Témata
Zdroj: Hermle

V budoucnosti ještě komplexněji

Každý, kdo se odváží kombinovat aditivní výrobu s přesným obráběním, zjevně miluje komplexnost. Společnost Toolcraft využívá obě technologie a dokázala své zákazníky ohromit dosud nevídanými úrovněmi kvality. Důležitou roli zde také hraje promyšlená koncepce strojů Hermle.

Reklama

Toolcraft žije technologiemi zaměřenými na budoucnost. Středně velká rodinná firma již v rané fázi s úspěchem investovala do technologie aditivní výroby. Jonas Billmeyer, vedoucí divize třískového obrábění u společnosti Toolcraft, uvádí jako dvě rozhodující výhody integraci funkcí a zpracování vysoce pevných materiálů. „Samozřejmě bychom mohli něco takového frézovat z plného materiálu. Ale spotřeba materiálu, a zejména opotřebení nástrojů, by byly extrémně vysoké.“

Firma Toolcraft je přesvědčena o preciznosti a základní přesnosti strojů Hermle, jak potvrzuje pohled do jedné z výrobních hal. V současné době provozuje 29 obráběcích center Hermle. (Zdroj: Hermle)

Úplně bez třískového obrábění to však nejde: 20 % až 25 % kapacity třískového obrábění zabere následné dokončování aditivně vyrobených dílů a trend stoupá. Kromě toho Billmeyer a jeho zaměstnanci obrábějí, frézují a brousí pro polovodičový a letecký průmysl. Zbývající kapacita připadá na jiná odvětví, např. závodní sport.

Přesnost ve velkém

„Normálně obrábíme díly délky od jednoho metru na zařízeních jiného výrobce,“ vypráví vedoucí divize. „Abychom rozšířili výrobní kapacitu pro polovodičový průmysl, poohlédli jsme se tentokrát i u firmy Maschinenfabrik Berthold Hermle.“ Technické výhody stroje C 52 U vedení přesvědčily. „Pojíždět lze po celém obráběcím stole. Nástroj dosáhne při jedné operaci do každého bodu, aniž by se obráběcí stůl musel otáčet. Uskutečňujeme tak požadované vysoce přesné rovinnosti povrchu.“

Toolcraft udržuje svůj strojový park pro kompletní obrábění jednotlivých obrobků nebo konstrukčních celků na nejvyšší technické úrovni. (Zdroj: Hermle)
Pro nezávislý chod strojů zkombinovala firma některá obráběcí centra řady High-Performance od Hermle s výměníky palet. (Zdroj: Hermle)

Výměník palet PW 3000 umožňuje obsluze stroje osazovat palety paralelně s hlavním časem. Koncepci ovládání už zná z menších zařízení Hermle. Toolcraft používá celkem 29 obráběcích center z Gosheimu. Novinkou je pro ni software HACS u výměníku palet. Ovládá palety pomocí drag-and-drop, a potvrzuje tím slib Hermle, který říká, že obsluha je naprosto intuitivní.

Výměník palet PW 3000 má ve dvou úrovních místo pro osm palet. (Zdroj: Hermle)

Stroj C 52 U frézuje díly pro polovodičový průmysl. Protahuje drážky pro chladicí kanálky, vrtá díry a rovná povrch. Na to potřebuje zhruba týden. „Chyby jsou zde mimořádně drahé,“ zdůrazňuje Billmeyer, který umí ocenit spolehlivost stroje a svých kolegů.

Reklama

Koncepce Millturn šetří čas

Stejné procesy v podstatně menší míře probíhají na stroji C 42 U MT. Obrobky, které se dostávají pod jeho vřeteno, skončí ze 70 % v továrnách na letecké motory. Koncepce strojů pomáhá společnosti neustále se zlepšovat. „Takové díly jsme vyráběli i předtím, ale museli jsme rozdělovat pracovní procesy a nebyli jsme vůbec spokojeni,“ líčí Billmeyer. Příliš mnoho dokončování, příliš malá dokonalost. „Se strojem C 42 U MT můžeme, pokud je to účelné, frézovat i obrábět.“ Výsledkem je značná časová úspora a lepší kvalita.

Osy pojezdu, otáčení a zdvihu pohybují výměníkem s paletou bezpečně z regálového místa do pracovního prostoru stroje. (Zdroj: Hermle)
Obrobek pro polovodičový průmysl připravený pro další krok obrábění ve stroji C 52 U. (Zdroj: Hermle)

Témata základní přesnosti, dokonalosti a obrobitelnosti budou pro společnost Toolkraft i nadále výzvami, věří vedoucí divize. Pro něj jsou motivací. „Chceme být ještě přesnější, vyrábět ještě komplexnější i hůře obrobitelné díly,“ odpovídá Billmeyer na otázku, kde vidí v budoucnosti svoji odpovědnost. „Nedílnou součástí této strategie je náš partner Hermle.“

Kromě polovodičového a leteckého průmyslu a vyrábí Toolcraft i pro motoristický sport. (Zdroj: Hermle)
Související články
Zakázková výroba pružně a efektivně

Automatizovat zakázkovou výrobu? Jde to, ale jen s dobrým programátorem a plánováním. S tím druhým významně pomáhá kontrolní systém HACS, vyvinutý společností Hermle, který řídí paletový výměník HS flex, ale umí toho mnohem více. Přijměte pozvání do malé firmy JHSP z Rychnova u Jablonce nad Nisou, která přestože se věnuje pouze výrobě na zakázku, si letos na jaře pořídila pětiosé obráběcí centrum Hermle C 400 s automatizací HS flex a nemůže si jej vynachválit.

Chceme svítit

Povědomí o bývalém vojenském prostoru Stříbro v západní části naší republiky přinášejí buď vzpomínky osobního rázu, nebo přicházejí skrze narukované, kteří zde společně, převážně s romskými spoluobčany z tehdejšího východu Československa, v tankových praporech chránili naši republiku proti vpádu západních imperialistů. Doba se naštěstí změnila. Nyní je to rozvíjející se region jak díky blízkosti k Německu a hlavní dálniční tepně, tak i zásluhou generace techniků, kteří se zde kolem plzeňské Škody zrodili a po jejím rozpadu a rozmělnění se vydali na cestu soukromého podnikání ve strojírenském oboru. Do jedné z takových firem, nacházející se v Kladrubech u Stříbra, jsem se vypravil. Důvodem byla ukázka vzniku a růstu dalšího partnerství s dodavatelem technologií obrábění, společností Mazak.

Novinky ze světa 3D tisku

V uplynulém měsíci se v české kotlině seběhlo několik akcí, jejichž společným jmenovatelem byl průmyslový 3D tisk. Představeny byly nové produkční 3D tiskárny, profesionální tiskové materiály a zapomenout nesmíme ani na největší z těchto akcí, výstavu a konferenci 3dexpo.

Související články
CIMT je v Číně, Čína je na CIMTu

Při letošním ročníku došlo na CIMT k významné změně. Evropští i američtí vystavovatelé byli přemístěni z hal tzv. západních do východních. Proč, to se mi nepodařilo zjistit. V reportáži před čtyřmi lety jsem umístění evropských a asijských firem popisoval s notnou nadsázkou, a tak si tuto změnu vysvětluji po svém – vystavovatelé si přečetli mé zpravodajství z výstaviště?. Také platí, že není pavilon jako pavilon. Standardy úklidu v halách, stravovacích prostorech, na toaletách byly v pavilonech, kde byla německá a švýcarská expozice, bližší evropským zemím než asijským. A o tom je jedna z čínských mentalit – jaké standardy mají být, ty jim musejí být ukázány, resp. nadiktovány či nařízeny.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Názorové fórum odborníků

V tomto vydání MM Průmyslového spektra se věnujeme mimo jiné tématu obráběcích strojů. Proto jsme s anketní otázkou oslovili zástupce výrobců a dovozců v této komoditě.
Čas jsou peníze. Každá minuta prostoje výrobního zařízení je nežádoucí, proto se dnes vedle vysoké produktivity u strojů očekává také jejich vysoká spolehlivost.

Řešení pro logistiku letecké nákladní dopravy

Když byl na jaře roku 2018 uveden do provozu nový nákladní terminál na letišti Helsinki-Vantaa, posílila největší finská letecká společnost - jedna z předních, které zajišťují leteckou dopravu mezi Evropou a Asií - své vedoucí postavení leteckého přepravce v severském regionu. Zásadním rozhodnutím pro budoucí rozvoj bylo rozšíření flotily o 19 nových Airbusů A350, z nichž 11 již bylo dodáno. Investice do pozemní infrastruktury i do letadel vytvářejí základnu pro posílení objemu přepravy pasažérů a nákladu v rámci evropských a mezikontinentálních destinací. Řešení pro kompletní tok materiálu pochází od společnosti Lödige Systems z Warburgu a pohonná technika od firmy Lenze.

Názorové fórum odborníků

Na tomto místě budeme pravidelně přinášet názory odborníků k tématům, která se objeví v aktuálním vydání MM Průmyslového spektra. V březnovém vydání jsme zástupcům firem položili následující otázku:

Harmonizace ve svařování

Mezinárodní harmonizace norem a pravidel pro svařování je důležitá z mnoha důvodů. Primárním důvodem je skutečnost, že svařování je považováno za "zvláštní proces" (EN ISO 9001), při kterém nelze zcela zjistit jakost po skončení procesu inspekcí, ale jakost musí být sledována před i v průběhu celého procesu svařování.

Trendy ve světě přesné měřicí techniky

Požadavky kladené na kontrolu kvality se rok od roku stále zvyšují. S tímto trendem se musejí vypořádat všichni výrobci měřicí techniky. Shodně je tomu i u firmy Mitutoyo, která se snaží šíří svého sortimentu maximálně vyhovět požadavkům pro dílenskou kontrolu, měrové laboratoře i procesní kontrolu, ale zároveň neopomíjí současný trend - Průmysl 4.0 a IoT - požadavek na inteligentní komunikativní měřidla a přístroje.

Velmi rychlá dvojčata

SolidCAM a InventorCAM jsou jeden a tentýž CAM program integrovaný v různých CADech (SolidWorks a Autodesk Inventor), proto má smysl mluvit o obou najednou. Neliší se funkčně totiž opravdu vůbec, pouze je uživatel ovládá ve svém oblíbeném CADu.

Opřít se o silného partnera

V dnešní době hospodářského růstu mnoho firem přemýšlí o rozšíření výroby. To se však neobejde bez úvah o tom, kde získat prostředky na nové stroje a zařízení. Řešení má jméno SGEF.

Upínače jsou stejně důležité jako stroj nebo nástroj

Výrobní zařízení pro třískové obrábění s nástupem CNC řízení a víceosých technologií významně změnily požadavky na složitost obrobků, řezné nástroje a v konečném důsledku také na automatizaci a robotizaci. Čemu se však často nevěnuje tolik pozornosti, jsou upínací technologie i přesto, že mohou mít zásadní vliv na výslednou kvalitu obráběného dílu, ale i na náklady.

Analýza ozubení rychlostí světla

Nároky na ozubení v automobilovém, leteckém a kosmickém průmyslu, ale i v oblasti klasických průmyslových převodovek neustále rostou. Jednou z výzev je kromě snížení ztrát způsobených třením v převodovce také zvyšující se požadavek na nehlučnost. To se týká zvláště hybridních vozů a elektromobilů. Je pochopitelné, že u součástek těchto převodovek stále roste důležitost vlastností povrchu při kluzném a valivém tření. Jednou z hlavních součástí převodovky jsou ozubená kola.

Ozubené řemeny v pohonech ekologických taxi člunů

Britská firma vyvinula hybridní pohon pro 550 vodních taxíků pro Benátky. Kombinace dieselového motoru a elektromotoru zde snižuje hluk, emise i náklady, přičemž vysoce výkonný řemen Synchrochain Carbon umožňuje použití kompaktního motoru s nízkou hmotností.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit