Témata
Reklama

K prediktivní údržbě vede dlouhá cesta

Minulý týden ve čtvrtek proběhla v libereckém hotelu Imperial FIOT konference – setkání manažerů zaměřené na digitalizaci v průmyslu. Účastnili se i zástupci Škoda Auto a zaujali především velmi konkrétními příklady z praxe.

FIOT (Foxon Internet of Things) jsou projekty chytré údržby, které se svými zákazníky realizuje firma Foxon. Condition monitoring strojů a výrobních linek stojí na sběru, vyhodnocování a vizualizaci technologických dat. „Nenabízíme žádná jednoduchá krabicová řešení. Každý projekt condition monitoringu stavíme spolu se zákazníkem a je to běh na dlouhou trať. Proto jsme hledali způsob, jak ukázat, v čem projekty spočívají a co mohou přinést,“ vysvětluje Jaromír Peterka, jednatel firmy Foxon, která akci pořádala.

Na konferenci se potkali zákazníci společnosti Foxon, kteří se můžou pochlubit už fungujícími FIOT projekty. Několik case studies z různých provozů představili zástupci Škoda Auto, mluvilo se i o condition monitoringu v Bosch Diesel a České zbrojovce. Celým dnem provázel Lukáš Smelík, šéfredaktor časopisu Control Engineering Česko.

Reklama
Reklama
Reklama

V hledišti pak seděli další zákazníci Foxonu, kteří s FIOTem teprve začínají nebo o něm uvažují. „Věříme, že jim to pomůže ujasnit si, co od projektu sběru dat očekávají, a také ho obhájit,“ vysvětluje marketingová ředitelka FOXONu, Jana Vondráčková.

Z největší české automobilky promluvilo na podiu hned několik zástupců, kteří mají s FIOT projekty co dočinění. IT business analytik pro Smart Maitenance ocenil, že condition monitoring na různých halách je propojen jedním softwarovým systémem, což je pro IT oddělení úleva z pohledu množství operativy i toho, že jedná s menším množstvím dodavatelů. Zmínil se i o kybernetické bezpečnosti – ta je pro výrobní firmy naprosto klíčová a do praxe lze implementovat pouze takový systém, který jí je schopen vyhovět.

Koordinátor údržby z montážní haly oceňuje, že FIOT pomáhá snižovat prostoje. Ty jsou problém všude, ale na montážní lince znamená každá minuta jeden nevyrobený vůz, který se už nikdy nedá dohnat, a proto jsou finanční úspory při predikci problémů nezanedbatelné.

Manažer lisoven předvedl živou ukázku využití 3D modelu linky, rozšířené reality a online dokumentace, kterou vidí údržbáři v tabletu, ať jsou kdekoli.

Jeho kolega zase upozornil, že FIOT pomáhá nejen těm, kteří ho teď nastavují, ale je připravený i pro mladší kolegy, kteří do Škoda Auto přijdou a s linkou se teprve budou učit pracovat.

Že podobné projekty nejsou jen pro velké společnosti jako je Škodovka, se posluchače snažil přesvědčit vedoucí údržby z České zbrojovky. Ukazoval, jak se k FIOTu propracovali postupně a že začínali jen s několika bezdrátovými senzory.

Zajímavé využití digitálního dvojčete a rozšířené reality v Bosch Diesel pak v zastoupení jihlavské firmy představil David Homolka, aplikační inženýr Foxonu.

Opakovaně zaznívala slova díků na konto Foxonu a jeho techniků: „

Foxon nám opravdu hodně pomohl, a to hlavně tím, že zná nejen softwarovou platformu, ve které se dají data zpracovávat, ale zároveň i průmyslovou infrastrukturu. Rozumí různým výrobním zařízením a dokáží je smysluplně propojit. To je jejich obrovská výhoda,“ vysvětloval jeden z řečníků ze Škoda Auto ve své přednášce a pak znovu během panelové diskuse.

Ta proběhla na závěr na téma Od prevence k predikci. Řečníci se shodli, že podobné projekty neznamenají, že z fabrik zmizí údržbáři. Preventivní, prediktivní, a možná v budoucnu i preskriptivní údržba jejich práci zefektivní. Condition monitoring jim ale musí práci usnadňovat, ne komplikovat, aby je to motivovalo k zavádění změn a používání inovací v každodenní praxi.

Kdy bude další ročník?


Účelem nebylo založit každoroční konferenci, ale předat našim zákazníkům inspiraci a příklady dobré praxe. Rádi takovou akci zopakujeme, ale až ve chvíli, kdy se projekty zase posunou o nějaký kus dál, abychom opravdu měli co říct. Možná to bude za dva, tři roky, uvidíme,“ dodává marketingová ředitelka Jana Vondráčková.

Zdroj: Foxon

Redakčně zpracováno

Reklama
Firmy
Související články
Digitální dvojče v tabákovém průmyslu

Projekt monitoringu procesů a efektivního využití manipulační techniky a personálu připravuje firma PST CLC ve společnosti Philip Morris ČR. Digitální dvojče od externího dodavatele bude na vybraných pracovištích v Kutné Hoře aplikováno na sklad hotové výroby a na sklad přímého materiálu. Projekt bude zahájen v průběhu léta.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Zásady v oblasti kybernetické bezpečnosti

Schopnost udržet si důvěru zákazníků nebyla po událostech minulého roku nikdy důležitější, a ani obtížnější. S tak velkým zmatkem a rozsáhlými změnami v pracovních modelech, jako byla masová migrace k práci na dálku, nebylo zajištění bezpečnosti podniků nikdy složitější. Edwin Weijdema, technolog pro globální produktovou strategii ve společnosti Veeam, se zamýšlí nad vývojem kybernetických útoků a jak jim s co nejvyšší úspěšností odolávat.

Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Výzkum podporuje bezpečnost internetu věcí

Včasné odhalení útoku na sítě internetu věcí může znamenat doslova záchranu před mnoha nepředvídatelnými následky. V případě soukromého užití se jedná zejména o zásah do soukromí, u průmyslových aplikací může dojít k narušení funkčnosti celých systémů autonomních zařízení s rozsáhlými dopady na výrobu nebo energetiku. Tyto systémy nelze chránit antivirovými programy, proto je potřeba jiné řešení. 

Digitální dvojče stavby

Digitalizace a digitální transformace firem paří již delší dobu k aktuálním tématům. Ve stavebnictví zpravidla hovoříme o metodě BIM, která by měla být od roku 2022 využívána u všech nadlimitních veřejných zakázek. Využití takzvaného informačního modelování staveb však není devízou jen nových realizací, své opodstatnění má i u starších budov.

Kubernetes: rychlejší i bezpečnější vývoj aplikací

Obliba technologií používající kontejnery neustále roste. Je to dáno výhodami, které firmám poskytuje např. trendující Kubernetes či Docker. Dříve tyto tehcnologie byly především výsadou inovativních IT nadšenců, dnes je podle průzkumu renomované firmy Statista používá téměř třetina společností a dalších 21 % tento technologický směr blíže zkoumá a uvažuje o něm do budoucna. 

Drony pro humanitární operace

Skupina MRS (Multi-Robot Systems) působící v rámci katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT v uplynulých týdnech na poušti ve Spojených arabských emirátech testovala let roje dronů. Pro realizaci skupinového letu se vědci inspirovali hejnem ptáků či plovoucích ryb. Drony by pak mohly být zapojeny do humanitárních operací vyhledávání a záchrany osob.  

Technologické trendy 2021 #7 Restart digitálního pracoviště

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu je i letos. Dnes se zabýváme sedmým trenden, který je věnovaný přerodu digitálního pracoviště. 

Sonda pro bezkontaktní sledování odběru energie

Výzkumníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT z telekomunikační katedry vyvinuli v rámci projektu Chytrá řešení pro Prahu sondu, která dokáže měřit spotřebu libovolného spotřebiče a na dálku ji odesílat prostřednictvím sítě internetu věcí (IoT). Inteligentní sonda v podobě krabičky se připevní na napájecí kabel a bezkontaktně indikuje aktivity spotřebičů a odběr energie. Nyní prochází poslední fází testování v terénu.

Technologické trendy 2021 #6 Zero Trust

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. V pořadí již šestý trend se zabývá tzv. Zero Trust, tedy nulové důvěře, a to k čemukoliv. 

Technologické trendy 2021 #5 Revoluce strojových dat

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme se dnes zaměřit na pátý trend, který se týká problematiky správa strojových dat.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit