Témata
Reklama

Řízení pohybu pneumatickými prvky

11. 07. 2001

Poslední trendy v oblasti pneumatických prvků směřují k jejich miniaturizaci, k zjednodušení montáže pneumatických obvodů a ke zvýšení univerzálnosti sestavování obvodů pro rozmanité úkoly mechanizace a automatizace výrobních procesů.

Na základě těchto trendů vyvinula firma Parker Hannifin tzv. Moduflex systém. Tento systém se vyznačuje kompaktností, univerzálností sestavování různých ventilových sestav (tzv. terminálů) a možností rychlé montáže i jednoduché rekonstrukce terminálu při rozšíření a úpravách systému. Zákazníci nebo distributoři nemusí uchovávat na skladě celé ventilové terminály, ale stačí jim skladovat pouze několik základních prvků, které jsou stavebními kameny systému Moduflex.
Ventilové terminály se používají v mnoha odvětvích - např. pro balicí a tiskařské stroje, potravinářské a farmaceutické stroje, obráběcí stroje, automobilní průmysl, montážní stroje, roboty, dopravníky, řízení procesních ventilů apod.
Reklama
Reklama

Základní parametry systému Moduflex

Jako médium pro systém Moduflex lze použít vzduch nebo inertní plyny (suché i mazané o velikosti částic 40 µm). Pracovní tlak je 20,9 až +8 barů, řídicí tlak minimálně 3 bary. Napájení řídicím tlakem může být interní, externí nebo smíšené. Výhodou systému je možnost spojení odpadu z celého systému, včetně řídicího.
Životnost systému je 100 milionů cyklů při pracovní teplotě -5 až +6 °C. Systém odolává vibracím a virům podle IEC 68-2-6 a IEC 68-2-7. Elektrické krytí (EN 60529) může být IP 65 nebo IP 67.
Napětí solenoidu je 24 V ss, jeho příkon 1 W (42 mA). Polarita je nezávislá, PNP i NPN kompatibilní. Odezva na signál dosahuje 8 ms u ventilu 4/2 velikosti 1, 12 ms u ventilu 4/2 velikosti 2.
Průtok ventilu o velikosti 1 je 400 l.min-1, průřez je pak 12 mm2, připojení hadičkou má O 4 nebo O 6 mm. Pro velikost 2 je pak průtok 1200 l.min-1, průřez 40 mm2 a připojení hadičkou má O 8 nebo O 10 mm.

Způsob použití

Systém Moduflex je možné používat třemi způsoby, a to jako jednotlivé moduly - rozvaděče, jako ventilový terminál s individuálními elektrickými připojeními a jako ventilový terminál s integrovaným elektrickým připojením (ASI bus, Device buses).
Vysoké životnosti systému se podařilo dosáhnout užitím plochých lapovaných keramických šoupátek s malým zdvihem, zaručujícím uvedené krátké přestavné časy řádu deseti milisekund.

Standardní vlastnosti ventilového systému

Montáž ventilového systému je možné provádět na panel nebo na DIN lištu. V případě poruchy lze použít nouzové ovládání šroubovákem včetně blokování. K dispozici je světelný indikátor zapnutí - LED a štítek pro označení každé sekce.
Počet jednotek v terminálu je pro sérii T do 30 ks a pro sérii V do 19 ks.
K dispozici jsou všechny průměry přípojek od O 6 do O 12 mm včetně palcových, a to buď přímé, nebo úhlové provedení. To umožňuje jednoduchou výměnu všech přípojek na místě.
Tradiční 5cestný 3polohový (5/3) rozvaděč je nahrazen dvěma 3/2 ventily. To v případě uzavřeného středu rozvaděče 5/3 zlepšuje stabilitu ovládaného válce, neboť 2 ventily ve spojení s miniaturním dvojitým zámkem zajišťují úplné zablokování hrdel válce. Zámek lze nainstalovat přímo na terminál nebo do potrubí.

Typy ventilů

Ventily jsou k dispozici v následujících provedeních:
 • monostabilní,
 • bistabilní,
 • jednoduché (normálně otevřené NO, normálně zavřené NC),
 • dvojité (NO+NO, NO+NC, NC+NC),
 • odvětraný střed, blokovaný střed i tlakovaný střed (realizace dvěma sousedními 3/2 ventily),
 • tlumič hluku na výstupu každého modulu (pokud není alternativně použit centrální odpad).
 • Do systému lze integrálně zapojit vstupní moduly, obousměrný regulátor průtoku, regulátor tlaku s manometrem.

  Konfigurační software

  Při vývoji systému Moduflex byla věnována velká pozornost i vývoji konfiguračního softwaru. Tento software pomůže s výběrem prvků, konfigurací a vypsáním seznamu prvků přímo do objednávky včetně přiřazení objednacích čísel. Software pomůže konstruktérovi v návrhu celého terminálu včetně rozměrových výkresů a nakreslení celého schématu.
  Firma Parker Hannifin vyrábí nejširší sortiment prvků pro řízení pohybu ve všech odvětvích průmyslu i dopravy. Jde o prvky a systémy hydraulické, pneumatické i elektromechanické se všemi návaznými spojovacími prvky (šroubení, hadice, rychlospojky), a dále i diagnostickými pomůckami a přístroji. Systém Moduflex doplňuje velmi široký sortiment pneumatických prvků Parker. Pro jeho napájení mohou sloužit filtry, regulátory a případně lubrikátory. Výstupy ze systému Moduflex mohou být připojeny k velkému výběru válců pístnicových i bezpístnicových), různých aktuátorů, vaků apod. Pro rozvody vakua případně stlačeného vzduchu jsou k dispozici spojovací šroubení a řada typů hadiček, hadic i svazků plastových trubek v různých barvách, pro různá média i s atestem pro potraviny.
  Reklama
  Vydání #7,8
  Kód článku: 10722
  Datum: 11. 07. 2001
  Rubrika: Trendy / Pneumatika
  Autor:
  Firmy
  Související články
  Modulární příprava vzduchu pro průmyslové aplikace

  Stlačený vzduch je bezpečný a spolehlivý zdroj energie za předpokladu, že se správně používá a upravuje. Často je mylně pokládán za levný nebo dokonce "bezplatný" zdroj energie, avšak v místě použití má přibližně stejnou cenu jako zemní plyn. Proto je velmi důležité instalovat správné vybavení pro úpravu a regulaci přívodu vzduchu.

  Nové pneumatické válce dle ISO 15552

  Nové pneumatické pohony Parker řady P1F s certifikací podle ISO 15552 řeší širokou škálu průmyslových aplikací pro všeobecné použití v různých provozních podmínkách. Nová série nahrazuje stávající série P1D a AZ. Válce jsou k dispozici ve velikostech pístu od 32 do 125 mm.

  Bílá kniha - zónová bezpečnost

  Výrobci jsou povinni předcházet pracovním úrazům prevencí bezpečnostních rizik. Dosažení požadované úrovně bezpečnosti může být náročné, jelikož může dojít ke zvýšení složitosti a snížení produktivity. Tato bílá kniha představuje unikátní řešení zónové bezpečnosti, která snižuje složitost konstrukce redundantních pneumatických bezpečnostních okruhů a zvyšuje produktivitu stroje. Jsou zde vysvětleny výhody tohoto konceptu oproti tradičním metodám pneumatických bezpečnostních okruhů, využívajících vypouštěcí ventily a zároveň jsou zmíněny jeho přínosy jak pro výrobce strojů a zařízení (OEM), tak pro koncové uživatele.

  Související články
  Přichází doba zmenšování

  Stále menší jsou nejen naše mobilní telefony, počítače a všechna elektronika obecně. I výrobky pro automatizaci se viditelně zmenšují. Však také tato dvě témata spolu silně souvisejí. Výroba elektroniky je dnes tahounem automatizace. Technologie se odehrává na malém prostoru, velmi často ve formě tzv. stolních aplikací. Koncentrace do malých rozměrů se objevuje u v jiných oblastech - představte si moderní světlomet do automobilu. Jeho výroba vyžaduje značně komplikované přípravky a prostoru také není nazbyt.

  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Související články
  Jak na stlačený vzduch chytře, bezpečně a úsporně

  Ať se podíváme kamkoli, všude se mluví o úsporách energií, bezpečném a spolehlivém provozu a co nejvyšší produktivitě. Stlačený vzduch je cennou formou energie, to si jistě uvědomujeme všichni. Méně už ale bývá známo, že ztráty způsobené úniky běžně činí 30 až 70 %. Přitom převážná většina ztrát je způsobena chybami, nedostatky a závadami v rozvodné síti, tedy nikoliv v pohybující se části strojů a zařízení.

  Malé velké změny - čidla pro pneumatické válce

  Historicky prošla magnetická čidla pro snímání poloh pneumatických válců zajímavým vývojem. Jsou stále menší, výkonnější, levnější a ještě déle vydrží.

  Moderní jednotky pro úpravu vzduchu

  Účinná úprava vzduchu vytváří ideální provozní podmínky pro nepřetržitě pracující pneumatické pohony – válce a kyvné pohony – a zlepšuje produktivitu stroje.

  Efektivní řešení i pro extrémní aplikace

  Elektrické a pneumatické prvky společnosti Festo využívá více než 300 000 zákazníků na celém světě. Z širokého portfolia výrobků v následujícím článku představíme trojici komponent z oblasti pneumatických pohonů a automatizace..

  Úsporná filtrace stlačeného vzduchu

  Kdo potřebuje stlačený vzduch vyšší kvality, nevyhne se jeho odpovídající úpravě filtrací. Právě takové provozy mohou nyní využít nové energeticky úsporné filtry firmy Kaeser.

  Technologie pro sušení a filtraci stlačeného vzduchu

  Stlačený vzduch je bezpečný a spolehlivý zdroj energie, který je široce používán v celém průmyslu. Toto médium, označované také jako čtvrtá energie, používá v některém aspektu své činnosti přibližně 90 procent všech výrobců. Na rozdíl od jiných energií je však stlačený vzduch generován na místě a jeho kvalita a cena jsou tak odpovědností uživatele. e.

  Olejové vývěvy pro chemické aplikace

  Firma Ilmvac je výrobcem vývěv a vakuové techniky již od roku 1947. Její vývěvy pokrývají kompletní rozsah vakua od hrubého až po ultravysoké.

  Pneumatický motor s certifikací ATEX pro hlubotiskový stroj

  Společnost H. C. Moog GmbH vyvíjí a vyrábí inovativní kotoučové hlubotiskové stroje, pomocí kterých se vyrábějí kvalitní obaly. I přes globální nadvládu offsetového tisku se povedlo rodinné firmě z Hessenska zaplnit mezeru na trhu v obloukovém hlubotisku.

  Modulární lisovací systémy

  Od univerzálních standardních lisů až po jednoúčelové speciální lisy - firma TOX Pressotechnik je díky svému modulárnímu systému lisů a pohonů schopna realizovat speciální a úsporná řešení v krátkém čase. Lisy ecoLine je možné sestavit v online konfigurátoru.

  Chlazení a mazání kompresorů

  V kompresorech se běžně používají chladiva spolu s mazivy. Aby kombinace těchto dvou složek dobře fungovala, je potřeba zvolit vhodné mazivo. Výrobci maziv reagují na změny v legislativě EU o využívání freonů jako chladiva v kompresorech.

  Reklama
  Předplatné MM

  Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

  Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

  a mnoho dalších benefitů.

  ... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

    Předplatit