Témata
Reklama

Výroba autosedaček zaměstná stovky lidí

Společnost Faurecia, šestý největší světový dodavatel pro automobilový průmysl, pokračuje v rozvoji svých průmyslových aktivit v České republice. Ke konci října Faurecia oficiálně zahájila nedaleko Plzně kompletní výrobu autosedaček především do vozů BMW v novém závodě postaveném společností Panattoni. V následujících letech zaměstná dle odhadu až 800 lidí.

Nový JIT závod Faurecia Plzeň, jehož slavnostního otevření se zúčastnil i Yann Delabrière, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Faurecia, bude vyrábět kompletní sedačky hlavně pro BMW řady 1 a další typy. Sekvenční systém výroby zaručuje perfektní a rychlé dodání kompletních sedaček dále do závodů BMW v  Lipsku a Regensburgu. Tak, jak jsou v Čechách hotové sedačky do přepravních vozů naloženy, montují se pak rovnou do vozidel BMW. Minimalizují se tak zbytečné skladové úkony a šetří se tím i čas. Od chvíle, kdy jsou sedačky u Nýřan naloženy k přepravě do Německa, uplyne pouhých 15 hodin do momentu, kdy jsou na svých místech ve vozech BMW. K tomu přispívá i výhodná geografická poloha vůči Německu, která byla jedním z důležitých faktorů pro výběr lokality pro nový závod. Úspěšná realizace těchto „dálkových koncepcí JIT“ byla v minulosti hlavním faktorem pro ocenění společnosti Faurecia ze strany BMW.

Reklama
Reklama
Ilustrační obráze, foto www.faurecia.com

Výstavba nového závodu pro výrobu autosedaček začala v závodě mezi obcemi Nýřany, Úherce a Zbůch v listopadu loňského roku. Od té doby bylo v novém závodě Faurecia zaměstnáno přes 420 lidí. „Do konce roku 2015 by se počet zaměstnanců v našem závodě měl zdvojnásobit. Celý provoz je v tuto chvíli plně funkční, ale už teď se připravuje další výrobní linka, která dá práci dalším lidem z Plzeňského kraje. Stejně jako ti současní budou moci využívat svoz do zaměstnání. Na vlastní náklady jsme zřídili přepravu zaměstnanců z okolních vesnic, a to na ranní i odpolední směnu,“ říká ředitel nového závodu Ing. Vladimír Suchý.

Česká republika je nyní pátou nejdůležitější zemí Evropy v oblasti průmyslových aktivit společnosti Faurecia, která bude mít i s nově vybudovaným provozem celkem sedm výrobních závodů v České republice a bude zaměstnávat přes 3 500 lidí.

Reklama
Firmy
Související články
Nová pneumatika pro manipulátory

Pro teleskopické manipulátory a nakladače vyvinula společnost Continental pneumatiku CompactMaster AG, která obsahuje novou zvýšenou běhounovou vrstvou, tzv. Turtle Shield (Želví štít) a ocelový nárazník z točitých lan. 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
I přes těžký rok v dopravě přepravní společnost rostla

Přepravní společnost VCHD Cargo oznámila předběžné výsledky svého hospodaření v roce 2021 – tržby skupiny vystoupaly na více než jednu miliardu korun. V České republice zaznamenala 17% růst, v Německu společnost dosáhla téměř 60% nárůstu tržeb. Německá přepravní společnost Völker Logistik jako loňská akvizice VCHD Cargo vykázala tržby ve výši 97 milionů korun. Celkem skupina v loňském roce realizovala více než 38 400 přeprav do více než 4 800 destinací v celé Evropě.

Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Lineární polohovací systémy se zlepšenou flexibilitou

Sledovací systém iTRAK od společnosti Rockwell Automation aktuálně představuje v rámci smart řešení jedno z nejinovativnějších řešení pohybu na současném trhu. Jedná se o modulární odstupňovaný systém s lineárním motorem, který umožňuje nezávislé řízení několika iniciátorů na lineárních nebo nelineárních drahách. iTRAK nahrazuje mechanická zařízení jednoduchými a efektivními softwarovými profily, které nastavují nové parametry rychlosti a flexibility v oblasti automatizace.

Chytré senzory sbírají informace přímo z kolejí

Nenápadný senzor na kolejnici, který zachytí jakékoliv vibrace a vzruchy, odešle signál a umělá inteligence vyhodnotí potenciální riziko. Takový by podle odborníků z Fakulty strojního inženýrství VUT mohl být recept pro zvýšení bezpečnosti na železnici. Na výzkumu spolupracují s tuzemskými a tchajwanskými partnery. Po nedávném železničním neštěstí, při kterém na Tchaj-wanu přišlo o život přes pět desítek lidí a na dvě stovky utrpělo zranění, se bezpečnost pro tamní úřady stala prioritou. Testovací nasazení nadějné technologie z Česka chtějí proto Tchajwanci maximálně urychlit.

Vědci a firmy z ČR společně zkoumají vesmír

Čeští vědci a technici se významnou měrou podílejí na vědecké misi Plato, kterou připravuje Evropská vesmírná agentura (ESA). Přípravy probíhají už od roku 2014, vesmírná sonda Plato má být vypuštěna v roce 2026. Jejím úkolem je objevovat a zkoumat planety podobné Zemi v prostoru mimo Sluneční soustavu, tzv. exoplanety.

Výroba elektrolytu pro lithium-iontové baterie v Evropě

Společnost Lanxess, výrobce speciálních chemikálií, vidí v elektromobilitě velký potenciál. Svou vizi o elektromobilitě jako hlavní příležitosti růstu na trhu podpořenou založením iniciativy pro e-mobilitu a oběhové hospodářství nyní ještě potvrzuje navázáním spolupráce s čínským výrobcem lithium-iontových baterií, vodivých solí a elektrolytu Guangzhou Tinci Materials Technology (Tinci). Od příštího roku bude ve svém závodě v Leverkusenu (Kolín nad Rýnem) pro společnost Tinci vyrábět elektrolyt do baterií pro elektromobily.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit