Témata
Reklama

Souhra strojařů

Snad každého strojaře potěší pohled na kus poctivě odvedeného řemesla. Pokud je taková práce spojená ještě s radostí, houževnatostí při překonávání nástrah podnikání a to vše v domácké atmosféře, je to skutečně silný zážitek. Přesně takové pocity jsme měli při naší návštěvě Šterclovy strojírny. Tato rodinná firma s desetiletou tradicí vyrábí díly na bývalém statku v Domašově nedaleko Šternberku.

Ve strojírně jsme se sešli ještě s panem Křivou ze společnosti Vason CZ a pány Kelnarem a Gryčem z WNT. Manželé Šterclovi a jejich sedm zaměstnanců s pomocí WNT a Vasonu stojí za vším, co zde vzniká. „Nejprve jsme si museli sami zrekonstruovat starou zemědělskou usedlost,opravit dům“ popisuje historii pan Štercl, „poté jsme začali po nocích vyrábět na klasických strojích naše první zakázky.“ Postupně se profilovali na výrobu větších dílů, na kterých je nutné hrubější obrábění. Proto když v roce 2008 zvažovali koupi prvního CNC stroje, vybrali soustružnické centrum GT 380A od výrobce YCM, které nabízí silné vřeteno a dostatečně tuhou konstrukci. Výhodou těchto strojů je také to, že je na nich možné obrábět stejně tak dobře objemné kusy jako drobné díly. Takováto univerzálnost umožňuje obrábět na jednom stroji širokou škálu obrobků a je to důležitý parametr obzvlášť pro malé společnosti. Dodnes rozšířili výrobu o jedno další soustružnické centrum TC-46/2300 a jedno frézovací centrum MV66A (oba výrobky společnosti YCM), dále o starší horizontální frézovací centrum FKH 80A a malé soustružnické centrum s50 s poháněnými nástroji, zřídili svařovací pracoviště i například o svářečky, a co není úplně obvyklé – vlastní trafostanici. Díky ní mají energii za zhruba pětinu běžné ceny.

Reklama
Reklama
Manželé Šterclovi, jejich zaměstnanec, pan Kelnar z WNT (uprostřed nahoře) a pan Křiva ze společnosti Vason CZ (uprostřed dole).

Výroba ve strojírně se dnes soustředí převážně na obrábění svařenců a odlitků, zakázkové práce nebo malosériovou výrobu náhradních dílů do lisů, drtičů a vagonů. Typickými obrobky jsou odlitky větších rozměrů výrobkem je torna, odlitek opravovaný navařováním. „Trvalo nám dlouhou dobu odladit technologii tak, abychom dodrželi přesnost na velkých průměrech. Na méně tuhých strojích by to nebylo vůbec možné.“ Stylizovaná torna se dokonce stala i logem společnosti.

Díky skvěle zvládnutému řemeslu dokážou se svým vybavením vyrobit i díly, které by se na první pohled mohly zdát tady nevyrobitelné. Výrobní možnosti si rozšířili i loňským pořízením lincence GibbsCAMu. Do té doby programovali všechny díly přímo na strojích. Šterclovi by dále rádi rozšířili výrobu o soustružnické centrum s poháněnými nástroji a protivřetenem nebo frézku s pátou řízenou osouvnitřním chlazením. Tyto zvažované investice nesměřují ani tak k rozšíření možností výroby, jako spíše ke zvýšení produktivity.

Jedním z problémů podnikání v Čechách je zvyk pozdního placení faktur a špatná vymahatelnost dluhů. Obojí se ještě zhoršilo v době krize, kdy kromě poklesu objemu zakázek (dodnes se nepodařilo dostat zpět na předkrizový obrat) využili nejisté situace některé společnosti a nabídli splacení zlomku dluhu za jeho úplné smazání a nebo nejisté vymáhání peněz v budoucnosti. Většina musela bohužel sáhnout po alespoň „vrabci v hrsti“. Z této nejisté situace vyplývá i konzervativní rozhodování při braní úvěrů na nové stroje. Nepomáhají ani dotační programy. Šterclovi si podali žádost o příspěvek dvakrát, ale ani jednou se potřebnou byrokracií neprobojovali.

Obrobená torna, která se stala i symbolem strojírny.

Dalším velkým problémem, na který každá strojírenská společnost nutně naráží, je shánění zaměstnanců. Starší generace zkušených obráběčů odchází pomalu na zasloužený odpočinek a mladší generace, která by je měla nahradit, má více zkušeností s počítačem než s obráběním oceli. Bohužel se nezdá, že by se situace v blízké budoucnosti zlepšila. , určitě ne v blízkém Uničově, kde strojní průmyslovku, která v rámci možností držela odbornou úroveň, potopilo vedení města spojením s učilištěm. Ve strojírně mají štěstí díky rodinným příslušníkům-strojařům, ve výrobě tak pomáhají i děda Štercl s vnukem.

Stroje YCM

YCM je jedním z největších a nejstarších tchajwanských výrobců obráběcích strojů, který v listopadu oslaví 60 let své historie. Při konstrukci zde dbají hlavně na funkčnost, proto má konstrukce robustní provedení bez svařenců s ložem z jednoho odlitku (YCM má vlastní slévárnu) a s kluzným vedením. Jejich spolehlivost dokazuje i to, že je velmi zřídka vidět prodávat použité stroje, zákazníci nemají zpravidla důvod je měnit. To potvrzuje i pan Štercl – se svými třemi stroji řešil jen jednu vážnější závadu, která ještě nebyla zaviněna výrobcem stroje. Problém nastal u stroje koupeného z druhé ruky, na kterém předchozí majitel změnil nastavení ypsilonové hlavy. Řídicí systém je standardně Fanuc (s pohony Fanuc), u frézovacích center pak ještě Heidenhain nebo Sinumerik (s pohony Siemens).

V České republice je výhradním zástupcem společnost Vason CZ sídlící ve Vsetíně. Původně se věnovali jen opravám českých obráběcích strojů, jejich silnou stránkou tak je vlastní zkušený servisní tým. V ČR a na Slovensku se jim dodnes podařilo prodat na stovku strojů – zhruba z poloviny soustružnická a z poloviny frézovací centra. Díky takto vysokým prodejům mají plnou důvěru z tchajwanské centrály YCM.

K dobrému stroji odpovídající nástroje

„Před nákupem prvního obráběcího centra jsme používali jako nástroje vše možné, hlavně radeco. S prvním strojem od YCM jsme začali spolupracovat se společností WNT a dodnes od nich nástroje odebíráme. Často se stává, že odpoledne přijede zákazník se zakázkou a očekává, že další den začneme vyrábět. Kvůli tomu musíme být schopni operativně zareagovat, rychle objednat materiál a nástroje a dostat je včas,“ popisuje spolupráci pan Štercl. „WNT je schopné nám při objednání do sedmi hodin večer dodat nástroj hned další den do jedné hodiny odpoledne. Zároveň nabízejí i možnost konzultace volby nástrojů a řezných podmínek. Zpravidla obrábíme kusy nebo malé série, proto si nemůžeme dovolit ladit technologii. Ve WNT už znají naše možnosti, a tak většinou platí, že to, co nám doporučí, funguje.“

Ukázka dalších obrobků vyráběných ve Šterclově strojírně – rolna pro válcovací trať trubek

Ve Šterclově strojírně používají sorty Dragonskin, např. HCX 1125 s utvářečem NM15, která je tady nasazena hlavně na obrábění ocelí. Obrábí ale i kalené materiály s tvrdostí přes 60 HRC, na které používají kubický nitrid boru. Pan Kelnar z WNT dodává: „Jsou tady i starší nástroje, hlavně plátkové vrtáky, tzv. Ppolydrill, který bychom chtěli nahradit novým HFD C900. Ten je sice o něco dražší, ale místo tří řezných hran nabízí hned čtyři. K nabídce samozřejmě panu Šterclovi spočítáme i návratnost investice a nástroje přímo zde otestujeme.“

Jeden ze synů Šterclových se snaží zapojit do všeho, co se v dílně odehrává. Nyní nastupuje na strojní průmyslovku, tak doufejme, že o další budoucnost Šterclovy strojírny nemusíme mít obavy.

Ing. Radek Pucholt

radek.pucholt@mmspektrum.com

Reklama
Vydání #9
Kód článku: 140932
Datum: 04. 09. 2014
Rubrika: Servis / Reportáž
Autor:
Firmy
Související články
Fajnová práce

Na konci této cesty mě čekalo překvapení. Procházel jsem obyčejnou ulicí v kolínském Zálabí a zastavil se u posledního domu. Vrata byla pootevřená, ale raději jsem se rozhlížel po zvonku. Než jsem ale stihl zazvonit, vítal mě usmívající se muž a zval mě dál. Ve dvoře domu stála dílna. Uvnitř mi přišla mnohem prostornější, než zvenku vypadala.

Strojírenské fórum 2018: Inteligentní výroba

Další z již tradičních setkání odborníků (nejen) z oblasti výroby – podzimní Strojírenské fórum – se odehrálo 8. listopadu, tentokrát v prostorách Ústavu výrobních strojů a zařízení a RCMT FS ČVUT v Praze.

EMO zrcadlem pokroku a inovací

Při příležitosti prezentace veletrhu EMO 2017 Hannover před evropskou novinářskou obcí se uskutečnilo i pražské zastavení. Zastoupení Deutsche Messe pro ČR zorganizovalo tiskovou konferenci, které se vedle generálního ředitele EMO Hannover Christopha Millera účastnil i tiskový mluvčí hannoverského veletržního komplexu Hartwig von Sass spolu s ředitelem českého svazu SST Ing. Paclíkem a předsedou Společnosti pro obráběcí stroje doktorem Smolíkem.

Související články
Inovativní produkce a produkce s efektivním využíváním zdrojů

Na přelomu února až března 2013 se v lipských veletržních halách opět setkají vystavovatelé veletržní kombinace strojírenského veletrhu intec a subdodavatelského veletrhu Zuliefermesse z branže kovozpracujícího, zpracovatelského a subdodavatelského průmyslu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Dny obráběcích strojů, nástrojů, robotů a softwaru

Dny otevřených dveří firmy Grumant se staly tradicí, letos proběhl již 6. ročník. Návštěvníkům byly k dispozici novinky od předních světových výrobců nástrojů a obráběcích strojů. Zajímavá byla také prezentace průmyslového robotu. Zájem zákazníků potvrzuje návštěvnost, která pravidelně stoupá s každým dalším ročníkem, a letos byl zaznamenán její rekordní nárůst.

Další veletržní postřehy z EMO 2019

Z pohledu technika lze veletrh EMO v roce 2019 považovat za zdařilý, protože byl více o invenci, kreativitě, vylepšování stávajícího i hledání nových cest. Na veletrhu bylo možné vysledovat několik řekněme fenoménů, které se objevovaly napříč veletrhem. Přitom bych je přímo nepovažoval za trendy, protože obdobné počiny, technika, software i smýšlení byly (u asijských výrobců) k vidění o šest měsíců dříve na veletrhu obráběcích strojů v Pekingu. Nedávám tímto záminku k mezikontinentální diskusi o tom, kdo trendy určuje. V tomto textu zazní několik dalších veletržních postřehů.

Cena MM Award na EMO 2019

Také v roce 2019 došlo na udílení cen MM Award. Jedná se o oficiální a jediné ceny udělované na veletrhu EMO. Porota i letos vybírala z mnoha přihlášených exponátů, nejen německých výrobců. Do užšího výběru se jich dostalo jen pár, a nakonec bylo rozdáno pět hlavních cen v pěti kategoriích. S prázdnou neodešly ani firmy, jejichž produkty se ocitly na druhém a třetím místě. I v tomto roce došlo k jistému „posunu“ ve vnímání obsahu jednotlivých kategorií, a tedy i oceněných produktů. Pojďme se podívat na vítězné exponáty podívat jednotlivě. Je to lehký nástin toho, jak EMO vidí němečtí kolegové.

Vlastní zkušenost je nejlepší argument

Člověk je od přírody tvor nedůvěřivý – má-li být přesvědčen, potřebuje slyšet pádné argumenty, kterým neuvěří, dokud je na vlastní oči neuvidí. Společnost Hermle prezentuje sedm argumentů, jimiž představuje přednosti obráběcích center špičkové kvality. V průběhu partnerských dnů ve společnosti Atek v Moravské Třebové současným a zejména stávajícím zákazníkům předvedli zástupci společnosti Hermle oněch sedm argumentů včetně demonstrace v podobě praktické ukázky trochoidního obrábění na pětiosém obráběcím centru Hermle C 42 U. K ukázce obrábění byly využity řezné nástroje Fraisa, jež na český a slovenský trh dodává partnerská společnost Semaco tools and software.

Automatizované výrobní buňky si navrhl sám

Ing. Zdeněk Krátký začal s výrobou nástrojů už téměř před dvaceti lety. Dnes vlastními nástroji vyrábí díly na zakázku. Zajímavé na tomto příběhu je zejména to, že zakázky rostou tak rychle, že si jen za poslední dva roky pořídil pět strojů Fanuc Robodrill. Uvnitř každého stroje se podle vlastního návrhu nachází robot, který obstarává výměnu přípravků s obrobky. Uchopovací a upínací techniku zabezpečil dlouholetý partner, společnost Schunk.

CIMT Peking, Část 2. Win Together

Podtitul veletrhu CIMT 2019 byl: 融合共赢 智造未来. Musíte uznat, že motto veletrhu je v této pro nás exotické podobě zahaleno značným tajemstvím. Dáte-li větu do automatického překladače, výsledná myšlenka zní: fúze a výhra. Jednoduchá slova, divný obsah - tento způsob nalezení významu věty opravdu není žádná výhra. Proto se o nápravu "ztráty v překladu" pokusíme v druhém vstupu z veletrhu, ve kterém se tentokrát podíváme i za technikou.

Automatizace od kusu po velké série

Ve společnosti Misan v Lysé nad Labem se pravidelně konají odborné semináře, které již po léta mají ustálený a účastníky kvitovaný scénář. Jedná se vždy o tematicky zaměřenou, třídenní akci - dva dny pro odbornou veřejnost, třetí den pak pro školy. Důležitým faktem z hlediska návštěvnického poznání a edukace je skutečnost, že se na obsahové náplni společně s firmou Misan podílí vždy jeden z jejich spolupracujících partnerů, především z řad výrobců a dodavatelů řezných nástrojů. Dopoledne přednášky, odpoledne ukázky na strojích. Nejinak tomu bylo i poslední květnový týden.

Úspěšné dny otevřených dveří

Ve druhý dubnový týden 2019 pozvala společnost Grob-Werke hosty na letošní první firemní výstavu do svého sídla v Mindelheimu. Přibližně 400 pozvaných zákazníků a hostů kvitovalo inovativní produkty, praktické ukázky, odborné přednášky a zajímavé komentované prohlídky firmy.

Když brousit je skutečné umění

Psal se rok 1993, když se dva kolegové elektrikáři, Ing. Jan Hlinka a Ing. Václav Požárek, rozhodli, že již nezůstanou ve firmě, která se po sametové revoluci přeorientovala na výrobu zbraní. V Radošovicích u Strakonic poté založili firmu vlastní. Nazvali ji HiPo.

CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit