Témata
Reklama

Palivové články pro průmyslové vozíky

Intralogistická skupina Kion Group zahajuje vlastní vývoj a výrobu vodíkových pohonných systémů pro svoje průmyslové vozíky. Už na jaře tohoto roku uvede na trh vlastní 24V systém palivových článků, další systémy budou zaváděny do výroby v příštích letech. Společnost se chystá do této technologie investovat více než 11 milionů eur.

Podle plánu budou už během letošního roku dodány na trh první vysokozdvižné vozíky značek sdružených ve skupině Kion vybavené palivovými články vlastní výroby. Skupina se tak stane jediným výrobcem vysokozdvižných vozíků a skladového zařízení na evropském trhu, který bude vyrábět vlastní palivové články. Bude zákazníkům nabízet manipulační techniku, palivové články i související služby pocházející z jednoho zdroje.

Reklama
Reklama
Reklama

Vlastní výroba vodíku

Kromě vývoje a výroby systémů palivových článků skupina Kion zprovozňuje také vlastní výrobu vodíku. Ve svém závodě v německém Aschaffenburgu dokončuje stavbu státem financované vodíkové čerpací stanice, zahrnující též elektrolyzér. Po dokončení stavebních prací na vodíkové infrastruktuře bude do provozu uvedeno 21 hybridních systémů palivových článků. Tyto systémy nahradí většinu vysokozdvižných vozíků se spalovacími motory, které jsou v současné době v závodě v provozu.

Naplnění nádrže vozíku s palivovými články trvá jen jednu až tři minuty. (Zdroj: Kion Group)

Výhody palivových článků

K výhodám této technologie patří bezemisní provoz vozíků poháněných palivovými články. Díky tomu jsou tyto vozíky ideální pro použití v uzavřených prostorách uvnitř skladů. A jestliže vodík pochází obnovitelných zdrojů (např. z bioplynu nebo když se vyrábí elektrolýzou s využitím větrné nebo sluneční energie), je tento systém navíc klimaticky neutrální. Palivové články rovněž neobsahují žádné toxické kyseliny ani jiné škodliviny, což je výhodné nejen z hlediska recyklace, ale také pro každodenní provoz. Pohon s palivovými články je zajímavou alternativou k olověným bateriím, a to zejména v provozech náročných na čistotu, například ve farmaceutickém a potravinářském průmyslu.

Další výhodou je rychlé plnění nádrží na plnicích stanicích, které trvá jen jednu až tři minuty. To pomáhá minimalizovat prostoje a zvýšit celkovou dostupnost vysokozdvižných vozíků, což znamená obrovské výhody při vícesměnném provozu a s velkými flotilami vozíků.

Vodíkový pohon není u Kion Group novinkou

Technologií vodíku a palivových článků se firmy sdružené ve skupině Kion zabývají už dlouho. Společnost Linde Material Handling vozíky s touto technologií sériově vyrábí už od roku 2010 a dnes je tato varianta pohonu k dispozici pro 80 % modelů této značky, včetně paletových vozíků, tahačů nebo retraků a vysokozdvižných vozíků s protizávažím. Linde MH momentálně nabízí jedno z nejširších portfolií průmyslových vozíků s palivovými články na trhu. Rovněž dceřiná společnost Still má tuto technologii ve svém produktovém portfoliu, a to již od roku 2003. Palivové články ve vozících těchto značek tedy rozhodně nejsou novinkou – nové je zavedení vývoje a výroby těchto systémů takříkajíc pod jednou střechou.

Přibližně 80 % modelů z portfolia průmyslových vozíků značky Linde je už dnes k dispozici ve verzi s technologií palivových článků. (Zdroj: Kion Group)

Hybridní pohon průmyslových vozíků s palivovými články

Přímo ve vozíku je umístěn palivový článek, v němž probíhá chemická reakce mezi kyslíkem a vodíkem a generuje elektrickou energii. Článek napájí kompaktní lithium-iontovou baterii, která dodává energii pojezdovému a zdvihovému motoru. Jedinými vedlejšími produkty vznikajícími při „studeném spalování“ jsou teplo, vodní pára a čistá voda.


Zpracováno redakcí podle tiskové zprávy Kion Group.

Související články
Chytré sítě pro obnovitelné zdroje

Šetrný přístup k získávání elektřiny bez produkce škodlivých znečišťujících látek nabízejí obnovitelné zdroje energie. Jejich slabinou je však částečná nestabilita výroby závislá z velké části na počasí. Zvyšování jejich podílu v neprospěch méně čistých zdrojů se tak neobejde bez modernizace stávající infrastruktury.

Využívání obnovitelných zdrojů v ČR a na Slovensku

Česká republika i Slovensko z pohledu využívání obnovitelných zdrojů energie patří na chvost Evropské unie. V souladu se schválenými klimatickými plány by se však měl podíl takzvaných zelených zdrojů na celkové spotřebě energie v obou zemích postupně zvyšovat. Výraznější zapojení obnovitelných zdrojů je ale podmíněno patřičnou modernizací distribučních soustav. 

Související články
Výroba BMW i3 již minulostí

Elektrické BMW i3 nedostalo přímého nástupce, jelikož v elektrifikační strategii BMW není prostor pro výstřední městské miniauto. Mnichovská automobilka se loučí se svým výrazným městským elektromobilem, který odstartoval novou éru. Výroba i3 byla nákladná. Auto má karbonové konstrukční díly a máloco sdílí s ostatními modely BMW. Původně i3 byla tahák, poutač pozornosti na něco tak výjimečného, jako je elektromobil. Což již ale dnes není potřeba, protože EV se postupně stávají „běžným“ dopravním prostředkem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Evropská centra pro digitální inovace

K rozvoji a transformaci především malých a středních podniků mají sloužit Evropská centra pro digitální inovace. V evropské výzvě programu Digitální Evropa pro vybudování sítě těchto center uspělo pět českých kandidátů. 

Národní strategie pro inteligentní specializaci

Současná bezpečnostní a energetická situace jasně ukázala strategický význam technologií a inovací. Při řešení společenských výzev a využití technologických trendů je podpora výzkumu a inovací nezbytným krokem k udržení tempa v globální konkurenci. Pomoci by České republice mohla i národní strategie pro inteligentní specializaci, kterou schválila Evropská komise.

E.ON otevřel svůj první ultrarychlý dobíjecí hub v ČR

Společnost E.ON dnes otevřela v Sulejovicích u Lovosic svůj první ultrarychlý dobíjecí hub v Česku a v následujících letech bude masivně investovat do další veřejné infrastruktury. V celé Evropě by do roku 2026 měla být síť E.ON Drive rozšířená o dalších 5 000 dobíjecích bodů. Zaměřit se přitom E.ON chce na rychlé a ultrarychlé dobíjení a komfort zákazníků. 

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit