Témata
Reklama

Provozování ERP v cloudu zaručuje bezpečnost i nepřetržitou dostupnost dat

Mít ERP systém nainstalovaný na vlastních interních serverech, nebo svá firemní data svěřit poskytovateli cloudu? Tuto otázku si leckteré firmy kladou již několik let a mnohé stále nenašly odpověď. I přesto však počet firem, které svá data vyšlou do cloudu, neustále roste a společným jmenovatelem všech těchto migrací jsou nižší náklady, lepší dostupnost a vyšší bezpečnost.

Asi hlavním důvodem, proč vedení podniků s přechodem do cloudu váhá, je obava o nedostupnost dat z důvodu výpadku internetu. Pokud navíc ERP systém řídí výrobu, znamenal by výpadek internetu zastavení linek, tedy obrovské ztráty. Dalším faktorem pak může být i jistá míra nedůvěry v kyberprostor. Některé firmy nechtějí svá data pouštět do světa internetu, protože se obávají o jejich bezpečnost. A právě tento pohled, i když je ještě relativně častý, je nesprávný, protože data jsou v cloudu v daleko větším bezpečí, než pokud je má firma na interních serverech.

Reklama
Reklama
Reklama

Aby měla firma vlastní infrastrukturu opravdu zabezpečenou, musela by totiž investovat nemalé finanční prostředky jak do IT vybavení, tak i do kvalifikovaných zaměstnanců, kteří by se o bezpečnost a zabezpečení dat starali. „Firmy si zároveň musí uvědomit, že všechno, co pořídí, musí pořídit dvakrát kvůli zálohování i technické personální podpoře, čímž se finanční náklady opět zvýší,“ vysvětluje David Kazda, Business Systems Director ve společnosti Algotech. Dodává, že přesně tyto náklady a tyto starosti při přechodu do cloudu firmám odpadnou, protože plynule přejdou na poskytovatele cloudu.

David Kazda, Business Systems Director ve společnosti Algotech. (Foto: Algotech)

I s on premise licencí můžete do cloudu

Limitem pro migraci ERP do cloudu nemusí být ani licenční politika a obavy z toho, že draze zakoupené licence pro on-premise ERP řešení nelze provozovat v cloudu. U mnoha ERP systémů totiž nezáleží na tom, kde je aplikace nainstalovaná, ale pouze na tom, aby byla dodržena licenční politika výrobce software o počtu uživatelů. Tak to má například Oracle, kdy lze licence ERP systémů Oracle JD Edwards a Oracle E-Business Suite zakoupit samostatně k provozování on-premise na vlastních serverech a poté je přenést do cloudu vybraného poskytovatele. A bát se firmy nemusí ani toho, že by „svůj“ ERP systém v cloudu sdílely s dalšími společnostmi. „U ERP systému se tento způsob sdílení, který je vhodný jen pro některá jednoduchá softwarová řešení, nevyužívá. Vytváří se privátní cloud, což znamená, že konkrétní servery ERP řešení jsou dedikované pro konkrétního zákazníka,“ pokračuje David Kazda.

ERP systém v cloudu je lépe zabezpečený a zajistí neustálou dostupnost dat. (Foto: Algotech)

I když má migrace ERP systému do cloudu mnoho různých výhod, jsou oblasti, na které tato změna nebude mít příliš velký vliv. Jednou z nich je například rychlost. Interní servery jsou stejně rychlé jako servery u poskytovatele cloudu, a systém tak bude mít úplně stejnou svižnost jako před migrací, jen s tím rozdílem, že náklady na stejně rychlé servery v cloudu jsou výrazně nižší Stejně tak se firma nevyhne instalaci ERP řešení na servery poskytovatele. Ta trvá bohužel stejně dlouho na on premise serverech i na serverech v cloudu. K tomu je ještě potřeba připočíst práci na migraci dat, která je v obou případech stejně časově náročná. Rozdíl pak není ani v přístupu do ERP systému. Nezáleží totiž na tom, kde je ERP systém nainstalovaný, uživatel se do něj vždy přihlašuje přes tenkého klienta, ze svého internetového prohlížeče, a tak vůbec nepozná, odkud si vlastně data bere a kde jeho ERP systém běží.

Reklama

Dalo by se tedy říci, že jediné větší omezení, se kterým musí firma počítat, pokud chce mít ERP systém v cloudu, je legislativního charakteru. V ČR například platí, že účetní data, která jsou v ERP systémech, nesmějí opustit EU. Na Slovensku šli zákonodárci ještě dále a účetní data firem, operujících na jejich území, nesmí opustit Slovensko. I proto je výběr poskytovatele cloudu velmi důležitý. Globální hráči mají totiž servery často umístěné po celém světě a data jedné firmy mohou být rozeseta na mnoha místech, mnohdy nelze ani jednoduše dohledat kde. Hrozí tak, že by unikla mimo území EU. I menší poskytovatelé mohou však mít servery v EU i mimo ni, takže je třeba si jejich umístění při poptávce skutečně  zjistit a informovat se, zda je provozování ERP u nich z tohoto důvodu možné či nikoliv.


Zpracováno redakcí dle tiskové zprávy agentury Seteva.

Související články
Česká cesta do cloudu

Česká technologická společnost Algotech oslavila deset let fungování vlastního datového centra v Libčicích nad Vltavou. Využívají jej především české podniky stále více však i velké společnosti a díky legislativním změnám společnost očekává i nárůst projektů ve veřejném sektoru.

Cloudové služby Algotechu jsou rozdělené do tří lokalit, primární je však datové centrum právě v Libčicích. Aktuálně v centru spravují zhruba 1 300 konkrétních projektů pro stovky zákazníků. Co do objemu se jedná řádově o petabyty dat.

Bezpečnost dat v cloudových službách podle normy ISO/IEC 27001

Každá firma, bez ohledu na obor svého podnikání, v dnešní době spravuje nějaká data a musí se také starat o jejich bezpečnost. Jednou z cest, jak data zabezpečit, je svěřit jejich ochranu některé z cloudových služeb. Jak však zjistit, zda poskytovatel služby splňuje potřebné standardy, aby data byla opravdu v bezpečí? Zákazníkovi může napovědět certifikace podle příslušných norem, provedená nezávislým auditorem.

Nenaleťte kyberzločincům o dovolené – bezpečnostních tipy

Stále více lidí nedává svůj počítač, tablet nebo mobilní telefon z ruky ani na dovolené. Kyberzločinci si ale volno neberou, i na cestách je proto potřeba dávat pozor na bezpečnost dat i elektronických zařízení. Pokud se vám dovolená nemá prodražit o ztráty způsobené nenechavci v kyberprostoru, ani si ji nechcete zkazit nepříjemnými události, buďte opatrní na své přístroje i data.

Související články
Zásady v oblasti kybernetické bezpečnosti

Schopnost udržet si důvěru zákazníků nebyla po událostech minulého roku nikdy důležitější, a ani obtížnější. S tak velkým zmatkem a rozsáhlými změnami v pracovních modelech, jako byla masová migrace k práci na dálku, nebylo zajištění bezpečnosti podniků nikdy složitější. Edwin Weijdema, technolog pro globální produktovou strategii ve společnosti Veeam, se zamýšlí nad vývojem kybernetických útoků a jak jim s co nejvyšší úspěšností odolávat.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Výzkum podporuje bezpečnost internetu věcí

Včasné odhalení útoku na sítě internetu věcí může znamenat doslova záchranu před mnoha nepředvídatelnými následky. V případě soukromého užití se jedná zejména o zásah do soukromí, u průmyslových aplikací může dojít k narušení funkčnosti celých systémů autonomních zařízení s rozsáhlými dopady na výrobu nebo energetiku. Tyto systémy nelze chránit antivirovými programy, proto je potřeba jiné řešení. 

Značnou částku v dolarech ušetřilo firmě bezpečnostní řešení

Významnou úsporu nákladů na řešení kybernetických útoků a vysokou návratnost investic do nákupu bezpečnostního řešení zaznamenal klient společnosti Kaspersky, který využil Kaspersky Industrial CyberSecurity for Networks. Podle nezávislého šetření Total Economic Impact™ (TEI), které provedla společnost Forrester Consulting, tento průmyslový podnik ušetřil díky nasazení zmíněného produktu 1,7 milionu dolarů, což představuje 135 % návratnost investic (ROI).

Digitální dvojče stavby

Digitalizace a digitální transformace firem paří již delší dobu k aktuálním tématům. Ve stavebnictví zpravidla hovoříme o metodě BIM, která by měla být od roku 2022 využívána u všech nadlimitních veřejných zakázek. Využití takzvaného informačního modelování staveb však není devízou jen nových realizací, své opodstatnění má i u starších budov.

Kyberbezpečnost a vzdělávání zaměstnanců

Z průzkumu, který v České republice pro společnost Kaspersky provedla agentura Ipsos, vyplývá, že jen velmi malé procento českých firem vzdělává své zaměstnance v oblasti kybernetické bezpečnosti. Průzkum se zaměřil na zaměstnance středně velkých firem (se 100 až 499 pracovníky) a v dubnu 2021 se ho zúčastnilo 515 respondentů.

Kubernetes: rychlejší i bezpečnější vývoj aplikací

Obliba technologií používající kontejnery neustále roste. Je to dáno výhodami, které firmám poskytuje např. trendující Kubernetes či Docker. Dříve tyto tehcnologie byly především výsadou inovativních IT nadšenců, dnes je podle průzkumu renomované firmy Statista používá téměř třetina společností a dalších 21 % tento technologický směr blíže zkoumá a uvažuje o něm do budoucna. 

Na počátku byl nápad…

Přihlaste se do soutěže Inovační firma Zlínského kraje!

Mít nápad, to je začátek. Dostat se však díky němu na nové trhy, na špičku konkurenčního řetězce, k vyššímu zisku – to je cíl. A právě projekty, které mají tyto ambice, pravidelně oceňuje soutěž Inovační firma Zlínského kraje. Do jejího sedmého ročníku, který opět vyhlásil Zlínský kraj, je možné se přihlásit již od 31. května.

Výpadkům ve výrobě odzvonilo

Dokázat zabránit nečekaným výpadkům průmyslových výrobních systémů a předejít škodám způsobeným zastavenou výrobou – to je přáním vedení každé výrobní firmy. Na trh proto nyní přichází systém strojového učení Kaspersky Machine Learning for Anomaly Detection zaměřený na odhalování chyb ve výrobních procesech v jejich nejranějším stadiu od bezpečnostní společnosti Kaspersky.

Drony pro humanitární operace

Skupina MRS (Multi-Robot Systems) působící v rámci katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT v uplynulých týdnech na poušti ve Spojených arabských emirátech testovala let roje dronů. Pro realizaci skupinového letu se vědci inspirovali hejnem ptáků či plovoucích ryb. Drony by pak mohly být zapojeny do humanitárních operací vyhledávání a záchrany osob.  

Zápis z porady na pár kliknutí

Nové technologie při převodu mluveného slova na text jsou čím dál dokonalejší. Webová aplikace Beey, kterou vyvinula česká firma Newton Technologies, dokáže přepsat mluvené slovo do několika minut ze 16 jazyků a nabízí široké možnosti, jak s přepisem dále pracovat.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit