Témata

Zakázková výroba pružně a efektivně

Automatizovat zakázkovou výrobu? Jde to, ale jen s dobrým programátorem a plánováním. S tím druhým významně pomáhá kontrolní systém HACS, vyvinutý společností Hermle, který řídí paletový výměník HS flex, ale umí toho mnohem více. Přijměte pozvání do malé firmy JHSP z Rychnova u Jablonce nad Nisou, která přestože se věnuje pouze výrobě na zakázku, si letos na jaře pořídila pětiosé obráběcí centrum Hermle C 400 s automatizací HS flex a nemůže si jej vynachválit.

Eva Zajícová

Vystudovala Fakultu strojní na ČVUT v Praze, obor Výrobní inženýrství na Ústavu strojírenské technologie.
Od roku 2014 pracuje v MM Průmyslovém spektru nejprve na pozici editorky, poté odborné redaktorky a od roku 2019 na pozici vedoucí redakce. Technika je její prací i zálibou.

Do široké nabídky produktů společnosti JHSP patří kontrolní a fixační přípravky, cubingy, jednoúčelové stroje, formy a v posledních letech také elektronické měřicí systémy s bezdrátovým sběrem dat a další služby.

Na kraji Rychnova v mlze, která by se dala krájet, se krčí výrobní podnik JHSP. Pravé podzimní počasí vládlo v této krajině, když jsem společnost JHSP v doprovodu zástupců společnosti Hermle Barbary Hermann a Pavla Němečka na začátku listopadu navštívila. Uvnitř je ale teplo a útulno. Vlídné přivítání společníky Alexandrem Janatou a Janem Hujerem slibuje příjemně strávené dopoledne. Do kanceláře ještě nahlédne pozdravit třetí ze společníků Jaroslav Straka a zase pokračuje do výroby, kterou má v podniku na starosti. Ing. Hujer vede konstrukční oddělení a Ing. Janata řeší obchodní záležitosti. S oběma pány jsem se už potkala loni na veletržním večírku Hermle na brněnském výstavišti v průběhu strojírenského veletrhu. Není to totiž první stroj Hermle, který si firma koupila. Zajímám se proto, jak to všechno vlastně začalo a jak firma s třiadvaceti zaměstnanci dospěla k investici do automatizace. „Se Sašou se známe už z dob studií na Technické univerzitě v Liberci. Studovali jsme konstrukci sklářských a keramických strojů,“ vzpomíná Hujer. „Sem tam jsme potom při vlastních zaměstnáních spolu navrhovali jednoúčelové stroje. Většinu dílů jsme si nechávali vyrábět, ale sami jsme stroje montovali a oživovali u zákazníků. A tam vznikla myšlenka založit firmu vlastní,“ pokračuje Hujer. „Přizvali jsme pak ještě Jardu Straku, který měl s obráběním bohaté zkušenosti ze svého zaměstnání, abychom si mohli jednotlivé díly také sami obrábět,“ doplňuje Janata. (Pozn. redakce: Zkratka JHSP původně znamenala: Janata, Hujer strojní projekty. Po příchodu třetího společníka ani nebylo potřeba zkratku měnit, jenom dnes znamená Janata, Hujer, Straka projekty). Výrobu zahájili v roce 2012.

Automatický systém HS flex od společnosti Hermle byl vyvinut právě pro zakázkovou výrobu a řídí jej systém HACS s intuitivním ovládáním, který podporuje plánování a řízení zakázek.

Co kus, to originál

Do široké nabídky produktů společnosti JHSP patří kontrolní a fixační přípravky, cubingy, jednoúčelové stroje, formy a v posledních letech také elektronické měřicí systémy s bezdrátovým sběrem dat a další služby. „Výrobu stále posouváme. Z dříve spíše mechanických systémů se nyní soustředíme na implementaci také elektronických systémů do našich zařízení,“ popisuje vývoj výrobního portfolia společnosti Hujer. I když zároveň dodává, že čím více je na přípravku elektroniky, tím je jeho konstrukce jednodušší, modulová, nejčastěji z hliníkových profilů, a tedy konstrukčně ne tak zajímavá. „Mechanické měřicí či kontrolní přípravky obsahují mnoho složitých tvarů, které obrábíme na pětiosých centrech Hermle,“ dodává. Nyní do již velmi širokého produktového spektra přibyl ještě nový projekt – výroba testovacích zařízení za použití pokročilých materiálů. Pro představu jde třeba o ověřování chování přední masky automobilu za různých klimatických podmínek. Právě z důvodu umístění přípravku s maskou auta např. do klimatické komory je snaha přípravek co nejvíce odlehčit. Zároveň ale musí splňovat vysokou přesnost a tuhost. Původní myšlenka využít 3D tisk na tuto disciplínu zatím nedošla pozitivního výsledku. Na příkladu je však patrné, kdo je největším zadavatelem společnosti – výrobci automobilů. Dalším příkladem produktu by mohlo být zařízení, které měří univerzálně povrchový tvar, konkrétně délku obecné trajektorie automobilového nárazníku. Přestože je firma velmi vázaná na automobilový průmysl, který nyní zažívá významné poklesy výroby, výrazné ztráty JHSP zatím nezaznamenala. Je totiž jedno, kolik kusů vozidel automobilka vyrobí – z podstaty zařízení, které JHSP vyrábí, je nutné pouze to, aby automobilky zachovaly vysokou diverzitu typů.

Paletový systém HS flex umožňuje operátorovi snadný přístup k jednotlivým paletám.

Dali na dobrou radu

Své první stroje nakoupili společníci postupně na MSV v Brně. Různé, ale známé značky výrobních strojů neobstály většinou z důvodu komplikované koncepce. Následný potřebný servis v očích Ing. Janaty nedosahoval požadované kvality. Na jednom z dalších brněnských veletrhů si nechali poradit a navštívili dříve přehlížený stánek Hermle. Od první chvíle jakožto konstruktéři si oblíbili jednoduchou koncepci těchto strojů. Pak už stačila návštěva u jednoho uživatele a jeho dobrá reference na velmi kvalitní servis společnosti Hermle a bylo rozhodnuto. I přes poměrně vysokou pořizovací cenu si společníci nemohou stroje vynachválit. „Dříve jsme měli zkušenost, že přijel servisák, celý den telefonoval a pak odjel, aniž by problém dokázal vyřešit. Nyní přijede servisák Hermle do druhého dne, auto má plné náhradních dílů, vymění, co je potřeba, a stroj zase běží,“ popisuje Janata. Servis strojů Hermle je totiž založen také na dálkové diagnostice a generování chybových hlášení. Proto, když servisní technik jede k problému, už má s sebou všechny díly, které by mohl podle hlášení pravděpodobně potřebovat. „Servis je opravdu bezkonkurenční, rychlý a efektivní,“ říká spokojeně Janata.

Mezitím co stroj obrábí, operátor může pohodlně hotové palety odebírat a zakládat nové polotovary.


Později dokoupili ještě druhé pětiosé centrum Hermle, které však z důvodu pořízení paletového systému muselo jeho o pět let mladšímu bráškovi uvolnit místo. Malé výrobní prostory umožňují umístit pouze omezené množství strojů. Paletový výměník FS flex, kterým nový stroj C 400 disponuje, obsahuje devět středně velkých palet. „Mohli jsme si vybrat z několika řešení paletového výměníku. Z důvodu prostorové vybavenosti a charakteru naší výroby jsme zvolili devítimístný. Ještě by se nám hodil přídavný zásobník na nástroje, ale na ten už nemáme na hale místo. Tak si musíme s 28 pozicemi vestavěného zásobníku na těch devět palet vystačit,“ vtipkuje Hujer. Paletový systém HS flex umožňuje osadit každou paletu jiným výrobkem. Programátor ke každé paletě dodá příslušný program a nástroje a zbytek již zajistí řídicí systém HACS (Hermle automation control system). „Sám kontroluje, zda každá zakázka obsahuje potřebné programy, nástroje, nastavení nulových bodů apod. Když dojde např. ke zlomení nástroje, HACS, pokud nenajde v zásobníku sesterský nástroj, kterým by bylo možné obrobek dokončit, danou paletu zablokuje a přejde na další, kde má všechny potřebné atributy,“ vysvětluje, jak funguje důmyslný systém, Pavel Němeček. Automatický systém HS flex od společnosti Hermle byl vyvinut právě pro zakázkovou výrobu a řídicí systém HACS pro podporu plánování a řízení zakázek. „Nechci, aby to vyznělo, že je to úplně snadné. Je to samozřejmě velmi náročné pro programátora, který musí každou zakázku naprogramovat, pohlídat možné kolize atd., ale systém HACS je velmi dobrý pomocník,“ upřesňuje Janata. Pan Janata navíc může pomocí mobilní aplikace sledovat výrobu na dálku či např. měnit prioritu pořadí palet, kdyby bylo potřeba nějakou zakázku dokončit rychleji. Zastaví-li se stroj, systém odesílá zprávu na službu, která může přijít problém odstranit.

Zkušenost s již dříve pořízeným pětiosým obráběcím centrem Hermle C 650 přesvědčila majitele, že investovat do technologií Hermle se vyplatí.

Spolehlivé, ověřené a dobře fungující

Zajímavostí na tomto příběhu je to, že společnost JHSP prodala starší (ale pouze o pět let) centrum C 400, aby mohla koupit úplně stejný stroj, ale doplněný o automatickou výměnu palet HS flex. Existovala ještě možnost výměník palet připojit ke staršímu stroji, ale nakonec bylo rozhodnuto pořídit stroj nový. Nedalo mi to a zeptala jsem se, zda je na stroji za těch pět let vidět nějaká inovace. „Stroj je stále stejně spolehlivý. Chlazení má větší výkon z důvodu nutnosti oplachu celého pracovního prostoru k odstranění všech třísek, které by se mohly připlést např. do manipulátoru. Významného vylepšení za se těch pět let ovšem dočkal řídicí systém Heidenhain. Řídicí systémy se vyvíjejí opravdu velmi rychle,“ odpovídá Hujer. Podle technického poradce Pavla Němečka je málo pravděpodobné na strojích po pouhých pěti letech najít rozdíl. „Vycházíme z toho, co funguje, je osvědčené a dobré. Nemá tedy cenu to měnit. Kdybych porovnal třeba 15 let staré stroje se současnými, tak i ty mají stále stejnou koncepci, ale došlo tam například ke zjednodušení krytu zásobníku, zjednodušilo se uložení otočného stolu, jehož náhon je prováděn planetovou převodovkou apod. Ale obecně jsou stroje Hermle založeny na jednoduchosti. Je to léty ověřená koncepce, na které není potřeba něco měnit,“ uzavírá naše povídání Němeček.

Spolumajitelé firmy JHSP u nového centra Hermle C 400 s automatizací HS Flex. Zleva Jan Hujer, Jaroslav Straka, Alexandr Janata, v pozadí zástupci společnosti Hermle Pavel Němeček a Barbara Hermann.

Na závěr mi nezbývá než popřát firmě JHSP mnoho úspěšně dokončených zakázek na strojích Hermle a s pomocí pružného automatického systému HS flex. Na odhad návratnosti je ještě brzy, mají stroj teprve od jara. Ale už teď je jasné, že jim jejich různorodou práci velmi usnadní.

Eva Zajícová

JHSP

Hermle

Související články
MM Podcast: Glosa - Poselství Garcíovi

Jsou věci, které ovlivnit nemůžeme, avšak máme možnost se k nim svobodně postavit. Pokud tak ale činíme ve stresu a se strachem, negativní dopad to jen znásobí. Naopak, uvedeme-li se do klidu s vědomím své vnitřní síly, víry a odhodlání, vše se může nakonec vyvíjet úplně jinak. 

Technická podpora vždy po ruce

Prostřednictvím nové aplikace LiveTechPro nabízí společnost Ceratizit kompetentní okamžitou technickou podporu i v období místního a národního lockdownu vyvolaného pandemií covid-19.

Názorové fórum odborníků

Výzkum a vývoj v oblasti řezných nástrojů podle doc. Jany Petrů z Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě (www.mmspektrum.com/200519) mj. dlouhodobě soustřeďuje svou pozornost na vývoj řezných materiálů, systémů povlakování a konstrukce nástrojů využívajících princip minimálního mazání a chlazení MQL.
Zabývá se těmito trendy také vaše společnost? Naleznou uživatelé výše popsané inovace ve vašich produktových portfoliích? Uveďte příklad.

Související články
Další krok k bezobslužné výrobě

Studie čínské univerzity Beihang, publikovaná v časopise International Journal of Production Research, přímo spojuje prediktivní údržbu s kvalitou výrobků. Jak je však pro výrobce tato dosahovaná prediktivita a vynikající kvalita u operací využívaných při soustružení oceli slučitelná se snižováním počtu pracovníků na dílenských pracovištích nebo s bezobslužnou výrobou? Článek objasňuje důvody, proč jsou pro kvalitu obráběných součástí nezbytné vhodné nástroje ve spojení s procesy zabezpečenými proti selhání.

Související články
Abeceda komunikace (nejenom) pro strojaře, Část 1. Komunikace je jako mariáš

Člověk je tvor společenský a komunikace je jeho stěžejní dovednost. Komunikujeme proto, aby se něco stalo. Aby se naplnil náš záměr. Ať už chceme někoho pobavit, poučit, informovat, nebo přimět ke spolupráci, potřebujeme, aby nám rozuměl. Cílem úspěšné komunikace je dosáhnout určitého efektu. Aby se tak stalo, musíme použít správný obsah, formu, ale i správné načasování. Hranice mezi úspěchem a neúspěchem je velmi často daná právě (ne)schopností komunikovat. Ve spolupráci s odbornicí na strategickou komunikaci Mirkou Čejkovou pro vás připravujeme seriál, který, jak věříme, bude inspirací pro zlepšení vašich komunikačních dovedností.

Fórum výrobních průmyslníků

Jak se současná doba odráží nachodu vaší společnosti – jak z pohledu objemu zakázek, jejich realizace a kompletace, tak ikaždodenního přístupu k zamezení šíření koronaviru mezi vašimi zaměstnanci. Dokážete vyčíslit náklady, které jste již do těchto opatření investovali?

Fórum děkanů strojních fakult

Jak se současný způsob výuky odráží na studentech – na jejich osobnosti, přístupu ke studiu, k dosahování dílčích výsledků, na přípravě k finální části studia, k následujícímu profesnímu působení, ale i v sociální/osobní rovině vazby pedagog – student?

Pět principů pro zvýšení efektivity

Tork, spadající pod společnost Essity, uvádí na trh novou příručku představující princip „kaizen“. Díky němu mohou podniky zavést filozofii kontinuálních vylepšení.

Když je řemeslo posláním

V součinnosti se zákazníkem navrhovat nástroje s maximální hospodárností a produktivitou – to je cílem rodinné nástrojářské společnosti UniCut, jejíž produkty můžete najít ve výrobních firmách prakticky po celém světě. Její jednatel, Ing. Petr Inemann, s nímž jsme měli možnost hovořit, převzal vedení firmy po svém otci. Nezdědil však jen firmu, ale především, jak sám říká, lásku k řemeslu.

Abychom na změny zareagovali včas

Covid-19 je humanitární krize, která má bezprecedentní dopady na všechna průmyslová odvětví. Podniky stojí před novou výzvou, na kterou musí reagovat. Některé podniky tuto výzvu využijí ke svému rozvoji a expanzi, některé ji jen přežijí, a budou i takové, které zaniknou. První reakcí bývá zastavení všech investic, včetně investic do informačních technologií. A právě informační technologie ukážou, kdo bude vítězem, a kdo poraženým.

Firma a příroda mají k sobě blízko.
Více, než si myslíme.

Společnosti Fosfa je největším zpracovatelem žlutého fosforu v Evropě. Z něho pak vyrábí esenciální směsi zejména pro potravinářské i speciální průmyslové aplikace, které vyváží do více než 80 zemí světa. Vedle toho vyrábí také přírodní ekologické produkty, jako jsou přírodní prostředky péče o tělo i domácnost Feel Eco. Její záběr je ale širší, provozuje první českou vertikální farmu Feel Greens, ve které s pomocí hydroponie pěstuje microgreens, bylinky a saláty zcela bez jakýchkoliv pesticidů, GMO či růstových regulátorů.

Technologie pro mistry horkého tváření

Zavítáte-li do části města Olomouc s názvem Bystrovany, bezpochyby vás zaujme architektonicky velmi čistá budova, součástí jejíž fasády je velké plastické červené logo Weba. Když pak vejdete dovnitř, ohromí vás výrobní hala monumentálních rozměrů s množstvím sofistikovaných strojů různých značek – zejména pak značky Mazak. Od loňského roku mezi nimi můžete spatřit i automatickou obráběcí linku se dvěma stroji Mazak Variaxis 1050.

Hodinky, nebo číselníkové úchylkoměry?

Dnes nejspíše neexistuje strojírenská výroba, kde by se „hodinky“, jak je mnohdy toto měřidlo nazýváno, nepoužívaly. Stejně tak jako „šupléra“ –označující posuvné měřítko– se slangový název „hodinky“ dostal strojařům pod kůži tak, že při použití odborně správného výrazu – číselníkový úchylkoměr – často zaváhají, oč vlastně jde. Pojďme se tedy podívat na hodinky, které jsou nepostradatelným pomocníkem každého strojaře, ale čas měřit neumí.

Inovace podnikatelského modelu, Část 3. Inovační projekty

V našem seriálu vznikajícím ve spolupráci s partnerskou sítí Inovato vás krok po kroku provázíme klíčovými fázemi inovačního procesu v kontextu ekosystému doby a místa. Své zkušenosti vám předávají praktici, kteří mají za sebou mnoho inovačních projektů s tržně úspěšnými výsledky. Přijměte naše pozvání do edukačních eventů.

Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členy naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit