Témata
Reklama

Příslušenství pro pneumatiku a vakuovou techniku

05. 09. 2001

Společnost Festo rozšiřuje svůj výrobní program příslušenství, aby uspokojila specifické požadavky pro jednotlivé průmyslové obory a optimálně tak podpořila stavbu výrobních linek s pneumatickými komponenty.

Nehledě na to, zda se jedná o provedení z nerezavějící oceli pro potravinářské obory, ohnivzdorné hadice pro automobilový průmysl nebo hadice odolné vůči zvýšené teplotě a chemikáliím určené pro chemický, farmaceutický či potravinářský průmysl, zohledňuje rozmanitost materiálů a variant od společnosti Festo individuální požadavky.
Reklama
Reklama

Hadice pro každý tlak a každou situaci

Patřičně spolehlivé hadice s optimálním odporem vůči proudění pro snadný rozvod tlakového vzduchu a se zvláštními vlastnostmi pro specifické požadavky - to je celá řada nových hadic, jako například chemicky odolné hadice PLN určené pro potravinářský průmysl. Dalším příkladem může být polyuretanová hadice PUN-H, která je odolná vůči hydrolýze a mikrobům. Tato hadice se dodává ve více než 25 variantách a v různých barevných provedeních (i bezbarvá verze) v souladu s normami FDA a 90/128/EWG je možné je používat pro potraviny.
Hadice PFAN odolává teplotě až 150 °C a tlaku až do 6 barů a je odolná vůči chemikáliím. Ohnivzdorné hadice PUN V0 a PAN V0 z polyuretanu a polyamidu byly vyvinuty speciálně pro automobilový průmysl. Je možné je použít především v místech, kde se sváří.
K dispozici jsou hadice z rozmanitých materiálů, jako jsou například polyuretan, polyamid, polyetylen a PVC v průměrech od 3 do 22 milimetrů v nejrůznějších barevných provedeních. Pro optimální připojení do běžných šroubení QS, CK nebo CN jsou hadice kalibrovány na vnější i vnitřní straně. Ještě lepší flexibilita těchto hadic se snoubí s vyšší odolností vůči prodření a zlomení.

Bezpečná regulace průtoku

Nové škrticí zpětné ventily řady GR... byly vyvinuty pro přesné nastavování průtoku. Tato kompaktní a robustní série vyniká skvělými škrticími charakteristikami, variantami s vysokým a nízkým průtokem, volitelným škrcením přiváděného/odváděného vzduchu přímo na válci a rovněž zjednodušenou instalací. Kyvné připojení ventilů GRL ...-D lze otočit o 360°. Díky tomu nic nebrání flexibilnímu výstupu hadice nebo plynulé montáži a údržbě v provozním stavu pod tlakem. Pro přesnou regulaci prostorově nenáročných pohonů v rozsahu nízkého průtoku se dodávají miniaturní škrticí zpětné ventily typu GRLA/Z/O se závitovým připojením M3 a M5.

Okamžitá kontrola správného tlaku

Na stupnici červeno-zeleného manometru MA ...-EN-RG s přídavnými červeno-zelenými segmenty lze individuálně nastavit požadovaný tlak - a ihned zjistit, zda je tlak vyhovující. Díky červeno-zelenému rozsahu nastavitelnému na stupnici zajišťuje pružinový manometr s montážními rozměry 40, 50 a 63 milimetrů další bezpečnost při TPM neboli celkové údržbě výroby (Total Productive Maintenance).

Přísavky pro vakuovou techniku

Jemná manipulace s různě tvarovanými díly z rozmanitých materiálů - to je široký rozsah úkolů pro vakuovou techniku. Společnost Festo nyní nabízí rozsáhlý stavebnicový systém. Přibližně 2000 nových variant lze kombinovat z pěti tvarů přísavek, sedmi držáků přísavek, vyrovnávače úhlů a filtru.

Potenciál v individualitě

Pokud jde o přísavky, je k dispozici pět tvarů (standardní, extrahluboký, měch 1,5 a 3,5, oválný), 15 průměrů od 2 až do 200 mm a 5 materiálů (perbunan, polyuretan, silikon, viton a antistatický NBR). Pro kompletaci se nabízejí různě dlouhé držáky s rozličnými možnostmi upevnění a připojení, distanční díly, filtry a kloubový spoj jako úhlový vyrovnávač. Modulární montáž umožňuje nejen volné kombinování, ale také rychlou výměnu přísavek v případě opotřebení nebo při změněných podmínkách. Nové vakuové přísavky šetří místo, dají se volně kombinovat, jsou velmi jakostní a mají vysokou životnost.
Společnost Festo nabízí komplexní program pro vakuové použití. Novinkami ve výrobním programu jsou deska vakuového ventilu integrovaná na ventilovém terminálu CPV a vakuový generátor VN. Díky desce vakuového ventilu integrované na ventilovém terminálu CPV lze na ventilovém terminálu bezprostředně přepnout tlak a vyrábět vakuum.

Jednoduchý výběr pomocí softwarového výpočtového programu

Digitální informační systém pro zákazníky firmy Festo nabízí na jediném CD-ROM kromě kompletního databázového elektronického katalogu také velký počet výpočtových programů pro konfiguraci montážních dílů. To platí i pro vakuový program: Jakou přísavku použít na ten který povrch při určitém druhu pohybu? Není nutné testování - pouze výpočet. Pomocí tohoto softwarového nástroje je možné pracovat v režimu "jednoduchém", "standardním" a "odborném" - a lze dokonce rozlišovat mezi lineárními nebo rotačními pohyby. Vypočtená data pro výběr se pak přenesou do katalogu.
Reklama
Vydání #9
Kód článku: 10940
Datum: 05. 09. 2001
Rubrika: Trendy / Pneumatika
Autor:
Firmy
Související články
Modulární příprava vzduchu pro průmyslové aplikace

Stlačený vzduch je bezpečný a spolehlivý zdroj energie za předpokladu, že se správně používá a upravuje. Často je mylně pokládán za levný nebo dokonce "bezplatný" zdroj energie, avšak v místě použití má přibližně stejnou cenu jako zemní plyn. Proto je velmi důležité instalovat správné vybavení pro úpravu a regulaci přívodu vzduchu.

Bílá kniha - zónová bezpečnost

Výrobci jsou povinni předcházet pracovním úrazům prevencí bezpečnostních rizik. Dosažení požadované úrovně bezpečnosti může být náročné, jelikož může dojít ke zvýšení složitosti a snížení produktivity. Tato bílá kniha představuje unikátní řešení zónové bezpečnosti, která snižuje složitost konstrukce redundantních pneumatických bezpečnostních okruhů a zvyšuje produktivitu stroje. Jsou zde vysvětleny výhody tohoto konceptu oproti tradičním metodám pneumatických bezpečnostních okruhů, využívajících vypouštěcí ventily a zároveň jsou zmíněny jeho přínosy jak pro výrobce strojů a zařízení (OEM), tak pro koncové uživatele.

Nové pneumatické válce dle ISO 15552

Nové pneumatické pohony Parker řady P1F s certifikací podle ISO 15552 řeší širokou škálu průmyslových aplikací pro všeobecné použití v různých provozních podmínkách. Nová série nahrazuje stávající série P1D a AZ. Válce jsou k dispozici ve velikostech pístu od 32 do 125 mm.

Související články
Přichází doba zmenšování

Stále menší jsou nejen naše mobilní telefony, počítače a všechna elektronika obecně. I výrobky pro automatizaci se viditelně zmenšují. Však také tato dvě témata spolu silně souvisejí. Výroba elektroniky je dnes tahounem automatizace. Technologie se odehrává na malém prostoru, velmi často ve formě tzv. stolních aplikací. Koncentrace do malých rozměrů se objevuje u v jiných oblastech - představte si moderní světlomet do automobilu. Jeho výroba vyžaduje značně komplikované přípravky a prostoru také není nazbyt.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Jak na stlačený vzduch chytře, bezpečně a úsporně

Ať se podíváme kamkoli, všude se mluví o úsporách energií, bezpečném a spolehlivém provozu a co nejvyšší produktivitě. Stlačený vzduch je cennou formou energie, to si jistě uvědomujeme všichni. Méně už ale bývá známo, že ztráty způsobené úniky běžně činí 30 až 70 %. Přitom převážná většina ztrát je způsobena chybami, nedostatky a závadami v rozvodné síti, tedy nikoliv v pohybující se části strojů a zařízení.

Malé velké změny - čidla pro pneumatické válce

Historicky prošla magnetická čidla pro snímání poloh pneumatických válců zajímavým vývojem. Jsou stále menší, výkonnější, levnější a ještě déle vydrží.

Moderní jednotky pro úpravu vzduchu

Účinná úprava vzduchu vytváří ideální provozní podmínky pro nepřetržitě pracující pneumatické pohony – válce a kyvné pohony – a zlepšuje produktivitu stroje.

Efektivní řešení i pro extrémní aplikace

Elektrické a pneumatické prvky společnosti Festo využívá více než 300 000 zákazníků na celém světě. Z širokého portfolia výrobků v následujícím článku představíme trojici komponent z oblasti pneumatických pohonů a automatizace..

Technologie pro sušení a filtraci stlačeného vzduchu

Stlačený vzduch je bezpečný a spolehlivý zdroj energie, který je široce používán v celém průmyslu. Toto médium, označované také jako čtvrtá energie, používá v některém aspektu své činnosti přibližně 90 procent všech výrobců. Na rozdíl od jiných energií je však stlačený vzduch generován na místě a jeho kvalita a cena jsou tak odpovědností uživatele. e.

Úsporná filtrace stlačeného vzduchu

Kdo potřebuje stlačený vzduch vyšší kvality, nevyhne se jeho odpovídající úpravě filtrací. Právě takové provozy mohou nyní využít nové energeticky úsporné filtry firmy Kaeser.

Olejové vývěvy pro chemické aplikace

Firma Ilmvac je výrobcem vývěv a vakuové techniky již od roku 1947. Její vývěvy pokrývají kompletní rozsah vakua od hrubého až po ultravysoké.

Pneumatický motor s certifikací ATEX pro hlubotiskový stroj

Společnost H. C. Moog GmbH vyvíjí a vyrábí inovativní kotoučové hlubotiskové stroje, pomocí kterých se vyrábějí kvalitní obaly. I přes globální nadvládu offsetového tisku se povedlo rodinné firmě z Hessenska zaplnit mezeru na trhu v obloukovém hlubotisku.

Modulární lisovací systémy

Od univerzálních standardních lisů až po jednoúčelové speciální lisy - firma TOX Pressotechnik je díky svému modulárnímu systému lisů a pohonů schopna realizovat speciální a úsporná řešení v krátkém čase. Lisy ecoLine je možné sestavit v online konfigurátoru.

Chlazení a mazání kompresorů

V kompresorech se běžně používají chladiva spolu s mazivy. Aby kombinace těchto dvou složek dobře fungovala, je potřeba zvolit vhodné mazivo. Výrobci maziv reagují na změny v legislativě EU o využívání freonů jako chladiva v kompresorech.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit