Témata
Reklama

Řezání závitů do kalené oceli

Společnost Grumant představuje novinku ze svého sortimentu, jenž uzavírá řadu závitníků pro kalené oceli. Jedná se o unikátní závitníky nové generace řady EH-CT, jenž mají své kořeny v Japonsku a nyní. Smyslem tohoto článku je ve stručnosti představit jejich hlavní přednosti.

Díky možnostem nových technologií a strojů se závitováním po tepelném opracování se tyto stávají čím dál více běžnou záležitostí a zároveň u nich dochází k navyšování řezných rychlostí a zvyšování kvality. Komplexní řada závitníků řady firmy Grumant umožňuje řezat závity v ocelích zušlechtěných na tvrdost od 38 do 63 HRC.

Tato řada sestává z následujících typů:

- UH-CT – závitníky z povlakovaného mikrozrnného karbidu pro oceli s tvrdostí od 50 do 63 HRC;
- EH-CT – závitníky z povlakovaného mikrozrnného karbidu pro oceli s tvrdostí od 45 do 55 HRC;
- EH-HT/EH-PO – závitníky z rychlořezné oceli (HSS Co) pro oceli s tvrdostí do 45 HRC;
- PH-SP – závitníky z rychlořezné oceli (HSSE) pro oceli s tvrdostí do 38 HRC.

Reklama
Reklama
Reklama
Díky neustálému vývoji technologií bylo možné navrhnout a vyrábět závitníky ze slinutého karbidu řady EH-CT se skvělými vlastnostmi. Jejich vlastnosti jsou optimalizovány pro řezání závitů do kalených ocelí s tvrdostí 45–55 HRC.

Klíčovými vlastnosti závitníků EH-CT jsou odolnost proti otěru, odolnost proti rázům a povrchová úprava. Pro řezání závitů do kalených ocelí se jeví jako samozřejmost použití slinutého karbidu. Závitníky EH-CT jsou vyrobeny z ultrajemného slinutého karbidu, jehož vlastnosti zajišťují vysokou otěruvzdornost zároveň s houževnatostí. Povlak na bázi TiAlN pak zaručuje vysokou chemickou a tepelnou stabilitu.

Klíčovým prvkem geometrie je negativní úhel čela. Ten zajišťuje silnější řeznou hranu odolnější proti zničení. Pozitivní geometrie by při použití na kalených ocelích vedla k vyštipování břitů a poté ke zničení nástroje. Použití geometrie UH-CT (ta je určena pro oceli do 63 HRC) na ocelích s tvrdostí do 55 HRC by zase měla za následek vyšší krouticí moment.

Nezbytnou podmínkou pro použití těchto závitníků je použití kvalitních upínačů a synchronizace posuvu s otáčkami. Nutností je také použití maximálního množství emulze, která snižuje zatížení a pomáhá s odvodem třísek.

Speciální geometrie drážek zajišťuje stabilní proces závitování a vysokou přesnost. Cílová tvrdost obrobků je nižší než u řady UH-CT. Lze tedy očekávat tvorbu delších třísek, které je nutno evakuovat, což zajistí větší drážky řady EH-CT.

V porovnání s běžnými závitníky mají řady UH-CT i EH-CT větší počet břitů. Kalené oceli tvoří menší třísky a díky vyššímu počtu břitů dochází k jejich menšímu namáhání a dosahuje se delší životnosti nástroje. Velikost třísky pak hraje hlavní roli při volbě správného typu v rozsahu tvrdostí od 50 do 55 HRC, kde se obě řady překrývají.

Důležitou vlastností specifickou pro závitování kalených ocelí je dlouhý náběh s pěti chody.

Zkušenosti z výroby

Při každodenní práci u svých zákazníků se technici firmy Grumant pravidelně setkávají se stížnostmi a reklamacemi závitníků. Někdy se závitník ulomí celý, někdy se odlomí pouze část, jindy se zase nepatrně vyštípne řezací břit na čele apod. Pokaždé, když se stane něco nestandardního oproti normálnímu stavu, životnosti, kvalitě, hledá zákazník vždy chybu na straně nástroje – v tomto případě závitníku. Někdy bývá velice obtížné vysvětlit, že uvažované slabé místo je jinde než v závitníku. Obsluze stroje nepřijde divné, že ještě včera se závitníkem zhotovili například 600 závitů a dnes v nové zásilce polotovarů vyřízli pouhých 50 závitů a došlo k jeho porušení. Každý závitník prochází několikastupňovou kontrolou a u každého jsou dodržovány přísné výrobní postupy, které jsou neměnné a po mnoho let zaručují stoprocentně prvotřídní kvalitu každého kusu.

V nedávné době došlo až k extrémní situaci, možno říci k úmyslnému poškození. Obsluze stroje se podařilo na jednom otvoru zalomit 3 ks závitníků a poté odmítla s těmito závitníky jakkoliv dále pracovat, že nebude vyrábět zmetky. Okamžitě byli povoláni obchodně-techničtí zástupci firmy Grumant k vyjádření a řešení vzniklé situace. Nebylo tak složité najít příčinu vzniklých problémů. První věc, na kterou se technik zaměřil, byl předvrtaný otvor. Na otázku, jakým průměrem vrtáku obsluha předvrtává, bylo sděleno – podle normy závitu M8. Otvor byl změřen a k údivu vedení firmy a obsluhy byl průměru 6,5 mm (!). Dotaz, která norma předpovídá vrtat pod závit M8 průměr 6,5 mm, nebyl bohužel zodpovězen…

Bylo velmi účinné, že se tohoto problému osobně účastnilo i vedení firmy a vidělo, jak vznikají domnělé problémy vůči dodavateli nástrojů. Mohli si udělat obrázek sami o tom, jak pracovníci prezentují kvalitu nástrojů a tvoří prostředí, kde je pak na jejich vlastním rozhodnutí, co, čím a jak se bude obrábět. Upřímně řečeno, budu ničit jejich nástroje, říkat, že nefungují, a pak si sám zvolím, od koho se bude nakupovat. To již nevyžaduje další komentář (…).

Bc. Roman Jabůrek

Grumant

JABUREK@grumant.cz
www.grumant.cz

Reklama
Vydání #12
Firmy
Související články
Vyvrtávání hlubokých otvorů

V současné době jsou kladeny stále vyšší nároky na nástroje pro obrábění. Čím dál více se obrábí těžkoobrobitelné a různé nestandardní materiály. K tomu jsou obrobky po konstrukční stránce čím dál složitějšími.

Věnujte pozornost vedlejším časům při obrábění

Firma Grumant se již 25 let zabývá prodejem nástrojů a strojů pro třískové obrábění. Zároveň je již známo to, že klade silný důraz na podporu svých zákazníků. 25 let zkušeností jejích techniků ukazuje, že řada zákazníků se soustředí hlavně na kontrolu a optimalizaci strojního času a přehlíží ztráty časů vedlejších. A právě zkrácení vedlejších časů je klíčem k razantnímu zvýšení produktivity, zisku a překvapivě i cesta jak odlehčit problému nedostatku kvalifikovaných obráběčů.

Budoucnost nástrojových materiálů bez kritických kovů

V současné době jsou nejrozšířenějšími nástrojovými materiály slinuté karbidy a nástrojové oceli. Slinuté karbidy, tedy cermety tvořené vysokým podílem karbidů, převážně karbidu wolframu, a dále TiC, TaC a NbC, a kobaltem jako pojivem jsou využívány především pro výrobu výměnných břitových destiček pro strojní obrábění, případně vrtáků do zdiva a betonu. Díky výborné otěruvzdornosti a velmi dobré lomové houževnatosti jsou v poslední době tyto materiály využívány pro různé aplikace, jako je obrábění ocelí, litin i neželezných kovů.

Související články
Nástroje pro přesné a výkonné obrábění

Společnost WNT v nedávné době uvedla na trh celou řadu novinek v oblasti technologie obrábění, které mají pro své uživatele řešení pro svoji univerzálnost v použití, stabilitu procesu obrábění, ekonomičnost provozu a v neposlední řadě procesní spolehlivost.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Nový utvařeč třísek

Neustále probíhající vývoj nové technologie povlakování, známé pod obchodním označením Dragonskin, pokračuje ve společnosti WNT vytvořením nové řady vyměnitelných břitových destiček pro soustružení s inovativní geometrií utvařeče třísky -XU. Zaměřením na tvarové a všeobecné soustružení řeší tento utvařeč mnoho problémů zejména v operacích, kde je vyžadováno dokonalé utváření třísky.

Cesty k vyšší energetické účinnosti v třískovém obrábění

Energie je stále dražší. Z analýzy spotřeby energie u obráběcích strojů a z návazného procesu obrábění je možné odvodit konkrétní závěry pro zvýšení energetické účinnosti a stanovit, co je základem pro optimalizaci nástrojů a procesu obrábění.

Patrick De Vos

Patrick De Vos se narodil v roce 1959 v Belgii. Už při studiu se věnoval oboru výrobní technologie. Po jeho skončení na škole zůstal ještě dva roky jako učitel a vědecký pracovník a věnoval se optimalizaci obráběcího procesu a výrobních technologií. Od roku 1983 pracuje pro Seco, kde vystřídal několik různých pozic. Od roku 2006 zastává svoji současnou funkci manažera výuky, kde je zodpovědný za vzdělávání zaměstnanců i zákazníků.

Nesousledné frézování

K výrobě zákaznických nástrojů neodmyslitelně patří rozvaha o životnosti a údržbě navrhovaných nástrojů. Její součástí je doporučení strategie obrábění včetně jeho smyslu. A to je zase přizpůsobeno konstrukčním možnostem obráběcího stroje. Konvenční stroje, které zajišťují posuv pomocí prosté soustavy šroub-matice, umožňují pouze nesousledný způsob frézování. Důvodem je obtížně odstranitelná vůle mezi šroubem a maticí. Ta by při volbě sousledného obrábění vedla v mezích této vůle ke vtažení obrobku pod frézovací nástroj a jeho jistou destrukci.

Sputtering v oblasti moderního PVD povlakování

V současné době jsou vysoce výkonné povlaky vyráběny celou škálou metod. Proces magnetronového naprašování (sputtering) umožňuje kombinovat různé povlakovací materiály a přitom poskytuje optimální pružnost a tvrdost povlaku. Ukázal se tak velmi efektivním pro mnoho aplikací.

PKD a CBN nástroje

Nástroje s řeznými hranami z PKD (polykrystalického diamantu) a CBN (kubického nitridu boru) jsou obzvlášť vhodné pro opracování hůře obrobitelných a vysoce abrazivních materiálů. V těchto případech dosahují vysokých kvalitativních parametrů zároveň při velké efektivnosti, tj. enormních trvanlivostí spolu s vynikající kvalitou obrobených povrchů při extrémní procesní spolehlivosti.

Rychlejší výměna nástrojových držáků

Výměna nástroje na stroji musí být provedena ve správný okamžik a rychle. Modulární rychlovýměnné systémy a technika polohování nástrojových držáků na stroji zjednodušují výměnu, čímž se zároveň zkracují vedlejší časy.

Produktivní a hospodárné obrábění vláknových kompozitů

S potřebou snižovat hmotnost výrobků při zachování jejich mechanických a dalších vlastností roste počet konkrétních aplikací pro použití specifických konstrukčních materiálů. Jedním z příkladů materiálů s rozšiřujícím se využitím jsou vláknové kompozitní materiály s polymerní matricí. Tyto materiály dnes již nejsou využívány výhradně v leteckém průmyslu, ale rozšiřují se dále například v oblasti automobilového průmyslu, energetice, stavebnictví nebo pro spotřební a sportovní zboží.

Vyvrtávací tyče s tlumením zvyšují kvalitu obrábění

Pro některé operace obrábění jsou potřebné dlouhé vyvrtávací tyče a upínače. Ty jsou však náchylné k vibracím, což snižuje výkon obrábění a přesnost výroby. Vyvrtávací tyče s tlumením zlepšují značně kvalitu obrábění.

Výběr správného závitníku

Nejdůležitějším faktorem při jakémkoliv moderním obrábění je výběr nejvhodnějšího obráběcího nástroje pro danou aplikaci. Vzhledem k tomu, že nabídka závitníků umožňujících vytvoření závitu v obráběné díře je obrovská, může se nalezení správné volby jevit jako obtížné.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit