Témata
Reklama

Když jde o bezpečnost pacienta, je nevyhnutelná spolupráce založená na důvěře a spolehlivosti mezi výrobcem plastů a výrobcem lékařské techniky.

S tím vědomím nabízí BASF společně se svými materiály rodiny „PRO” balík komplexních služeb speciálně upravených pro potřeby tohoto trhu. Kromě podpory aplikační technologie obsahuje tento balík výslovný závazek, že ve složení plastů zapsaných v Hlavním souboru léčiv (DMF) vedeném agenturou FDA nebudou prováděny žádné změny. Kromě toho BASF provádí řadu testů plastových granulí z rodiny PRO, aby se zákazníkům lépe získávala potřebná povolení k registraci lékařských nebo farmaceutických aplikací. Tyto testy zahrnují nejen testování podle platných mezinárodních norem pro lékařskou techniku (jako je Lékopis EU, Lékopis USA a norma DIN EN ISO 10993-5), ale také osvědčení o vhodnosti použití v kontaktu s potravinářskými produkty.

Reklama
Reklama

Technické plasty pro výrobu lékařské techniky

BASF, světová chemická společnost, se kromě jiného zaměřuje také na použití technických plastů pro výrobu lékařské techniky. Jsou to tři produkty dvou tříd plastových materiálů označené příponou „PRO”. V rámci produktové řady POM, polyoxymetylenu nebo jinak polyacetalu, jsou to dva druhy – Ultraform N2320 003 PRO a Ultraform H4320 PRO. K nim se přidává Ultradur B4520 PRO, první produkt z řady PBT – polybutylentereftalátu, optimalizovaný na použití pro výrobu lékařské techniky.

Obr. BASF nabízí tři výrobky lékařské techniky ze dvou skupin plastů. Tyto dva druhy materiálů lze použít pro funkční součásti lékařské techniky, jako jsou inzulínová pera nebo práškové inhalátory, stejně jako pro konektory a rukojeti lékařských nástrojů.

Už několik let vyrábí BASF technické plasty pro výrobu lékařské techniky řady S a W v rámci sortimentu Ultraform PRO. Ultraform N2320 003 PRO je nový druh plastické hmoty pro technologii vstřikovaní o vyšší viskozitě. Je vhodný pro výrobu tlustostěnných komponent s vysokými nároky na mechanickou pevnost. Díky vysoké odolnosti proti nárazu a tvrdosti je tento nový materiál Ultraform třídy N ideální pro výrobu namáhaných prvků, jako jsou funkční součásti inzulinového pera, rozprašovače a inhalátory na suchý prášek.

Oproti tomu nový Ultraform H4320 PRO byl speciálně vyvinut pro zpracování vytlačováním při vysokých rychlostech. Má ještě vyšší viskozitu, je ještě odolnější proti nárazu a současně velmi tvrdý a pevný a vykazuje dobrou teplotní stabilitu. Cílovými aplikacemi jsou konektory, rukojeti lékařských nástrojů a další komponenty vyráběné v malých sériích z polotovarů.

Výroba součástí lékařské techniky vstřikováním

Ultradur B4520 PRO je první polybutylentereftalát pro výrobu součástí lékařské techniky vstřikováním. Tento materiál v sobě spojuje vysokou rozměrovou stabilitu, kterou je PBT pověstný, s optimalizovaným smrštěním, díky čemuž hmota nyní splňuje přísnější požadavky na rozměrovou přesnost komponent lékařských přístrojů. Dalšími výhodami tohoto materiálu jsou velmi nízká absorpce vody, vysoká odolnost proti řadě chemikálií, snadný potisk a možnost sterilizace ionizujícím (gama) zářením nebo etylenoxidem.

Nízké tření mezi funkčními součástmi

Kombinace plastových součástí z materiálů Ultraform PRO a Ultradur PRO přináší další synergie – například z nich lze s výhodou vyrábět inzulínová pera s vynikajícími třecími vlastnostmi. V této kombinaci Ultraform PRO zajišťuje nízké tření mezi jednotlivými funkčními součástmi, zatímco Ultradur PRO jako posuvný článek spolehlivě brání rušivým zvukům při používání.

Silvia Tajbliková

BASF

silvia.tajblikova@basf.com

Reklama
Vydání #1,2
Kód článku: 120126
Datum: 15. 02. 2012
Rubrika: Trendy / Plasty
Autor:
Firmy
Související články
Kde nalezneme plasty v medicíně?

Plasty obklopují člověka na každém kroku a plastové výrobky používané v medicíně nejsou výjimkou, ale nutností. Jejich podíl na spotřebě materiálů v tomto oboru dosahuje necelých padesáti procent, což je více než v jiných aplikačních sektorech.

Výroba v čistém prostředí

Nejdůležitějším materiálem při výrobě zdravotnické techniky jsou dnes plasty, které zaujímají 45 % podíl, přičemž nejdražší materiály (např. pro implantáty) se používají jen minimálně.

Aplikace plastů v medicíně

Lékařská technika se v posledních letech velmi silně rozvíjí a současně se zde uplatňují v široké míře také plasty. Výrobci plastů vyvinuli v posledních letech zajímavé modifikace materiálů, které vyhovují právě medicíně.

Související články
Materiály pro zdravotnictví

Nová produktová řada Medical Grade (MG), dodávaná vedoucí skupinou ve světě polotovarů z termoplastů - společností Röchling High Performance Plastics, je ideálním řešením pro náročný trh zdravotnického a farmaceutického průmyslu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Biokompatibilní materiály

Na začátku každé technické aplikace směřující k vylepšení kvality života pacientů je dlouhý a náročný vývoj. Celý multidisciplinární proces spočívá v hledání vhodných hmot, konstrukčního uspořádání i lékařských postupů.

SolidWorks World 2014

SolidWorks World je již šestnáctý rok jednou z největších akcí svého druhu na světě. Jde o každoroční konferenci uživatelů, školitelů a prodejců špičkového designového softwaru SolidWorks. Původně americká společnost SolidWorks dnes patří pod křídla francouzského Dassault Systèmes. Na našem trhu je zastupována firmami SolidVision a 3E Praha Engineering.

Normalizované součásti

Společnost Elesa+Ganter CZ nabízí výrobky dvou předních světových výrobců normalizovaných součástí a to Elesa a Otto Ganter. Všechny výrobky vedle vysokého standardu kvality také jsou v souladu evropskou direktivou RoHS conform, což znamená, že při výrobě dílů jsou vyloučeny některé nebezpečné látky.

Zabaleno přímo z výrobního zařízení

Zdravotnické výrobky z plastu se běžně sterilizují v samostatné pracovní operaci. Účelnější by bylo okamžité zabalení dílů, které beztak vycházejí z kavity ve sterilním stavu. Na základě této úvahy navrhla společnost KraussMaffei výrobní buňku pro aseptickou výrobu těchto dílů.

Použité pneumatiky - kam s nimi?

Na začátku byl skvělý vynález: pneumatika. Byla vynalezena v devatenáctém století, úžasně zlepšovala vlastnosti jízdních kol a její vynález byl patentován. Později našla uplatnění především v automobilovém a leteckém průmyslu a dnes tvoří každodenní součást našeho života.

Vyztužené termoplasty v letecké konstrukci

Historie firmy Letov má svůj počátek v listopadu 1918, kdy byl založen státní letecký vojenský podnik nazvaný "Letecký arsenál". Společnost prošla několika etapami, od vývoje a výroby vlastních letounů postupně až k vývoji a výrobě letadlových celků.

O výuce plastů a kompozitů pro strojaře

Student strojního inženýrství by měl pochopit jak analogie, tak rozdíly ve struktuře a vlastnostech polymerních a kovových materiálů a jejich chování v provozních podmínkách.

On-line sledování forem

Zásadní otázka sledování nástrojů se dá zjednodušit na boj mezi manažery projektů a mezi výkonnými pracovníky. Zatímco řídicí pracovníci by chtěli maximum informací pokud možno v reálném čase, výkonní pracovníci jsou časově zaneprázdněni samotnou výrobou a přepisování informací do systému je nijak zvlášť neinteresuje, ba naopak zdržuje od jejich hlavní práce.

Plasty v automobilovém průmyslu

Na světě je v současnosti přibližně 800 miliónů automobilů a prognózy růstu mluví o zvýšení jejich počtu na dvě miliardy do roku 2030. Tento výhled činí z automobilového průmyslu jedno z nejperspektivnějších průmyslových odvětví pro nejbližších patnáct let.

Kompozitová kapota sériového vozu Ford Focus

Na říjnovém veletrhu Composite Europe 2012 v Düsseldorfu vystavil Ford první přední kapotu sériového vozu Ford Focus z  CFRP kompozitu z uhlíkových vláken, vyrobenou vysokorychlostním procesem vhodným pro velkosériovou výrobu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit