Témata
Reklama

Technologie zpracování čistírenských kalů

Společnost Millenium Technologies se ve svém vědecko-technickém parku v Dubé zabývá plazmovým zplyňováním odpadů. Tato unikátní technologie dokáže využít energetickou hodnotu jinak nerecyklovatelných odpadů k přeměně na syntézní plyn, který je možné využít jako náhradu zemního plynu. 

Technologie plazmového zplyňování si poradí s různými druhy odpadů, jako jsou průmyslové odpady, nerecyklovatelné plasty, ale také například čistírenské kaly. Ty jsou dnes často využívány jako hnojivo v zemědělství a vnáší tak škodlivé látky do půdy a životního prostředí v podobě hormonů, antibiotik či těžkých kovů. Na to reaguje legislativa, která nově zpřísňuje limity pro aplikaci tohoto druhu odpadu na zemědělskou půdu. Od roku 2023 tedy dojde ke změnám, na které se provozovatelé čističek odpadních vod (ČOV) již nyní musí začít připravovat a zvážit, jak s kaly nakládat. Plazmové zplyňování je jednou z možností, jak tento odpad účelně a bezpečně využit. 

Od příštího roku dojde ke zpřísnění limitů využívání čistírenských kalů jako hnojiva do zemědělství. Kaly budou smět na zemědělskou půdu pouze za předpokladu, že splní mikrobiologická kritéria, která jsou uvedena v příloze č. 28, Vyhlášky o podrobnostech nakládání s odpady z roku 2021, podle § 81, odst. 5 a § 82, odst. 1. Tyto požadavky jsou ale obtížně splnitelné pro ČOV, které nejsou technologicky vybavené pro úpravu kalové koncovky. (Zdroj: Crest Communications)

Otázkou je, zda ČOV rozšíří své linky o nové technologie pro hygienizaci kalů, nebo zda pro čistírenské kaly naleznou nové využití. Nabízí se tak metoda plazmového zplyňování od společnosti Millenium Technologies, která dokáže čistírenský kal zpracovat a vyrobit z něj například elektřinu či vodík. 

„Za pomocí technologie plazmového zplyňování jsme schopni z čistírenských kalů snadno vytvořit syntézní plyn, který může být dále využit například jako palivo a čistý zdroj energie. Tuto energii je možné následně vrátit rovnou zpět do provozu. Anorganická část kalů se roztaví a vytvoří lávu, která po zchladnutí již nepředstavuje odpad a je využitelná například jako stavební materiál. Celá technologie má navíc kompaktní rozměry a může tak být efektním řešením pro provozovatele ČOV, kteří nyní řeší, jak v budoucnu se vzniklým odpadem naložit. Výhodou plazmového zplyňování je zároveň jeho šetrnost k životnímu prostředí, což je samozřejmě velmi žádoucí i z hlediska plnění cílů Zelené dohody.“ uvádí Petr Dlabal, výkonný ředitel Millenium Technologies.

Čistírenské kaly jsou každým rokem produkovány ve významných objemech. Obsahují značné množství škodlivých látek a mají tak negativní vliv na životní prostředí. Technologie plazmového zplyňování dokáže velice efektivně za pomocí plazmatu (výron má teplotu 3 000 - 5000 °C) zpracovat širokou škálu odpadu včetně zmíněných čistírenských kalů. Chemickou energii vstupních surovin odpadu převede na energii syntézního plynu a současně vitrifikuje její anorganické části do sklovité strusky. Vytvářený syntézní plyn může být využit jako zdroj energie, nebo k výrobě široké škály chemických produktů. Vitrifikovanou strusku je možné využít ve stavebnictví, ale také při budování silniční infrastruktury. (Zdroj: Crest Communications)

Zpracováno redakcí na základě podkladů agentury Crest Communications.

Související články
Chytré sítě pro obnovitelné zdroje

Šetrný přístup k získávání elektřiny bez produkce škodlivých znečišťujících látek nabízejí obnovitelné zdroje energie. Jejich slabinou je však částečná nestabilita výroby závislá z velké části na počasí. Zvyšování jejich podílu v neprospěch méně čistých zdrojů se tak neobejde bez modernizace stávající infrastruktury.

Využívání obnovitelných zdrojů v ČR a na Slovensku

Česká republika i Slovensko z pohledu využívání obnovitelných zdrojů energie patří na chvost Evropské unie. V souladu se schválenými klimatickými plány by se však měl podíl takzvaných zelených zdrojů na celkové spotřebě energie v obou zemích postupně zvyšovat. Výraznější zapojení obnovitelných zdrojů je ale podmíněno patřičnou modernizací distribučních soustav. 

Výroba BMW i3 již minulostí

Elektrické BMW i3 nedostalo přímého nástupce, jelikož v elektrifikační strategii BMW není prostor pro výstřední městské miniauto. Mnichovská automobilka se loučí se svým výrazným městským elektromobilem, který odstartoval novou éru. Výroba i3 byla nákladná. Auto má karbonové konstrukční díly a máloco sdílí s ostatními modely BMW. Původně i3 byla tahák, poutač pozornosti na něco tak výjimečného, jako je elektromobil. Což již ale dnes není potřeba, protože EV se postupně stávají „běžným“ dopravním prostředkem.

Související články
E.ON otevřel svůj první ultrarychlý dobíjecí hub v ČR

Společnost E.ON dnes otevřela v Sulejovicích u Lovosic svůj první ultrarychlý dobíjecí hub v Česku a v následujících letech bude masivně investovat do další veřejné infrastruktury. V celé Evropě by do roku 2026 měla být síť E.ON Drive rozšířená o dalších 5 000 dobíjecích bodů. Zaměřit se přitom E.ON chce na rychlé a ultrarychlé dobíjení a komfort zákazníků. 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Výstava Volty v Ostravě již podruhé

Výstavy a veletrhy se v Ostravě pořádají (v jiné podobě než dnes, samozřejmě) již od roku 1362, kdy král Karel IV. vydal ostravským měšťanům povolení pořádat dobytčí trhy. První pavilon pro skutečné výstavy a veletrhy se zde otevřel v roce 1958. Druhý ročník Elektrotechnické výstavy Volty.cz, kterou Ostrava zažila letos začátkem října, se hlásí k tradici technických výstav v Ostravě.

Premiéra skvostů na e-Salonu 2023

Přehlídka čisté mobility e-Salon 2023 bude opět prezentovat nejnovější modely a technologie. Pátý ročník, který proběhne ve dnech 9. až 12. listopadu v PVA Expo Praha bude co do množství vystavovaných exponátů a prezentovaných značek nejbohatší ze všech dosavadních ročníků. A také bude plný unikátů, které se v České republice představí vůbec poprvé.

Zdvojnásobení FVE v ČR

Rozvoj obnovitelných zdrojů energie v České republice výrazně zrychlil. Zatímco na začátku roku 2022 bylo v České republice do sítě zapojeno okolo 50 tisíc fotovoltaických elektráren, v polovině roku 2023 je to už přes 130 tisíc fotovoltaických elektráren. Vyplývá to z dat, které za největší distribuční společnosti ČEZ Distribuce, PREdistribuce a EG.D poskytlo MPO České sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES).

Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum

Začátkem července uspořádala KEPCO International Nuclear Graduate School (dále KINGS) v Soulu historicky první ročník Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum. Na fórum pořádané společností KINGS byli pozváni rektoři devíti jaderných univerzit ze všech zemí Visegrádské čtyřky, kteří společně diskutovali o navázání hlubší spolupráce v oblasti dlouhodobého školení personálu jaderných elektráren a podpoře vývozu korejských jaderných technologií.

Více než každé desáté nově prodané auto v EU je na elektřinu

Podíl EV na evropském trhu se zvýšil téměř o čtvrtinu původního podílu z minulého roku. Celý evropský trh s novými auty má ovšem stále vleklé potíže, alespoň ve srovnání s předcovidovým obdobím do roku 2019. Zatímco auta na elektřinu se čím dál silněji zabydlují v evropské flotile nových vozů, podíl dieselových motorů nadále klesá a společně s auty na benzín klesl meziročně o 3 %. Tím nová auta se spalovacími motory tvoří už jen těsnou většinu - necelých 53 %. Vyplývá to z aktuálních dat Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA).

Pro parkování a dobíjení vozů v garážích chybí legislativa

Počty elektromobilů postupně rostou, avšak veřejná dobíjecí infrastruktura zaostává, a to včetně rezidenčních i kancelářských a průmyslových budov. Rizika rychlého řešení představují zejména podzemní garáže, které je nutné projektovat od základu s ohledem na bezpečnost. Platná a na současný stav aktualizovaná legislativa ale chybí. 

Umělá inteligence mění pracovní profese

Díky umělé inteligenci se zcela proměňuje pracovní trh. Do roku 2030 klesne po některých oborech poptávka, vzniknou ale zcela nové profese. Kdo by se měl bát o místo a kdo může naopak zůstat v klidu?

Když distribuční společnost odmítne připojit FVE

Rychlý nárůst střešních fotovoltaik v loňském roce odhalil nepřipravenost distribuční soustavy v některých regionech. Nejpostiženější je aktuálně jižní Morava, kde síť závažně utrpěla kvůli tornádu z roku 2021. Pro zájemce o fotovoltaiku to znamená komplikace a menší úspory a tak spěchají s pořízením fotovoltaiky, aby se vyhnuli situaci, kdy sousedi distribuční síť vytěží, a na ně už nezbude místo. Síť bude potřeba radikálně posílit, a to zejména v souvislosti s chystanou komunitní energetikou. Co dělat, když vás odmítnou připojit, a jak je to s technickými přetoky do sítě?

Energetické úspory ve firmách

Firmy jsou postiženy drahými energiemi stejně jako domácnosti a na jejich ekonomiku to má zásadní dopad. Nejčastěji na zvýšené náklady podniky reagují investicemi do úsporných opatření. Jaká nejčastěji zavádějí a jak tyto změny fungují?

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit