Témata
Reklama

PKD nástroje pro efektivní obrábění kompozitů

Vývoj a výroba PKD nástrojů je od poloviny osmdesátých let minulého století ve firmě Gühring high-tech oborem. V produkčních závodech v Evropě, Americe a Asii vznikají inovativní a zároveň komplexní kombinované nástroje pro velmi speciální obráběcí operace. Před pěti lety byla spuštěna výroba a renovace těchto nástrojů také v České republice, v závodě Sulkov u Plzně.

Jako nejtvrdší přírodní minerál má diamant ideální předpoklady k opracování ostatních materiálů, kromě extrémní tvrdosti disponuje také velmi ostrými hranami. Diamant je krystalickou formou uhlíku přetvářenou v podmínkách extrémních teplot a tlaků. Běžně jsou známy i jiné krystalické formy uhlíku např. grafit, které však mají překvapivě zcela jiný charakter.

Reklama
Reklama
Reklama

Od přírodního diamantu až po nejvyspělejší technické top produkty

Diamant vznikal před miliony let během komplexních geologických procesů v zemském obalu. Vývoj diamantu z uhlíku byl nejistý, krystaly se mohly zvrhnout ve volné atomy uhlíku, vypařit se do oxidu uhličitého nebo se změnit v grafit (známý jako tuha v běžných tužkách). Přírodní diamanty se příliš nehodí pro průmyslové využití. Vykazují nestejnorodé vlastnosti a také jejich naleziště jsou značně omezena.

Vyrobit umělý diamant bylo pochopitelným snem mnoha vědců po celou řadu staletí. Skutečný vývoj se však v období po průmyslové revoluci neubíral k výrobě obrovských kamenů skvělých šperkařských vlastností, ale k produkci umělých diamantů vhodných především jako materiál na obráběcí nástroje. Většina diamantů používaných dnes v průmyslu na celém světě je syntetických. Uvádí se, že každý rok je v průmyslu spotřebováno 200 tun drobných diamantů, případně diamantového písku.

Umělé diamanty se dnes nejčastěji vyrábějí jednou ze dvou metod – HPHT (High Pressure High Temperature, vyvinuta společností General Electric v polovině 20. století) a CVD. Při HPHT se diamanty „pečou“ za vysokých teplot a tlaků, kdežto CVD (Chemical vapor deposition) je podstatně „něžnější“ metoda kondenzace par na vhodném podkladu. Směs vodíku s metanem je při této metodě bombardována nabitými částicemi nebo přímo plazmatem. To vyvolá složitou chemickou reakci a následně déšť uhlíku dopadající na podklad, kde ztvrdne ve formě diamantu. První metoda přináší pro řezný materiál kruhové polotovary o průměru 50 mm, druhá metoda nachází uplatnění hlavně při aplikacích tenkých vrstev (povlaků).

Nástroje z PKD

Tělesa nástrojů jsou z oceli nebo ze slinutých karbidů, kde se do sedel plátků pájejí vlastní řezné destičky. Jejich polotovarem jsou kruhové destičky, které jsou následně na elektroerozivním stroji nařezány do patřičných tvarů. Pro maximální využití destičky polotovaru se využívá speciálních programů, které poskládají požadované tvary řezných destiček tak, aby odpad byl minimální. Ty jsou pak napájeny na vlastní nástroj, jenž se potom očistí pískováním. Dále přichází na řadu erodování celého nástroje na konečné rozměry v toleranci 0,01 mm. Pokud je požadována vyšší přesnost, jsou nástroje broušeny na superpřesných bruskách až na tisíciny milimetru.

Nástrojový program zahrnuje vrtáky, frézy, výstružníky i řezné destičky. K tomu jsou také vyvíjeny, konstruovány a vyráběny především zákazníky specifikované nástroje pro vysoce komplexní obrábění. Hlavní uplatnění nacházejí převážně v automobilovém průmyslu.

Nástrojový PKD program zahrnuje vrtáky, frézy, výstružníky i řezné destičky. K tomu jsou také vyvíjeny, konstruovány a vyráběny specifické nástroje pro vysoce komplexní obrábění.

Plné využití maximálního potenciálu PKD nástrojů klade také extrémně vysoké nároky na výrobce strojů. Tyto obráběcí stroje a upnutí obrobků musejí být maximálně stabilní, stroje musejí být při vysokých parametrech otáček vřetena a extrémně vysokých posuvech enormně tuhé, absolutně bez chvění. To vyžaduje důsledně konstrukčně propracované uložení vřeten i vedení posuvových částí, stejně jako tuhostí celých posuvových soustav pohonů. Maximální přesnost uložení vřetena a vnitřní chlazení s vysokým tlakem musí být samozřejmostí.

Oblasti pro maximální využití PKD nástrojů

Odlehčování konstrukcí při zvyšování výkonových parametrů a snižování spotřeby paliva u automobilů vede ke stále četnějšímu používání speciálních materiálů jako jsou hliníkové a hořčíkové slitiny. Typickými obrobky jsou motorové bloky, hlavy válců, klikové i vačkové hřídele, stejně jako převodové skříně či turbodmychadla a common raily.

Další širokou oblast pro efektivní aplikace těchto nástrojů představuje obrábění kompozitů v letectví a kosmonautice. Vláknové kompozity dnes však již zdaleka nejsou vyhrazeny výlučně pro letectví a kosmonautiku, automobilový sport a jiné high-endové aplikace. Zdůraznit je třeba zejména velký nárůst v oblasti motorových a užitkových vozidel, v oblasti větrné energie, jakož i v obecném strojírenství. Vláknové kompozity se využívají všude tam, kde je požadována vysoká specifická pevnost při nízké hmotnosti, kde jsou vyhledávány pro vysoce dynamické a energeticky efektivní procesy.

Drážkovací PKD frézy jsou vyráběny se dvěma nebo čtyřmi břity.

Obrábění kompozitních materiálů CFK

Kompozity vyztužené uhlíkovými vlákny (angl. zkratka CFRP, něm. zkratka CFK) se vyrábějí dnes mnoha způsoby, také velmi často používanou laminací. Výhodou těchto materiálů jsou vyšší měrné hodnoty pevnosti a tuhosti (tj. přepočtených na jednotku hmotnosti), odolnost proti opotřebení, minimální tepelná vodivost, elektroizolační vlastnosti i vysoký útlum zvukových vln. Při obrábění těchto materiálů dochází k jejich specifickému poškozování, které je jiné než u kovových. Nejčastějším typem poškození je delaminace, která je spojena hlavně s vrtáním. K delaminaci dochází už při vstupu odlupováním povrchové vrstvy kompozitu, a také při výstupu vrtáku z materiálu – odlupováním neobrobené vrstvy pod nástrojem v kombinaci s vytahováním neodřezaných vláken ven z otvoru. Kvalita obrobeného povrchu je zhoršována i tepelným ovlivněním z řezného procesu – vyplavením pryskyřice s následným vydíráním povrchu. Na všechny tyto uvedené nevýhody je třeba reagovat volbou správného typu nástroje se speciálně uzpůsobenou geometrií.

PKD nástroje pro CFK materiály

Pro obrábění kompozitů společnost Gühring nabízí PKD vrtáky a frézy.

Dvoubřité vrtáky 3x D v provedení s úhlem špičky 90° nebo 120° jsou k dispozici od průměru 2,70 mm do 12,7 mm.

Dvoustupňové „nýtovací“ vrtáky jsou konstruovány pro vysoce efektivní obrábění dílů, které jsou následně spojovány pomocí nýtů. Tento typ spojení je pro CFK díly jedním z nejpoužívanějších. První stupeň nástroje představuje vlastní progresivní vrtací část, druhý stupeň pak zajišťuje správné zahloubení pro hlavu nýtu.
Drážkovací frézy jsou vyráběny v provedení se dvěma nebo čtyřmi břity. Dvoubřité jsou k dispozici od průměru 4,0 do 20,001 mm. Čtyřbřité pak od průměru 8,0 do 12,7 mm.

Dvoustupňový PKD „nýtovací“ vrták

Kompresní tříbřité frézy byly zkonstruovány pro rozsah průměrů 12,7 až 16,0 mm. Tyto frézy je možné dodat i v monolitickém provedení v kompaktním celku s upínacím kuželem.

Kompresní PKD frézy je možné dodat i v monolitickém provedení s upínacím kuželem.

Řezné parametry při obrábění CFK

PKD nástroje pro aplikace v materiálu CFK pro vrtání i frézování jsou konstruovány pro řeznou rychlost až 500 m.min-1. Na základě dlouholetých zkušeností se běžně využívá řezná rychlost kolem 200 m.min-1 a posuv 0,1 mm.z-1. Tyto hodnoty v praxi závisejí přímo na konkrétní specifikaci materiálu CFK.

Samotná vlákna se u uhlíkových kompozitů spojují v matrici. Poměr vláken a matrice (pojiva) určuje tzv. objemový podíl vláken a u silně namáhaných součástí z uhlíkových kompozitů činí až 65 %. Pro finální mechanické obrábění těchto dílů je třeba mít kromě typu vlákna na paměti také orientaci vláken. Orientace vláken je u uhlíkových kompozitů rozhodujícím faktorem pro tendenci materiálu k delaminaci a vytrhávání vláken. Jednosměrně orientované vrstvy proto mají zejména na výstupu otvoru tendenci k výrazné delaminaci.

Obecně platí, že pro daný materiál je nutné vždy optimalizovat – tj. zvyšovat řeznou rychlost v závislosti na posuvu tak, až přestane docházet k delaminacím, ale zároveň je třeba hlídat horní hranici řezné rychlosti, aby nedocházelo na základě vlivu tepelného ovlivnění k vyplavování pojiva a následnému vydírání obráběného povrchu.

CFK obrobek většinou vyžaduje optimalizaci řezných parametrů – při nižších dochází k delaminacím, při vysokých pak k vydírání povrchu vlivem tepelného ovlivnění.

Jak již bylo v úvodu řečeno, výroba a renovace exkluzivních špičkových PKD nástrojů v České republice v závodě Sulkov u Plzně má již pětiletou tradici. Díky identickému strojnímu a měřicímu zařízení jako v ostatních závodech koncernu, kde se PKD nástroje zhotovují, a celosvětovým zkušenostem vtěleným do rozsáhlé databáze konstrukčních linií a postupů je zaručena nejvyšší výsledná kvalita nástrojů. Kompetentní pracovníci v tomto oboru jsou vysoce kvalifikovaní a motivovaní pomoci uživatelům v maximální možné míře zefektivnit jejich výrobu.

Gühring

Dr.- Ing. František Plánička

julie.uhlikova@guehring.de

www.guehring.cz

Reklama
Vydání #4
Kód článku: 180419
Datum: 11. 04. 2018
Rubrika: Výroba / Obrábění
Autor:
Firmy
Související články
Nová kuželová čelní stopková fréza s kónickou geometrií

Vrcholná řada fréz VQ od Mitsubishi Materials byla rozšířena o kuželovou čelní stopkovou frézu se šesti břity. Nová fréza je určena především pro vysoce efektivní dokončovací obrábění titanových slitin a dalších těžko obrobitelných materiálů, ale nezalekne se ani hliníkových slitin.

Prestižní ocenění Zlatá medaile

Výjimečnost nástroje FreeTurn skupiny Ceratizit potvrdila na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu odborná porota prestižního ocenění Zlatá medaile. Ocenění za inovaci ve zpracovatelské technologii bylo společnosti uděleno za inovativní metodu technologie podélného a čelního soustružení, kdy je hrubování, dokončování a obrábění kontur realizováno pomocí jediného nástroje. Společně s progresivní obráběcí metodou High Dynamic Turning zvyšuje nástroj FreeTurn dynamičnost a efektivnost procesu soustružení.

Chytrá kontrola procesů s využitím cloudu

Systémový dodavatel Kelch GmbH vyvinul společně s inovativními partnery sledování procesu a stavu s využitím cloudu. Díky němu je od nynějška možné systematicky sledovat seřizovací přístroje Kelch a včas rozpoznat případné nesrovnalosti.

Související články
Vysokoposuvové frézy z Japonska

Japonský výrobce obráběcích nástrojů – společnost Mitsubishi Materials – rozšiřuje své portfolio frézovacích nástrojů o novou řadu fréz WJX. Frézy WJX se vyznačují svou všestranností a schopností pracovat při vysokých rychlostech posuvu, což jim zaručuje využití v celé řadě aplikací.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Hledání nástrojů? Neexistuje!

Když společnost Test-Fuchs GmbH, přední světový dodavatel testovacího vybavení pro letecký a kosmický průmysl, stavěla v roce 2012 novou výrobní halu, měla být také správa nástrojů zorganizována tak, aby vyhovovala i budoucím požadavkům. Po více než čtyřech letech zkušeností se správou nástrojových dat (Tool Data Management) od společnosti TDM Systems je jasné, že toto rozhodnutí bylo správné.

Aditivní výroba precizních nástrojů a upínačů

Mezi nejnovější technologické trendy současnosti patří aditivní výroba - 3D tisk. Tato technologie výroby zasahuje dnes téměř do všech oborů lidských činností. Dokážeme vytisknout například obytné domky, zdravotní pomůcky i celé náhrady, dopravní prostředky. Tato technologie nachází uplatnění i ve výrobě precizní nástrojů pro obrábění i jejich upínačů.

Revoluce v oblasti soustružení

Inovativní metoda soustružení, High Dynamic Turning (HDT), vyvolala v řadách odborné veřejnosti pozitivní reakce. A není divu, má totiž ambice doplnit, případně nahradit v budoucnosti konvenční soustružení. Toto jsou úvodní informace k danému produktu, který se bude rozvíjet a o kterém ještě bude hodně napsáno.

Produktivní vrtání otvorů do hliníku

Výrobci automobilů produkují čím dále více dílů z hliníku s cílem snížit hmotnost vozidel i spotřebu paliva. S ohledem na tuto tendenci je proto jasné, že vzniká poptávka po vrtácích použitelných pro výrobu otvorů ve součástkách z hliníkových slitin. Musí být zároveň schopny zajistit vysokou produktivitu, nízké náklady na otvor, dlouhou a konzistentní životnost, vysokou opakovatelnost i bezpečnost procesů.

Úspora vedlejších časů

V současné době se firmy v České republice potýkají s nedostatkem pracovníků. Obzvláště citelná je tato situace v oblasti strojírenství, kde jsou na pracovníky kladeny vyšší požadavky na vzdělánV současné době se firmy v České republice potýkají s nedostatkem pracovníků. Obzvláště citelná je tato situace v oblasti strojírenství, kde jsou na pracovníky kladeny vyšší požadavky na vzdělání a praxi v oboru. Nelze ani očekávat, že se situace sama zlepší nebo nás zachrání zahraniční pracovníci. í a praxi v oboru. Nelze ani očekávat, že se situace sama zlepší nebo nás zachrání zahraniční pracovníci.

Nový pohled na moderní CAM programování v praxi

Při své dennodenní praxi se odborníci firmy Grumant u svých zákazníků opakovaně setkávají s tím, že jsou programy připravovány přímo na strojích. Důsledkem toho jsou ztráty strojní kapacity a dále dochází ke ztrátě kontroly nad výrobním procesem z hlediska použitých strategií a řezných podmínek. Ani tam, kde se již používá CAM programování, nemusí být vyhráno. O tom, jak revolučně vidí CAM programování ve firmě Grumant, pojednává tento článek.

Inovace pro frézování drážek a zapichování

Firma Paul Horn GmbH, kterou na českém a slovenském trhu zastupuje společnost SK Technik, přichází na trh s novinkami a inovacemi svých produktů v oblastech zapichování, soustružení otvorů, frézování drážek, vrtání a vystružování. Nabízí také nové možnosti aplikací, vylepšení a zvýšení produktivity výroby.

Řezné kapaliny zvyšují výkonnost při soustružení závitů

Závity jsou strojně obráběné prvky, se kterými se lze běžně setkat prakticky ve všech průmyslových odvětvích. A přesto, že se soustružnické závitořezné operace využívají už celá desetiletí, stále ještě se daří dosahovat v tomto procesu pokroků, zejména pokud jde o problematické materiály, jako jsou korozivzdorné oceli, žáruvzdorné slitiny (HRSA) nebo titan. Jako příklad lze uvést vývoj soustružnických závitořezných nástrojů, které jsou opatřeny přívodem řezné kapaliny z horní i ze spodní strany, jehož kombinovaná přesnost přináší prodloužení životnosti nástroje a zvýšení kvality závitů a otevírá potenciál pro použití vyšších hodnot řezných parametrů. Tento pozitivní vliv ještě více vyniká při obrábění problematických materiálů.

Úspory především

Dnešní doba patří automatizaci a robotizaci. V průmyslových a výrobních podnicích se automatizace masivně rozšiřuje z výrob i do ostatních činností podniku. Obrovskou proměnou v posledních letech prošel celý obor logistiky a vnitřních procesů hospodaření s nástroji a zásobami. Současný trend velí spořit nástroje a materiál zejména s pomocí jeho dokonalé evidence a přehledu o jeho spotřebě. Je základním přikázáním skladovat pouze nejnižší bezpečný objem zásob, pokud možno v režii dodavatelských firem. Celý proces evidence a životního cyklu nástrojů, včetně objednávání, bývá svěřen softwarovým aplikacím. Samotné fyzické uskladnění nástrojů je řešeno výdejními automaty.

Progres v navyšování podílu na trhu

Skupina Plansee Group dosáhla v hospodářském roce 2017/18 konsolidovaného obratu 1,3 miliardy euro, což znamenalo nárůst o 11 % ve srovnání s předchozím obdobím. V rámci bilanční tiskové konference konané v Reutte o tom informovali členové představenstva Bernhard Schretter a Karlheinz Wex.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit