Témata
Reklama

Předúprava železa a oceli před práškovým lakováním

Na začátku každého procesu povrchové úpravy stojí předúprava. Zde jsou k dispozici četné mechanické a chemické postupy. Všechny procesy mají společný cíl - povrchy vyčistit, opatřit protikorozní ochranou a dobrým přilnavým podkladem pro následný finální nástřik.

Dosud nejznámějšími konverzními postupy předúpravy železných a ocelových povrchů před práškovým lakem jsou různé formy fosfátování, z nichž nejběžnější je fosfát zinečnatý a železitý. Zatímco u posledně jmenovaného z hlediska ekologického platí, že relativně minimálně zatěžuje životní prostředí, u zinečnatého fosfátu se to říct nedá. Z tohoto důvodu a také s ohledem na stoupající důraz na snižování nákladů a zvyšování kvality ze strany zpracovatelů a jejich zákazníků byla firmou Alufinish vyvinuta nová technologie předúpravy. Jedná se o systém bezoplachových ekologických produktů označovaných jako Alficoat Brugal systém (zkráceně ABS).
Reklama
Reklama
Reklama

Alficoat Brugal systémy

Oproti dříve používaným technologiím se ABS vyznačují zejména univerzálním použitím. Tato skupina produktů se hodí jak pro předúpravu železa a oceli, tak i pro pasivaci hliníku a pozinkovaných povrchů. Nutno podotknout, že tento systém získal jako jediný pro přípravek na pasivaci hliníku bez CrVI certifikaci Qualicoat, a to již v roce 1996.
ABS přípravky jsou dvousložkové a na rozdíl oproti všem ostatním běžným konverzním postupům fosfátování se vlastní reakce odehrává až v sušičce. Během sušicího procesu dochází k vytváření konverzní vrstvy s polymerovým filmem na povrchu. Zároveň dochází k přeměně šestimocného jedovatého chrómu na nejedovaté trojmocné sloučeniny chrómu. Na základě reakčního mechanismu znázorněného na obrázku č. 1 odpadají oplachové procesy, které jsou jinak po konverzní úpravě běžné, a tím odpadá i nákladné upravování odpadní vody. Proto hovoříme o tzv. No-Rinse, tj. bezoplachové technologii. Při vlastní reakci se vytvářejí bezbarvé až slabě nažloutlé vrstvy, jejichž hmotnost se pohybuje mezi 0,1 až 0,4 g.m-2. Obrázek č. 2 ukazuje schematickou výstavbu suchého filmu ABS. Alficoat Brugal systém se hodí pro nasazení v postřikových i ponorných zařízeních.

Přednosti ABS

Alficoat Brugal systémy představují jedinečnou metodu předúpravy ocelových povrchů, která splňuje standard kvality zinečnatého fosfátování, částečně jej i převyšuje a má přitom podstatné technologické a ekologické přednosti. ABS systémy ve spojení se speciálně vyvinutým železitým fosfátováním výborně splňují požadavky na přilnavost laku a protikorozní ochranu. Tímto se naskýtají i další možnosti použití, např. ve výrobě příslušenství k nákladním automobilům, výrobě radiátorů, v sanitárním průmyslu apod. Ve srovnání s postupy zinečnatého fosfátování má použití ABS postupů pro ocel následující přednosti:
  • zjednodušený technologický průběh;
  • redukci technického zařízení a tím i investičních nákladů při stavbě nových zařízení pro předúpravu;
  • žádný odpad kalu obsahujícího zinek;
  • redukci nákladů na úpravu odpadní vody o cca 70 %;
  • redukci spotřeby oplachové vody;
  • není třeba dodatečný pasivační stupeň;
  • bezproblémové převybavení stávajících zařízení pro zinečnaté fosfátování na ABS.
  • Výsledky zkoušek systému ABS odpovídají vysokým nárokům na kvalitu, které mají různé organizace určující jakost úpravy, což je patrné i z grafu na obrázku č. 3. Zajímavé výsledky pro povrchy hliníku ukazuje obrázek č. 4.

    Aplikace ABS pro předúpravu ocelových povrchů

    U železných a ocelových povrchů se osvědčilo nasazení odmašťovacího železnatého fosfátování. U silně zamaštěných dílců může nasazení alkalického odmaštění v prvním stupni zvýšit výrobní jistotu a zlepšit dosažitelnou protikorozní ochranu. Alkalické předčištění umožňuje v následném železnatém fosfátování tvorbu silnějších vrstev se zlepšenou schopností přijímat následnou ABS-pasivaci. Potřebný a pro konkrétní případy optimální postup by měl být detailně vypracován spolu se zpracovatelem. Ve schématech technologických postupů na obr. 5 je ukázáno jenom několik možných variant.
    ABS mohou být bez velkých nákladů integrovány do stávajících postřikových a ponorných zařízení. Přitom je třeba dát pozor na:
  • nasazení membránového čerpadla s odpovídající filtrační jednotkou;
  • teplotu lázně mezi 5 °C a 30 °C;
  • instalaci nízkotlakých trysek v případě postřikového zařízení;
  • odpovídající odkapávací zónu, popř. zohlednění odkapávacího taktu či vestavění ofukovacího zařízení.
  • Reklama
    Vydání #5
    Kód článku: 10532
    Datum: 09. 05. 2001
    Rubrika: Trendy / Povrchové úpravy
    Autor:
    Firmy
    Související články
    Šetrné a účinné čištění těžko dostupných míst

    Klasické postupy čištění ve vodě se dostávají na hranice svých možností, když jde například o kapilární struktury nebo komplexní geometrie. Za takové situace se nově na scénu dostávají tzv. CNP technologie (Cyclic Nucleation Process). Tato technologie pracuje na principu cyklické nukleace (tvorby krystalových zárodků z přesycených roztoků).

    Ako zvýšiť kvalitu povrchových úprav

    Dokonale čistý a odmastený povrch dielov je základnou črtou pre všetky povrchové úpravy, ktorý má veľký vplyv na výslednú kvalitu produktu. Predovšetkým rôzne spôsoby nanášania kovov si vyžadujú starostlivú prípravu povrchu, aby sa zabránilo vzniku škvŕn, ktoré vznikajú v dôsledku povrchovej kontaminácie počas tvárnenia kovov.

    Vakuové odpařování - technologie budoucnosti

    Vakuové odpařování je v České republice poměrně málo používaná technologie. Má však velký potenciál pro budoucí rozšíření. Tato technologie nachází využití v povrchových úpravách, chemickém, strojírenském, potravinářském a farmaceutickém průmyslu. Firma Kovofiniš je jednou z prvních českých firem, která nabízí vlastní vakuové odparky.

    Související články
    Předúprava oceli nízkoteplotním plazmatem pro zvýšení pevnosti lepeného spoje

    V příspěvku jsou shrnuty výsledky výzkumu vlivu plazmochemické předúpravy vzorků oceli DC01 na výslednou pevnost lepeného spoje. Pro předúpravu povrchu vzorků oceli byla použita RF štěrbinová tryska generující plazma. Jako pracovní plyn byl použit argon a argon v kombinacích s dusíkem nebo kyslíkem. Vliv plazmové předúpravy na povrch oceli byl vyhodnocen pomocí měření kontaktních úhlů a výpočtu volné povrchové energie. Po slepení vzorků oceli pomocí běžně užívaného lepidla Weicon Flex 310M HT200 byly testovány výsledné vlastnosti lepeného spoje pomocí standardních mechanických odtrhových testů podle ČSN EN 1465.

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Související články
    Kompozitní povlaky jako možná náhrada za povlaky na bázi CrIV

    Tento příspěvek se týká oblasti povrchových úprav, zejména elektrolyticky vyloučených kovových povlaků, a to způsobu vytvoření kompozitní povrchové úpravy na bázi niklu s vysokou odolností proti opotřebení. Výsledkem provedeného výzkumu je technologický postup závěsového pokovení pro nový kompozitní povlak NiP-XLS, který by mohl nahradit povlaky na bázi CrIV.

    Stříkání a lakování - trendy jsou nepochybné

    Nutnost zvyšovat technicko-ekonomickou úroveň firmy je na denním pořádku. Inovace zvyšují podnikovou konkurenceschopnost, kterou lze spatřovat zejména ve flexibilitě, tvorbě přidané hodnoty, efektivnosti a kvalitě. Také v oboru povrchových úprav je trendem automatizace a robotizace.

    Komplexní způsob kontroly procesu odmaštění

    Článek pojednává o možnostech komplexní kontroly procesu odmaštění v průmyslových aplikacích, tj. především o možnostech kontroly stavu povrchu výrobků před procesem odmaštění a po něm a o kontrole stavu odmašťovacích kapalin pomocí UV-VIS spektroskopie.

    Zvýšení výkonu u tribo stříkání

    Stříkání práškových barev systémem tribo je založeno na fyzikálních principech, které do značné míry určují výsledné parametry stříkacího zařízení. Výrobce stříkacích pistolí je postaven před úkol navrhnout optimální konstrukci, která bude poskytovat nejlepší možný výstup, jakým je dostatečně nabitý prášek, který vystupuje v požadovaném množství a s použitelnou rychlostí z ústí nabíjecí trubice. Jak název napovídá, nabíjení prášku tribo je založeno na principu tření.

    Vývoj epoxidových barev na konstrukce

    Trendem dnešní doby je snižování nákladů na nátěrové systémy na konstrukce. Tyto systémy jsou ve většině případů složeny ze základní nátěrové hmoty (NH) epoxidového typu a vrchního polyuretanového emailu. V rámci úspory nákladů byla vyvinuta NH, která plní funkci obou těchto nátěrových hmot, to znamená, že má antikorozní vlastnosti, splňuje funkci vrchní NH a je možné ji aplikovat pouze v jedné vrstvě.

    Plazmová předúprava povrchu - povrchová energie versus adheze

    V oblasti úprav povrchů materiálů je obecně přijímáno, že povrchová energie je jedno z rozhodujících kritérií pro adhezi nátěrových hmot, barev, lepidel nebo speciálních povlaků. Čím vyšší je povrchová energie, tím lepší by měla být přilnavost. Na základě získaných výsledků z oblasti předúpravy povrchu plazmatem nebo ionizací však nebyla prokázána přímá korelace mezi volnou povrchovou energií materiálů povrchově upravených různými technologiemi a výslednou adhezí nátěrové hmoty nebo lepidla.

    Zvýšení odolnosti polymerních nátěrů pomocí nano/mikrogelů

    Polymerní nátěrové hmoty aplikované na výrobcích plní různé funkce, nejčastěji estetickou a ochrannou. Moderní typy nátěrových hmot by měly tyto funkce kombinovat a rovněž i vyhovovat stále se zpřísňující chemické legislativě a požadavkům kladeným na ochranu životního prostředí a pracovních potřeb. Přirozeným důsledkem je neustálá potřeba vyvíjet a zavádět nové sofistikované formulace nátěrových hmot, a to jak v oblasti rozpouštědlových, tak i vodouředitelných nátěrových hmot.

    Předúpravy povrchů velkorozměrných ocelových konstrukcí

    V letech 2014 až 2016 budovala jako generální dodavatel firma S.A.F. Praha, spol. s r. o., technologická zařízení pro mechanické předúpravy povrchu, odmašťování a termické nástřiky ve výrobním závodě polské firmy Famet v blízkosti města Opole. Investor a uživatel vyrábí zařízení pro energetiku, plynárenský a ropný průmysl, jejichž součástí jsou velké ocelové svařence s hmotností do 250 tun.

    Otěruvzdornost povlaků žárového zinku s přídavkem cínu

    Žárové zinkování ponorem představuje jeden z nejrozšířenějších způsobů ochrany ocelových materiálů kovovými povlaky. Životnost takto zhotovených povlaků je v běžném prostředí více než 50 let, a proto nevyžadují údržbu. Vlastnosti zinkového povlaku lze navíc podle použití částečně ovlivňovat přídavkem některých prvků do oceli nebo zinkové lázně. V rámci výzkumu na Ústavu strojírenské technologie ČVUT v Praze bylo cílem zhodnotit odolnost proti otěru zinkového povlaku v závislosti na obsahu cínu v zinkové tavenině.

    Čištění energetických zařízení

    Vnitřní povrchy otopných a chladicích systémů jsou během svého provozu postupně pokrývány, vlivem chemických a fyzikálně chemických reakcí, pevnými úsadami nečistot, minerálů a korozních produktů. Vzniklé látky jsou tepelným izolantem a brání přestupu tepla. To má za následek omezení účinnosti systémů, zvýšení energetických a tlakových ztrát ale i omezení možnosti regulace a celkově snížení účinnosti těchto systémů.

    Reklama
    Předplatné MM

    Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

    Proč jsme nejlepší?

    • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
    • Vysoký podíl redakčního obsahu
    • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

    a mnoho dalších benefitů.

    ... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

        Předplatit