Témata
Reklama

Montážní automat s minimální spotřebou energie

Průmyslová výroba v současné době bojuje s vysokými cenami energií i s rostoucí inflací, stejně jako s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Ve vysoce konkurenčním prostředí je nutno hledat úspory všude, kde je to možné. Jedním z nástrojů, které firmám pomohou zefektivnit výrobní procesy, mohou být kvalitní jednoúčelové stroje. Společnost Schneider Electric takový stroj nabízí. Jde o plně automatický montážní stroj na ucelené platformě PacDrive 3.

V dlouhodobém horizontu mohou kvalitní jednoúčelové stroje šetřit nejenom energii, ale i materiály. Díky nim lze zkrátit dobu výroby a při správném zacházení mají nízké nároky na údržbu i na případný servis.

Reklama
Reklama
Reklama

Stroj s příkonem rychlovarné konvice

Společnost Schneider Electric nabízí řešení, které reaguje na aktuální situaci na trhu s energiemi. Nový, plně automatický montážní stroj na ucelené platformě PacDrive 3 je extrémně rychlý a jeho provoz vykazuje naprostou přesnost. Požadované operace obratně zvládá s celkovým příkonem do 2 kW. Ačkoli má rozměry 5 × 4 m a je osazen mnoha technologickými částmi (např. dvěma roboty, třemi vibračními podavači a vývěvou), má stejný příkon jako běžné rychlovarné konvice, a dokonce „žere“ méně než napařovací žehlička nebo fén.

Automatický montážní stroj na ucelené platformě PacDrive 3. (Zdroj: Schneider Electric)

S dražší elektřinou se zkracuje návratnost investice

V minulosti se investice do automatického montážního stroje uživateli vrátila přibližně za rok a půl. Kvůli zvyšujícím se cenám energií je to však nyní podstatně dříve. Pokud se ceny elektřiny zdvojnásobily, znamená to zkrácení návratnosti na 9 měsíců. Jestliže je energie až pětinásobně dražší, posouvá se doba návratnosti na pouhé čtyři měsíce. Ve prospěch tohoto stroje hovoří i to, že jeho spotřeba se časem nezvyšuje.

Spolupráce od zadání po realizaci

Nasazení extrémně úsporného a plně automatického montážního stroje na ucelené platformě PacDrive 3 od společnosti Schneider Electric zvolila firma Krofian. Ta je jednou z předních českých společností působících v oblasti inženýrského poradenství, vývoje, výroby a servisu automatizovaných technologických celků.

Plně automatický montážní stroj, který kompletuje část výrobku v elektrotechnickém průmyslu. Na dopravníkovém pásu přijíždějí základní komponenty, které je nutné zkontrolovat (a případně vyřadit), sebrat z pásu, orientovat a založit. To vše bez zastavení dopravníku, ve vysokém taktu (založení 5 kusů již za 3,5 s) a s vysokou přesností (až 0,1 mm). Současně probíhá kompletace na otočném stole a finální výstupní kontrola. (Zdroj: Schneider Electric)

Od tohoto projektu zákazník požadoval vysokou zásobu dílů a přesnou manipulaci v náročném taktu při nízké zástavbě, přičemž splnění těchto atributů se nakonec ukázalo jako možné díky kvalitnímu a ucelenému řešení Schneider Electric,” vysvětluje Kamil Hejda, senior programátor ve společnosti ESSE Automation, která působí na trhu jako systémový integrátor a dodavatel softwarových řešení pro výrobce strojů.

Čestmír Sláma, vedoucí aplikačních specialistů Schneider Electric, přidává svůj pohled na řešení projektu: „Vždy vybíráme to nejvhodnější řešení pro dané prostředí. Synchronizací robotů s pásem, ale i mezi sebou, se dosahuje maximální efektivity. Tato konkrétní koncepce umožňuje koncentrovat veškerou logiku zařízení do jediného vývojového prostředí – ať už se jedná o řízení pohybů, vlastní logiku stroje, integrovanou bezpečnost nebo obrazovky pro operátora výroby.

Firma Krofian CZ je jednou ze středně velkých českých společností působících na trhu automatizačních technologických komplexů se zaměřením na kompletaci, testování, měření a značení. Přístup tohoto výrobce strojů představuje obchodní manažer Aleš Horák: „Při navrhování našich strojů dbáme na kvalitu zpracování dostatečnou robustnost, kompaktnost, stabilitu a uživatelskou přívětivost. To vše v úzké spolupráci s renomovanými dodavateli technologií.

Detail automatického montážního stroje na ucelené platformě PacDrive 3 od Schneider Electric. (Zdroj: Schneider Electric)

Konkrétní řešení popisuje Kamil Čermák, manažer pro klíčové zákazníky společnosti Schneider Electric: „Na dopravníkovém pásu přijíždějí základní kovové komponenty, které je nutné za minimální elektrické spotřeby zkontrolovat a vyřadit vadné kusy. Ty vyhovující se musí z pásu sebrat, orientovat správným směrem a založit. To vše bez zastavení dopravníku ve vysokém taktu a s vysokou přesností až 0,1 mm. Provádět tuto práci ručně by bylo extrémně namáhavé, ba dokonce nemožné. V takovém okamžiku nastupuje na scénu právě plně automatický montážní stroj na ucelené platformě PacDrive 3 od společnosti Schneider Electric.


Zpracováno redakcí podle tiskové zprávy společnosti Schneider Electric.

Související články
Implementace inovací napříč obory

Tradiční způsoby práce se mění zejména kvůli stále většímu zapojení moderních technologií a inovačních řešení. Mnoho odvětví se v současnosti nachází na prahu nové éry – dokazují to i nejnovější průzkumy. Podle těch se v Česku chystá v dalších letech investovat do digitalizace 53 % firem a do inovací až 65 %, nejvíce těch průmyslových. Slibují si od toho nejen jejich další růst a udržení kroku s dobou, ale také zvýšení efektivity a produktivity ve spojení se snížením nákladů. Budoucnost českých firem tedy spočívá v inovacích, níže uvádíme několik z nich z různých oblastí podnikání, které se nebály využít příležitosti a nabízí zajímavá řešení.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Hannover Messe již příští týden

Od 30. května do 2. června 2022 se na hannoverském výstavišti představí 2 500 firem z přibližně 60 zemí se svými inovacemi pro firmy a energetické systémy budoucnosti. V rámci hlavního tématu Průmyslová transformace ukáží, jak mohou síťově propojené výrobní závody pracovat efektivněji a šetřit zdroje nebo jak lze udržitelně vyrábět a přenášet energii. 

Čeští strojaři mezi nejlepšími

Ocenění Českých 100 se vyhlašuje více než čtvrtstoletí, a přesto doposud strojaři neměli svoji kategorii. Letos tomu bylo jinak a to díky iniciativě Pavla Diviše ze společnosti TGS. Mezi laureáty se z oboru poprvé v historii zařadily společnosti Iteco, MSR Engines, Roka Industry, TOS Varnsdorf a Walmag Magnetics. Zástupci firem převzali na konci listopadu ve Španělském sále Pražského hradu ocenění. 

Továrna budoucnosti musí být variabilní a efektivní

Společnost Bosch na veletrhu Hannover Messe představila, jak si představuje továrnu budoucnosti. Tato modelová továrna, ve které poptávka určuje takt a produkt určuje proces, pak bude od léta 2021 přístupná v novém zákaznickém a inovačním centru společnosti v Ulmu. Následující zpráva popisuje, jak bude vypadat.

Ocenění za design pro výkonné čtyřosé roboty

Jedním z letošních vítězů designové soutěže Red Dot Design Award 2021 v kategorii Product Design se stala řada průmyslových robotů Stäubli TS2. Tyto roboty se tak kromě vysokého výkonu, přesnosti a spolehlivosti nyní mohou pochlubit i oceněním za design.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit