Témata
Zdroj: Hermle

V budoucnosti ještě komplexněji

Každý, kdo se odváží kombinovat aditivní výrobu s přesným obráběním, zjevně miluje komplexnost. Společnost Toolcraft využívá obě technologie a dokázala své zákazníky ohromit dosud nevídanými úrovněmi kvality. Důležitou roli zde také hraje promyšlená koncepce strojů Hermle.

Reklama

Toolcraft žije technologiemi zaměřenými na budoucnost. Středně velká rodinná firma již v rané fázi s úspěchem investovala do technologie aditivní výroby. Jonas Billmeyer, vedoucí divize třískového obrábění u společnosti Toolcraft, uvádí jako dvě rozhodující výhody integraci funkcí a zpracování vysoce pevných materiálů. „Samozřejmě bychom mohli něco takového frézovat z plného materiálu. Ale spotřeba materiálu, a zejména opotřebení nástrojů, by byly extrémně vysoké.“

Firma Toolcraft je přesvědčena o preciznosti a základní přesnosti strojů Hermle, jak potvrzuje pohled do jedné z výrobních hal. V současné době provozuje 29 obráběcích center Hermle. (Zdroj: Hermle)

Úplně bez třískového obrábění to však nejde: 20 % až 25 % kapacity třískového obrábění zabere následné dokončování aditivně vyrobených dílů a trend stoupá. Kromě toho Billmeyer a jeho zaměstnanci obrábějí, frézují a brousí pro polovodičový a letecký průmysl. Zbývající kapacita připadá na jiná odvětví, např. závodní sport.

Přesnost ve velkém

„Normálně obrábíme díly délky od jednoho metru na zařízeních jiného výrobce,“ vypráví vedoucí divize. „Abychom rozšířili výrobní kapacitu pro polovodičový průmysl, poohlédli jsme se tentokrát i u firmy Maschinenfabrik Berthold Hermle.“ Technické výhody stroje C 52 U vedení přesvědčily. „Pojíždět lze po celém obráběcím stole. Nástroj dosáhne při jedné operaci do každého bodu, aniž by se obráběcí stůl musel otáčet. Uskutečňujeme tak požadované vysoce přesné rovinnosti povrchu.“

Toolcraft udržuje svůj strojový park pro kompletní obrábění jednotlivých obrobků nebo konstrukčních celků na nejvyšší technické úrovni. (Zdroj: Hermle)
Pro nezávislý chod strojů zkombinovala firma některá obráběcí centra řady High-Performance od Hermle s výměníky palet. (Zdroj: Hermle)

Výměník palet PW 3000 umožňuje obsluze stroje osazovat palety paralelně s hlavním časem. Koncepci ovládání už zná z menších zařízení Hermle. Toolcraft používá celkem 29 obráběcích center z Gosheimu. Novinkou je pro ni software HACS u výměníku palet. Ovládá palety pomocí drag-and-drop, a potvrzuje tím slib Hermle, který říká, že obsluha je naprosto intuitivní.

Výměník palet PW 3000 má ve dvou úrovních místo pro osm palet. (Zdroj: Hermle)

Stroj C 52 U frézuje díly pro polovodičový průmysl. Protahuje drážky pro chladicí kanálky, vrtá díry a rovná povrch. Na to potřebuje zhruba týden. „Chyby jsou zde mimořádně drahé,“ zdůrazňuje Billmeyer, který umí ocenit spolehlivost stroje a svých kolegů.

Reklama

Koncepce Millturn šetří čas

Stejné procesy v podstatně menší míře probíhají na stroji C 42 U MT. Obrobky, které se dostávají pod jeho vřeteno, skončí ze 70 % v továrnách na letecké motory. Koncepce strojů pomáhá společnosti neustále se zlepšovat. „Takové díly jsme vyráběli i předtím, ale museli jsme rozdělovat pracovní procesy a nebyli jsme vůbec spokojeni,“ líčí Billmeyer. Příliš mnoho dokončování, příliš malá dokonalost. „Se strojem C 42 U MT můžeme, pokud je to účelné, frézovat i obrábět.“ Výsledkem je značná časová úspora a lepší kvalita.

Osy pojezdu, otáčení a zdvihu pohybují výměníkem s paletou bezpečně z regálového místa do pracovního prostoru stroje. (Zdroj: Hermle)
Obrobek pro polovodičový průmysl připravený pro další krok obrábění ve stroji C 52 U. (Zdroj: Hermle)

Témata základní přesnosti, dokonalosti a obrobitelnosti budou pro společnost Toolkraft i nadále výzvami, věří vedoucí divize. Pro něj jsou motivací. „Chceme být ještě přesnější, vyrábět ještě komplexnější i hůře obrobitelné díly,“ odpovídá Billmeyer na otázku, kde vidí v budoucnosti svoji odpovědnost. „Nedílnou součástí této strategie je náš partner Hermle.“

Kromě polovodičového a leteckého průmyslu a vyrábí Toolcraft i pro motoristický sport. (Zdroj: Hermle)
Související články
Atraktivní projekty - Vojenská základna plná tajemství

V rámci pěstování vztahů s veřejností – public relations – se v Americe nejen soukromé firmy, ale i vládní organizace snaží vycházet zájemcům vstříc a pořádají různé dny otevřených dveří. Tak jsem měl možnost prohlédnout si například Pentagon, ale i vojenskou základnu v Novém Mexiku, kde se testovaly atomové bomby.

Zakázková výroba pružně a efektivně

Automatizovat zakázkovou výrobu? Jde to, ale jen s dobrým programátorem a plánováním. S tím druhým významně pomáhá kontrolní systém HACS, vyvinutý společností Hermle, který řídí paletový výměník HS flex, ale umí toho mnohem více. Přijměte pozvání do malé firmy JHSP z Rychnova u Jablonce nad Nisou, která přestože se věnuje pouze výrobě na zakázku, si letos na jaře pořídila pětiosé obráběcí centrum Hermle C 400 s automatizací HS flex a nemůže si jej vynachválit.

Co naznačila největší továrna na světě

Záruka dobrých obchodů, výkladní skříň pro mezinárodní trh, ukázka budoucnosti ve strojírenství – tak hodnotí vystavovatelé veletrh EMO Hannover 2017. Pod heslem Connecting systems for intelligent production představilo své novinky více než 2 200 vystavovatelů z 43 zemí. Tematické těžiště spočívalo v digitalizaci a propojení výrobních procesů. V centru pozornosti byly především výrobní postupy, stroje a zařízení pro zpracování a opracování kovů.

Související články
CIMT je v Číně, Čína je na CIMTu

Při letošním ročníku došlo na CIMT k významné změně. Evropští i američtí vystavovatelé byli přemístěni z hal tzv. západních do východních. Proč, to se mi nepodařilo zjistit. V reportáži před čtyřmi lety jsem umístění evropských a asijských firem popisoval s notnou nadsázkou, a tak si tuto změnu vysvětluji po svém – vystavovatelé si přečetli mé zpravodajství z výstaviště?. Také platí, že není pavilon jako pavilon. Standardy úklidu v halách, stravovacích prostorech, na toaletách byly v pavilonech, kde byla německá a švýcarská expozice, bližší evropským zemím než asijským. A o tom je jedna z čínských mentalit – jaké standardy mají být, ty jim musejí být ukázány, resp. nadiktovány či nařízeny.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Novinky ze světa 3D tisku

V uplynulém měsíci se v české kotlině seběhlo několik akcí, jejichž společným jmenovatelem byl průmyslový 3D tisk. Představeny byly nové produkční 3D tiskárny, profesionální tiskové materiály a zapomenout nesmíme ani na největší z těchto akcí, výstavu a konferenci 3dexpo.

Postřehy z veletrhu Automatica

Letošní mnichovský veletrh Automatica 2012 se těšil značnému zájmu vystavovatelů (720) i návštěvníků (31 000). Téma automatizace výroby se poměrně rychle dostává po předchozí hospodářské krizi opět do popředí, jak ostatně ukazují i statistiky VDMA, německého oborového svazu výrobců strojů a zařízení. Podle těchto údajů, bylo už v roce 2010 - necelý rok po poklesu světové ekonomiky, dodáno v rámci celého světa přes 118 000 robotických jednotek, což je dvakrát tolik co v roce 2009, o dalších 18 % narostly dodávky v roce 2011 a prognóza pro roky 2012 až 2014 uvažuje s dalším 6% nárůstem nových ročních aplikací až na počet 167 000 jednotek. Na celém světě by tak mělo být v roce 2014 už kolem 1,3 mil. průmyslových robotů a kolem 17 mil. servisních robotů.

Názorové fórum odborníků

V tomto vydání MM Průmyslového spektra se věnujeme mimo jiné tématu obráběcích strojů. Proto jsme s anketní otázkou oslovili zástupce výrobců a dovozců v této komoditě.
Čas jsou peníze. Každá minuta prostoje výrobního zařízení je nežádoucí, proto se dnes vedle vysoké produktivity u strojů očekává také jejich vysoká spolehlivost.

RCMT - 20 let ve výzkumu obráběcích strojů (2. část)

Před 20 lety se začaly psát dějiny novodobé tuzemské výzkumné základny strojírenské výrobní techniky. Tento příspěvek nahlíží na klíčové milníky na jeho cestě očima aktérů, kteří stáli a stojí po jeho boku. Vydejme se společně na cestu, která formovala dnešní podobu Výzkumného centra pro strojírenskou výrobní techniku a technologii RCMT (Research Center of Manufacturing Technology) při FS ČVUT v Praze.

Názorové fórum odborníků

Na tomto místě budeme pravidelně přinášet názory odborníků k tématům, která se objeví v aktuálním vydání MM Průmyslového spektra. V březnovém vydání jsme zástupcům firem položili následující otázku:

Řešení pro logistiku letecké nákladní dopravy

Když byl na jaře roku 2018 uveden do provozu nový nákladní terminál na letišti Helsinki-Vantaa, posílila největší finská letecká společnost - jedna z předních, které zajišťují leteckou dopravu mezi Evropou a Asií - své vedoucí postavení leteckého přepravce v severském regionu. Zásadním rozhodnutím pro budoucí rozvoj bylo rozšíření flotily o 19 nových Airbusů A350, z nichž 11 již bylo dodáno. Investice do pozemní infrastruktury i do letadel vytvářejí základnu pro posílení objemu přepravy pasažérů a nákladu v rámci evropských a mezikontinentálních destinací. Řešení pro kompletní tok materiálu pochází od společnosti Lödige Systems z Warburgu a pohonná technika od firmy Lenze.

Harmonizace ve svařování

Mezinárodní harmonizace norem a pravidel pro svařování je důležitá z mnoha důvodů. Primárním důvodem je skutečnost, že svařování je považováno za "zvláštní proces" (EN ISO 9001), při kterém nelze zcela zjistit jakost po skončení procesu inspekcí, ale jakost musí být sledována před i v průběhu celého procesu svařování.

Trendy ve světě přesné měřicí techniky

Požadavky kladené na kontrolu kvality se rok od roku stále zvyšují. S tímto trendem se musejí vypořádat všichni výrobci měřicí techniky. Shodně je tomu i u firmy Mitutoyo, která se snaží šíří svého sortimentu maximálně vyhovět požadavkům pro dílenskou kontrolu, měrové laboratoře i procesní kontrolu, ale zároveň neopomíjí současný trend - Průmysl 4.0 a IoT - požadavek na inteligentní komunikativní měřidla a přístroje.

Velmi rychlá dvojčata

SolidCAM a InventorCAM jsou jeden a tentýž CAM program integrovaný v různých CADech (SolidWorks a Autodesk Inventor), proto má smysl mluvit o obou najednou. Neliší se funkčně totiž opravdu vůbec, pouze je uživatel ovládá ve svém oblíbeném CADu.

Opřít se o silného partnera

V dnešní době hospodářského růstu mnoho firem přemýšlí o rozšíření výroby. To se však neobejde bez úvah o tom, kde získat prostředky na nové stroje a zařízení. Řešení má jméno SGEF.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit