazací systém od společnosti SKF.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Inovace komponentů pro obráběcí stroje

Firma Coroll již od roku 1995 zastupuje na českém trhu společnost NSK. Opírá se o technické zázemí tohoto japonského výrobce, který nepřetržitě investuje do inovací a vývoje svých produktů – ložisek, kuličkových šroubů a lineárních vedení.

Monitorování stavu strojů pomáhá výrobě i údržbě

„Ve zvyšování efektivity výroby hraje prim prediktivní údržba a postupná digitalizace procesů,“ říká v rozhovoru Roman Bauer.

Průmysl 4.0 stojí i na ložiscích a datech

Společnost SKF je známá především jako výrobce ložisek a dodavatel technických řešení pro rotační stroje. O tom, jak může přispět k zavádění Průmyslu 4.0, si s Davidem Poláčkem, generálním ředitelem české pobočky, povídal Michael Málek.

Malý velký pomocník

Jak, čím a jakou dávkou ložiska domazávat? To jsou nejčastější otázky, které si kladou výrobní provozy v souvislosti s údržbou, respektive mazáním ložisek.

Materiály ložisek jsou klíčem ke zvýšení spolehlivosti

Použití ložiskových ocelí a povrchových úprav v závislosti na konkrétní aplikaci umožňuje výrazně zvýšit spolehlivost ložisek, což významně přispívá ke snížení celkových nákladů TCO (Total Cost of Ownership) na stroje a zařízení.

Co se běžně neví o montáži ložisek

„Jezdíme do firem ukazovat spolehlivé metody správné montáže ložisek,“ říká Julius Fiala z SKF.

Nové simulační nástroje pro konstruktéry

Návrh nových strojů je nyní nutné provádět rychleji a finančně efektivněji, než tomu bylo ještě v nedávné minulosti. Aby konstruktéři udrželi svou konkurenční výhodu v neustále se měnícím prostředí, využívají stále sofistikovanější software pro celý proces konstrukce. Umožňuje jim to nacházet nové konstrukční alternativy, mohou zvážit více parametrů a tím zkracují dobu, za kterou se produkty dostanou na trh.

Pět nejčastějších příčin selhání ložisek v elektromotorech

Valivá ložiska patří k nejdůležitějším součástem většiny strojů. Z tohoto důvodu jsou na jejich parametry (únosnost, přesnost chodu, hlučnost, tření, třecí teplo, trvanlivost a spolehlivost) kladeny vysoké nároky. Valivá ložiska se tedy zcela přirozeně stala velmi důležitou součástí strojů a postupem času také předmětem rozsáhlých výzkumů a neustálého zdokonalování.

Automatizace a propojování procesů ve výrobě ložisek

V olomouckém závodě na výrobu ložisek Koyo Bearings v průběhu minulého roku nakoupili tři nové výrobní linky na výrobu jehličkových ložisek pro zákazníka Mitec (Jaguar-Land Rover) s kapacitou 1,7 milionu kusů ročně. Po automatizovaných linkách pro zákazníka Schmidt (Mercedes-Benz) jsou dalším prvkem v procesu zavádění automatizace výroby a Průmyslu 4.0 v tomto moravském závodě.

Ložiska pro formuli

Scuderia Ferrari – tým, který se měl stát nejslavnějším týmem na světě, debutoval 11. května 1947 na okruhu Piacenza. Závodním vozem na trati bylo Ferrari 125 s dvanáctiválcovým motorem, za jehož volantem seděl Franco Cortese.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit