Témata
Reklama

Maximální produktivita a udržitelnost se představí ve Stuttgartu

Specialisté společnosti Emag na veletrhu AMB 2022 představí celou svou technologickou nabídku od soustružení, broušení a frézování ozubení až po automatizaci pomocí robotů a laserové a ECM obrábění. Dále návštěvníci expozice B51 v hale 4 uvidí řadu produktů IoT, které například odhalí spotřebu energie stroje nebo určí jeho stav.  

Pod názvem "EDNA" (zkratka pro "Emag DNA") prosazují výrobci strojů již několik let propojení svých výrobních řešení do sítě založené na datech. Tímto způsobem lze například přesně určit stav a hodnoty OEE stroje a zjistit jeho aktuální výrobní výkon. Na veletrhu AMB nyní společnost Emag představuje návštěvníkům další vývojový krok v oblasti internetu věcí - konkrétně "monitor energie", který lze kdykoli použít k detekci neobvykle vysoké spotřeby energie (například na obrobek). "Udržitelnost prostřednictvím transparentnosti" je zde mottem, které je v době klimatické krize a rostoucí energetické krize stále důležitější.

Nový monitor energie EDNA od společnosti Emag kdykoli odhalí neobvykle vysokou spotřebu energie (například na obrobek). (Zdroj: Emag)

Kombinací k úspěchu

Strojírenská řešení společnosti Emag jsou podobně účinná a udržitelná. Působivý je například stroj SG 160 od společnosti Emag SU. Na tomto stroji se frézování a broušení ozubených kol provádí zcela nasucho v jedné upínací operaci z rotačního polotovaru. Tato ozubená kola jsou následně nitridována a po opracování otvorů dokončena na soustruhu. Tím se ve výrobě ušetří obrovské množství místa, protože jinak by k tomuto procesu byla zapotřebí frézka na ozubená kola a bruska na ozubená kola; to také výrazně snižuje investiční náklady. Kromě toho je doba procesu výrazně kratší než u jednotlivých procesů, protože oba procesy jsou přesně koordinovány. Za tímto účelem se na novém stroji používají dva procesy na dvou různých nástrojových vřetenech: frézování ozubených kol na měkko a broušení ozubených kol na sucho (jemné broušení). Navíc se tím ušetří mnoho elektrické energie ve výrobě, protože alternativní "mokré broušení" vždy vyžaduje filtrační systém, chladič a odsávání olejové mlhy - to vše jsou skuteční "žrouti energie", které při suchém obrábění pomocí SG 160 nejsou potřeba.

(Zdroj: Emag)
Se strojem SG 160 od společnosti Emag SU se broušení ozubených kol provádí zcela nasucho, což šetří obrovské množství energie. (Zdroj: Emag)
(Zdroj: Emag)

Řada VLC-GT, kterou společnost na AMB rovněž představuje, je určena pro podobné kombinované obrábění. Na tomto stroji lze podle potřeby kombinovat různé technologie, jako je tvrdé soustružení, vnitřní a vnější broušení, frézování, vystružování nebo honování, přičemž obrábění v jednom upnutí zajišťuje vysokou kvalitu dílů. Pomocí principu odebírání a kombinovaného obrábění lze na stroji VLC 200 GT hospodárně vyrábět nejen díly se sklíčidlem, ale také díly s krátkou hřídelí.

Reklama
Reklama

Efektivní obrábění velkých dílů pro užitková vozidla

Doslova velkým řešením v oblasti vertikálního soustružení je stroj VSC 500, který bude společnost Emag na veletrhu AMB předvádět naživo - platforma pro výrobu velkých a velmi těžkých obrobků, jaké se vyskytují například v odvětví užitkových vozidel, od brzdových bubnů přes díly převodovek a motorů až po náboje kol. Tyto součásti procházejí podle potřeby procesy soustružení, vrtání, zahlubování, vystružování, frézování a závitování ve velmi pevném stroji. Ještě vyšší produktivitu zaručuje verze DUO stroje pro obrábění ve dvou sestavách (OP 10/OP 20).

Na veletrhu AMB představí Emag také VSC 500 - platformu pro výrobu velkých a velmi těžkých obrobků, jako jsou například obrobky pro výrobu užitkových vozidel. (Zdroj: Emag)

Umožnění nových inovativních produktů

Za udržitelnou technologií - téměř na straně zákazníků společnosti Emag - stojí elektromobilita, pro kterou společnost Emag v posledních letech poskytla mnoho výrobních řešení. Na veletrhu AMB předvedou specialisté mimo jiné výrobní linku na klíč pro dvoudílnou hřídel rotoru, na které probíhá celkem šest operací za sebou. Dalším velmi zajímavým aspektem v kontextu udržitelných produktů je laserové lakování brzdových kotoučů pomocí stroje Emag LaserTec, který lze hladce integrovat do kompletních linek s předchozími procesy soustružení a následného broušení. Tímto způsobem vznikají brzdové kotouče bez opotřebení a koroze, které produkují méně jemného prachu.

Společnost Emag LaserTec představí také svou novou vysoce flexibilní strojní platformu ELC 1200 V pro individuální aplikace od laserového čištění a svařování až po laserové kalení. 

Široká škála technologií

Širokou škálu technologií a aplikací, které skupina EMAG ovládá, předvede na veletrhu AMB například bruska na kulato W 11 CNC od společnosti Emag Weiss pro extrémně přesné obrábění jednotlivých dílů, prototypů a malých sérií a soustruh na hřídele VTC 200 CD se středovým pohonem pro současné obrábění ve 4 osách. Frézka na ozubení K 160 navíc ukazuje, že Emag nabízí nejen efektivní výrobní řešení pro automobilový průmysl: Stroj je ideální pro malé převody do modulu 2,5, které se používají například v ručních nástrojích, jako jsou řezací pily. Elektrochemické obrábění kovů (ECM) hraje důležitou roli také ve velmi odlišných průmyslových odvětvích. V současné době specialisté společnosti Emag ECM zavedli řešení pro výrobu složitých vnitřních geometrií nebo vnitřních ozubených kol, kde nejsou problémem vysokopevnostní materiály a větší množství. Návštěvníci AMB se mohou na vlastní kůži přesvědčit, jak přesně to funguje.

Na stánku společnosti Emag Weiss bude k vidění univerzální bruska na kulato W 11 CNC. (Zdroj: Emag)

Ve stejném termínu jako AMB ve Stuttgartu se v Chicagu koná na výstavišti McCormick Place Convention CenterInternational Manufacturing Technology Show IMTS – největší veletrh amerického kontinentu zaměřený na obráběcí technologie a komponenty. Společnost Emag se účastní i tohoto veletrhu. 

Expozice Emag na veletrhu IMTS 2022 v USA. (Foto: Roman Dvořák)

Nové automatizační buňky

Dalším tématem účasti společnosti Emag na veletrhu je "automatizace", protože jihoněmečtí výrobci strojů vyvinuli nové automatizační buňky s roboty. Celý výrobní proces se stává rychlejším, hospodárnějším a bezpečnějším a technologie pro vyzvedávání se pro tento přístup obzvláště dobře hodí, protože stroje mají vnitřní automatizaci a lze je na tomto základě velmi dobře nakládat a vykládat pomocí robotických řešení. Díly jsou podávány například předem orientované v koších a zásuvkách, chaoticky sypkým materiálem nebo pomocí přívodních a odvodních dopravníků.

Celkově se výrobní podmínky mnoha společností v současné době mění: Moderní technologie a změněné aplikace vedou ke stále složitějším komponentům. Kromě toho se zvyšuje tlak na ceny a stále hlasitěji se ozývá volání po energeticky účinných procesech. 

Nové automatizační buňky včetně robotů zajišťují rychlé, nákladově efektivní a bezpečné výrobní procesy. Společnost Emag nabízí různé konfigurace.

Automatizační buňka se zásuvkovým systémem: Obrobky jsou zde robotovi dodávány v různých úrovních. Zatímco jsou zásuvky vkládány, robot zásobuje stroj obrobky. (Zdroj: Emag)
Automatická buňka pro vybírání do koše: Obrobky se nacházejí v chaotické poloze, přičemž robot je pomocí 3D senzorového systému nejen odebírá, ale také správně rozpoznává, vyrovnává a podává do dalšího kroku zpracování. (Zdroj: Emag)
Automatizační buňka s koši: Zde se systém nakládá a vykládá pomocí košů, z nichž robot odebírá nebo ukládá orientované obrobky. Prázdné koše se přenášejí na hromadu. (Zdroj: Emag)

Zpracováno redakcí podle tiskové zprávy společnosti Emag.

Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Hannover Messe již příští týden

Od 30. května do 2. června 2022 se na hannoverském výstavišti představí 2 500 firem z přibližně 60 zemí se svými inovacemi pro firmy a energetické systémy budoucnosti. V rámci hlavního tématu Průmyslová transformace ukáží, jak mohou síťově propojené výrobní závody pracovat efektivněji a šetřit zdroje nebo jak lze udržitelně vyrábět a přenášet energii. 

Frézování o mistra ČR

Kdysi dávno jsem poprvé viděla nástup národních týmů do velké soutěže WorldSkills a absolutně mi to vyrazilo dech. Nechápala jsem a v úžasu hleděla, že ty ovace a gejzír nekontrolovaných emocí patří skutečně mladým lidem, kteří reprezentují svoji zemi a ukazují zručnost, a přitom tohle není žádné profesionální sportovní utkání, ale přehlídka odborných dovedností a řemesel! 

Druhý ročník expozice Digitální továrna 2.0

Na letošním brněnském strojírenském veletrhu, který by odsunut až na listopadový termín, budou návštěvníci moci podruhé shlédnout expozici Digitální továrna 2.0. Téma pro rok 2021 je technologická transformace české ekonomiky.  

Bourání bariér automatizace pětiosého obrábění

Pětiosý stroj je z hlediska programování a vedení nástroje komplexnější než jednoduché tříosé obráběcí centrum. Proto také řešení automatizace u pětiosých strojů je nelehký oříšek. Společnost Mazak díky nové generaci strojů s inovativním automatizačním řešením a modernizaci softwaru dokázala pokořit i tuto metu.

Nejdražší povolenky v historii

Emisní cíle stanovené pro rok 2030 mají Evropu přiblížit k uhlíkové neutralitě. Mimo jiného však způsobují nevídaný růst cen povolenek, které téměř denně lámou rekordy. Odvětví spadající pod EU ETS jsou pod obrovským tlakem. Teplárenství nevyjímaje.

Sonda pro bezkontaktní sledování odběru energie

Výzkumníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT z telekomunikační katedry vyvinuli v rámci projektu Chytrá řešení pro Prahu sondu, která dokáže měřit spotřebu libovolného spotřebiče a na dálku ji odesílat prostřednictvím sítě internetu věcí (IoT). Inteligentní sonda v podobě krabičky se připevní na napájecí kabel a bezkontaktně indikuje aktivity spotřebičů a odběr energie. Nyní prochází poslední fází testování v terénu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit